Рішення від 01.10.2025 по справі 909/131/25

Справа № 909/131/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.10.2025 м. Івано-Франківськ

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Максимів Т. В., секретар судового засідання Масловський А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Керівника Калуської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Рунар Технолоджі"

про стягнення заборгованості за договорами оренди землі в сумі 618 143 грн 78 коп.

за участі:

прокурор: Журавльова Наталія Євгенівна

від відповідача: Сулейманов Роман Наріманович

установив: до Господарського суду Івано-Франківської області звернувся керівник Калуської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Брошнів-Осадської селищної ради з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рунар Технолоджі" про стягнення заборгованості за договорами оренди земельних ділянок з кадастровими номерами: 2624855400:01:002:0002; 2624855400:01:003:0003 та 2624855400:01:001:0626 в сумі 618143 грн 78 коп.

Вирішення процесуальних питань під час розгляду справи.

Щодо підстав звернення прокурора до суду.

Відповідно до статті 131-1 Конституції України на органи прокуратури України покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з частинами 1, 3 та 4 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.

Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 дійшла висновку, що відповідно до частини третьої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює компетентний орган; 2) у разі відсутності такого органу.

Бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Прокурор, звертаючись до суду з позовом, повинен обґрунтувати та довести бездіяльність компетентного органу.

Звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню тощо.

Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого не звернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові. Але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, підставою для звернення до суду є порушення, яке полягає у несплаті відповідачем орендних платежів за користування земельними ділянками та відповідно ненадходженням до місцевого бюджету коштів та неналежне здійснення суб"єктом владних повноважень заходів щодо захисту інтересів держави.

За таких обставин, суд визнав обґрунтованими аргументи прокурора про наявність у нього підстав для звернення із позовом до суду з метою захисту прав та охоронюваних законом інтересів Брошнів - Осадської селищної ради.

17.02.2025 суд постановив прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі; здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначити підготовче засідання на 12.03.2025, яке суд постановив відкласти на 02.04.2025.

02.04.2025 судове засідання не відбулося у зв'язку з надходженням повідомлення про замінування приміщення суду, що спричинило тимчасове зупинення роботи суду для проведення правоохоронними органами перевірки приміщення. Суд повідомив сторін, що розгляд справи у підготовчому засіданні відбудеться 07.05.2025.

07.05.2025 суд постановив підготовче провадження у справі закрити; розгляд справи по суті призначити на 28.05.2025, яке постановив відкласти на 16.06.2025.

16.06.2025 суд постановив задовольнити клопотання відповідача та оголосив перерву в судовому засіданні до 16.07.2025.

16.07.2025 відповідач в судовому засіданні заявив клопотання про поновлення строку на подання відзиву на позов та подав відзив на позов вх.№11768/25, який суд прийняв до розгляду.

В судовому засіданні 16.07.2025 суд оголосив перерву до 22.09.2025.

28.07.2025 Калуська окружна прокуратура подала відповідь на відзив вх.№12490/25, яку суд прийняв до розгляду.

22.09.2025 суд оголосив про перехід до стадії ухвалення судового рішення та відклав ухвалення та проголошення рішення на 01.10.2025.

В судовому засіданні 01.10.2025 суд проголосив ухвалене рішення.

Позиція прокурора та Брошнів - Осадської селищної ради.

Позовні вимоги мотивовані систематичним порушенням відповідачем зобов"язань зі сплати орендних платежів за землю згідно договорів оренди земельних ділянок з кадастровими номерами 2624855400:01:002:0002, 2624855400:01:003:0003 та 2624855400:01:001:0626 від 01.04.2020, внаслідок чого утворилась заборгованість в сумі 618 143 грн 78 коп. Обґрунтовані позовні вимоги ст.96,122 ЗК України, ст.15, 21, 24 Закону України "Про оренду землі".

У відповіді на відзив Калуська окружна прокуратура зазначила, що відповідно до позиції Великої Палати Верховного Суду, яка викладена у постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22 і якою конкретизований висновок щодо застосування у сукупності статей 5, 13 Закону України "Про оцінку земель", статті 21 Закону України "Про оренду землі", пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України, викладений у постанові від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19, про те, що зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати без необхідності внесення змін до договору оренди.

Щодо незгоди відповідача з розміром орендної плати, що становить 5% від нормативної грошової оцінки прокурор зазначив, що такий встановлений за згодою сторін у п.9 договорів оренди.

Також зазначив, що позивач у спірних відносинах не здійснює владних управлінських функцій щодо відповідача, спір у справі не має установлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції, а тому його розгляд відноситься до юрисдикції господарських судів.

