22 вересня 2025 року
справа № 757/23706/25-п
провадження № 33/824/4367/2025
Київський апеляційний суд у складі судді судової палати з розгляду цивільних справ Музичко С.Г., розглянувши справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Печерського районного суду міста Києва від 29 липня 2025 року, у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення за ст. 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 50-33/907 від 23.04.2025, складеного головним спеціалістом відділу перевірок Департаменту формування Доброчесності політичних фінансів уповноваженою особою Національного агентства з питань запобігання корупції Шокал Ю.В. вбачається, що ОСОБА_1 будучи керівником політичної партії «Селянська партія України», код - 00062294 порушив порядок подання до Національного агентства з питань запобігання корупції звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру ІV квартал 2024 року, порушення виявлені та зафіксовані у висновку про результати перевірки Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру від 20.03.2025 №2028, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст. 212-21 КУпАП.
Постановою Печерського районного суду міста Києва від 29 липня 2025 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП та притягнуто до адміністративної відповідальності у виді штрафу в розмірі 300( трьохсот) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 5100 ( п'ять тисяч сто) грн. 00 коп.
Стягнуто з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 ( шістсот п'ять) грн. 00 коп.
Не погодившись з вказаною постановою суду ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу. в якій просить постанову суду скасувати, визнати правопорушення малозначним та закрити провадження у справі.
В обґрунтуванні своїх вимог посилається на те, що звіт мають підписати керівники місцевих організацій, але у зв'язку з воєнними подіями були позбавлені можливості подати звіти від даних організацій. Зазначає, що дана обставина є форс мажорною. Звертає увагу, що звіти не подали керівники організацій, а відповідальність повинен нести голова партії. Партія подала звіти майже від всіх організацій, тому порушення мало бути визнано малозначним.
В судове засідання учасники справи в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені у установленому законом порядку.
Переглянувши справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, вважаю її такою, що не підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. ст. 245, 251, 280, 283 КпАП України в справі про адміністративне правопорушення обставини правопорушення повинні бути з'ясовані всебічно, повно й об'єктивно в їх сукупності. Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Розглянувши справу, посадова особа виносить постанову, яка повинна містити найменування органу (посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акту, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення; порядок та строк його оскарження.
Як вбачається з матеріалів справи зазначені вимоги закону судом першої інстанції дотримані.
Висновок суду щодо вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, а саме даними, що містяться в протоколах про адміністративне правопорушення, складених відносно ОСОБА_1 , роздруківки з вебсайту Національного агентства з питань запобігання корупції.
ОСОБА_1 як керівнику політичної партії «Селянська партія Україна» інкримінується вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.
Положення вказаної статті є бланкетними, тобто такими, що не називаючи конкретних ознак правопорушення або називаючи лише їх частину, відсилають для встановлення змісту ознак правопорушення до інших нормативних актів.
Згідно з ч. 9 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК.
26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року №3337-ІХ, що відновив звітування політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру та обов'язок Національного агентства з питань запобігання корупції перевіряти Звіти.
Звіти, передбачені ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», не подані політичними партіями за попередні звітні періоди у зв'язку із здійсненням заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, а також у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в України» від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ, подаються до Національного агентства протягом 120 днів з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року №3337-ІХ - якщо політична партія не має права на державне фінансування своєї статутної діяльності.
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 як посадова особа - керівник політичної партії «Селянська партія України » всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» за адресою: м. Київ, вул. Чигоріна, 59, не подав звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІV квартал 2024 року.
Зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення обставини підтверджуються даними роздруківки з вебсайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Даними листів НАЗК протоколу про адміністративне правопорушення № 50-33/907 від 23.04.2025; підтверджується факт направлення керівнику політичної партії «Селянська партія України» ОСОБА_1 листів запрошень для надання пояснень з приводу виявлених порушень, а також копії протоколу про адміністративне правопорушення. Окрім цього, вказаними листами ОСОБА_1 роз'яснено його права та обов'язки, визначені ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП.
Посилання ОСОБА_3 на те, що він не є суб'єктом відповідальності за ст. 212-21 КУпАП, були предметом перевірки судом першої інстанції, з висновками якого погоджується апеляційний суд.
Так, ст. 3 Закону України «Про політичні партії в Україні» ( далі - Закон) передбачено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
Згідно з ч. 9 ст. 17 Закону, політична партія зобов'язана подати до Національного агентства Звіт (утомі числі її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства.
Виявлені порушення зафіксовано у Висновку про результати перевірки Звіту Партії за IV квартал 2024 року від 20.03.2025 № 2028, затверджених наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 21.03.2025 № 74/25, який опубліковано на офіційному вебсайті Національного агентства відповідно до вимог ч. 25 ст. 17 Закону (копії висновку
У ч. 9 ст. 17 Закону визначено, що політична партія зобов'язана подати до Національного агентства Звіт (у т.ч. її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства.
Згідно з п. п. 1, 2 розділу ІІ та п. п. 1, 8, 9 розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту (далі - уповноважена особа), до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП) керівника (уповноваженої особи) політичної партії. Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.
Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченої Реєстром відповідно до Закону.
Листом-звернення від 24.03.2024 № Вх. № 36687/0/07-24 Партія звернулася до Національного агентства про створення облікового запису політичної партії в Politdata та зазначила, що ОСОБА_1 є керівником партії, згідно відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
У ст. 3 Закону визначено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
Звіт Партії за IV квартал 2024 року подано до Національного агентства через Реєстр 08.02.2025 о 12:53 (унікальний ідентифікатор Звіту - е2500090-e60a-11ef-a9cb-c3967e5ec0ca) та підписано, шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису ОСОБА_1 . Відтак, останній підтвердив достовірність інформації, що викладена у Звіті Партії за вказаний період.
Отже, враховуючи норми статті 19 Закону, а також приписи статей 7, 9, 23, 24 КУпАП, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП є керівник Партії або уповноважена особа, якою підписано та подано Звіт до Національного агентства.
Зміст ст. 212-21 КУпАП не містить вказівки на те, що суб'єктом відповідальності за цією нормою є юридична особа, в даному випадку політична партія. При цьому за подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру має відповідати конкретна особа, а не політична партія вцілому.
Статтею 14 КУпАП визначено, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил, зокрема, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків. Таким чином, суддя першої інстанції констатував, що ОСОБА_1 є належним суб'єктом адміністративного правопорушення.
Викладене вище свідчить про те, що на ОСОБА_1 як на керівника партії, покладено обов'язок представляти партію у відносинах в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та іншими юридичними особами, в тому числі заповнювати та своєчасно подавати до НАЗК звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
Тому, враховуючи норми ст. 19 Закону, а також приписи ст. ст. 7, 9, 23, 24 КУпАП, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП є керівник партії або уповноважена особа партії, в даному випадку ОСОБА_1 .
Вважаю, що встановлені судом першої інстанції фактичні обставини відповідають дійсності, а тому постанова судді Печерського районного суду м. Києва від 29 липня 2025 року, як законна та обґрунтована, підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга ОСОБА_1 - без задоволення.
На підставі викладеного та керуючись ст. 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Печерського районного суду міста Києва від 29 липня 2025 року без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя