Рішення від 20.10.2025 по справі 367/8431/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2025 року м.Київ справа №367/8431/25

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Ірпінського міського суду Київської області

звернувся ОСОБА_1 з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 . Ухвалою Ірпінського міського суду Київської області від 30.07.2025 року справу було передано за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду.

Позовні вимоги мають наступний зміст:

1. Визнати протиправною бездіяльність Відповідача, що полягає у невнесенні до Єдиного Державного реєстру призовників, військовозобов?язаних та резервістів відомостей про непридатність Позивача до військової служби та виключення його з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6ст. 37 Закону України "Про військовий обов?язок і військову службу"; ???

2.Зобов?язати Відповідача внести до Єдиного Державного реєстру призовни військовозобов?язаних та резервістів відомостей про непридатність Позивача до військової служби та виключення його з військового обліку на підставі п.3 ч. 6ст. 37 Закону України "Про військовий обов?язок і військову службу".

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що на момент проходження ВЛК діяли інші норми законодавства щодо документального оформлення висновку ВЛК.

Станом на 20.10.2025 року від відповідача відзиву не надходило.

Відповідно до ч. 5 ст. 162 КАС України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дасть змогу відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив до початку першого підготовчого засідання у справі.

В кодексі строк подання відзиву нерозривно пов'язаний саме з моментом отримання ухвали про відкриття провадження.

З наявних в справі матеріалів вбачається, що відповідач отримав копію ухвали про відкриття провадження ще 06.09.2025 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до п. 2 та 6 ч. 5 ст. 44 КАС України сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.

Пасивна поведінка поведінка відповідача, яка виявилась в неознайомленні з матеріалами справи без поважних на те причин та як наслідок невиконня обов'язків учасника справи викладанених в п. 2 та п. 6 ч. 5 ст. 44 КАС України, не повинна мати наслідком порушення завдань адміністративного судочинства щодо своєчасного розгляду публічно-правового спорту з метою ефективного захисту прав позивача.

Враховуючи вищезазначене, суд відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши обставини справи судом було встановлено наступне.

Відповідно до рішення військово лікарняної комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно Протоколу N?222 від 23.12.2022р., на підставі ст.46-а, графи III Розкладу хвороб, затвердженого Наказом МОУ N?402 від 14.08.2008р., графи ТДВ 6, Позивача - ОСОБА_1 було визнано непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку (копія рішення додається).

Згідно порм чинного на 2022 рік законодавства України, ІНФОРМАЦІЯ_3 було внесено зазначену інформацію у військовий квиток Позивача (копія додається).

Так, на сторінці 18 військового квитка Позивача, за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 зазначено в особливих відомостях, що Позивача визнано непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку.

Відповідно до ст.46-а, графи III Розкладу хвороб, затвердженого Наказом МОУ N?402 від 14.08.2008р зазначено:

Включено: хронічні хвороби нижніх дихальних шляхів J40-J44, J47 (хронічний 46 бронхіт, емфізема, хронічна обструктивна хвороба легенів, бронхоектатична хвороба); хвороби легенів, спричинені зовнішніми агентами, інтерстиціальні хвороби легень J60-J84 (пневмоконіози, хронічні пневмоніти, ідіопатичний фіброзуючий альвеоліт, легеневий альвеолярний протеїноз, гемосидероз та інші дисеміновані захворювання легень); хронічні гнійні та некротичні хвороби, хвороби плеври, інші хвороби органів дихання НОМЕР_1 (абецес легені та середостіння, піоторакс та інші) а) зі значними порушеннями функції зовнішнього дихання -- непридатні до військової служби.

Отже, 23.12.2022р., згідно норм чинного на той момент законодавства. Позивача було виключено з військового обліку на підставі довідки ВЛК, про що в військовому квитку була зроблена відповідна відмітка начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 та скріплена гербовою печаткою.

Далі інформація була внесена до Електронного кабінету призовників, військовозобов?язаних та резервістів «Резерв+» Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов?язаних та резервістів «Оберіг» з позначенням категорія обліку - не військовозобов?язаний.

