Справа № 11-cc/824/6814/2025 Слідчий суддя в 1-й інстанції: ОСОБА_1
Категорія: ст. 170 КПК Доповідач: ОСОБА_2
Єдиний унікальний номер: № 758/11340/25
14 жовтня 2025 року місто Київ
Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Київського апеляційного суду у складі:
головуючої судді ОСОБА_2 ,
суддів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу представника ОСОБА_6 - адвоката ОСОБА_7 на ухвалу слідчого судді Подільського районного суду міста Києва від 01 серпня 2025 року, -
Ухвалою слідчого судді Подільського районного суду міста Києва від 01.08.2025 року задоволено частково клопотання старшого слідчого СВ Подільського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_8 погоджене прокурором Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_9 та накладено арешт на об'єкти нерухомості, а саме: машино-місце 133 за адресою: АДРЕСА_1 (РНОНМ НОМЕР_2), що на праві приватної власності належить ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ; із забороною державним реєстраторам та органам державної реєстрації прав, у тому числі, але не виключно, Міністерству юстиції України та його територіальним органам, виконавчим органам сільських, селищних та міських рад, Київській міський, районним у місті Києві державним адміністраціям, акредитованим суб'єктам, нотаріусам, іншим особам та органам, які виконують функції державного реєстратора, будь-яким фізичним та юридичним особам вчиняти реєстраційні дії стосовно відчуження вказаного нерухомого майна, з метою забезпечення конфіскації майна.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду першої інстанції, представник ОСОБА_6 - адвокат ОСОБА_7 подала апеляційну скаргу у якій просить скасувати ухвалу слідчого судді Подільського районного суду міста Києва від 01.08.2025 року та постановити нову ухвалу, якою відмовити у задоволенні клопотання.
Щодо пропуску строку на апеляційне оскарження апелянт зазначає, що з копією оскаржуваного рішення ознайомився 18.08.2025 року, а подана апеляційна скарга 22.08.2025 року.
Автор апеляційної скарги зазначає, що оскаржувана ухвала винесена без належних на те правових підстав, суперечить вимогам кримінально процесуального закону.
У клопотанні про арешт майна відсутні докази будь-якої злочинної змови між службовими особами КП «Київпастранс» та ОСОБА_6 направленої на заволодіння чужим майном, шляхом зловживання службового становища. Укладання та виконання договору між суб'єктами господарювання, носять звичайний характер господарських правових відносин.
Крім того, ОСОБА_6 є директором ТОВ «Укр Газ Ресурс», його службові повноваження обмежуються лише управлінням майном, яке перебуває у володінні вказаного товариства. Жодної можливості управляти або розпоряджатися майном КП «Київпастранс» у нього не було та не могло бути.
Втручання держави в право особи на мирне володіння своїм майном в даному випадку не є виправданим, оскільки здійснюється без дотримання принципів пропорційності та справедливої рівноваги.
Грошові кошти, які перераховані КП «Київпастранс» на користь ТОВ «Укр Газ Ресурс», за відповідним договором про закупівлю є власними коштами КП «Київспастранс», у даному кримінальному провадженні відсутня майнова шкода у вказаному розмірі, яка завдана ТОВ «Укр Газ Ресурс» територіальній громаді міста Києва та відсутній факт розтрати бюджетних коштів.
В судове засідання у справі прокурор та представник не з'явилися. Представник подала клопотання про розгляд апеляційної скарги в режимі відеоконференцзв'язку, однак на зв'язок остання не вийшла.
Разом з тим, з метою недопущення затягування судового розгляду, колегія суддів вирішила за можливе розглянути дану справу за відсутності прокурора та представника, що не суперечить положенням ч. 1 ст. 172 та ч. 4 ст. 405 КПК України.
Заслухавши доповідь судді, вивчивши матеріали судового провадження та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів, наданих до суду апеляційної інстанції, що Слідчим відділом Подільського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025102070000011 від 17.01.2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України.
Досудовим розслідуванням зазначено, що відповідно до Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ «Укр газ ресурс» затвердженого загальними зборами учасників Товариства № 01-08/19 від 14 серпня 2019 року, товариство з обмеженою відповідальністю «Укр газ ресурс» створено на підставі Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Законів України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», «Про зовнішньоекономічну діяльність», іншого чинного в Україні законодавства.
Товариство створено та діє на підставі Статуту, з додержанням умов господарської діяльності, встановлених законодавством України. Засновниками Товариства є особи, які прийняли рішення про його створення, затвердили умови та положення Статут Товариства.
