Справа №127/32815/25
Провадження №1-кс/127/12894/25
20 жовтня 2025 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП у Вінницькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 про визначення порядку зберігання речових доказів шляхом передачі в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, -
Старший слідчий відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області старший лейтенант поліції ОСОБА_3 звернувся до Вінницького міського суду Вінницької області з клопотанням про визначення порядку зберігання речових доказів.
Клопотання мотивовано тим, що проводиться досудове розслідування по кримінальному провадженні №12024020000000756 від 24.10.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368 КК України.
Досудовим розслідуванням установлено, що лікар-терапевт КНП «Жмеринська центральна районна лікарня» (член експертної команди оцінювання повсякденного функціонування особи) ОСОБА_4 , будучи у розумінні прим. 1 до ст. 364, прим. 2 до ст. 368 КК України, ЗУ «Про державну службу» службовою особою, діючи умисно, з корисливим мотивом та метою, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, діючи за попередньою змовою з лікарем-невропатологом Жмеринської міжрайонної медико-соціальної експертної комісії ОСОБА_5 та лікарем-хірургом відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги КНП «Чернівецька районна лікарня» ОСОБА_6 отримували від громадян неправомірну вигоду за вирішення питання встановлення групи інвалідності.
26.05.2025, в період часу з 12:35 по 15:13 ОСОБА_5 , ОСОБА_4 та ОСОБА_6 затримано співробітниками правоохоронних органів у порядку ст. 208 КПК України, вилучено предмет неправомірної вигоди та припинено їх кримінально-протиправну діяльність та в подальшому складено повідомлення про підозру.
В ході документування кримінального правопорушення, 26.05.2025 проведено невідкладний обшук квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , за місцем проживання підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 під час якого виявлено та вилучено, окрім іншого, грошові кошти у сумі 52 400 гривень, 3000 доларів США, та 3000 Євро. Так, ухвалою слідчого судді Вінницького міського суду Вінницької області від 03.06.2025 (у справі № 127/16533/25) накладено арешт на вищевказані грошові кошти, які визнано речовими доказами, із встановленням заборони розпорядження вказаним майном.
Крім того, цього ж дня проведено невідкладний обшук за місцем проживання підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_2 під час якого було виявлено та вилучено, окрім іншого, грошові кошти в сумі 40000 гривень, 300 доларів США та 200 Євро. Так, ухвалою слідчого судді Вінницького міського суду Вінницької області від 02.06.2025 (у справі №127/16526/25) накладено арешт на вищевказані грошові кошти, які визнано речовими доказами, із встановленням заборони розпорядження вказаним майном.
Крім того, цього ж дня проведено обшук за місцем мешкання підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 за результатами якого вилучено, окрім іншого, грошові кошти в сумі 172000 гривень та 4470 доларів США Так, ухвалою слідчого судді Вінницького міського суду Вінницької області від 02.06.2025 (у справі №127/16531/25) накладено арешт на вищевказані грошові кошти, які визнано речовими доказами, із встановленням заборони розпорядження вказаним майном.
Санкцією ч. 3 ст. 368 КК України встановлено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з конфіскацією майна.
Жодних документів щодо походження зазначених грошових коштів під час обшуку не виявлено та вказаними громадянами України не надано. Вилучені грошові кошти визнані речовими доказами та передані на відповідальне зберігання.
Арештоване майно у ході досудового розслідування кримінального провадження №12024020000000756 від 24.10.2024, згідно до офіційного курсу гривні щодо іноземних валют Національного банку України, станом на 18.06.2025 в загальній сумі становить 740703 грн та може без шкоди для кримінального провадження бути передане в управління Національному агентству для передачі в управління за договором.
Зазначене арештоване майно потребує спеціальних заходів з управління ним, спрямованих на збереження та збільшення його вартості, сплату витрат на утримання тощо. Вирішення цих питань можливе лише силами Національного агентства.
Враховуючи викладене, вжиття заходів щодо передачі в управління Національному агентству для реалізації відповідних активів або передачі в управління за договором передбачено вимогами статті 100 КПК України та ст.ст. 19, 20 та 21 Закону, тому слідчий просив клопотання задовольнити.
Слідчий ОСОБА_3 в судове засідання не з'явися, подав до суду заяву про розгляд клопотання за його відсутності.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання, дійшов висновку, що клопотання не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Вінницькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024020000000756 від 24.10.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368 КК України.
В ході документування кримінального правопорушення були проведені обшуки за місцем проживання фігурантів, в ході яких були вилучені грошові кошти, на які в подальшому ухвалами Вінницького міського суду були накладені арешти.
Жодних документів щодо походження зазначених грошових коштів під час обшуку не виявлено. Вилучені грошові кошти визнані речовими доказами та передані на відповідальне зберігання.
Частиною першою статті 2 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» передбачено, що Національне агентство є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, та/або з управління активами, на які накладено арешт або які конфісковано у кримінальному провадженні.
У пункті 4 частини першої статті 9 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» зазначається, що на Національне агентство покладено функцію з організації здійснення заходів, пов'язаних з проведенням оцінки, веденням обліку та управлінням активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні.
Норми статей 19, 20, 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» встановлюють правові механізми управління арештованими у кримінальному провадженні активами (грошовими коштами, банківськими металами, рухомим та нерухомим майном, цінними паперами, майновими та іншими правами), сума або вартість яких дорівнює або перевищує 200 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.
Суд звертає увагу на те, що слідчий просить передати вилучені грошові кошти в загальній сумі, разом з тим, вилучені кошти належать різним особам, тобто умова щодо обов'язкового перевищення 200розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року відсутня.
Крім того, відповідно до матеріалів клопотання, ухвалами слідчих суддів Вінницького міського суду Вінницької області накладено арешт на вищевказані грошові кошти, які визнано речовими доказами як знаряддя вчинення злочину, із встановленням заборони розпорядження вказаним майном.
В подальшому, зазначені грошові кошти були передані на відповідальне зберігання до відділення «220/01 АБ «Укргазбанк», тобто забезпечено їх належне зберігання.
Враховуючи те, що у клопотанні слідчого необґрунтовано основних умов та підстав для передачі майна в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів у відповідності до вимог ст. 19 Закону № 772-VIII, його клопотання задоволенню не підлягає, у зв'язку з відсутністю для цього правових підстав.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 131, 132, 170, 171, 172, 173, 309 КПК України, ст. 19, ст. 21 ЗУ «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», слідчий суддя -
В задоволені клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 про визначення порядку зберігання речових доказів у кримінальному провадженні №12024020000000756, шляхом передачі в порядку та на умовах ст.ст. 19 та 12 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами - відмовити.
Ухвала слідчого судді не підлягає апеляційному оскарженню.
Слідчий суддя