Рішення від 20.10.2025 по справі 320/11564/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2025 року м. Київ справа №320/11564/23

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Київгума" до Київської митниці про визнання протиправними та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Київгума" з позовом до Київської митниці, у якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати попереднє рішення № ПКР-100-0002-23 від 27.01.2023;

- визнати протиправним та скасувати рішення про визначення коду товару № КТ-UА100210-0001-2023 від 01.02.2023;

- визнати протиправною та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 01.02.2023 №UА100210/2023/000008.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що митним органом неправомірно було прийнято спірне рішення щодо класифікації товарів, в якому код товару згідно з УКТ ЗЕД було змінено з 9018908400 на 8213000000, оскільки це рішення не містить жодного обґрунтування щодо причин та/чи підстав для перекваліфікації товару посадовою особою митного органу. Також було складено спірну картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, яка не містить конкретних підстав, на яких ґрунтувалося би рішення відповідача про відмову у митному оформленні (випуску) товарів.

Відповідач проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на адміністративний позов, в якому зазначив, що митний орган правомірно прийняв оскаржувані рішення, оскільки задекларований виріб є універсальними ножицями з нержавіючої сталі з пластиковими ручками, загального застосування для сім'ї, армії, лікарні, при цьому вони не призначені для діагностування чи лікування пацієнтів. Позивачем необгрунтовано визначено інший код УКТ ЗЕД, який є відмінним від того, який вказаний у спірному попередньому рішенні. На підставі чого митним органом у законний спосіб прийнято спірне рішення про визначення коду товару та визначено правильний код УКТ ЗЕД 8213000000.

Позивач також надав до суду відповідь на відзив та пояснення на заперечення відповідача, у яких наголошено на обґрунтованості позовних вимог.

Відповідачем направлено до суду заперечення, в яких представником відповідача зазначено про те, що доводи позивача жодним чином не спростовують правомірності спірних рішень.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.04.2023 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вказує наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Київгума», ідентифікаційний код 35115248, зареєстроване як юридична особа 04.07.2007, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зроблено запис №13551020000002401.

Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Київгума» (покупець) та «OU SCANVIC CHEM» (Естонія, продавець) 22.12.21р. було укладено контракт №45/5-22 (далі - контракт) на поставку товару, відповідно до умов якого продавець здійснював поставку товарів на адресу ТОВ «Київгума» в кількості та за ціною, встановленими в окремих угодах, які є невід?ємними частинами контракту.

Товар SCISSORS ATRAUMATIC (ножиці для розрізання одягу та взуття агравматичні за контрактом ввозився регулярно та розмитнювався як медичний виріб. 18.11.2022р. на територію України були ввезені товари згідно контракту № 45/5-22 від 22.12.2021р. та угоди № 45/1 від 16.11.2022р., серед яких була й позиція «Ножиці травматичні для розрізання одягу та взуття».

Митне декларування вказаного товару проводилося по коду 9018908400 по ВМД № 22UA100000812036U6 від 17.11.22р.

На митному посту представник ТОВ «Київгума» був проінформований про наявність листа від ДМС України від 08.11.2022р., адресованого керівникам митниць, який стосується визначення товарної позиції до коду 9018 УКТЗЕД, і на підставі якого представникові повідомили про необхідність змінити код УКТЗЕД імпортованого товару з 9018908400 на 8213821300.

Так як декларант був впевнений в правильній класифікації товару як виробу медичного призначення з кодом УКТЗЕД 9018908400 та неодноразово раніше здійснював ввезення та розмитнення такого товару за вказаним кодом - ТОВ «Київгума» не погодилось вносити зміни та здійснив вивантаження продукції на склад для розміщення товарів на тимчасове зберігання.

02.12.2022p. ТОВ «Київгума» звернулося з офіційним запитом до начальника Київської митниці про прийняття попереднього рішення про класифікацію та кодування товару (визначення коду УКТЗЕД (02.12.2022р.).

05.01.2023 товариство отримало лист від Київської митниці про відмову від прийняття рішення про класифікацію та кодування товару (визначення коду УКТЗЕД), посилаючись в пакеті документів на відсутність контракту.

У зв?язку з відмовою митним постом підтверджувати розмитнення та наполяганням отриманням ТОВ «Київгума» офіційної відповіді щодо визначення коду УКТЗЕД ТОВ «Київгума» направило повторний запит до Київської митниці щодо визначення коду товарної позиції УКТЗЕД.

Попереднім Рішенням Київської митниці ДМС України про класифікацію та кодування товару згідно УКТЗЕД від 27.01.2023р. № II-100-0002 товар «Вироби медичного призначення був класифікований та віднесений до коду 8213 00 00 00 «Ножиці звичайні, кравецькі та аналогічні ножиці і леза для них».

1 лютого 2023 року митним постом «Ліски» BMO № 4 Київської митниці Державної митної служби України на підставі вищевказаного попереднього рішення було прийнято рішення про визначення коду товару №KT-UA100210-0001-2023, а також надана картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 01.02.2023p. №UA100210/2023/000008.