Основними видами діяльності ТОВ «Укр газ ресурс» є: добування природного газу, Надання допоміжних послуг у сфері добування нафти та природного газу, Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами, Неспеціалізована оптова торгівля, Передача електроенергії, Торгівля електроенергією, Розподілення газоподібного палива через місцеві (локальні) трубопроводи
Вищим органом управління Товариства є Загальні збори Учасника Товариства (Загальні збори). Оскільки, Товариство має одного Учасника, рішення з питань, що належать до компетенції Загальних зборів Учасників Товариства, приймаються таким Учасником Товариства одноособово.
Відповідно до п. 12.5.2 Статуту, директор здійснює керівництво поточною діяльністю Товариства одноосібно, без довіреності, у межах своєї компетенції і прав, визначених цим Статутом та рішення Учасника (Загальних зборів).
Відповідно до п. 12.5.3 Статуту, директор діє від імені Товариства і керується в своїй діяльності установчими документами Товариства, рішеннями Учасника (Загальних зборів) та чинним законодавством України.
Відповідно до п. 12.5.8, директор виконує наступні функції: розпоряджається майном Товариства, включаючи фінансові засоби в межах, визначених цим Статугом та контрактом на управління Товариством (у разі його укладення); надає на затвердження Учасника (Загальних зборів) проекти планів, передбачених даним Статутом, звіти про виконання цих планів, а також основні напрями діяльності Товариства; видає довіреності на виконання від імені Товариства дій: (а) що відносяться до компетенції Директора; (Б), що не відносяться до компетенції Директора, але рішення про здійснення яких, було прийняте Учасником (Загальними зборами) і доведене до відома Директора; відкриває в банках (інших установах) поточні та інші рахунки Товариства; відповідає за розробку та затверджує внутрішні положення та інструкцій Товариства (в т. ч. посадові інструкції), забезпечує дотримання цих положень та інструкцій співробітниками Товариства; в порядку, передбаченому цим Статутом, приймає на роботу та звільняє з роботи працівників та застосовує до них дисциплінарні стягнення у випадках, передбачених чинним внутрішніми документами Товариства; протягом двох тижнів після закінчення фінансового року надає Учаснику Товариства на затвердження річний баланс фінансово-господарської діяльності Товариства, розрахунок прибутків, збитків, річний звіт, а також звіт про виконання фінансового плану; приймає рішення та видає накази з оперативних питань внутрішньої діяльності Товариства; здійснює керівництво поточною діяльністю Товариства; складає звіти про виконання планів розвитку Товариства, бізнес-планів та інших документів, що визначають перспективи діяльності Товариства; забезпечує виконання рішень, що прийняті Учасником (Загальними зборами); створює органи, що необхідні для досягнення мети і виконання завдань Товариства; приймає рішення про відрядження, включаючи закордонні ділові поїздки; представляє Товариство перед третіми особами, у державних та інших органах, у межах повноважень, які йому надані Учасником (Загальними зборами) та цим Статутом; відповідає за результати діяльності перед органами державної виконавчої влади; діє від імені Товариства в судових органах в порядку само представництва Товариства, а також видає довіреності іншим особам на представництво інтересів Товариства; веде переговори по угодах та укладає їх від імені Товариства без довіреності, враховуючи положення планів розвитку Товариства, бізнес планів та інших документів, що визначають перспективу діяльності Товариства (фінансового плану на рік), та приймаючи до уваги рішення Учасника Товариства; відповідає за технічну безпеку, охорону праці та охорону навколишнього природного середовища; затверджує договірні ціни на продукцію, товари та тарифи на послуги; від імені Товариства підписує документи в межах своїх повноважень, згідно цього Статуту; укладає будь-які правочини, договори, угоди, видає довіреності, з урахуванням обмежень, встановлених п.п. 12.2.3., 12.2.4. цього Статуту; забезпечує виконання зобов'язань Товариства перед постачальниками, замовниками (клієнтами), банками тощо; затверджує нормативні акти, які визначають відносини між підрозділами Товариства та дочірніми підприємствами: організовує ведення бухгалтерського обліку і звітності; контролює дотримання штатно-фінансової дисципліни у Товаристві; визначає функціональні обов'язки працівників Товариства; затверджує штатний розклад Товариства, підписує трудові договори (контракти, угоди); зберігає круглу печатку та штампи Товариства; затверджує штатний розклад Товариства, підписує трудові договори (контракти, угоди); приймає рішення но іншим питанням, якщо вони не суперечать чинному законодавству України та Статуту Товариства; виконує інші необхідні дії, спрямовані на досягнення цілей Товариства, в межах своєї компетенції, а також повноваження, які можуть бути покладені на нього рішенням Учасника (Загальних зборів) Товариства.
