Справа № 132/3089/25
3/132/1738/25
Іменем України
22 жовтня 2025 року м. Калинівка
Суддя Калинівського районного суду Вінницької області Карнаух Н.П., розглянувши матеріал, який надійшов з відділення поліції № 1 Хмільницького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, непрацюючого, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП документально не підтверджений, за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП,
До Калинівського районного суду Вінницької області з відділення поліції № 1 Хмільницького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області 15.09.2025 надійшов протокол серії ВАД № 677526 від 12.09.2025, із додатками, про вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.09.2025 ці матеріали передано на розгляд судді Карнауху Н.П.
Згідно із протоколом серії ВАД № 677526 від 12.09.2025, 31.08.2025 громадянин ОСОБА_2 в м. Калинівка, допустив заборгованість по аліментам на утримання дитини в розмірі частини усіх видів заробітку, що становить загальну суму 80073,31 грн., чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
Після отримання матеріалів, розгляд справи було призначено на 08:40 год. 06.10.2025 та направлено ОСОБА_2 судову повістку на адресу, зазначену у протоколі про адміністративне правопорушення.
Згідно із рекомендованим повідомленням про вручення АТ «Укрпошта» судова повістка, яка відправлена поштою, про виклик до суду ОСОБА_2 на 08:40 год. 06.10.2025 була ним отримана 23.09.2025.
У вказані день та час ОСОБА_2 до суду не з'явився, відомостей про причини його неявки до суду не надходило. У зв'язку з цим розгляд справи було відкладено на 08:10 год. 22.10.2025, про що 08.10.2025 надіслано судову повістку ОСОБА_2 на адресу, яка зазначена у протоколі про адміністративне правопорушення. Крім того, вказану повістку було направлено ОСОБА_2 за допомогою електронного повідомлення. Згідно із довідкою про доставку СМС відповідне повідомлення йому доставлено 21.10.2025.
Згідно із рекомендованим повідомленням про вручення АТ «Укрпошта» судова повістка, яка відправлена поштою, про виклик до суду ОСОБА_2 була повернена з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
У вказаний день та час ОСОБА_2 до суду не з'явився, про причини його неявки відомостей до суду не надходило.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Враховуючи те, що ОСОБА_2 до суду не з'явився, згідно із протоколом про адміністративне правопорушення був обізнаний про розгляд Калинівським районним судом Вінницької області справи щодо нього, в матеріалах справи наявні дані про його своєчасне повідомлення про місце і час розгляду справи, у зв'язку із чим, суддя дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на підставі наявних матеріалів.
Розглянувши справу про адміністративне правопорушення на підставі наявних у ній доказів, суддя дійшов такого висновку.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» № 2234-VIII від 07.12.2017, який набрав чинності 06.02.2018, Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнений статтею 183-1, якою встановлено адміністративну відповідальність за несплату аліментів, зокрема, на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 183-1 КУпАП відповідальність настає за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Аналізуючи зміст ст. 183-1 КУпАП, суддя дійшов висновку, що об'єктивна сторона цього правопорушення характеризується бездіяльністю особи, яка повинна сплачувати періодичні аліментні платежі кожного місяця у визначеному розмірі і часом вчинення цього правопорушення є відповідний період, в який особа не сплачувала аліменти.
З протоколу серії ВАД № 677526 від 12.09.2025 вбачається, що 31.08.2025 громадянин ОСОБА_2 в м. Калинівка, допустив заборгованість по аліментам на утримання дитини в розмірі частини усіх видів заробітку, що становить загальну суму 80073,31 грн., чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
Вина ОСОБА_2 у вчиненні цього правопорушення підтверджується матеріалами справи, а саме:
протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 677526 від 12.09.2025;
рапортом інспектора-чергового ВП №1 Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області Чайкуном Ю.В. від 02.09.2025;
протоколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 02.09.2025;
письмовим поясненням ОСОБА_3 від 02.09.2025;
письмовим роз'ясненням старшого державного виконавця Юлії Морозової від 02.09.2025;
довідкою-розрахунком стягнення аліментів з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_4 на утримання неповнолітньої дитини: сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі частини усіх видів заробітку (доходу), але не менше ніж 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 16.04.2015, у виконавчому провадженні №47723329 старшого державного виконавця Юлією Морозовою від 02.09.2025. Згідно із цією довідкою заборгованість ОСОБА_2 складає 80073,31 грн., розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців;
копією виконавчого листа Калинівського районного суду Вінницької області від 05.05.2015 у справі №132/1088/15-ц;
копією розписки ОСОБА_2 від 05.03.2024, відповідно до якої він зобов'язується виплатити ОСОБА_4 аліменти у розмірі мінімум 4000 грн. на місяць і до кінця літа 2024 року погасити заборгованість по аліментах;
письмовим поясненням ОСОБА_2 від 12.09.2025 та іншими матеріалами.
Згідно зі ст. 251 КупАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Другим реченням цієї статті визначено засоби, якими встановлюються ці дані, що можуть бути доказами по справі.
Відповідно до ст. 252 КупАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Зібрані у справі докази в сукупності підтверджують вину ОСОБА_2 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
Зазначені вище докази сумнівів щодо їх достовірності та допустимості не викликають, оскільки вони оформлені у визначеному процесуальним законом порядку.
Згідно із положеннями ст. 23 КУпАП адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Виходячи із змісту статті 33 КУпАП, враховуючи характер вчиненого правопорушення, обставини вчинення правопорушення, суму заборгованості, термін її виникнення, дані про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, суддя дійшов висновку, що на ОСОБА_2 необхідно накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 183-1 КУпАП - у виді виконання суспільно корисних робіт, що буде достатньою мірою відповідальності для досягнення мети адміністративного стягнення, яке застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
З огляду на те, що вина ОСОБА_2 доведена матеріалами справи, суддя вважає за необхідне призначити адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 183-1 КУпАП - у виді виконання суспільно корисних робіт на строк 120 (сто двадцять) годин.
Відповідно до положень ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Також, відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_2 стягується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. ст. 23, 33, 34, 40-1, 183-1, 221, 283-284, 287, 294 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір» суддя,
ОСОБА_2 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді виконання суспільно корисних робіт на строк 120 (сто двадцять) годин.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. на номер рахунку (IBAN) UA908999980313111256000026001, отримувач: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, Казначейство України (ЕАП).
Згідно із положеннями частин 1-2 ст. 31-1 КУпАП суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до трьохсот шістдесяти годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми - не більше двох годин на день.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Н. П. Карнаух