Єдиний унікальний номер справи № 160/12254/25
Номер провадження 2-а/211/164/25
Рішення
іменем України
20 жовтня 2025 року Довгинцівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області за головуванням судді Гонтар А.Л. з участю секретаря судового засідання Костяк Д.Л. , позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі Довгинцівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративої відповідальності,
встановив:
29 квітня 2025 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови щодо притягнення його до адміністративої відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП.
Позовні вимоги він обґрунтував тим, що 04 лютого 2025 року після блокування його рахунків в Приватбанку та УкрСіббанку, він дізнався, що ІНФОРМАЦІЯ_2 склав та видав постанову № уп/9861 від 25 червня 2024 року, на підставі якой його було притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено штраф у розмірі 19069 грн. Вважає постанову незаконною та необґрунтованою за таких підстав.
05.06.2024 року він оновив свої дані в ТЦК СП, але на 07.06.2024 року на проходження ВЛК з'явитися не міг, тому, що 06.06.2024 року у нього була добова зміна, яка закінчується о 09:00 07.06.2024 року, тоді як повістку йому виписали на 07:00 07.06.2024 року. Він казав чоловіку, який оформляв йому повісту, що в зазначений час він не зможе з'явитися, тому, що буде на роботі і змінити його нікому. Оскільки він не зміг покинути місце роботи, тому за викликом не з'явився. Просить скасувати постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності та закрити провадження по справі.
05 травня 2025 року Дніпропетровський окружний суд виніс ухвалу про передачу адміністративної справи за підсудністю Довгинцівському районному суду міста Кривого Рогу.
30 травня 2025 року адміністративна справа надійшла до Довгинцівського районного суду та відповідно до авторозподілу надійшла в провадження судді Гонтар А.Л.
На підставі ухвали від 04 червня 2025 року адміністративна позовна заява була залишена без руху.
15 липня 2025 року до Довгинцівського районного суду надійшли документи від позивача про усунення зазначених в ухвалі недоліків.
15 липня 2025 року провадження по справі було відкрито та призначено до судового розгляду на 24 вересня 2025 року.
03 жовтня 2025 року до суду надійшов відзив від представника відповідача, в якому вони зазначили, що 05 червня 2025 року посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 вручили військовозобов'язаному ОСОБА_1 повістку № НОМЕР_1 щодо обов'язку прибути 07.06.2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_3 для визначення призначення на особливий період та проходженя медичного огляду.
На вказану в повістці дату та час ОСОБА_1 не з'явився, про поважні причини неприбуття не повідомляв.
20.06.2024 року за №1/9640 відповідач надіслав звернення щодо доставлення громадянина, який вчинив адміністративне правопорушення до ВП № 1.
22.06.2024 року позивач прибува до ТЦК та СП де було складено протокол та призначено час та дата розгляду справи, а саме, на 25.06.2024 року. Позивач ознайомився зі змістом протоколу під особистий підпис.
25.06.2024 року позивач прибув до ІНФОРМАЦІЯ_4 о 09:40, де на підставі наявних матеріалів було розглянуто адміністративне правопорушення та винесено постанову про його притягнення до адміністративної відповідальності.
26.06.2024 року позивач прибув за отриманням постанови, але після ознайомлення відмовився її отримувати. Зазначена постанова була надіслана позивачу поштовим відправленням. Вважають, що постанова є законною, обґрунтованою та просять у задоволенні позову відмовити.
Позивач з'явився у судове засідання, позовні вимоги підтримав та пояснив, що він 05.06.2024 року оновив дані в ТЦК та СП та отримав повісткі на 07.07.2024 року для проходження ВЛК, але він працював і не міг з'явитися, просив, щоб йому повістку дали на більш пізнішу дату, але йому відмовили. 07.06.2024 року він не з'явився, вважає, що були поважні причини, оскільки в цей день він працював. Пізніше він також не з'явився за викликом ТЦК та СП. Просить скасуватим постанову про притягнення його до адміністативної відповідальності, а провадження по справі закрити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи їх було повідомлено належним чином.
Відповідно до ч.1 ст.205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Суд, заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи та додані докази, висновує таке.
25 червня 2024 року начальник ІНФОРМАЦІЯ_3 підполковник ОСОБА_2 ухвалив постанову № уп/9861 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення в розмірі 17 000,00 грн за адміністративне правопорушення, яке передбачено у частині 3 статті 210-1 КУпАП, що підтверджується копією вказаної постанови (а.с. 30-31).