Згідно протоколу № 31/10-2017 від 31.10.2017 року загальних зборів Учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Укр газ ресурс», директором підприємства призначено ОСОБА_6 на посаду директора Товариства з 01 листопада 2017 року на підставі поданої заяви.
Наказом директора ТОВ «Укр газ ресурс» ОСОБА_6 від 01.11.2017 на підставі рішення загальних зборів № 31/10-2017 від 31.10.2017 та заяви останній приступив до виконання обов'язків директора вказаного Товариства з 02.11.2017.
Як передбачено ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Згідно Пленуму Верховного суду від 26 квітня 2002 року № 5, організаційно-розпорядчі обов'язки - це обов'язки по здійсненню керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, колективних чи приватних підприємств, установ і організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їх заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).
Адміністративно-господарські обов'язки - це обов'язки по управлінню або розпорядженню державним, колективним чи приватним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації, забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальних, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо.
Таким чином, ОСОБА_6 перебуваючи з 02.11.2017 року на посаді директора ТОВ «Укр газ ресурс», обіймав посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто являється службовою особою.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжено та діяв на момент вчинення кримінального правопорушення.
Встановлено, що 31.12.2021 за результатами проведених публічних закупівель КП «Київпастранс», в особі виконуючого обов'язки головного інженера ОСОБА_10 , що діяв на підставі Довіреності від 26.03.2021 №06-5/61, яка видана Генеральним директором КП «Київпастранс» ОСОБА_11 , укладено договір № 52.21-341 з ТОВ «Укр газ ресурс», в особі директора ОСОБА_6 , про постачання електричної енергії в обсязі 156 147 250 кВт*год на загальну суму 537 777 776,00 грн (з ПДВ).
Згідно вказаного договору, останній укладено відповідно до вимог Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, ЗУ «Про ринок електричної енергії», Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 312 (далі - ПРРЕЕ), а також ЗУ «Про публічні закупівлі».
Пунктом 4.2 вказаного договору визначено, що ціна електричної енергії має зазначатися Постачальником у рахунках про оплату електричної енергії (актах прийняття - передавання товарної продукції) за цим Договором.
У випадку застосування до Споживача диференційованих цін електричної енергії суми, вказані в рахунках (актах прийняття-передавання товарної продукції), можуть відображати середню ціну, обчислену на базі різних диференційованих цін.
Пунктом 4.5 вказаного договору визначено, що Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є Додатком № 2 до Договору. Інформація щодо обсягу закупівлі активної електричної енергії та оціночної його вартості наведена в Додатку № 1 до цього Договору.
Пунктом 4.6. вказаного договору визначено, що спосіб визначення ціни (тарифу) електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції Постачальника, яка є Додатком №2 до цього Договору.
Пунктом 4.8 вказаного договору визначено, що розрахунковим періодом за цим Договором є 1 календарний місяць.
Відповідно до комерційної пропозиції, порядком розрахунку ціни електричної енергії встановлено, що ціна електричної енергії включає тариф на послуги з передачі електричної енергії, ціну електричної енергії, що куплена Постачальником для Споживача та включає всі обов'язкові податки (крім ПДВ), збори та платежі, що передбачені законодавством також тариф на послуги Постачальника. Також зазначено, що у разі зміни тарифів, які є складовою ціни електричної енергії за 1 кВт/год., вартість електричної енергії змінюється.
Пунктом 5.1 Споживач має право: отримувати відшкодування збитків від Постачальника, понесених у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням Постачальником своїх зобов'язань перед Споживачем.
Пунктом 6.2 вказаного договору визначено, що постачальник зобов'язується надавати споживачу інформацію про його права та обов'язки, ціни на електричну енергію, порядок оплати за спожиту електричну енергію, порядок зміни діючого постачальника та іншу інформацію, що вимагається цим договором та чинним законодавством, а також інформацію про ефективне споживання електричної енергії. Така інформація оприлюднюється на офіційному веб-сайті постачальника, повідомляється споживачу у спосіб передбачений пунктом 6.1 цього договору (повідомляти споживачу інформацію яка стосується взаємовідносин сторін або може бути корисна для споживача шляхом направлення відповідної інформації: через особистий кабінет, засобами електронного зв'язку, смс-повідомленнями, в центрах обслуговування, засобами поштового зв'язку, в рахунках на оплату, через кол-центр) безкоштовно надається споживачу на його запит. Крім того, вказаним пунктом визначено, що постачальник зобов'язується відшкодовувати збитки понесені споживачем у випадку невиконання або неналежного виконання постачальником своїх зобов'язань за цим договором.
