Справа № 420/8256/25
20 жовтня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши у письмовому провадженні заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
I. Зміст заяви та позиція сторін.
08.10.2025 року судом зареєстровано заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в Одеській області (далі - заявник, ГУ ПФУ в Одеській області ) про визнання виконавчий лист, виданий Одеським окружним адміністративним судом від 01.07.2025 по справі № 420/8256/25, таким, що не підлягає виконанню, яка обґрунтована тим, що ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 17.09.2025 року змінено спосіб і порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2025 року по справі № 420/8256/25 та встановити спосіб виконання рішення шляхом стягнення з ГУ ПФУ в Одеській області на користь ОСОБА_2 нараховану доплату пенсії з 01.04.2019 р. по 30.06.2025 р. в сумі 508 346,71 грн. Стягувачі після зміни способу виконання рішення, самостійно звертаються до суду та отримують новий виконавчий документ по тій же справі про стягнення коштів з державних органів. Тобто, фактично, у стягувача перебувають два виконавчі листи (зобов'язального характеру та щодо стягнення коштів). Видача судами стягувачу двох виконавчих листів та подальше їх пред'явлення до органів Казначейства може призвести до подвійного виконання вищевказаних судових рішень та збитків Державного бюджету України.
ОСОБА_2 не скористався правом надати пояснення/заперечення щодо вказаної заяви, яке було запропоновано судом в ухвалі від 10.10.2025 р.
II. Процесуальні дії суду.
Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 02.10.2025 року у вказана заява передана на розгляд судді Дубровній В.А.
Ухвалою суду від 10.10.2025 року вказану заяву прийнято до розгляду, призначено судове засідання на 17.10.2025 року об 14:30 год.
В судове засідання, призначене на вказану дату, сторони не прибули, про час, дату та місце проведення засідання були повідомлені належним чином.
14.10.2025 р. судом зареєстровано від представника заявника про розгляд його заяви без участі заявника та його представника.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, не здійснювалося.
Частиною ч. 3 ст. 374 КАС України передбачено, що неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви.
Виходячи з вищевикладеного розгляд даної заяви продовжено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
IІІ. Обставини та докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2025 року по справі № 420/8256/25 р. зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити з 01.04.2019 року пенсію ОСОБА_2 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ЮО110529 від 21.11.2024, виданої станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням раніше виплачених сум.
01.07.2025 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 420/14413/22, яким зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити з 01.04.2019 року пенсію ОСОБА_2 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ЮО110529 від 21.11.2024, виданої станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою суду від 17.09.2025 року змінено спосіб і порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2025 року по справі № 420/8256/25 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_2 нараховану доплату пенсії з 01.04.2019 р. по 30.06.2025 р. в сумі 508 346,71 грн.
Вважаючи, що видача судом двох виконавчих листів внаслідок ухвалення судом рішення про змінену способу виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2025 року по справі № 420/8256/25 може призвести до подвійного його виконання, заявник звернувся до суду з вказаною заявою.
ІV. Норми права, які застосував суд.
Питання видачі виконавчого документу та визнання його таким, що не підлягає виконанню врегульовані Кодексом адміністративного судочинства України, яким визначено, зокрема,
- виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції. ( абз. перший частини першої статті 373 КАС України)
- виконавчий лист, а у випадках, встановлених цим Кодексом, - ухвала суду є виконавчими документами. Виконавчий лист, ухвала мають відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом. ( частина третя статті 373 КАС України)
- протягом п'яти днів після набрання судовим рішенням законної сили виконавчий документ, зазначений в частині третій цієї статті, вноситься до Єдиного державного реєстру виконавчих документів, а його копія (текст), що містить інформацію про веб-адресу такого документа у Єдиному державному реєстрі виконавчих документів, надсилається стягувачу на його офіційну електронну адресу або у разі її відсутності - рекомендованим чи цінним листом. ( частина четверта статті 373 КАС України)
- суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню. Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю або частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником або іншою особою або з інших підстав. ( частини перша та друга статті 374 КАС України);
- до дня початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів: оформлення і видача виконавчих документів здійснюється в паперовій формі судом, який ухвалив відповідне рішення, за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу; оформлення і видача судових рішень, якими вносяться зміни до виконавчих документів (у тому числі про виправлення помилки у виконавчому документі; визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню; стягнення на користь боржника безпідставно одержаного стягувачем за виконавчим документом; поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання; відстрочку чи розстрочку виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання; зупинення виконання судового рішення; заміну сторони виконавчого провадження), здійснюються в паперовій формі судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. (підпункти 18.1, 18.2 пункту 18 Перехідних положень КАС України)