Просив суд позов задовольнити.

Позиція відповідача.

Відповідач факт несплати орендної плати не заперечив, однак зазначив, що розраховані суми заборгованості із сплати орендної плати обґрунтовані застосуванням нової нормативно-грошової оцінки, яка затверджена Брошнів - Осадською селищною радою Калуського району Івано-Франківської області, а також висновками Великої Палати Верховного Суду, що викладені в постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22 (провадження № 12-66гс23). Однак про затвердження нової нормативно-грошової оцінки відповідач не був повідомлений; з відповідною технічною документацією не ознайомлювався і не може ознайомитись, оскільки такий документ відсутній в матеріалах справи, у зв"язку з чим перевірити обґрунтованість та належність застосованих позивачем показників нормативно грошової оцінки не представляється за можливе.

Також просив суд закрити провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.231 ГПК України, оскільки нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок на підставі рішення відповідної ради, а доводи щодо непогодження із установленою нормативною грошовою оцінкою земельних ділянок можуть бути предметом розгляду виключно в межах адміністративної справи.

Просив суд в позові відмовити.

Обставини справи. Оцінювання доказів.

01.04.2020 Брошнів-Осадська селищна рада об"єднаної територіальної громади Івано-Франківської області (орендодавець) та Товариство з обмеженою відповідальністю "Рунар Технолоджі" (орендар) (далі - Товариство) уклали договори оренди землі (далі - Договори), відповідно до яких передано в строкове платне користування земельні ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, площею 1,8194 га (кадастровий номер 2624855400:01:002:0002), площею 0,8291 га (кадастровий номер 2624855400:01:003:0003) та площею 0,3554 га (кадастровий номер 2624855400:01:001:0626), які розташовані за адресою: вул. Незалежності, 42,смт. Брошнів-Осада Калуського району Івано-Франківської області.

Згідно з вказаними договорами, які укладені на підставі рішення сесії Брошнів-Осадської селищної ради № 690-25/2020 від 31.03.2020 Товариству передано в оренду строком на 5 років:

- земельну ділянку, площею 0,3554 га, кадастровий номер 2624855400:01:001:0626 для обслуговування виробничих приміщень (цільове призначення: 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості), яка розташована за адресою: вул. Незалежності, 42, смт. Брошнів-Осада Калуського району Івано-Франківської області;

- земельну ділянку, площею 1,8194 га, кадастровий номер для обслуговування виробничих приміщень (цільове призначення: 2624855400:01:002:0002 для обслуговування виробничих приміщень (цільове призначення: 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості), яка розташована за адресою: вул. Незалежності, 42, смт. Брошнів-Осада Калуського району Івано- Франківської області;

- земельну ділянку, площею 0,8291 га, кадастровий номер для обслуговування виробничих приміщень (цільове призначення: 2624855400:01:003:0003 для обслуговування виробничих приміщень (цільове призначення: 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості), яка розташована за адресою: вул. Незалежності, 42, смт. Брошнів-Осада Калуського району Івано-Франківської області.

Згідно з п. 38 вищезазначених договорів, договір набирає чинності після його підписання сторонами.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав державна реєстрація земельних ділянок площею 1,8194 га (кадастровий номер 2624855400:01:002:0002) проведена 27.05.2020 (номер запису про речове право: 23353964), дата закінчення дії договору - 01.04.2025 з правом пролонгації, площею 0,8291 га (кадастровий номер 2624855400:01:003:0003) проведена 27.05.2020 (номер запису про речове право: 23354472), дата закінчення дії договору - 01.04.2025 з правом пролонгації, площею 0,3554 га (кадастровий номер 2624855400:01:001:0626) проведена 27.05.2020 (номер запису про речове право: 23354839), дата закінчення дії договору - 01.04.2025 з правом пролонгації.

Враховуючи вищенаведене, на момент звернення до суду вищезазначені договори оренди земельних ділянок є діючими. Вказаний факт сторонами не заперечується.

Відповідно до п.5 Договорів:

- нормативно-грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2624855400:01:002:0002 загальною площею 1,8194 га становить 2230766 (два мільйони двісті тридцять тисяч сімсот шістдесят шість) грн 34 коп. Орендна плата вноситься Орендарем у формі та розмірі: в грошовому виразі у розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 111 538 (сто одинадцять тисяч п'ятсот тридцять вісім) грн 32 коп. за рік (п.9).

- нормативно-грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2624855400:01:003:0003 загальною площею 0,8291 га становить 1 016 559 (один мільйон шістнадцять тисяч п'ятсот п'ятдесят дев'ять) грн 51 коп. Орендна плата вноситься Орендарем у формі та розмірі: в грошовому виразі у розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 50 827 (п'ятдесят тисяч вісімсот двадцять сім) грн 98 коп. за рік (п.9).