Не погодившись з рішенням щодо визначення коду товару та карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення ТОВ «Київгума» звернулося до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 1 Митного кодексу України законодавство України з питань митної справи складається з Конституції України, цього Кодексу, інших законів України, що регулюють питання, зазначені у статті 7 цього Кодексу, з міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також з нормативно-правових актів, виданих на основі та на виконання цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Відповідно до пункту 23 частини 1 статті 4 МК України митне оформлення - виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення.

Згідно з частиною 1 статті 246 МК України метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.

За приписами частини 1 статті 248 МК України митне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання митним органом від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.

Частиною першою статті 257 МК України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, на які накладено електронний підпис декларанта або уповноваженої ним особи.

Частиною 1 статті 69 МК України визначено, що товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД.

Згідно з положеннями статті 67 МК Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України.

В УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів.

Для докладнішої товарної класифікації використовується сьомий, восьмий, дев'ятий та десятий знаки цифрового коду

Структура десятизнакового цифрового кодового позначення товарів в УКТ ЗЕД включає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків).

В силу приписів частини 2 статті 69 МК України митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.

Відповідно до положень частин 3 5 статті 69 МК України на вимогу посадової особи митного органу декларант або уповноважена ним особа зобов'язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них.

У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів митний орган має право самостійно класифікувати такі товари.

Для цілей класифікації товарів під складним випадком класифікації товару розуміється випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом або уповноваженою ним особою коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТ ЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації, спеціальних знань, проведення досліджень тощо.

Для цілей класифікації товарів під товарами з ідентичними характеристиками розуміються товари, які мають однакові характерні для них ознаки (фізичні характеристики, хімічний склад, призначення та порядок застосування тощо) і відмінності між цими товарами не впливають на характеристики, визначальні для класифікації таких товарів за одним класифікаційним кодом згідно з УКТ ЗЕД.

Частиною 7 статті 69 МК України встановлено, що рішення митних органів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими. Такі рішення оприлюднюються у встановленому законодавством порядку. У разі незгоди з рішенням митного органу щодо класифікації товару декларант або уповноважена ним особа має право оскаржити це рішення відповідно до глави 4 цього Кодексу.

За змістом частини 8 статті 69 МК України висновки інших органів, установ та організацій щодо визначення кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД при митному оформленні мають інформаційний або довідковий характер.

Згідно з Указом Президента України від 17 травня 2002 року № 466/2002 "Про приєднання України до Міжнародної конвенції про Гармонізовану систему опису та кодування товарів" Україна приєдналась до вказаного міжнародного договору.

Перелік ставок загальнодержавного податку - ввізного мита на товари, що ввозяться на митну територію України і систематизовані згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД), складеною на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів, містяться у Митному тарифі України, який встановлений Законом України «Про Митний тариф України» від 19 жовтня 2022 року № 2697-IX, що набрав чинності з 01.01.2023.

Відповідно до пунктів 1 4, 6 Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД, які викладені у Митному тарифі України, класифікація товарів в УКТ ЗЕД здійснюється за такими правилами:

1.Назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТ ЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТ ЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо цими назвами не передбачено іншого, відповідно до таких правил:

2. (a) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який виріб стосується також некомплектного чи незавершеного виробу за умови, що він має основну властивість комплектного чи завершеного виробу. Це правило стосується також комплектного чи завершеного виробу (або такого, що класифікується як комплектний чи завершений згідно з цим правилом), незібраного чи розібраного;

(b) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який матеріал чи речовину стосується також сумішей або сполук цього матеріалу чи речовини з іншими матеріалами чи речовинами. Будь-яке посилання на товар з певного матеріалу чи речовини розглядається як посилання на товар, що повністю або частково складається з цього матеріалу чи речовини. Класифікація товару, що складається більше ніж з одного матеріалу чи речовини, здійснюється відповідно до вимог правила 3.

3. У разі якщо згідно з правилом 2 (b) або з будь-яких інших причин товар на перший погляд (prіma facіe) можна віднести до двох чи більше товарних позицій, його класифікація здійснюється таким чином:

(a) перевага надається тій товарній позиції, в якій товар описується конкретніше порівняно з товарними позиціями, де подається більш загальний його опис. Проте в разі коли кожна з двох або більше товарних позицій стосується лише частини матеріалів чи речовин, що входять до складу суміші чи багатокомпонентного товару, або лише частини товарів, що надходять у продаж у наборі для роздрібної торгівлі, такі товарні позиції вважаються рівнозначними щодо цього товару, навіть якщо в одній з них подається повніший або точніший опис цього товару;

(b) суміші, багатокомпонентні товари, які складаються з різних матеріалів або вироблені з різних компонентів, товари, що надходять у продаж у наборах для роздрібної торгівлі, класифікація яких не може здійснюватися згідно з правилом 3 (a), повинні класифікуватися за тим матеріалом чи компонентом, який визначає основні властивості цих товарів, за умови що цей критерій можна застосувати;

(c) товар, класифікацію якого не можна здійснити відповідно до правила 3 (a) або 3 (b), повинен класифікуватися в товарній позиції з найбільшим порядковим номером серед номерів товарних позицій, що розглядаються.