Після встановлення Позивачем застосунку «РЕЗЕРВ +» на мобільному пристрої, інформація щодо його статусу відображалась коректна.

Так, згідно витягу з електронного кабінету призовників, військовозобов?язаних та резервістів «РЕЗЕРВ +» від 16.06.2025 р. було заначено категорію обліку - не військовозобов?язаний, непридатний з виключенням з військового обліку (копія додається).

Однак, після оновлення Позивачем застосунку, відповідно до інформації з електронного кабінету призовників, військовозобов?язаних та резервістів «Резерв+» 28.06.2025р. категорія обліку змінилась на - військовозобов?язаний, при цьому залишилась актуальна інформація про те, що Позивач непридатний з виключенням з військового обліку.

Таким чином 28.06.2025р., всупереч нормам чинного законодавства України, до Електронного кабінету призовників, військовозобов?язаних та резервістів «Резерв+» Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов?язаних та резервістів «Оберіг» була необґрунтовано та протиправно змінена категорія обліку Позивача з не військовозобов?язаний на військовозобов?язаний чим було створено негативні наслідки для Позивача та порушено його права.

Після виявлення зазначеної невідповідності у реєстрі, на виконання вимог норм чинного законодавства України, Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із відповідною Заявою, для приведення у відповідність інформації зазначеної у моєму паперовому військо-обліковому документі з інформацією, що міститься у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов?язаних та резервістів.

У своїї заяві Позивач просив ІНФОРМАЦІЯ_4 :

1. надати інформацію щодо підстав внесення змін до Єдиного державного (електронного) реєстру призовників, військовозобов?язаний категорії обліку з не військовозобов?язаний на військовозобов?язаний.

2. Внести державного (електронного) призовників, військовозобов?язаних та резервістів коректну інформацію зазначену у моєму паперовому військово-обліковому документі (військовий квиток), а саме змінити (повернути вірну інформацію) з позначенням категорія обліку - НЕ військовозобов?язаний.

3. Проінформувати Заявника про результат розгляду Заяви та про внесення коректної інформації на адресу зазначену у Заяві.

До Заяви були додані наступні копії документів: ???

1. Військовий квиток ???

2. Рішення ВЛК від 23.12.2022р.; ???

3. Витяг з «Резерв +» від 16.06.2025р.; ???

4. Витяг з «Резерв +» від 26.08.2025р.

На дану Заяву Позивача ІНФОРМАЦІЯ_4 надало відповідь N?14/5241 від12.07.2025 р. згідно якої зазначено наступне:

В ІНФОРМАЦІЯ_5 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) розглянуто Вашу заяву, в інтересах ОСОБА_2 , від 30.06.2025 р.(вх. номер 4732 від 02.07.2025р.), повідомляємо, що ІНФОРМАЦІЯ_3 с органом військового управління, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обов?язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації та діє у відповідності до норм чинного законодавства України та організовує роботу згідно з правилами і положеннями законності, а також за умов дії воєнного стану.

Інформуємо Вас проте, що згідно протоколу засідання військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 26.03.2025 року (N° 2025-0326-1351), постанову військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_6 в довідці ВЛК від 23.12.2022 N?14/222 військовозобов?язаного ОСОБА_1 1982 року народження на підставі статті 46-а графи III Розкладу хвороб , станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку - СКАСУВАТИ».

Відповідно до п.21 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов?язаних та резервістів, затвердженого Постановою КМУ від 30 грудня 2022р. N?1487 (далі Порядок) виключення з військового обліку призовників, військовозобов?язаних та резервістів у районних територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов?язок і військову службу». Згідно п.81 Порядку виключення з військового обліку військовозобов?язаних та резервістів у районних територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, здійснюється за їх особистої присутності.

При цьому виключення з військового обліку здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, та медичних документів, які визначають ступінь придатності особи до військової служби визначених у пункті 20 цього Порядку ( Довідка Військово-лікарської комісії, додаток 13, свідоцтво про хворобу).