Відповідно до п.1.1 ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, затверджених Постановою № 1469 від 27.12.2017 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу» станом на 25.02.2021 визначено, що ці Ліцензійні умови встановлюють вичерпний перелік документів, які додаються до заяви про отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу (далі - ліцензована діяльність), а також визначають вичерпний перелік вимог, умов і правил, обов'язкових для виконання під час провадження ліцензованої діяльності.
Суб'єкт господарювання, який має намір отримати ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу (далі - здобувач ліцензії), має відповідати цим Ліцензійним умовам, а суб'єкт господарювання, який має ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу (далі - ліцензіат), зобов'язаний виконувати вимоги цих Ліцензійних умов (п.1.2.).
Відповідно до п. 2.2., при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог, зокрема, передбачених наступними пунктами:
8) забезпечити функціонування веб-сайту ліцензіата в мережі Інтернет, в якому, зокрема, вказати засоби комунікації (поштову адресу, номер телефону для звернення споживачів, адреси та телефони центрів обслуговування споживачів, електронну пошту для прийому електронних повідомлень від споживачів), розмістити нормативно-правові акти, що регулюють діяльність на ринку електричної енергії, згідно з якими електропостачальник здійснює ліцензовану діяльність, інформацію щодо порядку подання споживачами звернень, скарг, претензій, надання повідомлень про загрозу електробезпеці та їх розгляду;
10) при формуванні договорів постачання електричної енергії споживачу керуватися примірним договором постачання електричної енергії споживачу, затвердженим НКРЕКП, та забезпечити наявність у договорі умов постачання електричної енергії, визначених Законом України «Про ринок електричної енергії»;
14) здійснювати постачання електричної енергії за вільними цінами (крім випадків, передбачених нормативно-правовими актами) за договором постачання електричної енергії споживачу та з дотриманням правил роздрібного ринку;
15) при підготовці та/або подачі заявок (пропозицій) на ринку електричної енергії не вчиняти дії, які можуть призвести до маніпулювання цінами або до інших спотворень конкуренції на ринку;
17) для забезпечення постачання електричної енергії споживачам здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку і на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії;
27) нести фінансову відповідальність за небаланси електричної енергії за цінами, визначеними відповідно до правил ринку, у разі невиконання ним акцептованих оператором системи передачі погодинних графіків електричної енергії;
32) надавати споживачам у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку, дані про споживання ними електричної енергії;
42) у чіткий та прозорий спосіб інформувати своїх споживачів:
про вартість та умови надання послуг; про методи оплати; про право споживачів безоплатно обирати і змінювати електропостачальника; про зміну будь-яких умов договору постачання електричної енергії споживачу не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування з урахуванням інформації про право споживача розірвати договір; про будь-яке збільшення ціни і про право споживачів припинити дію договору, якщо вони не приймають нові умови, у порядку, встановленому законом.
Також, пунктом 9.6.1 глави 9.6 розділу IX Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312, згідно з яким електропостачальник зобов'язаний у рахунках за електричну енергію та/або на власному вебсайті в особистому кабінеті споживача зазначити інформацію, зокрема, про: діючі ціни (тарифи), за якими здійснюється розрахунок, із окремим зазначенням елементів таких цін (тарифів) у розрізі ціни на електричну енергію (як товару), тарифу на передачу електричної енергії, тарифу на розподіл електричної енергії, ціни (тарифу) на послуги з електропостачання, податків та їх розміру, складової диспетчеризації, вартості послуги комерційного обліку, інших складових (за наявності).
В той же час, достовірно розуміючи вимоги вказаного законодавства та умови постачання електричної енергії, у невстановлені досудовим розслідуванням час та місці, однак не раніше 28.02.2022, у ОСОБА_6 , виник злочинний умисел на заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах, яке належить КП «Київпастранс», в умовах дії воєнного стану, зловживаючи своїм службовим становищем, шляхом укладення та виконання договору про закупівлю товару, а саме: електричної енергії, реалізуючи її за ціною вищою ніж передбачено умовами договору, через ненадання комунальному підприємству повної інформації про вартість електричної енергії, що придбана постачальником для споживача на всіх сегментах ринку.
