Справа №760/19084/25 3/760/5781/25
21 серпня 2025 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Педенко А.М. розглянувши матеріали, що надійшли з Київської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 )
за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №50 від 08.07.2025 року, 22.09.2022 наказом командира військової частини НОМЕР_2 № 236 лейтенанта ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу та призначено на посаду офіцера резерву 2 запасного взводу 35 запасної роти військової частини НОМЕР_2 .
18.05.2023 наказом командира військової частини НОМЕР_2 № 144 старшого лейтенанта ОСОБА_1 призначено на посаду помічника начальника зв'язку відділення зв'язку військової частини НОМЕР_2 .
Встановлено, що капітан ОСОБА_1 будучи військовослужбовцем, відповідно до вимог ст. ст. 9, 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст. ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України зобов'язаний свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, сумлінно вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов'язки, бути готовим до виконання завдань, пов'язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, бути хоробрим і дисциплінованим, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців.
Водночас, в порушення наведених вище вимог законодавства, чітко знаючи та розуміючи зміст покладених на нього обов'язків з військової служби, проте діючи всупереч зазначеним обов'язкам, капітан ОСОБА_1 будучи військовою службовою особою, допустив недбале ставлення до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду, при наступних обставинах.
18.03.2025 наказом командира військової частини НОМЕР_2 № 742 капітану ОСОБА_1 доручено проведення службового розслідування за фактом втрати військового майна взводу безпілотних авіаційних комплексів НОМЕР_3 батальйону охорони військової частини НОМЕР_2 під час здійснення аеророзвідки в районі виконання бойового завдання 11.3.2025.
Відповідно до зазначеного наказу капітан ОСОБА_1 повинен був в строк до 17 год. 00 хв. 17.03.2025 подати командиру військової частини НОМЕР_4 на затвердження акт службового розслідування та проект наказу про результати службового розслідування встановленим порядком для прийняття рішень.
Відповідно до витягу з розпорядження оброни ГШ ЗС України № 150/96/ОКП 12.00 від 05.07.2025 з метою завершення відпрацювання актів службових розслідувань капітан ОСОБА_1 зобов'язаний з 13 год. 00 хв. 05.07.2025 по 08 год. 00 хв. 07.07.2025 завершити проведення службового розслідування згідно наказу командира військової частини НОМЕР_2 №742 від 18.03.2025.
07.07.2025 з рапорту начальника штабу - заступника командира військової частини НОМЕР_2 полковника ОСОБА_2 стало відомо, що під час проведеного аналізу виконання даного розпорядження було встановлено, що капітан ОСОБА_1 не завершив проведення службового розслідування призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_2 № 742 від 18.03.2025.
Наказом командира військової частини НОМЕР_2 №742 від 18.03.2025, встановлено строк проведення службового розслідування до 17 год. 00 хв. 17.03.2025.
Загальний строк службового розслідування не може перевищувати двох місяців.
В свої поясненнях до протоколу №50 від 08.07.2025 року ОСОБА_1 пояснив наступне: з 22.09.2022 проходжу військову службу у військовій частині НОМЕР_2 , станом на день відібрання пояснень, перебуваю на посаді помічника начальника відділення зв'язку штабу військової частини НОМЕР_2 .
18.12.2024 наказом командира військової частини НОМЕР_2 №2694 йому доручено проведення службового розслідування за фактом знищення та втрати майна взводу зв'язку та взводу протитанкових ракетних комплексів НОМЕР_5 батальйону охорони військової частини НОМЕР_2 в результаті удару дроном противником по бронеавтомобілю під час проведення заміни особового складу в районі виконання бойового завдання, у зв'язку з чим був зобов'язаний в строк до 17 год. 00 хв. 16.01.2025 року подати командиру військової частини НОМЕР_2 на затвердження акт службового розслідування та проект наказу за результатами службового розслідування.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №47 від 08.07.2025 року, 22.09.2022 наказом командира військової частини НОМЕР_4 № 236 ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу та призначено на посаду офіцера резерву 2 запасного взводу 35 запасної роти військової частини НОМЕР_2 .
18.05.2023 наказом командира військові частини НОМЕР_4 № 144 старшого лейтенанта зв'язку відділення ОСОБА_1 призначено на посаду помічника начальника зв'язку військової частини НОМЕР_2 .
Встановлено, що капітан ОСОБА_1 будучи військовослужбовцем, відповідно до вимог ст. ст. 9, 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст. ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України зобов'язаний свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, сумлінно вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов'язки, бути готовим до виконання завдань, пов'язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, бути хоробрим і дисциплінованим, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців.
Водночас, в порушення наведених вище вимог законодавства, чітко знаючи та розуміючи зміст покладених на нього обов'язків з військової служби, проте діючи всупереч зазначеним обов'язкам, капітан ОСОБА_1 будучи військовою службовою особою, допустив недбале ставлення до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду, при наступних обставинах.