4. Товар, який не може бути класифікований згідно з вищезазначеними правилами, класифікується в товарній позиції, яка відповідає товарам, що найбільше подібні до тих, що розглядаються.

6. Для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень (mutatіs mutandіs), положень вищезазначених правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації. Для цілей цього правила також можуть застосовуватися відповідні примітки до розділів і груп, якщо в контексті не зазначено інше.

Наказом Державної митної служби України від 14.12.2022 № 543, який набрав чинності 01.01.2023, затверджено Пояснення до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі Пояснення до УКТЗЕД), які побудовані на основі Пояснень до Гармонізованої системи опису та кодування товарів 2022 року (Explanatory Notes to the Harmonized commodity description and coding system, Sixth Edition (2022) Wold Customs Organization) і Пояснень до Комбінованої номенклатури Європейського Союзу (Explanatory Notes to the Combined Nomenclature of the European Union, Official Journal of the European Union, С 119, Volume 62, 29 March 2019), в яких коди товарів актуалізовані відповідно до Комбінованої номенклатури ЄС 2022 року та змін до Пояснень до Комбінованої номенклатури Європейського Союзу, які надруковані до 1 грудня 2022 року в Official Journal of the European Union.

Пояснення до УКТЗЕД є одним допоміжних робочих матеріалів, що запроваджуються в Україні з метою забезпечення однакової інтерпретації і застосування УКТЗЕД, та містять тлумачення змісту позицій УКТЗЕД, терміни, короткі описи товарів і галузі можливого застосування цих товарів, класифікаційні ознаки та конкретні переліки товарів, що включені або виключені з тих чи інших товарних позицій, методи визначення різних характеристик товарів та іншу інформацію, як є необхідною для однозначного віднесення конкретного товару до певної товарної позиції УКТЗЕД.

Порядок роботи спеціалізованого підрозділу митного органу з питань класифікації товарів (далі - Підрозділ), підрозділу митного оформлення (далі - ПМО), підрозділу митних компетенцій митного органу під час здійснення контролю правильності класифікації товарів, прийняття рішень щодо класифікації товарів, здійснення митних процедур, пов'язаних з контролем правильності класифікації товарів при митному контролі та митному оформленні товарів, що переміщуються через митний кордон України (далі - товари), порядок взаємодії з іншими структурними підрозділами митного органу при вирішенні питань класифікації товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТ ЗЕД) визначає Порядок роботи митних органів при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 30 травня 2012 року № 650 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 23 грудня 2022 року № 455 ( далі Порядок № 650).

За визначеннями, наведеними у пункті 2 розділу І Порядку № 650, класифікація товару - визначення коду товару відповідно до вимог Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД, передбачених Законом України «Про Митний тариф України» (далі - Основні правила інтерпретації УКТ ЗЕД), з урахуванням Пояснень до УКТ ЗЕД, рішень Комітету з Гармонізованої системи опису та кодування товарів Всесвітньої митної організації, методичних рекомендацій щодо класифікації окремих товарів згідно з вимогами УКТ ЗЕД, розроблених центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну митну політику відповідно до вимог Митного кодексу України (далі - Кодекс), до початку переміщення товару через митний кордон України, під час митного оформлення та після завершення митного оформлення; рішення щодо класифікації товарів (далі - Рішення) - рішення митного органу, яке приймається за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Пунктом 2 розділу ІІ Порядку № 650 визначено, що контроль правильності класифікації товарів здійснюється шляхом перевірки відповідності:

опису товару в митній декларації процедурі декларування відповідно до вимог Кодексу;

відомостей про товар та код товару згідно з УКТ ЗЕД, заявлених у митній декларації, відомостям про товар (найменування, опис, визначальні характеристики для класифікації товарів тощо), зазначеним у наданих для митного контролю документах, шляхом перевірки дотримання вимог Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД, із врахуванням Пояснень до УКТ ЗЕД, рекомендацій, розроблених центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, відповідно до вимог Кодексу.

Відповідно до пункту 11 розділу ІІ Порядку № 650 рішення приймається у разі необхідності зміни задекларованого коду товару згідно з УКТ ЗЕД на підставі встановлених характеристик товару, які є визначальними для його класифікації.

Для прийняття Рішення використовуються відомості, які містяться у митній декларації, інших документах, поданих для митного оформлення, а також документи та відомості, надані разом із Запитом та/або у порядку, передбаченому пунктом 12 цього розділу.

За приписами пункту 25 розділу ІІ Порядку № 650 у разі незгоди з Рішенням декларант або уповноважена ним особа має право його оскаржити відповідно до глави 4 Кодексу.

Питання, пов'язані із відмовою у митному оформленні товару, врегульовані статтею 256 МК України, за змістом положень частин 1 , 2 якої відмова у митному оформленні - це письмове вмотивоване рішення митного органу про неможливість здійснення митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через невиконання декларантом або уповноваженою ним особою умов, визначених цим Кодексом.

