Рішення від 17.10.2025 по справі 140/7161/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/7161/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - ГУ ПФУ в Житомирській області, відповідач) про визнання протиправною бездіяльності щодо неврахування при призначенні пенсії державного службовця довідок про складові заробітної плати, виданих Департаментом соціальної та ветеранської політики Волинської обласної державної адміністрації від 29.02.2024 №15/02/2/24; зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ (далі - Закон №889-VІІІ), з 19.03.2024, з врахуванням довідок про складові заробітної плати, виданих 29.02.2024 №15/02/2/24.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV) та рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 09.12.2024 у справі №140/9211/24 зобов'язано ГУ ПФУ в Житомирській області перевести позивача з 19.03.2024 на пенсію державного службовця відповідно до Закону №889-VIII. Однак, виконуючи рішення суду у справі №140/9211/24 відповідач не врахував довідки від 29.02.2024 №15/02/2/24 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, видані Департаментом соціальної та ветеранської політики Волинської обласної державної адміністрації, посилаючись на те, що рішення суду не містить такого зобов'язання.

Позивач не погоджується з такими діями відповідача та зазначає, що довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 29.02.2024 №15/02/2/24 видані Департаментом соціальної та ветеранської політики Волинської обласної державної адміністрації у відповідності до вимог чинного законодавства, такі довідки відповідачу були надані разом із заявою про переведення на пенсію державного службовця, а отже відповідач був зобов'язаний здійснити розрахунок пенсії на їх підставі.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги не визнав, зазначивши, що на виконання рішення суду у справі №140/9211/24 ОСОБА_1 з 19.03.2024 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VІІІ; перерахунок пенсії було здійснено із розрахунку заробітку, наявного в матеріалах пенсійної справи; в результаті перерахунку пенсії на виконання вказаного судового рішення розмір пенсії позивача зменшився, тому пенсія виплачується в попередньому розмірі. Відповідач зауважив, що діючими нормативно-правовими актами, зокрема Законом №889-VІІІ та Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 (далі - Порядок №622), перерахунок пенсій особам, яким було раніше призначено пенсію відповідно до Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ “Про державну службу» (далі - Закон №3723-ХІІ), не передбачено. Оскільки позивач у період з 10.09.2004 по 28.02.2021 отримувала пенсію за віком відповідно до Закону №3723-ХІІ, то з урахуванням пункту 4.7 розділу XV “Прикінцеві положення» Закону №1058-ІV вона має право лише поновити виплату даного виду пенсії за матеріалами пенсійної справи.

Інших заяв по суті справи на адресу суду не надходило.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 10.09.2004 по 28.02.2021 отримувала пенсію за віком відповідно до Закону №3723-ХІІ, а з 01.03.2021 її було переведено на пенсію за віком згідно із Законом №1058-ІV.

19.03.2024 позивач звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою, у якій просила перевести її на пенсію за Законом №889-VІІІ, надавши зокрема, довідки Департаменту соціальної та ветеранської політики Волинської обласної державної адміністрації від 29.02.2024 №15/02/2/24 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державного службовця.

За принципом екстериторіальності вказана заява була розглянута ГУ ПФУ в Житомирській області з прийняттям рішення від 27.03.2024 №907080131024 про відмову у перерахунку пенсії. Таке рішення мотивоване тим, що ОСОБА_1 вже була призначена пенсія відповідно до Закону №3723-ХІІ з 10.09.2004 року, а проведення перерахунків пенсії державним службовцям діючим законодавством не передбачене.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 09.12.2024 у справі №140/9211/24, яке набрало законної сили 09.04.2025, позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Житомирській області від 27.03.2024 №907080131024; зобов'язано ГУ ПФУ в Житомирській області перевести ОСОБА_1 з 19.03.2024 на пенсію державного службовця за віком відповідно до Закону №889-VIII; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

З рішення від 25.04.2025 №907080131024 про перерахунок пенсії (а.с. 22) слідує, що на виконання рішення суду у справі №140/9211/24 ГУ ПФУ в Житомирській області перевело ОСОБА_1 з 19.03.2024 на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII; на даний час розмір пенсійної виплати становить 4728,58 грн.

Листом від 28.04.2025 №0300-0307-8/27896 (а.с.20-21) ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача про виконання ГУ ПФУ в Житомирській області рішення суду у справі №140/9211/24 у межах покладених зобов'язань, зазначивши, що судом не було зобов'язано брати до уваги довідки про складові заробітної плати, які долучені до заяви від 19.03.2024, відповідно перерахунок пенсії відповідно до Закону №889-VIII проведено із розрахунку заробітку, наявного в електронній пенсійній справі; у результаті виконання рішення суду місячний розмір пенсії з 19.03.2024 зменшується, тому рекомендовано позивачу звернутися до територіального відділу обслуговування громадян для узгодження подальшого виконання рішення суду.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо неврахування при призначенні пенсії державного службовця довідок про складові заробітної плати, виданих Департаментом соціальної та ветеранської політики Волинської обласної державної адміністрації, позивач звернулася із цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону №1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом №3723-XI.

01.05.2016 набрав чинності Закон №889-VIII, пунктом 2 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» якого визнано такими, що втратили чинність: Закон України “Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Так згідно з пунктами 10, 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України “Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України “Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

За приписами частини першої статті 37 Закону №3723-XI на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стаж державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як - 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (вказані висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі №822/524/18).

Отже, після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом №889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, та мають передбачені вік та страховий стаж.