Відповідно до зазначеної постанови 22 червня 2024 року о 12 год. 35 хвл. посадова особа ІНФОРМАЦІЯ_3 встановила факт порушення вимог чинного законодавства , а саме, що ОСОБА_1 своєчасно не прибув за викликом для проходження медичного огляду та визначення призначення на особливий період під час проведення загальної мобілізації. За що його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено штраф у розмірі 17000 грн.
Відповідно до скріншоту із застосунку "Резерв+" (паперової копії електронного документу) ОСОБА_1 має звання рядовий.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У приписах ч. 2 ст. 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У частині 1 статті 7 КУпАП України визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Процес притягнення до адміністративної відповідальності передбачає дотримання прав особи, яку притягують до такої відповідальності.
З матеріалів справи вбачається, що предметом оскарження є акт територіального центру комплектування (далі ТЦК) про притягнення особи до адміністративної відповідальності за порушення порядку прибуття за викликом ТЦК та СП.
Відповідно до ч. 10 ст. 1 Закону України Про військовий обов'язок та військову службу громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (міського) військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки,
призовної комісії або військово-лікарської комісії районного (міського) військового комісаріату; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Згідно зі статтею 235 КУпАП військові комісаріати розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення військовозобов'язаними чи
призовниками законодавства про військовий обов'язок і військову службу, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, , про неявку на виклик у військовий комісаріат, (статті 210, 210-1, 211 - 211-6).
Від імені військових комісаріатів розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право районні (міські) військові комісари.
У Законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII (Закон №3543-XII) встановлено правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначено засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Відповідно до статті 210 КУпАП, в редакції, яка діє з 19.05.2024, визначено покарання за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.
У частині 3 вказаної статті передбачено, зокрема, накладення штрафу на громадян за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Диспозиція частини третьої статті 210-1 КУпАП передбачає відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначені Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Відповідно до абзацу 2 частини першої статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу
Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Процедура оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до
територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів визначена Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (даліПорядок), затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024.
Згідно з пунктом 41 Порядку належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
1) у разі вручення повістки собистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Зі змісту наведеного положення вбачається, що у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку резервіст або військовозобов'язаний вважається належним чином оповіщенним про виклик до районного (міського) ТЦК у разі проставлення у поштовому повідомленні (І) відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою ТЦК під час уточнення своїх облікових даних або (ІІ) відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку.
Суд зазначає, що у положеннях ч.3 ст. 37 та ч.11 ст. 38 Закону №2232-XII передбачено обов'язок призовників, військовозобов'язаних та резервістів після прибуття до нового місця проживання в семиденний строк стати на військовий облік, а також у разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти
(за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку.
Згідно з абзацом 4 пункту 1 частини 2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3633-ІХ, під час дії Указу Президента України «Про загальну
мобілізацію» від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 3 березня 2022 року № 2105-IX:
громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності
електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовомуобліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Аналіз викладених норм законодавства свідчить про те, що громадяни України, які перебувають на території України, та які перебувають на військовому обліку, мали три шляхи для уточнення своїх персональних даних з 18.05.2024 по 16.07.2024 (включно), а саме, шляхом:
- прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання;
- шляхом прибуття самостійно до центру надання адміністративних послуг;
- через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Згідно з п. 41 Порядку № 560 належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:
день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Проаналізувавши вищевказану норму в контексті обставин цієї справи, суд зазначає, що оскільки повістку № 21361 вручено ОСОБА_1 особисто під підпис, належним підтвердженням оповіщення позивача про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 є день вручення повістки, тобто 05 червня 2024 року.
У цій справі до предмету доказування входить, зокрема, встановлення порядку оповіщення позивача про необхідність з'явитись до ТЦК (докази надсилання повідомлення, її отримання, неотримання, причини неотримання,
тощо).
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи позивач був повідомлений належним чином про необхідність з'явитись до ТЦК та СП, жодного доказу щодо не належного оповіщення та поважності причин не з'явлення суду не надав.
Таким чином, суд, вважає, що постанова від 25 червня 2024 року № уп/9861 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності є законною та обґрунтованою, скасуванню не підлягає, а позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 90, 139, 241, 246, 255, 286, 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Третього апеляційного адміністративного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 299 КАС України.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст рішення виготовлено 20 жовтня 2025 року.
Суддя А.Л.Гонтар