У рішенні про відмову у митному оформленні повинні бути зазначені причини відмови та наведені вичерпні роз'яснення вимог, виконання яких забезпечує можливість митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення. Зазначене рішення повинно також містити інформацію про порядок його оскарження.

Згідно з пунктами 8.1., 8.2. Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 631, у всіх випадках відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення оформлюється картка відмови за формою, наведеною в додатку 2 до цього Порядку.

Картка відмови складається за допомогою АСМО у межах строку, відведеного статтею 255 Кодексу для завершення митного оформлення, посадовою особою митного органу, якою прийнято рішення про відмову.

У картці відмови зазначаються причини відмови, наводяться вичерпні роз'яснення вимог, виконання яких забезпечує можливість прийняття митної декларації, митного оформлення, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, а також вказується інформація про порядок оскарження рішення про відмову.

Аналіз викладених норм законодавства дає підстави для висновку, що класифікацію товарів за УКТЗЕД здійснює декларант шляхом внесення відповідних відомостей до митної декларації, натомість митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД та у разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів митний орган має право самостійно класифікувати такі товари.

До структури Митного тарифу України входять Основні правила інтерпретації УКТ ЗЕД (далі - Основні правила).

Зазначеними правилами передбачено, що перевага надається тій товарній позиції, в якій товар описується конкретніше порівняно з товарними позиціями, де подається більш загальний його опис. Тобто саме характеристики товару є визначальними для класифікації товару.

Верховний Суд у своїх рішеннях неодноразово звертав увагу щодо застосування Основних правил при віднесенні товару до тієї чи іншої позиції відповідно до УКТ ЗЕД, зокрема, але не виключно, у постанові від 20.06.2019 у справі №826/7208/16, від 08.02.2022 у справі №808/3175/16, від 31.01.2023 у справі № 808/2311/16, від 26.06.2023 року у справі № 804/892/17.

Предметом спору у цій справі є, зокрема, рішення митного органу щодо визначення коду товару № КТ-UА100210-0001-2023 від 01.02.2023, яким товар, задекларований позивачем в електронній митній декларації з таким описом: «Ножиці травматичні для розрізання одягу та взуття». Митне декларування вказаного товару проводилося по коду 9018908400 по ВМД №22UA100000812036U6 від 17.11.2022р. (код УКТЗЕД 9018908400), класифіковано за кодом УКТЗЕД 8213000000.

Таким чином спірним питанням є класифікація товару за кодом УКТЗЕД (9018908400 чи 8213000000).

Із положень Митного тарифу вбачається, що Група товарів 90 «Прилади та апарати оптичні, фотографічні, кінематографічні, контрольні, вимірювальні, прецизійні; медичні або хірургічні; їх частини та приладдя» включає, зокрема, товарну позицію 9018 «Прилади та пристрої, що використовуються у медицині, хірургії, стоматології або ветеринарії, включаючи сцинтографічну апаратуру та іншу електромедичну апаратуру, а також апаратура для дослідження зору», до якої відноситься, крім інших, товарна підпозиція 9018 90 «Інші інструменти та прилади», що передбачає товарну підкатегорію 9018 90 84 00 «Інші».

Відповідно до Загальних положень Пояснень до УКТЗЕД, що стосуються розділу ХVІІІ групи 90, до цієї групи включається велика різноманітність приладів та апаратів, які характеризуються, як правило, найвищою чистотою обробки і високою точністю. Велика частина їх використовується переважно для наукових цілей (лабораторні та дослідницькі роботи, аналіз, астрономія і т.п.), для спеціалізованих технічних чи промислових цілей (вимірювання або контроль, спостереження і т.п.) або для медичних цілей.

До цієї групи включаються, зокрема, прилади та апаратура для медичних, хірургічних, стоматологічних чи ветеринарних цілей або пов'язаного з ними застосування (радіологія, механотерапія, киснева терапія, ортопедія, протезування і т.п.) (C) .

Крім визначених товарів, зазначених у Примітці 1 до цієї групи (наприклад, гумові чи шкіряні шайби і прокладки та шкіряні мембрани для вимірювачів), прилади, апарати та їхні частини, що входять до цієї групи, можуть бути з будь-якого матеріалу (включаючи дорогоцінні метали або метал, плакований дорогоцінним металом, дорогоцінне або напівдорогоцінне каміння (природне, штучне чи реконструйоване).

Згідно із Поясненнями до УКТЗЕД до товарної позиції 9018 до цієї товарної позиції включається дуже широкий діапазон приладів і пристроїв, які у більшості випадків використовуються лише в професійній практиці (наприклад, лікарями, хірургами, стоматологами, ветеринарними хірургами, акушерками) або для встановлення діагнозу, профілактики чи лікування хвороби, або для оперування і т.п. Прилади і пристрої для анатомічної роботи чи для розтину трупів, анатомування і т.п. також включаються, як включаються, за певних умов, прилади і пристрої для стоматологічних лабораторій (див. пункт (ІІ) нижче). Прилади цієї товарної позиції можуть бути виготовлені з будь-якого матеріалу (включаючи дорогоцінні метали).