Приймаючи до уваги вищевикладене, з метою ознайомлення військовозобов' язаного з витягом з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, ОСОБА_1 необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 з паспортом, військово-обліковими документами та оригіналами документів, якими підтверджуються підстави для виключення з військового обліку (довідка ВЛК, додаток 13, свідоцтво про хворобу).

Оскільки ОСОБА_1 підлягає контрольному медичному огляду при ІНФОРМАЦІЯ_7 , на його адресу направлена повістка з метою прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_6 ) на 04.07.2025 року.

Також до відповіді Відповідача був доданий ВИТЯГ з протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 26 березня 2025 року N° 2025-0326-1351.

У витязі було зазначено наступне:

1) Враховуючи порушення вимог пунктів 22.5 та 22.6 глави 22 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 N? 402 (зі зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 N?1 109/15800 (далі - Положення), а саме те, що постанова ВЛК щодо офіцера була оформлена довідкою замість свідоцтва про хворобу, постанову ІНФОРМАЦІЯ_8 в довідці ВЛК від 23.12.2022 N? 14/222 військовозобов?язаного ОСОБА_3 , 1982 народження на підставі статті 46-а графи III Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 до Положення) "непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку" - СКАСУВАТИ.

2) Військовозобов?язаний ОСОБА_4 , 1982 року народження, підлягає контрольному медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 згідно вимог Положення.

Непоговджуючись з вищезазначеними твердженнями відповідача позивач звернувся з позовом до суду.

Правова позиція суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов?язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України.

Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов?язаних та резервістів, визначеніЗаконом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов?язаних та резервістів» N? 1951-VIII від 16.03.2017(далі -Закон N? 1951-VIII).

Відповідно до ст. 1 Закону N? 1951-VIII єдиний державний реєстр призовників, військовозобов?язаних та резервістів - це інформаційно-комунікаційна система, призначена ДЛЯ збирання, зберігання, обробки та використання даних призовників, військовозобов?язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Згідно зі ст. 2 Закону N? 1951-VIII основними завданнями Реєстру є: ідентифікація призовників, військовозобов?язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов?язку.

Відповідно до ст. 33акону N? 1951-VIII, основними засадами ведення Реєстру є:

1) обов?язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов?язаних та резервістів; ??

2)?повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов?язаних та резервістів; ???

3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов?язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.

Частиною 5 ст. 5 Закону N?1951-VIII передбачено, що органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Згідно з ч, ч. 8, 9 ст. 5 Закону N?1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об?єднані районні), міські (районні у місті, об?єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Статтею 6 Закону N? 1951-VIII передбачено, що до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов?язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов?язаних та резервістів.

Згідно зі ст. 8 Закону N? 1951-VIII до службових даних призовника, військовозобов?язаного та резервіста належать: відомості про виконання військового обов?язку; відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи); відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу"; відомості про участь у бойових діях.

Відповідно до ст. 9 Закону N? 1951-VIII, призовник, військовозобов?язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов?язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Частинами 1, 3ст. 14 Закону N? 1951-VIII передбачено, що ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов?язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов?язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2)?внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов?язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади?Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов?язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов?язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов?язаних та резервістів затвердженим постановою КМУ від 30.12.2022 N?1487. Відповідно до абзаців 2, 3, 6, 7, 18, 19, 20 п. 79 Порядку районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, з-поміж іншого:

організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно- територіальної одиниці;

здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов?язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

організовують взаємодію з державними органами, підприємствами, установами та організаціями щодо строків та способів звіряння даних списків персонального військового обліку та карток первинного обліку призовників, військовозобов?язаних та резервістів, а також їх оповіщення;

організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов?язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них;

проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов?язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;

виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку;

виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов?язаних та резервістів.

Отже, на районні (об?єднані районні), міські (районні у місті, об?єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки покладено обов?язок вносити до Рестру передбачені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов?язаних та резервістів» відомості про призовників, військовозобов?язаних та резервістів.