Пунктом 2 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 (у редакції станом на дату звернення позивача із заявою про перерід на пенсію державного службовця), також установлено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII “Про державну службу» на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII “Про державну службу» (далі - Закон) мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу»: мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Згідно з пунктом 3-1 Порядку №622 державні службовці, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу» займали посади державної служби та які пенсію, призначену відповідно до Закону, не отримували з дати призначення до дня набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу», мають право на обчислення пенсії на умовах цього Порядку після звільнення з посади державної служби.

Не є спірною та обставина, що позивач має понад 20 років стажу державної служби. Ба більше, у період з 10.09.2004 по 28.02.2021 вона отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» (в розмірі 90 відсотків заробітку державного службовця), що не є спірним, а з 01.03.2021 її було переведено на пенсію за віком згідно із Законом №1058-ІV.

Право ОСОБА_1 на переведення на пенсію державного службовця за віком відповідно до Закону №889-VIII встановлено рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 09.12.2024 у справі №140/9211/24, що набрало законної сили.

Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

На виконання рішення суду у справі №140/9211/24 ГУ ПФУ в Житомирській області перевело позивача з 19.03.2024 на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII, при цьому, відповідач стверджує, що внаслідок такого переведення розмір пенсії зменшився (перерахунок проведено із розрахунку заробітку, наявного в електронній пенсійній справі), а пенсія, призначена на підставі Закону №3723-ХІІ, перерахунку на підставі оновлених довідок не підлягає.

Цей спір виник через бажання позивача отримувати пенсію державного службовця на підставі довідок, виданих Департаментом соціальної та ветеранської політики Волинської обласної державної адміністрації від 29.02.2024 №15/02/2/24 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

Отже, ключовим у цій справі є питання права особи, яка бажає перейти з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону №1058-IV, на отримання пенсії державного службовця за віком, якщо їй вже призначалась така пенсія раніше, з проведенням перерахунку відповідно до статті 37 Закону №3723-XII на підставі нових довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за посадою, з якої така особа вийшла на пенсію.

Питання можливості перерахунку пенсії на підставі нових довідок про складові заробітної плати не є новим для судової практики й вже було предметом розгляду у Верховному Суді.

Зокрема, у постанові Верховного Суду від 19.03.2025 у справі №300/936/23 викладено правовий висновок, згідно з яким ані Закон №889-VIII, ані Закон №1058-IV не містять положень, які б передбачали підстави або механізм для перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною (збільшенням) розміру заробітної плати діючих службовців. Аналогічним чином, жодних підстав для такого перерахунку не передбачає і стаття 37 Закону №3723-ХІІ, яка регламентує порядок призначення пенсії за віком державним службовцям.

Верховний Суд у згаданій постанові також наголосив на принципі прямої дії закону в часі: до правовідносин щодо перерахунку пенсій підлягає застосуванню законодавство, чинне на момент звернення за перерахунком або переведенням, а не те, що діяло на час первинного призначення пенсії. Отже, законодавство, чинне на момент звернення позивачки, не передбачало можливості проведення перерахунку пенсії державного службовця, зокрема на підставі поданих нею довідок про оновлені складові заробітної плати.

Таким чином, за наявності права на отримання пенсії згідно зі статтею 37 Закону №3723-XII, проте за відсутності підстав для перерахунку такої пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, вирішальним є саме розмір пенсії, на який матиме право позивач в разі його переведення на таку пенсію у порівнянні із отримуваним ним розміром пенсії за Законом №1058-IV.

У контексті розгляду цієї справи суд бере до уваги правову позицію, викладену у Рішенні Конституційного Суду України від 23.12.2022 №3-р/2022 у справі №3-132/2018 (5462/17), ухваленому за конституційною скаргою щодо перевірки на відповідність Конституції України підпункту 1 пункту 2 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про державну службу» №889-VIII.

У зазначеному Рішенні Конституційний Суд України визнав вказане положення таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), у частині, в якій воно унеможливлювало здійснення перерахунку пенсій, призначених відповідно до статті 37 Закону №3723-XІІ зі змінами. Водночас Суд наголосив на обов'язку Верховної Ради України внести відповідні законодавчі зміни з метою врегулювання порядку і механізму перерахунку пенсій, призначених за зазначеною нормою, з урахуванням приписів Конституції України, принципу правової визначеності та висновків цього Рішення.

Таким чином, Конституційний Суд України підтвердив необхідність законодавчого унормування механізму реалізації права на перерахунок пенсії державного службовця, однак до моменту такого врегулювання саме по собі визнання норми неконституційною не створює підстав для автоматичного перерахунку пенсії в судовому порядку без відповідного законодавчого механізму.

Аналогічні правові висновки щодо застосування зазначених норм права були викладені у постанові Верховного Суду від 28.02.2023 у справі №520/6418/21.

Суд також зазначає, що відповідно до пункту 13 розділу ХV “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1058-ІV у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України “Про державну службу», “Про службу в органах місцевого самоврядування», “Про статус народного депутата України», “Про наукову і науково-технічну діяльність», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення.

Підсумовуючи вище викладене суд дійшов висновку, що пенсія позивача не може бути перерахована згідно із Законом №3723-XII на підставі довідок Департаменту соціальної та ветеранської політики Волинської обласної державної адміністрації від 29.02.2024 №15/02/2/24, жодної протиправної бездіяльності ГУ ПФУ в Житомирській області у спірних правовідносинах допущено не було, тому у задоволенні взаємопов'язаних позовних вимог належить відмовити повністю.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10002, Житомирська область, місто Житомир, вулиця Ольжича, будинок 7, ідентифікаційний код юридичної особи 13559341).

Суддя О. О. Андрусенко

17 жовтня 2025 року