18.12.2024 наказом командира військової частини НОМЕР_2 № 2694 капітану ОСОБА_1 доручено проведення службового розслідування за фактом знищення та втрати майна взводу зв'язку та взводу протитанкових ракетних комплексів НОМЕР_5 батальйону охорони військової частини НОМЕР_2 в результаті удару дроном противником по бронеавтомобілю під час проведення заміни особового складу в районі виконання бойового завдання.
Відповідно до зазначеного наказу капітан ОСОБА_1 повинен був в строк до 17 год. 00 хв. 16.01.2025 подати командиру військової частини НОМЕР_2 на затвердження акт службового розслідування та проект наказу про результати службового розслідування встановленим порядком для прийняття рішень.
Відповідно до витягу з розпорядження оброни ГШ ЗС України № 150/96/ОКП 12.00 від 05.07.2025 з метою завершення відпрацювання актів службових розслідувань капітан ОСОБА_1 зобов'язаний з 13 год. 00 хв. 05.07.2025 по 08 год. 00 хв. 07.07.2025 завершити проведення службового розслідування згідно наказу командира військової частини НОМЕР_4 №2694 від 18.12.2024.
07.07.2025 з рапорту начальника штабу - заступника командира військової частини НОМЕР_4 полковника ОСОБА_2 стало відомо, що під час проведеного аналізу виконання даного розпорядження було встановлено, що капітан ОСОБА_1 не завершив проведення службового розслідування призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_2 № 2694 від 18.12.2025.
Наказом командира військової частини НОМЕР_4 №2694 від 18.12.2024, встановлено строк проведення службового розслідування до 17 год. 00 хв. 18.12.2024. Днем початку службового розслідування вважається день видання наказу про його призначення.
Днем закінчення службового розслідування вважається день надання командиру (начальнику), який призначив службове розслідування, акта службового розслідування та матеріалів на розгляд, визначений в наказі про призначення службового розслідування.
Загальний строк службового розслідування не може перевищувати двох місяців.
В свої поясненнях до протоколу №47 від 08.07.2025 року ОСОБА_1 пояснив наступне: з 22.09.2022 проходжу військову службу у військовій частині НОМЕР_2 , день відібрання пояснень, перебуваю на посаді помічника начальника відділення зв'язку штабу військової частини НОМЕР_2 .
18.03.2025 наказом командира військової частини НОМЕР_4 №742 йому доручено проведення службового розслідування за фактом втрати військового майна взводу безпілотних авіаційних комплексів 2 батальйону охорони військової частини НОМЕР_2 під час здійснення аеророзвідки в районі виконання бойового завдання 11.03.2025, у зв'язку з чим зобов'язаний був в строк до 17 год. 00 хв. 17.04.2025 року подати командиру військової частини НОМЕР_2 на затвердження акт службового розслідування та проект наказу за результатами службового розслідування.
ОСОБА_1 в судовому засіданні не визнав вини у вчинені адміністративного правопорушення та пояснив, що накази, які він повинен був виконувати, надходили у месенджер, не офіційно. В цей період він заходився на лікарняному. Відповідно в цей період не міг подати на затвердження акт службового розслідування та проект наказу за результатами службового розслідування.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, вина (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган(посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Статтею 256 КУпАП передбачено, що в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Стаття 280 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, в тому числі: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 172-15 КУпАП передбачено відповідальність недбале ставлення до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Так, відповідно до протоколів про адміністративне правопорушення №50 та №48 від 08.07.2025 року військовослужбовець Збройних Сил України помічник начальника відділення зв'язку штабу військової частини НОМЕР_4 капітан ОСОБА_1 порушив вимоги ст. ст. 11, 16, 130 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. ст. 1, 4 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, пункту 13 розділу III Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 №608, та недбало поставився до військової служби, що виразилось у порушенні строків проведення службового розслідування, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Між тим, в судовому засіданні ОСОБА_1 надав документи, якими підтверджується те, що він неодноразово звертався за медичною допомогою та на час виконання наказів командира військової частини НОМЕР_2 №2820, №2821, №742, №2694 перебував на лікарняному (реабілітації) за період з 01.12.2024 року по 10.07.2025 рік.
Суд, проаналізувавши надані докази, зокрема документи, що підтверджують факт перебування ОСОБА_1 на лікуванні (реабілітації), дійшов висновку про відсутність умислу в діях щодо несвоєчасного виконання наказу командира військової частини НОМЕР_2 . Неспроможність своєчасно виконати вказане розпорядження була обумовлена об'єктивними, непереборними обставинами, а саме - станом здоров'я, що виключає можливість інкримінування особі умисної вини у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП. За таких умов, в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення.
Таким чином, суд вважає за необхідне, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження по справі відносно ОСОБА_1 закрити за відсутності в його діях події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст. 9, 172-15, 247 ч. 1 п. 1, 251, 256, 278 КУпАП, суд, -
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту винесення до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд міста Києва.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: А. М. Педенко