Відповідно до ст.37 п.6 пп.3 ЗУ «Про військовий обов?язок і військову службу», Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов?язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов?язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; ???

2) припинили громадянство України; ???

3) визнані непридатними до військової служби; ???

4) досягли граничного віку перебування в запасі.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Відповідно до п.3 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов?язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. N? 559 (надалі-Порядку), відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов?язаних та резервістів

Відповідно до п.4 Порядку, у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов?язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов?язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов?язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п?яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Відповідно до п.5 Порядку, військово-обліковим документом призовників, військовозобов?язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України "Про військовий обов?язок і військову службу", в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Доводи Відповідача, про те, що відповідно до пункту 22.5 глави 22 розділу ІІ "Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України" від 14.08.2008 N?402 на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку складається виключно свідоцтво про хворобу, яке разом із постановою ВЛК підлягає обов?язковому направленню для розгляду та затвердження Регіональною військово-лікарською комісією, не відповідає дійсним обставинам справи, оскільки станом на час проходження позивачем огляду військово-лікарською комісією ТЦК чинною була редакція вказаного Положення від 16.04.2021, яка не містила вимоги щодо затвердження постанови ВЛК про непридатність до військової служби військовозобов?язаних штатною ВЛК.

Так, відповідно до абзацу 2 п. 2.9. Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України Затвердженою Наказом Міністра оборони України 14.08.2008 N? 402 (надалі - Положення), за результатами проведеного медичного огляду призовників ВЛК при ТЦК та СП приймає постанови згідно з главою 20 цього розділу.

Під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби призовників оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення), які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються засобами інформаційно-комунікаційної системи «Медична інформаційна система Збройних Сил України» (далі - ІКС) на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.

Абзац другий пункту 2.9 глави 2 розділу ІІ із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони N? 283 від 02.05.2025}

Отже пункт про оформлення свідоцтв про хворобу набув чинності з 2025 року. Відповідно до абзацу 6 п.3.8. Положення, Постанови ВЛК при ТЦК та СП щодо військовозобов?язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.

Постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов?язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення), постанови про тимчасову непридатність оформлюються довідками ВЛК (додаток 4 до цього Положення). У разі прийняття постанови про непридатність або тимчасову непридатність до військової служби, документи з результатами проходження військовозобов?язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи), не пізніше п?ятиденного строку з дня закінчення медичного огляду направляються на перевірку до ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_9 та ІНФОРМАЦІЯ_10 . Електронний документ, яким оформлена постанова (свідоцтво про хворобу або довідка ВЛК), направляється в цей же строк на перевірку через ІКС. Перевірка здійснюється у п?ятиденний строк з дня надходження всіх документів.

За результатами перевірки та у разі виявлення помилок або відсутності необхідних підтверджуючих документів ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_9 та ІНФОРМАЦІЯ_10 відправляють засобами ІКС документи на доопрацювання до ВЛК районних, міських ТЦК та СП, з яких вони надійшли. ВЛК районних, міських ТЦК та СП доопрацьовують та повторно відправляють документи на повторну перевірку у п?ятиденний строк з дня повернення.

Після перевірки ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_9 та ІНФОРМАЦІЯ_10 та у разі відсутності помилок електронні документи з постановами ВЛК про тимчасову непридатність до військової служби передаються з ІКС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов?язаних та резервістів. Інші документи з результатами проходження військовозобов?язаним медичного огляду у паперовій формі (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) направляються до районних (міських) ТЦК та СП за місцем перебування військовозобов?язаних на обліку не пізніше наступного дня після закінчення перевірки.

Після перевірки ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_9 та ІНФОРМАЦІЯ_10 та у разі відсутності помилок електронні документи з постановами ВЛК про непридатність до військової служби направляються через ІКС до штатних ВЛК відповідно до адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи. Інші документи з результатами проходження військовозобов?язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) направляються до відповідних штатних ВЛК не пізніше наступного дня після закінчення перевірки.