Відповідно до Додатку № 2 (комерційна пропозиція) до Договору про постачання електричної енергії споживачу від 31.01.2021 № 52.21-341 в редакції додаткової угоди № 1 від 31.01.2022, зокрема, зазначено, що ціна (тариф) за 1 кВт•год електричної енергії з 01.01.2022 року складає 2,92174 грн. без ПДВ.
Ціна за електричну енергію включає в себе наступні складові: тариф на послуги з передачі електричної енергії, складає 0,34564 грн./кВт год. без ПДВ згідно постанови НКРЕКП від 01.12.2021 року № 2454; ціну електричної енергії, що куплена Постачальником для Споживача та включає всі обов'язкові податки (крім ПДВ, що обліковується окремо), збори та платежі, що передбачені законодавством; тариф на послуги Постачальника.
У разі зміни цін та тарифів, зазначених вище, які є складовою ціни електричної енергії за 1 кВт*год, вартість електричної енергії змінюється.
Реалізуючи вказаний злочинний умисел на заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах, ОСОБА_6 умисно, протиправно, з корисливих мотивів, в умовах дії воєнного стану, зловживаючи своїм службовим становищем, достовірно розуміючи, що закупівельна ціна електричної енергії, яка куплена постачальником для споживача значно зменшилася, що також відобразилось на одному із сегментів ринку електричної енергії РДН, в порушення умов укладеного договору, виставляв рахунки на сплату за поставлену електричну енергію у період з березня по серпень 2022 року на КП «Київпастранс» без врахування коливання в бік зменшення цін електричної енергії.
Зокрема, ОСОБА_6 в порушення умов договору та ліцензійних умов, не здійснено обов'язкове повідомлення КП «Київпастранс» про розміри своєї закупівельної ціни та про коливання на ринку електричної енергії. При цьому, відповідно до «Звіту про обсяги закупівлі та продажу електричної енергії» (форма № 3-НКРЕКП-моніторинг-постачання (місячна)) підприємства ТОВ «Укр газ ресурс» - у березні 2022 року середня закупівельна ціна становила 2, 38391 грн. за кВт•год без ПДВ, у квітні 2022 року середня закупівельна ціна становила 1, 98836 грн. за кВт•год без ПДВ, у травні 2022 року середня закупівельна ціна становила 2,02415 грн. за кВт•год без ПДВ, у червні 2022 року середня закупівельна ціна становила 2,06894 грн. за кВт•год без ПДВ, у липні 2022 року середня закупівельна ціна становила 2, 14718 грн. за кВт•год без ПДВ, у серпні 2022 року середня закупівельна ціна становила 2, 28220 грн. за кВт•год без ПДВ.
Між тим, з урахуванням зміни закупівельної ціни, вартість електричної енергії згідно комерційної пропозиції та умов договору повинна була становити: за березень 2022 року - 2, 83335 за кВт•год без ПДВ; за квітень 2022 року - 2,42058 за кВт•год без ПДВ; за травень 2022 року - 2,45793 за кВт•год без ПДВ; за червень 2022 року - 2,50467 за кВт•год без ПДВ; за липень 2022 року - 2,58632 за кВт•год без ПДВ; за серпень 2022 року - 2,72722 за кВт•год без ПДВ.
Продовжуючи вказаний злочинний умисел на заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах, ОСОБА_6 , умисно, протиправно, з корисливих мотивів, в умовах дії воєнного стану, зловживаючи своїм службовим становищем, достовірно розуміючи, що закупівельна ціна електричної енергії, яка куплена постачальником для споживача значно зменшилася, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, у період часу з березня по серпень місяці 2022 року на підтвердження виконання договору підписав наступні документи: акт № УГР00001524 приймання-передачі електричної енергії за березень 2022 року, згідно якого обсяг поставленої електричної енергії у березні 2022 року становить 5 596,333000 МВт*год, (5 596 333,0 кВт*год), за ціною 2 921, 74 грн без ПДВ за МВт год (2,92174 грн без ПДВ за кВт*год) на загальну суму 19 621 235,98 з ПДВ. Актом коригування № УГР00002055 приймання передачі електричної до АКТУ № УГР00001524, відкориговано обсяг поставленої електричної енергії у березні 2022 року та визначено, що він становив 5 584 242 кВт*год на загальну суму 19578843,86 грн з ПДВ. Актом коригування № УГР00002508 до акту коригування № УГР00002055, відкориговано обсяг поставленої електричної енергії у березні 2022 року та визначено, що він становив 5 494 417 кВт*год на загальну суму 19 263 909,52 грн з ПДВ. При цьому відповідно до умов договору та комерційної пропозиції ціна за електричну енергію у березні 2022 року повинна була становити 2,83335 за кВт•год без ПДВ, загальна вартість за спожиту електричну енергію становить 18 682 116,7 грн з ПДВ.
