Справа № 591/10474/25 Провадження № 3/591/3095/25
20 жовтня 2025 року м. Суми
Суддя Зарічного районного суду м.Суми Ковтун О.М., з участю секретаря Мандрик В.П., особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , захисника Дмітрішиної О.В., прокурора Ткаченка К.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , урож. м. Лебедин, Сумської області, місце проживання: АДРЕСА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , зі слів не працює, РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
Наказом Департаменту освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації № 10-К від 13.03.2023 «Про призначення ОСОБА_2 », призначено ОСОБА_2 на посаду головного спеціаліста відділу дошкільної, загальної середньої освіти, цифрової трансформації та впровадження інформаційних технологій управління дошкільної, загальної середньої, інклюзивної, позашкільної освіти, виховної роботи, цифрової трансформації та впровадження інформаційних технологій Департаменту освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації з 15.03.2023.
Відповідно до наказу Департаменту освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації № 77-К від 16.10.2023 «Про звільнення ОСОБА_2 », ОСОБА_2 звільнено з посади головного спеціаліста відділу дошкільної, загальної середньої освіти, цифрової трансформації та впровадження інформаційних технологій управління дошкільної, загальної середньої, інклюзивної, позашкільної освіти, виховної роботи, цифрової трансформації та впровадження інформаційних технологій Департаменту освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації з 17.10.2023.
У подальшому прізвище « ОСОБА_3 » було змінено прізвище на « ОСОБА_4 », а пізніше - « ОСОБА_5 » (а.с. 21, 22).
Посада, яку обіймала ОСОБА_1 відноситься до діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування і зазначена у підпункті «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про державну службу».
ОСОБА_1 , як суб'єкт декларування, була зобов'язана до 31.01.2024 подати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним-агентством, зокрема, декларація за 2022 рік.
Згідно публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - Реєстр), ОСОБА_1 подала декларацію за 2022 рік 06.06.2025 о 12 год. 43 хв., тобто несвоєчасно без поважних причин, що є недотриманням зобов'язань фінансового контролю, передбаченого ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Окрім того, ОСОБА_1 як суб'єкт декларування, була зобов'язана до 16 листопада 2023 року подати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за формою, що визначається Національним агентством, зокрема, декларація за період не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - Реєстр), ОСОБА_1 подала декларацію за період не охоплений раніше поданими деклараціями 06.06.2025 о 13 год. 13 хв., тобто несвоєчасно без поважних причин, що є недотриманням зобов'язань фінансового контролю, передбаченого ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Прокурор в судовому засіданні просив визнати винною ОСОБА_1 за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, так як вона несвоєчасно виконала обов'язки, передбачені ч. 1, ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», та накласти на неї стягнення, передбачене санкцією статті.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що дійсно вказані декларації подала невчасно, оскільки не знала про необхідність їх подання.
Захисник у судовому засіданні просила закрити провадження у справі, так як правопорушення вчинені 06.06.2025, протоколи про адміністративні правопорушення складені 11.09.2025, а тому закінчився строк притягнення до адміністративної діяльності. У зв'язку з цим просила закрити провадження у справі.
Вислухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, необхідно зробити такі висновки.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Правила, встановлені ст. 36 КУпАП, допускають розгляд одним і тим же органом справ про адміністративні правопорушення відносно особи, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень.
Враховуючи, що в провадженні Зарічного районного суду знаходяться справи про адміністративне правопорушення вчинені однією особою, перебувають у провадженні одного судді, призначені на один день та стосуються однієї особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд зобов'язаний об'єднати їх в одне провадження під одним номером: справа №591/10474/25, провадження 3/591/3095/25.
Відповідальність за ч. 1 ст.172-6 КУпАП передбачена за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Законом та Порядком № 252/23 передбачено три види декларацій, зокрема щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану» (12.10.2023 набрав чинності), яким установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Відповідно до частини 2 статті 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Законом та Порядком № 252/23 передбачена, зокрема декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності.
Сторонами не оспорювалось доведення обставин перебування ОСОБА_1 на посаді, яка відноситься до діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зазначена у підпункті «в» пункту 1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» та щодо її належності до суб'єктів декларування, на яких поширюються вимоги фінансового контролю.
Доданими до протоколу доказами підтверджується, що ОСОБА_1 як суб'єкт декларування, зобов'язана до 31.01.2024 подати, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством, а саме декларацію за 2022 рік, тоді як згідно публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 подала вказану декларацію 06.06.2025 о 12 год. 43 хв. До 16 листопада 2023 року ОСОБА_1 як суб'єкт декларування зобов'язана подати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за формою, що визначається Національним агентством, зокрема, декларація за період не охоплений раніше поданими деклараціями, тоді як згідно публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - Реєстр), ОСОБА_1 подала декларацію за період не охоплений раніше поданими деклараціями 06.06.2025 о 13 год. 13 хв.
Таким чином, доведено, що ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування несвоєчасно подала декларації згідно ч. 1, ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», тобто щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік та декларацію за період не охоплений раніше поданими деклараціями.
З позицією сторони захисту про закриття адміністративної справи суд не може погодитись, виходячи з таких обставин.
Згідно матеріалів справи ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, 06.06.2025.
Згідно ч. 3 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтями 173-2 і 173-6 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня вчинення відповідного правопорушення.
Таким чином, на момент розгляду протоколів про адміністративне правопорушення строк, передбачений ч. 3 ст. 38 КУпАП, не сплинув.
З огляду на викладене підстав для закриття справи не встановлено, водночас, враховуючи, що наданими суду матеріалами підтверджено наявність в діях ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, то є підстави для притягнення її до відповідальності за вказаною статтею Кодексу.
Керуючись ст.ст.7, 9, 10, 11, 36, ч. 1 ст. 172-6, ст. 245, 247, 251, 252, 279, 284, 285, 294 КУпАП, суд
Об'єднати в одне провадження матеріали справи про адміністративне правопорушення №591/10474/25, провадження №3/591/3095/25 зі справою №591/10477/25, провадження №3/591/3096/25, присвоївши справі номер справи №591/10474/25, номер провадження №3/591/3095/25.
Визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-7КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 605,60 грн.
У відповідності із ст.307 та ч.2 ст.308КУпАП штраф має бути сплачений правопорушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня отримання копії постанови про накладення штрафу, а вразі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається в порядку примусового виконання таз правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Суддя О.М. Ковтун