Після затвердження постанови, протокол засідання штатної ВЛК передається з ІКС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов?язаних та резервістів не пізніше наступного дня після затвердження. Дві паперові копії протоколу засідання штатної ВЛК засвідчуються її печаткою, та надсилаються разом з документами про результати проходження медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) до ТЦК та СП за місцем обліку не пізніше наступного дня після закінчення медичного огляду. Паперова копія документа з постановою ВЛК, що не потребує затвердження штатною ВЛК, видається особі, що пройшла медичний огляд, за її запитом в день звернення після закінчення медичного огляду у закладі охорони здоров?я, де проводився медичний огляд ВЛК, або у ТЦК та СП за місцем перебування на обліку.

Паперова копія такого документа засвідчується печаткою закладу охорони здоров?я, де проводився медичний огляд (у разі звернення до закладу охорони здоров?я), або ТЦК та СП (у разі звернення до ТЦК та СП), та видається особі, що пройшла медичний огляд, з її підписом про ознайомлення та датою. Паперова копія документа з постановою, що потребує затвердження штатною ВЛК, видається за запитом особи, що пройшла медичний огляд, у ТЦК та СП за місцем перебування на обліку у день звернення після отримання ТЦК та СП протоколу засідання штатної ВЛК. Паперова копія документа з постановою засвідчується печаткою ТЦК та СП та видається особі з її підписом про ознайомлення та датою разом з паперовою копією електронного протоколу засідання штатної ВЛК, засвідченою печаткою штатної ВЛК.

Пункт 3.8 глави 3 розділу І із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства оборони N? 363 від 29.05.2012, N? 318 від 07.07.2015, N? 193 від 29.03.2017. 490 від 18.08.2023: в редакції Наказів Міністерства оборони N? 262 від 27.04.2024, N? 283 від 02.05.2025%.

Тож зміни до п.3.8. вступили в силу тільки у 24 -25 рр.

Далі також згідно змін, які набули чинності тільки у 24-25pр., відповідно до абзацу 6 п.3.13 Положення, зазнаено, що на офіцерів запасу та у відставці подається особова справа (усі медичні документи з особової справи, постанови ВЛК за період служби), а на звільнених з військової служби з психічними розладами - висновок закладу охорони здоров?я (установи) про зміну або зняття раніше встановленого діагнозу, на підставі якого вони були ВЛК визнані непридатними до військової служби. Штатна ВЛК за необхідності додатково запитує та спільно з головними (провідними) медичними фахівцями військово-медичних клінічних центрів вивчає всі медичні та інші документи, які характеризують стан здоров?я заявника у період проходження ним військової служби та після звільнення. Якщо при цьому буде встановлено, що є підстави задовольнити прохання заявника, штатна ВЛК через керівника районного, міського ТЦК та СП направляє його на огляд ВЛК районного, міського ТЦК та СП, гарнізонною або госпітальною ВЛК (за рішенням штатної ВЛК) з метою визначення придатності до військової служби на теперішній час. Результати огляду особи, звільненої з військової служби оформляються довідкою ВЛК або свідоцтвом про хворобу, які направляються в штатну ВЛК. Після розгляду всіх документів штатна ВЛК подає у ЦВЛК свідоцтво про хворобу (довідку ВЛК), на офіцерів запасу та у відставці - особову (на осіб, звільнених з військової служби з правом на пенсію - і пенсійну) справу, медичні карти стаціонарного (амбулаторного) хворого або витяги з них за період служби і після звільнення з військової служби, медичну книжку, медичну картку амбулаторного хворого або докладні витяги з них, акти огляду МСЕК або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи та інші необхідні документи з обґрунтуванням думки з цього питання для прийняття остаточної постанови, у тому числі про причинний зв?язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва).

Абзац шостий пункту 3.13 глави 3 розділу ІІ із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства оборони N? 490 від 18.08.2023, N? 262 від 27.04.2024, N? 4 від 03.01.2025, N? 283 від 02.05.2025}.

Як зазначено, усі зміни щодо оформлення розкладу хвороб на офіцерів запасу вступили в силу в 23, 25 роках.