Таким чином, відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи, завдані збитки у березні 2022 року становлять 583 177,43 грн з ПДВ.: акт № 2199 приймання-передачі електричної енергії від 30.04.2022 за квітень 2022 року згідно якого обсяг поставленої електричної енергії у квітні 2022 року становить 4 090,1630 МВт*год, (4 090 163,0 кВт*год), за ціною 2 921, 74 грн без ПДВ за МВт год (2,92174 грн без ПДВ за кВт*год) на загальну суму 14 340 471,41 грн з ПДВ. При цьому відповідно до умов договору та комерційної пропозиції ціна за електричну енергію у березні 2022 року повинна була становити 2,42058 за кВт•год без ПДВ, загальна вартість за спожиту електричну енергію 11 880 680,4 грн з ПДВ.
Таким чином, відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи, завдані збитки у квітні 2022 року становлять 2 460 036,71 грн з ПДВ.: акт № УГР00002265 приймання-передачі електричної енергії від 31.05.2022 за травень 2022 року згідно якого обсяг поставленої електричної енергії у травні 2022 року становить 4 139,4270 МВт*год, (4 139 427,0 кВт*год), за ціною 2 921, 74 грн без ПДВ за МВт год (2,92174 грн без ПДВ за кВт*год) на загальну суму 14 513 195,33 грн з ПДВ. Актом коригування № УГР00003069 приймання передачі електричної до АКТУ № УГР00002265 від 31 травня 2022 року, відкориговано обсяг поставленої електричної енергії у травні 2022 року та визначено, що він становив 4 132 427 кВт*год на загальну суму 14 488 652,71 грн з ПДВ. При цьому відповідно до умов договору та комерційної пропозиції ціна за електричну енергію у травні 2022 року повинна була становити 2,45793 за кВт•год без ПДВ, загальна вартість за спожиту електричну енергію 12 188 659,2 грн з ПДВ.
Таким чином, відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи, завдані збитки у травні 2022 року становлять 2 300 191,51 грн з ПДВ.: акт № 3050 приймання-передачі електричної енергії від 30.06.2022 за червень 2022 року згідно якого обсяг поставленої електричної енергії у червні 2022 року становить 4 496,9350 МВт*год, (4 496 935 кВт*год), за ціною 2 921, 74 грн без ПДВ за МВт год (2,92174 грн без ПДВ за кВт*год) на загальну суму 13 138 874,87 грн з ПДВ. Актом коригування № УГР00004202 приймання передачі електричної до АКТУ коригування № УГР00003805 від 05 жовтня 2022 року до АКТу № 3050 від 30 червня 2022 року, відкориговано обсяг поставленої електричної енергії у червні 2022 року та визначено, що він становив 5 295 678 кВт*год на загальну суму 18 567 113,09 грн з ПДВ. При цьому відповідно до умов договору та комерційної пропозиції ціна за електричну енергію у травні 2022 року повинна була становити 2,50467 за кВт•год без ПДВ, загальна вартість за спожиту електричну енергію 13 278 608,4 грн з ПДВ.
Таким чином, відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи, завдані збитки у червні 2022 року становлять 2 676 456,85 грн з ПДВ.: акт № УГР00003019 приймання-передачі електричної енергії від 31.07.2022 за липень 2022 року згідно якого обсяг поставленої електричної енергії у липні 2022 року становить 4 635,9050 МВт*год, (4 635 905 кВт*год), за ціною 2 921, 74 грн без ПДВ за МВт год (2,92174 грн без ПДВ за кВт*год) на загальну суму 16 253 890,88 грн з ПДВ. Актом коригування № УГР00004201 приймання передачі електричної до АКТУ № УГР00003019, відкориговано обсяг поставленої електричної енергії у червні 2022 року та визначено, що він становив 5 516 442 кВт*год на загальну суму 19 341 131 грн з ПДВ. При цьому відповідно до умов договору та комерційної пропозиції ціна за електричну енергію у травні 2022 року повинна була становити 2,58632 за кВт•год без ПДВ, загальна вартість за спожиту електричну енергію 17 120 748 грн з ПДВ.
