Справа № 591/10450/25 Провадження № 3/591/3087/25
20 жовтня 2025 року м. Суми
Суддя Зарічного районного суду м. Суми Ковтун О.М., з участю ОСОБА_1 , захисника Шершак-Гукової А.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце проживання: АДРЕСА_1 , військовослужбовця,
ч. 1 ст. 130 КУпАП,
ОСОБА_1 04.09.2025 о 22-57 год у м. Суми по вул. Харківська, 24, керував т/з Opel Astra, д.н.з. НОМЕР_1 , у стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується висновком лікаря №3131 від 05.09.2025. Своїми діями порушила п. 2.9 а) ПДР та скоїла правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
За даним фактом складено протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №808245 від 05.09.2025.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину не визнав.
Захисник у судовому засіданні просила закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, з мотивів, викладених у письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення учасників, дослідивши матеріали справи, слід зробити наступні висновки.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Заборону керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції встановлено п. 2.9 а) ПДР.
Адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, встановлена ч.1 ст. 130 КУпАП.
Огляд на стан сп'яніння - це один із заходів забезпечення провадження у справах про адміністративне правопорушення, порядок застосування та наслідки порушення якого встановлені ст.266 КУпАП.
Зокрема, згідно ч.2 ст.266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
При цьому, відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У даному випадку, надісланий суду протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП складений та підписаний уповноваженою на те особою - інспектором взводу №2 роти №4 батальйону №1 УПП в Сумській області ст. лейтенантом поліції Набоженком Є.В. із заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст. 256 КУпАП (а.с. 1).
Крім того, зазначені в протоколі обставини підтверджуються також матеріалами справи, що додані до протоколу:
- висновком лікаря КНП СОР «ОКМЦСНЗ» щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, №3131 від 05.09.2025, згідно якого ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння (а.с. 4).
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_2 пояснив, що автомобілем Opel Astra керував ОСОБА_1 . Поліцейські вели себе ввічливо, повідомили причину зупинки, а саме, що при перестроюванні ОСОБА_1 не увімкнув показчик повороту. Через 3-4 хвилини поліцейські разом з ОСОБА_1 поїхали в бік Басів.
Допитаний у судовому засіданні лікар ОСОБА_3 пояснив, що медичний огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння проводив він особисто, пояснив, що він провів клінічний огляд, під час якого було встановлено, що відповіді на запитання ОСОБА_4 надавав дещо змазаною мовою, шкірний покрив та скляри очей були почервонілі, зіниці розширені, реакція на світло млява, рухова сфера порушена, міміка млява, у позі Румберга ОСОБА_1 був хиткий, пальце-носова проба з промахуванням, спостерігався тремор повік та пальців рук. Після проведення клінічного огляду було запропоновано продути прилад Драгер, що ОСОБА_1 і зробив, результат - 1,51 проміле, черз 20 хв - 1,55 проміле. Від здачі біосередовища ОСОБА_1 категорично відмовився. Враховуючи клінічне обстеження, результати продуття приладу Драгер було встановлено, що ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння.
З дослідженого у судовому засіданні відеозапису на оптичних носіях даних переконливо та в достатній мірі підтверджені обставини, викладені в протоколі, виконання працівниками поліції вимог КУпАП при їх складанні та дотримання процедури при виявленні у водія ознак сп'яніння та керування т/з саме ОСОБА_1 (а.с. 9).
Дослідивши вказані матеріали, суд дійшов висновку, що зазначені докази відповідають критеріям належності та допустимості, а в своїй сукупності також достатності для доведення винуватості ОСОБА_1 у порушенні ним вимог п.2.9.а) ПДР, тобто у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, у поза розумний сумнів.
З позицією сторони захисту про закриття адміністративної справи суд не може погодитись, виходячи з таких обставин.