V. Оцінка та висновки суду.
З сукупного аналізу наведених вище норм вбачається, що підставою для виконання рішення суду є відповідне рішення та виданий з метою його виконання виконавчий документ, зокрема, виконавчий лист. Видача виконавчого листа відбувається після набрання рішенням законної сили.
Поряд з цим, Кодекс адміністративного судочинства України передбачає можливість визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, якщо він виданий компетентним судом і є належним виконавчим документом, однак наявні обставини, які виключають можливість його примусового виконання.
Відповідно до правової позиції, викладеної у поставі Верховного Суду від 15.11.2020 у справі № 752/2391/17, наведені в статті 374 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можливо поділити на дві групи: матеріально-правові і процесуально-правові.
До матеріальних підстав відносяться випадки відсутності обов'язку боржника через його припинення, добровільне виконання боржником чи іншою особою.
Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема: видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню); коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню; видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа; помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване; видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката; пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання.
При цьому, словосполучення “або з інших причин» не стосується припинення обов'язку боржника, який підлягає виконанню, а є іншими причинами, які, наприклад, пов'язані із процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню.
Таким чином, саме на суд покладено обов'язок встановити, з яких підстав може бути визнано виконавчий лист таким, що не підлягає виконанню з урахуванням права стягувача на повне виконання рішення суду та права боржника на захист від подвійного стягнення. Суд повинен вирішувати ці питання з урахуванням певних обставин справи, дотримуючись балансу інтересів обох сторін виконавчого провадження.
Як встановлено судом рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2025 року зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області перерахувати та виплатити з 01.04.2019 року пенсію ОСОБА_2 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ЮО110529 від 21.11.2024, виданої станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням раніше виплачених сум..
На виконання цього зобов'язального припису резолютивної частини рішення Одеським окружним адміністративним судом було видано виконавчий лист від 01.07.2025 року № 420/8256/25.
Поряд з цим ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 17.09.2025 встановлено спосіб і порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2025 року у справі № 420/8256/25 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_2 нараховану доплату пенсії з 01.04.2019 р. по 30.06.2025 р. в сумі 508 346,71 грн.
Вирішуючи питання про наявність підстав для визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, суд виходить з того, що виконавчий лист в адміністративній справі № 420/8256/25 видано з метою забезпечення примусового виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2025 року у справі № 420/8256/25, яке набрало законної сили, а відтак даний виконавчий лист не видано помилково.
Суд зауважує, що згідно приписів Кодексу адміністративного судочинства України виконавчий лист видається виключно на рішення суду. Процесуальна можливість встановити чи змінити спосіб або порядок виконання судового рішення не передбачає зміну судового рішення по суті, обрання нового способу захисту порушеного права, а полягає лише у вирішенні питання про вжиття нових заходів для належного виконання рішення та захисту порушеного права у визначений раніше спосіб.
Водночас відповідно до абзаців 3, 4 пункту 6 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. № 845, у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб, зокрема, оригінал виконавчого документа і судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності).
Тобто в цьому випадку позивач має подати органам Казначейства як ухвалу про зміну способу виконання, так і виконавчий лист.
При цьому, оригінал виконавчого листа у справі № 420/8256/25 є документом, необхідним для перерахування коштів згідно Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню.
Щодо вимоги ГУ ПФУ в Одеській області про витребування з Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) виконавчий лист, виданий Одеським окружним адміністративним судом по справі № 420/8256/25, як такий, що не підлягає виконанню, то вказане питання вирішується учасниками виконавчого провадження в межах Закону України «Про виконавче провадження», а не судом в порядку КАС України.
Керуючись статтями 243, 248, 374 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
У задоволенні заяви представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 08.10.2025 про визнання першого виконавчого листа, виданого Одеським окружним адміністративним судом по справі №420/8256/25 таким, що не підлягає виконанню - відмовити.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Ухвала підлягає оскарженню в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її підписання.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя В.А. Дубровна