Таким чином, відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи, завдані збитки у липні 2022 року становлять 2 220 720,96грн з ПДВ.: акт № 3729 приймання-передачі електричної енергії від 31.08.2022 за серпень 2022 року згідно якого обсяг поставленої електричної енергії у серпні 2022 року становить 5 014,1650 МВт*год, (5 014 165 кВт*год), за ціною 2 921, 74 грн без ПДВ за МВт год (2,92174 грн без ПДВ за кВт*год) на загальну суму 17 580 103,7 грн з ПДВ. Актом коригування № УГР00004214 приймання передачі електричної до АКТУ № 3729, відкориговано обсяг поставленої електричної енергії у серпні 2022 року та визначено, що він становив 5 894 702 кВт*год на загальну суму 20 667 343,94 грн з ПДВ. При цьому відповідно до умов договору та комерційної пропозиції ціна за електричну енергію у серпні 2022 року повинна була становити 2,72722 за кВт•год без ПДВ, загальна вартість за спожиту електричну енергію 19 291 378,8 грн з ПДВ.
Таким чином, відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи, завдані збитки у серпні 2022 року становлять 1 376 460,07 грн з ПДВ.
Отже, ОСОБА_6 , внаслідок реалізації свого злочинного умислу на заволодіння чужим майном, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, діючи умисно, протиправно, з корисливих мотивів, в умовах дії воєнного стану, достовірно розуміючи, що ціна за електричну енергію з урахуванням її коливання мала бути нижчою за договором № 52.21-341 про постачання електричної енергії на користь КП «Київпастрас», в порушення умов вказаного договору та пунктів 1.1, 1.2, 8, 10, 14, 15, 17, 27, 32, 42 Постанови № 1469 від 27.12.2017 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу», п. 9.6.1 глави 9.6 розділу IXПравил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312, у період часу з березеня по серпень місяці 2022 року заволодів грошовими коштами КП «Київпастрас» на загальну суму 11 617 043,5 грн з ПДВ., внаслідок чого завдано майнової шкоди територіальній громаді міста Києва у вказаному розмірі, що в шістсот і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян та становить особливо великі розміри.
29.07.2025 року старший слідчий СВ Подільського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_8 за погодженням з прокурором Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_9 звернулася з клопотанням до Подільського районного суду міста Києва про накладення арешту на об'єкти нерухомості, а саме: машино-місце 133 за адресою: м. Київ, вул. Регенераторна, 4-Д (РНОНМ 1108341680000), квартиру 7-352 за адресою: м. Київ, вул. Регенераторна, 4 (РНОНМ НОМЕР_2), що на праві приватної власності належить ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ; на земельну ділянку (кадастровий номер 3223155400:05:013:0124) та будинок за адресою: АДРЕСА_2 , земельну ділянку (кадастровий номер 3223186803:02:004:0010) та будинок за адресою: АДРЕСА_3 ; нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_4 , що належить ОСОБА_6 , як кінцевому бенефіціарному власнику ТОВ «Україно-Європейська торгово-Консалтингова компанія» (ЄДРПО44992296); квартиру за адресою: АДРЕСА_5 , що належить ОСОБА_6 як кінцевому бенефіціарному власнику ТОВ «УКРГАЗТРЕЙДИНГ» (ЄДРПОУ 44544025) із забороною державним реєстраторам та органам державної реєстрації прав, у тому числі, але не виключно, Міністерству юстиції України та його територіальним органам, виконавчим органам сільських, селищних та міських рад, Київській міський, районним у місті Києві державним адміністраціям, акредитованим суб'єктам, нотаріусам, іншим особам та органам, які виконують функції державного реєстратора, будь-яким фізичним та юридичним особам вчиняти реєстраційні дії стосовно відчуження вказаного нерухомого майна, з метою забезпечення конфіскації майна.
Ухвалою слідчого судді Подільського районного суду міста Києва від 01.08.2025 року задоволено частково клопотання старшого слідчого СВ Подільського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_8 погоджене прокурором Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_9 та накладено арешт на об'єкти нерухомості, а саме: машино-місце 133 за адресою: АДРЕСА_1 (РНОНМ НОМЕР_2), що на праві приватної власності належить ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ; із забороною державним реєстраторам та органам державної реєстрації прав, у тому числі, але не виключно, Міністерству юстиції України та його територіальним органам, виконавчим органам сільських, селищних та міських рад, Київській міський, районним у місті Києві державним адміністраціям, акредитованим суб'єктам, нотаріусам, іншим особам та органам, які виконують функції державного реєстратора, будь-яким фізичним та юридичним особам вчиняти реєстраційні дії стосовно відчуження вказаного нерухомого майна, з метою забезпечення конфіскації майна.