Щодо безпідставної, на думку захисника, зупинки, то слід зазначити, що незгода водія із причинами зупинки, або його необізнаність про це, не позбавляє його обов'язку на вимогу працівників поліції пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, оскільки такий обов'язок прямо передбачений Правилами дорожнього руху України та не пов'язаний з причиною зупинки транспортного засобу.
Склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, не містить такого елементу, як причина зупинки транспортного засобу. Об'єктивна сторона вказаного адміністративного правопорушення не містить у собі елементи іншого правопорушення, а тому кваліфікація діянь особи здійснюється самостійно від інших видів адміністративної відповідальності.
Окремо суд зауважує про те, що на долученому відеозаписі зафіксовано повідомлення працівниками поліції ОСОБА_1 про причини зупинки.
Відсутність направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння, не утворює достатню підставу для закриття провадження щодо ОСОБА_1 , оскільки не спростовує факт керування ним транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння, тобто наявність у діях останнього події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.130 КУпАП.
Суд наголошує, що застосування належної юридичної процедури є не самоціллю, а важливою умовою досягнення результатів судочинства, які законодавець визначив як пріоритетні. Тому при вирішенні питання, чи може наявність певних недоліків/порушень стати підставою для констатації істотного порушення вимог процесуального закону та визнання доказів недопустимими, необхідно взяти до уваги не лише сам факт такого недоліку/порушення, але й встановити його вплив на процес і характер отримання доказів, на ті чи інші конвенційні або конституційні права людини, зокрема, з'ясувати, наскільки процедурні недоліки «зруйнували» або звузили ці права або ж обмежили особу в можливостях їх ефективного використання.
Доводи захисника про те, що у матеріалах справи відсутній акт огляду на стан алкогольного сп'яніння не заслуговують на увагу, оскільки до матеріалів справи долучений висновок №3131 від 04 вересня 2025 року, складений на підставі акту огляду. Висновок щодо результатів медичного огляду складений із дотриманням вимог Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада 2015 року №1452/735.
Позиція захисника щодо відсутності у матеріалах справи відеозапису огляду у закладі охорони здоров'я слід зазначити, що відповідно до розділу ІІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, медичний огляд проводиться у присутності працівників поліції. Вимог фіксувати працівниками поліції проведення медичного огляду, за допомогою нагрудних камер, чинне законодавство не передбачає.
Твердження захисника щодо допущених, на її думку, порушень працівниками поліції під час проведення огляду на місці зупинки т/з за допомогою приладу Драгер суд не бере до уваги, оскільки перебування ОСОБА_1 у стані алкогольного сп'яніння було встановлено за результатами огляду, проведеного лікарем-наркологом у закладі охорони здоров'я, що підтверджується відповідним висновком.
Інших доказів чи переконливих доводів, які б безумовно спростували досліджені у судовому засіданні докази, суду не надано.
Таким чином, підстав для закриття справи не встановлено, водночас, враховуючи, що наданими суду матеріалами підтверджено наявність в діях ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, то є підстави для притягнення її до відповідальності за вказаною статтею Кодексу.
Згідно довідки старшого інспектора з ОД відділу АП УПП в Сумській області Западні О. від 08.09.2025 ОСОБА_1 не притягувався до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП протягом року. Відповідно до відомостей інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції» ОСОБА_1 отримував посвідчення водія серії НОМЕР_2 від 12.02.1999 (а.с. 7).
Отже, враховуючи характер скоєного правопорушення, особу правопорушника, вважаю за необхідне застосувати до правопорушника адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з правопорушника необхідно стягнути судовий збір у сумі 605,60 грн.
Керуючись ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», ст. 40-1, ч. 1 ст. 130, ст. 283, ст. 284 КУпАП суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в сумі 17000 грн з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 605,60 гривень (р/р UA908999980313111256000026001; отримувач - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ- 37993783; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), найменування коду класифікації доходів бюджету - Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).
У відповідності із ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений правопорушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня отримання копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається в порядку примусового виконання та з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена протягом 10-денного строку до Сумського апеляційного суду через Зарічний районний суд м. Суми.
Суддя О.М. Ковтун