Також зауважено, що багато які з приладів, використовуваних у медицині чи хірургії (людини або ветеринарної), є, власне кажучи, звичайними ручними інструментами (наприклад, молотки, зуботехнічні молотки, пилки, долота, напівкруглі долота, щипці, кліщі, шпателі і т.п.) чи ножовими виробами (ножиці, ножі і т.п.). Тому такі вироби включаються до цієї товарної позиції лише у разі, якщо вони чітко ідентифікуються як призначені для медичного чи хірургічного застосування через їх особливу форму, легкість, з якою вони розбираються для стерилізації, кращу якість виготовлення, природу складових їх металів або через їх комплектування (часто упаковуються в ящики чи бокси, що містять набір інструментів для конкретної роботи: акушерства, розтину трупів, гінекології, очної чи вушної хірургії, ветеринарні набори для родів і т.п.).

Разом з тим, положеннями Митного тарифу передбачено групу товарів 82 «Інструменти, ножові вироби, ложки та виделки з недорогоцінних металів; їх частини з недорогоцінних металів», яка відповідно до Примітки 1 за винятком паяльних ламп, переносних горен, шліфувальних кругів з опорними рамами, манікюрних та педикюрних наборів і виробів товарної позиції 8209, включає лише вироби з лезом, різальною кромкою, робочою поверхнею або іншою робочою частиною з: (a) недорогоцінних металів; (b) твердих сплавів або металокераміки; (c) дорогоцінного або напівдорогоцінного каміння (природного, синтетичного чи реконструйованого), на підкладці з недорогоцінного металу, твердого сплаву або металокераміки; або (d) абразивних матеріалів на підкладці з недорогоцінного металу, за умови що вироби мають різальні зубці, канавки, борозни та аналогічні робочі частини з недорогоцінних металів, які зберігають свої властивості та функції після нанесення абразивних матеріалів.

Ця група товарів включає, зокрема, товарну підкатегорію 8213 00 00 00 «Ножиці звичайні, кравецькі та аналогічні ножиці і леза для них».

Згідно із Загальними положеннями Пояснень до УКТЗЕД, що стосуються розділу ХV групи 82, до цієї групи включаються деякі спеціальні види виробів з недорогоцінного металу, інструменти, приладдя інструментів, ножові вироби, столові прибори і т.п., які не ввійшли в попередні групи Розділу XV і не є устаткуванням чи приладами Розділу XVІ, приладами чи апаратурою групи 90, а також виробами товарної позиції 9603 або 9604.

Інструменти, ножові вироби і т.п. зазвичай не включаються в цю групу, якщо їхнє лезо, різальна кромка, робоча поверхня або інша робоча частина виконані не з недорогоцінного металу, карбідів металів (див. пояснення до товарної позиції 2849) чи металокераміки (див. пояснення до товарної позиції 8113); проте за цієї умови вони залишаються в цій групі, навіть якщо вони мають неметалічні ручки, корпуси і т.п. такої маси, що перевищує масу металевої робочої частини (наприклад, дерев'яний рубанок з металевим ножем).

До цієї групи не включаються: (а) інструменти, ножиці та інші ножові вироби, що використовуються як медичні, стоматологічні, хірургічні або ветеринарні інструменти чи пристрої (товарна позиція 9018); (b) інструменти, що без сумніву відносяться до іграшок (група 95).

Відповідно до пояснень до товарної позиції 8213 (підкатегорія 8213 00 00 00 «Ножиці звичайні, кравецькі та аналогічні ножиці і леза для них») ножиці, що включаються до цієї товарної позиції, складаються з двох різальних лез, іноді зубцюватих, які перекривають один одного і рухливо скріплених приблизно в середині ґвинтом чи штирем. Переважно до цієї товарної позиції включаються лише такі ножиці, в яких кожна різальна частина має на одному кінці кільце для пальця. Різальні леза можуть бути суцільними або складатися з власне леза і ручки, скріплених між собою.

До цієї товарної позиції також включаються певні види ножиць з шарніром на одному кінці та з одним кільцем для пальця (які використовуються переважно в текстильній промисловості).

До цієї товарної позиції включаються, серед іншого (іnter alіa):

(1) Звичайні ножиці для побутового або канцелярського використання або для шиття і т.п. з прямим або кривими різальними лезами.

(2) Ножиці для професійного використання, наприклад, ножиці для кравців (включаючи ножиці для одежних петель); перукарські ножиці (включаючи філірувальні ножиці); ножиці для оббивальників, шкіряників, для виготовлення рукавичок чи капелюхів.

(3) Манікюрні ножиці, включаючи ножиці, в яких з однієї сторони різального леза є пилочка для нігтів.

(4) Маленькі складні ножиці, наприклад, кишенькові ножиці і ножиці для вишивання; квіткові ножиці; виноградні ножиці; ножиці для обрізання сигар.

(5) Спеціальні ножиці, такі як ножиці для проколювання; подвійні ножиці (з чотирма різальними лезами) для відрізання смужок тканини; ножиці для стрижки коней; ножиці для підрізування копит; секаторні ножиці (з одним вгнутим і одним опуклим лезами), але з властивими для ножиць кільцями для пальців (наприклад, для зрізання квітів).

До цієї товарної позиції включаються леза для ножиць у готовому чи в незакінченому вигляді.

До цієї товарної позиції не включаються:

(а) ножиці для підрізування живоплоту, стригальні машини для стрижки овець і т.п., з лезами без кілець для пальців, а також секатори та аналогічні ножиці для роботи однією рукою (включаючи ножиці для розділення птиці) товарної позиції 8201;

(b) спеціальні ветеринарні ножиці для підрізання копит тваринам, призначені для роботи двома руками (товарна позиція 8205).

Системний аналіз положень Митного тарифу України із врахуванням Пояснень до УКТЗЕД свідчить, що визначальними для класифікації товару у товарній позиції 9018 «Прилади та пристрої, що використовуються у медицині, хірургії, стоматології або ветеринарії, включаючи сцинтографічну апаратуру та іншу електромедичну апаратуру, а також апаратура для дослідження зору» є характеристики товару, пов'язані з його використанням, а саме, прилади і пристрої повинні у більшості випадків використовуватися лише в професійній практиці (наприклад, лікарями, хірургами, стоматологами, ветеринарними хірургами, акушерками) або для встановлення діагнозу, профілактики чи лікування хвороби, або для оперування і т.п.

При цьому стосовно приладів, які використовуються у медицині чи хірургії, а також водночас у повсякденному житті як звичайні ручні інструменти, зокрема, ножиці, зауважено, що такі вироби включаються до цієї товарної позиції 9018 лише у разі, якщо вони чітко ідентифікуються як призначені для медичного чи хірургічного застосування через їх особливу форму, легкість, з якою вони розбираються для стерилізації, кращу якість виготовлення, природу складових їх металів або через їх комплектування.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Київгума» виробляє та комплектує товар «Аптечка медична загальновійськова індивідуальна» (далі - AMЗІ) та бере участь в державних (публічних) закупівлях як учасник торгів.

За результатами таких торгів саме ТОВ «Київгума» було переможцем таких закупівель, що було наслідком суворої відповідності предмету закупівлі вимогам до таких аптечок по якості та комплектації, а також справедливої ціни.

Комплектація АМЗІ затверджена наказом Міністерства охорони здоров?я України від 05.01.2017 № 6 «Про затвердження переліків лікарських засобів та медичних виробів, які повинні бути в складі аптечок медичних загальновійськових індивідуальних, аптечки автомобільної загальновійськової, наплічника медичного загальновійськового санітара та наплічника медичного загальновійськового санітарного інструктора» (чинна на момент виникнення спірних правовідносин).

Перелік медичних виробів та лікарських засобів, включених до АМЗІ, відповідає вимогам до АМЗІ, встановленим Міністерством оборони України, Генерального штабу ЗСУ та стандартам HATO (IFAK).

ТОВ «Київгума» виготовляє АМЗІ та комплектує їх у відповідності до встановлених вимог як медичними виробами власного виробництва, так і частково медичними виробами та лікарськими засобами, які замовляються та закуповуються у сторонніх постачальників/підрядників, з метою чого укладаються договори, в тому числі зовнішньоекономічні.

Наказом МОЗ від 05.01.2017 №6 (чинна на момент виникнення спірних правовідносин) до Переліку лікарських засобів та медичних виробів, які повинні бути в складі аптечок медичних загальновійськових індивідуальних належала позиція (медичний виріб) «Ножиці для розрізання одягу і взуття (травматичні)».

ТОВ «Київгума» з метою комплектації АМЗІ здійснювала імпорт таких спеціальних ножиць в зарубіжних контрагентів. При ввезенні в 2016-2022 роках така позиція класифікувалася за кодом УКТЗЕД 9018908400 (Група 9018 «Прилади та пристрої, що використовуються у медицині, хірургії, стоматології або ветеринарії, включаючи сцинтографічну апаратуру та іншу електромедичну апаратуру, а також апаратура для дослідження зору»-«Інші»).

Вказаний товар ввозився на митну території України тривалий час та проходив митне оформлення. При цьому відповідач здійснював митне оформлення товару за вказаним декларантом кодом - 9018908400 - без жодних коригувань зі сторони митниці.

На підтвердження вказаних обставин, судом з'ясовано, що у вересні та жовтні 2022 року згідно митних декларацій ВМД № UA100210/2022/167452 від 06.09.2022 р. та ВМД № UA100210/2022/167971 від 13.10.2022 р. товар «Ножиці для розрізання одягу (травматичні)» Торгівельна марка EMSRUN. Країна виробництва CN, виробник WUXI EMSRUN TECHNOLOGY CO., LTD. був ввезений на підставі контракту № 45/5-22 від 22.12.21р., задекларований та розмитнений як «Вироби медичного призначення для комплектації алечки» за кодом УКТЗЕД 90189084.

При цьому, суд наголошує, що, відповідно до Пояснень до УКТЗЕД, до групи 82 «Інструменти, ножові вироби, ложки та виделки з недорогоцінних металів; їх частини з недорогоцінних металів» не включаються (а) інструменти, ножиці та інші ножові вироби, хо використовуються як медичні, стоматологічні, хірургічні або ветеринарні інструменти чи пристрої (товарна позиція 9018).