На період оформлення довідки ВЛК Позивачем, чинною була редакція вказаного Положення від 16.04.2021р.

Отже, Відповідач посилається на норми даного Положення, які вступили в силу значно пізніше, ніж Позивач пройшов військово лікарняну комісію, майже через три (3)роки, як резулттати проходдення ВЛК від 22 року пройшли всю процедуру та були затвержені Відповідачем.

Також, відповідачем не було надано Позивачу на його запит будь-яких доказів, що встановлений в результаті медичного огляду Позивача діагноз не був підставою для визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

При цьому, посадові особи Відповідача, відповідальні за оформлення та заповнення військового квитка Позивача, проставленням свого підпису, скріпленим печаткою цього територіального центру, підтвердили достовірність внесених даних, у тому числі й щодо непридатності Позивача до військової служби та виключення з військового обліку, дотримання визначеної законодавством процедури, яка передувала внесенню цих даних, а також наявність визначених законом підстав для виключення Позивача з військового обліку через непридатність за станом здоров?я ще у 2022 році.

Також і не надано доказів визнання нечинним як самого військового квитка, так і запису про зняття Позивача з військового обліку чи притягнення до відповідальності осіб, які здійснили відповідний запис.

Довідка ВЛК та військовий квиток є допустимими доказами, що Позивач вже не має статусу військовозобов?язаного та виключений з військового обліку військовозобов?язаних через непридатність до військової служби за станом здоров?я з 23.12.2022р.

При цьому, посилання Відповідача на зміни до законодавства про військовий обов?язок і військову службу, щодо необхідності перегляду прийнятих постанов щодо військовозобов?язаних, визнаних непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, оскільки такі норми стосуються лише перевірки (перегляду) встановлення інвалідності громадянам України та повторного медичного огляду громадян. визнаних раніше обмежено придатними.

Крім цього, Законом України від 11.04.2024 року N?3633-IХ встановлено КМУ вжити заходів перевірки обґрунтованості рішень медико-соціальних експертних комісій щодо встановлення інвалідності громадянам України чоловічої статі віком від 25 до 50 років, яким після 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності цим Законом вперше встановлено інвалідність II та III груп

Норм щодо необхідності перегляду прийнятих постанов щодо військовозобов?язаних, визнаних непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку законодавство про військовий облік не містить.

При цьому, як уже зазначалось, довідка ВЛК та рішення/запис про виключення позивача з військового обліку не були скасовані (визнані нечинними) у встановленому законодавством порядку.

Підсумовуючи встановлені обставини, відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов?язаних та резервістів відомостей про виключення з військового обліку військовозобов?язаних Позивача.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Зазначена позиція повністю кореспондується з висновками Європейського суду з прав людини, відповідно до яких, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов?язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява N? 38722/02)).

Отже, "ефективний засіб правого захисту" в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату.

Ефективним способом захисту порушеного права у цьому випадку є визнання протиправною бездіяльності Відповідача щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов?язаних та резервістів відомостей про виключення Позивача з військового обліку військовозобов?язаних у зв?язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я з 23.12.2022р.

Також, з метою захисту прав та інтересів Позивача слід зобов?язати Відповідача внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов?язаних та резервістів інформацію відносно Позивача про його виключення з військового обліку на підставі пп. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов?язок та військову службу" згідно інформації наявної у військово-обліковому документі та довідки ВЛК.

Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України до судових витрат належить судовий збір. Позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн, що підтверджується відповідною квитанцією.

Статтею 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

2. Визнати протиправною бездіяльність Відповідача, що полягає у невнесенні до Єдиного Державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про непридатність Позивача до військової служби та виключення його з військового обліку на підставі п. 3 ч.6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу";

3. Зобов'язати Відповідача внести до Єдиного Державного реєстру призовни військовозобов'язаних та резервістів відомостей про непридатність Позивача до військової служби та виключення його з військового обліку на підставі п.3 ч.6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

4. Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_11 на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 (двадцять) копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Терлецька О.О.