З такими висновками слідчого судді, колегія суддів погоджується, з огляду на наступне.
При застосуванні заходів забезпечення кримінального провадження слідчий суддя повинен діяти у відповідності до вимог КПК України та судовою процедурою гарантувати дотримання прав, свобод та законних інтересів осіб, а також умов, за яких жодна особа не була б піддана необґрунтованому процесуальному обмеженню.
Зокрема, при вирішенні питання про арешт майна для прийняття законного та справедливого рішення слідчий суддя, згідно ст. ст. 94, 132, 173 КПК України, повинен врахувати правову підставу для арешту майна, можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні або застосування щодо нього конфіскації, в тому числі і спеціальної, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, а також наслідки арешту майна для підозрюваного, третіх осіб.
Відповідні дані мають міститися і у клопотанні слідчого чи прокурора, який звертається з проханням арештувати майно, оскільки відповідно до ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав та основоположних свобод, будь-яке обмеження права власності повинно здійснюватися відповідно до закону, а отже суб'єкт, який ініціює таке обмеження, повинен обґрунтувати свою ініціативу з посиланням на норми закону.
Згідно ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається, зокрема, з метою забезпечення: конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи;
Відповідно до ч. 5 ст. 170 КПК України з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.
Виходячи зі змісту зазначеної норми закону, накладення арешту на майно з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання, передбачає наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою, щодо якої такий захід застосовується, кримінального правопорушення, а у випадку застосування такого запобіжного заходу відносно юридичної особи, то застосування арешту майна з даних підстав вважатиметься законним, якщо відносно вказаної юридичної особи здійснюється кримінальне провадження.
25.07.2025 року ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.5 ст. 191 КК України.
Слідчий суддя дійшов правильного висновку про накладення арешту на майно з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання, оскільки наявні підстави вважати, що суд може призначити ОСОБА_6 покарання у виді конфіскації майна.
При цьому, під час розгляду клопотання органу досудового розслідування слідчий суддя встановив наявність достатніх підстав вважати, що вищевказане майно на яке старший слідчий просить накласти арешт відповідає критеріям п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України.
Більш того, якщо виходити з поняття «обґрунтована підозра», приведеного в п. 175 рішення Європейського суду з прав людини від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», то обґрунтована підозра означає, що існують факти і інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення.
З огляду на обставини вчинення кримінального правопорушення, матеріали провадження, додані до клопотання старшого слідчого, які обґрунтовують необхідність накладення арешту на майно, колегія суддів приходить до висновку, що слідчий суддя накладаючи арешт на майно діяв у спосіб та у межах чинного законодавства, арешт застосував на засадах розумності і співмірності, оскільки незастосування арешту на вищевказане иайно може призвести до подальшого незаконного його відчуження.
Таким чином, доказів негативних наслідків від застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як арешт майна, апелянтами не надано та колегією суддів не встановлено.
Порушень норм КПК України, які могли б стати підставою для скасування ухвали слідчого судді, колегією суддів не вбачається.
З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла остаточного висновку, що рішення слідчого судді суду першої інстанції прийнято у відповідності до вимог кримінального процесуального закону, а тому ухвалу слідчого судді необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу представника ОСОБА_7 без задоволення.
Керуючись ст. ст. 170, 171, 173, 309, 376, 404, 405, 407, 422 КПК України, колегія суддів, -
Ухвалу слідчого судді Подільського районного суду міста Києва від 01 серпня 2025 року, якою задоволено частково клопотання старшого слідчого СВ Подільського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_8 погоджене прокурором Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_9 та накладено арешт на об'єкти нерухомості, а саме: машино-місце 133 за адресою: АДРЕСА_1 (РНОНМ НОМЕР_2), що на праві приватної власності належить ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ; із забороною державним реєстраторам та органам державної реєстрації прав, у тому числі, але не виключно, Міністерству юстиції України та його територіальним органам, виконавчим органам сільських, селищних та міських рад, Київській міський, районним у місті Києві державним адміністраціям, акредитованим суб'єктам, нотаріусам, іншим особам та органам, які виконують функції державного реєстратора, будь-яким фізичним та юридичним особам вчиняти реєстраційні дії стосовно відчуження вказаного нерухомого майна, з метою забезпечення конфіскації майна, - залишити без змін, а апеляційну скаргу представника ОСОБА_6 - адвоката ОСОБА_7 , - залишити без задоволення.
Ухвала апеляційного суду є остаточною й оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
__________________ ______________________ ____________________
ОСОБА_2 ОСОБА_4 ОСОБА_3