Вказаний код УКТЗЕД 90189084 застосовується до ножиць травматичних, які є невід'ємною складовою аптечки медичної загальновійськової, постачальником якої для потреб ЗСУ за результатами проведення публічних торгів була ТОВ «Київгума» на підставі Розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 січня 2018 р. № 48-р «Про внесення змін у додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 27 травня 2015 р. № 544 “Про обсяги лікарських засобів та медичних виробів, операції з ввезення яких на митну територію України та постачання на митній території України звільняються від обкладення податком на додану вартість на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об?єднаних сил (ООС), та/або запровадження воєнного стану» (чинний на момент виникнення спірних правовідносин).

Зі змісту вищевикладеного Розпорядження КМУ вбачається, що вказані зміни були внесені саме з метою комплектації АМЗІ зі звільненням від сплати ПДВ, так як всі позиції, які вносяться на заміну до пункту 2 (а саме Лейкопластир на нетканій основі завдовжки 3 - 5 м. завширшки 2 - 3 см, Рукавички медичні оглядові нітрилові нестерильні (розмір L або XL), Засіб для зупинки кровотечі механічний типу "САТ", Засіб для зупинки кровотечі хімічний (бинт кровоспинний тампонувальний із гемостатичним засобом), Ножиці для розрізання одягу і взуття (травматичні) входять саме до складу АМЗІ, затвердженого вищевказаним Наказом МОЗ, який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин).

При цьому, як вбачається з пункту 3 Розпорядження КМУ, до переліку окремо була додана позиція за кодом 8213 00 00 00 «Ножиці тупокінцеві прямі завдовжки 170 мм». Тобто відносяться до іншої товарної групи УКТЗЕД за кодом 8213000000, при цьому не призначені для комплектування АМ31, але також звільнені від оподаткування ПДВ при ввезенні.

Суд звертає увагу, що Розпорядження КМУ від 27 травня 2015 р. № 544 та Додаток до нього «Обсяги лікарських засобів та медичних виробів, що призначені для використання закладами охорони здоров?я та учасниками антитерористичної операції, особами, що беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецький та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об?єднаних сил (ООС), для надання медичної допомоги фізичним особам, які в період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об?єднаних сил (ООС), та/або запровадження воєнного стану зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров?я, операції з ввезення яких на митну територію України та постачання на митній території України звільняються від обкладення податком на додану вартість» були чинними на момент виникнення спірних правовідносин та застосовувалися з метою звільнення від оподаткування ПДВ при ввезенні (імпорті).

Крім того, суд враховує, що вказані ножиці, призначені для комплектування АМЗІ, є медичним виробом який застосовується у медичній практиці, що підтверджується Декларацією про відповідність продукції, яка зареєстрована Держлікслужбою, де прямо зазначено, що ножиці для розрізання одягу і взуття (травматичні) є медичним виробом, який застосовується у медичній практиці

Ножиці атравматичні є складової саме аптечки, яка є медичним виробом, і застосовуються з метою розрізання одягу (бинтів, гіпсу тощо) виключно у випадках, коли такий одяг не може бути зняти людиною саме внаслідок її тяжкого стану (або стану частини тіла), при якому внаслідок враження певних функцій організму або поранення нормальне самостійне зняття виключене і для врятування життя та здоров?я постраждалого необхідно терміново усунути перепони вигляді одягу ременів тощо, не ускладнивши стан особи та не завдавши їй ще більших страждань. Такі ножиці при розрізанні контактують зі шкірою (в тому числі ушкодженою внаслідок поранень різної тяжкості (складність яких в бойових умовах (а саме в них використовується AM3I) може бути значною або навіть критичною для життя бійця.

Відповідно до п.2 Технічного регламенту щодо медичних виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2013 р. № 753 медичний виріб - будь-який інструмент, апарат, прилад, пристрій, програмне забезпечення, матеріал або інший виріб, що застосовуються як окремо, так і в поєднанні між собою (включаючи програмне забезпечення, передбачене виробником для застосування спеціально для діагностичних та/або терапевтичних цілей та необхідне для належного функціонування медичного виробу), призначені виробником для застосування з метою забезпечення діагностики, профілактики, моніторингу, лікування або полегшення перебігу хвороби пацієнта в разі захворювання, діагностики, моніторингу, лікування, полегшення стану пацієнта в разі травми чи інвалідності або їх компенсації, дослідження, заміни, видозмінювання або підтримування анатомії чи фізіологічного процесу, контролю процесу запліднення та основна передбачувана дія яких в організмі або на організм людини не досягається за допомогою фармакологічних, імунологічних або метаболічних засобів, але функціонуванню яких такі засоби можуть сприяти.

Крім того, згідно Висновку про клінічні випробування - ножиці для розрізання одягу і взуття (атравматичні) мають спеціальну конструкцію та відносяться медичних інструментів (для швидкого і безпечного зрізання одягу з постраждалого). В змісту вказаного Висновку про клінічні випробування міститься інформація про те, що виробник ножиць атравматичних WUXI EMSRUN TECHNOLOGY CO, LTD. CHINA - це компанія, що спеціалізується на наборах для невідкладної допомоги та засобах для транспортування пацієнтів, тобто медичних виробах та товарах медичного призначення.

Виріб медичний представляє собою ножиці для розрізання одягу і взуття (травматичні). Це медичний інструмент, що використовується для того, щоб швидко і безпечно зрізати одяг з постраждалого. Ножиці для розрізання одягу і взуття (атравматичні) відповідають вимогам Технічного регламенту щодо медичних виробів, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 02.10.2013 № 753. Клас ризику виробів І.

Враховуючи вищевикладене, такі ножиці пристосовані для використання з медичною метою, зокрема для розрізання одягу на постраждалій/пораненій особі (з контактом зі шкірою та тканинами тіла, в тому числі пошкодженими), що може потребувати в подальшому за можливості їх стерилізації, належать до коду УКТЗЕД 9018 90 84 00, оскільки вони розроблені, створені, введені в обіг саме як медичний виріб, і самостійна зміна коду Державною митною службою в спірному випадку є необгрунтованим та таким, що суперечить законодавству.

За наведених обставин, суд приходить до висновку, що позивачем правильно класифіковано товар, наданий для митного оформлення відповідно до митної декларації № 22UA100000812036U6 від 17.11.2022р. за кодом УКТ ЗЕД 9018 90 84 00 (товарна підкатегорія «інші», товарна підпозиція 9018 90 «Інші інструменти та прилади», товарна позиція 9018 «Прилади та пристрої, що використовуються у медицині, хірургії, стоматології або ветеринарії, включаючи сцинтографічну апаратуру та іншу електромедичну апаратуру, а також апаратура для дослідження зору»).

При цьому, в обґрунтування класифікації товару митним органом не наведено належних мотивів, з яких митний орган вирішив здійснити класифікацію товару за кодом 8213000000.

Також суд акцентує увагу на тому, що Загальними положеннями Пояснень до УКТЗЕД, що стосуються розділу ХV групи 82, визначено, що до цієї групи не включаються: інструменти, ножиці та інші ножові вироби, що використовуються як медичні, стоматологічні, хірургічні або ветеринарні інструменти чи пристрої (товарна позиція 9018)

Відтак віднесення товару до групи 82 можливе лише за умови виключення належності товару до товарної позиції 9018.

Неможливість класифікації товару у межах товарної позиції 9018 митним органом не мотивовано та не підтверджено.

Відповідачем не доведено належними, достатніми та допустимими доказами підстави для класифікації товару, наданого позивачем для митного оформлення відповідно до митної декларації за кодом УКТ ЗЕД як 8213000000 замість 9018 90 84 00 .

Отже, враховуючи встановлені судом обставини та норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що рішення Київської митниці щодо класифікації товарів від 27.01.2023р. № II-100-0002 та рішення про визначення коду товару від 01.02.2023 №KT-UA100210-0001-2023 не грунтуються на вимогах законодавства, прийняті без встановлення усіх істотних ознак товару, що мають значення для класифікації товару, а тому є протиправними та підлягають скасуванню.

Зважаючи на те, що підставою для прийняття картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 01.02.2023 №UА100210/2023/000008 послугувало прийняття рішення Київської митниці від 01.02.2023 №KT-UA100210-0001-2023, то картка відмови також підлягає визнанню протиправною та скасуванню як безпідставна.

Позивачем надано достатні та беззаперечні докази в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його позовні вимоги.

Інших доводів, що можуть вплинути на правильність вирішення судом спору, що розглядається, матеріали справи не містять.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не надали суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не доведено правомірності свого рішення, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду у розмірі 8 052,00 грн, що документально підтверджується платіжним документом.

Суд зазначає, що на час вирішення справи, позивачем не заявлено до стягнення понесені витрати на професійну правничу допомогу, не надано до суду відповідних доказів, у зв'язку з чим, вирішенню судом такі витрати за ст. 134 та ст. 139 КАС України, під час винесення рішення у даній справі, не підлягають.

Отже, оскільки позовну заяву задоволено, сплачений судовий збір за подачу позову до суду у сумі 8 052,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - Київської митниці ДМС України.

Керуючись статтями 2, 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Київгума" задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати попереднє рішення Київської митниці Державної митної служби України № ПКР-100-0002-23 від 27.01.2023.

Визнати протиправним та скасувати рішення Київської митниці Державної митної служби України про визначення коду товару № КТ-UА100210-0001-2023 від 01.02.2023.

Визнати протиправною та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 01.02.2023 №UА100210/2023/000008.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Київгума" (код ЄДРПОУ 35115248, місцезнаходження: 07403, Київська область, м. Бровари, вул. Кутузова, 127) судовий збір у сумі 8 052,00 (вісім тисяч п'ятдесят дві) гривні 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Київської митниці Державної митної служби України (код ЄДРПОУ 43337359, місцезнаходження: 03124, м. Київ, бульв. Вацлава Гавела, буд. 8А).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Лисенко В.І.