- нормативно-грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2624855400:01:001:0626 загальною площею 0,3554 га становить 492 300 (чотириста дев'яносто дві тисячі триста) грн 08 коп. Орендна плата вноситься Орендарем у формі та розмірі: в грошовому виразі у розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 24 615(двадцять чотири тисячі шістсот п'ятнадцять) грн 00 коп. за рік (п.9).

Відповідно до п. 10 Договорів обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки

комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнту індексації, визначених законодавством, затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Орендна плата вноситься щомісячно в розмірі щомісячної орендної плати та сплачується на розрахунковий рахунок Орендодавця не пізніше 30 числа наступного за звітним місяця (п.11).

Відповідно до п. 13 Договорів розмір орендної плати переглядається один раз у рік у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки (земельних ділянок) державної та комунальної власності.

Згідно з п. 25 Договорів Орендодавець має право вимагати від Орендаря своєчасної сплати орендної плати за умовами договору (п.25).

В порушення умов Договорів відповідач з січня 2022 року не платив орендну плату за користування земельними ділянками з кадастровими номерами 2624855400:01:002:0002; 2624855400:01:003:0003 та 2624855400:01:001:0626 в повному обсязі , внаслідок чого станом на 01.01.2025 утворилась заборгованість, що з урахуванням коефіцієнту індексації становить 618 143 грн 78 коп. з якої :

- заборгованість за використання земельної ділянки кадастровий номер 2624855400:01:002:0002, площею 1,8194 га - 360 142 грн 49 коп.;

- заборгованість за використання земельної ділянки кадастровий номер 2624855400:01:003:0003, площею 0,8291 га - 160 606 грн 04 коп.;

- заборгованість за використання земельної ділянки кадастровий номер 2624855400:01:001:0626, площею 0,3554 га - 97 395 грн 25 коп.

З метою досудового врегулювання спору позивач на адресу відповідача 15.11.2023 направляв претензію №890/06-29 з вимогою оплатити орендну плату.

25.01.2025 від відповідача на адресу позивача надійшов лист № 98/25, відповідно до якого ТОВ "Рунар Технолоджі" повідомив, що невиконання зобов"язань згідно укладених договорів оренди від 01.04.2025 сталося через обставини, які не залежать від його волі, зокрема у зв"язку з повномасштабним вторгненням товариство змушене було призупинити роботу, оскільки умови воєнного стану не дозволяють повноцінно здійснювати господарську діяльність. Просив розглянути можливість надання пільгового періоду для погашення заборгованості або перегляду договорів оренди з урахуванням поточних обставин.

Однак станом на 10.02.2025 заборгованість залишилась непогашеною. Сторони не погодили надання пільгового періоду чи перегляду умов договорів, що стало підставою для звернення прокурора в інтересах Брошнів-Осадської селищної ради до суду.

Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення.

Предметом позову у справі є вимоги позивача про стягнення орендної плати. Підставою позову зазначене істотне порушення умов спірних договорів оренди. Частиною першою статті 2 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно з частиною 1 статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.

Частиною 1 статті 627 Цивільного кодексу України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

За приписами статті 1 Закону України "Про оренду землі", яка кореспондується з положеннями частини першої статті 93 ЗК України, орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (ст.21 Закону України "Про оренду землі" ).

Частиною 1 статті 24 Закону України "Про оренду землі" передбачено право орендодавця вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.

Згідно з ст. 25 Закону України "Про оренду землі" орендар земельної ділянки зобов'язаний, зокрема своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку.

Статтею 18 цього ж Закону встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше, ніж один раз на 5-7 років. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (частини 1- 3 статті 21 Закону України "Про оренду землі").

Згідно з підпунктами 14.1.136, 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності - обов'язковий платіж, що його орендар вносить орендодавцю за користування земельною ділянкою, а плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку й орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Отже, орендна плата за користування землею комунальної власності за своїм правовим статусом є обов'язковим платежем, що зумовлює визначення її розміру відповідно як до норм цивільного, земельного законодавства та Закону України "Про оренду землі", так із врахуванням вимог ПК України.

За змістом статті 1 Закону України "Про оцінку земель" (далі - Закон № 1378-IV) нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Згідно з пунктом 14.1.125 статті 14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

За правилами частини 5 статті 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Відповідно до частини 3 статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

Частинами 1, 2 статті 20 цього Закону визначено, що за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація; дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (частина третя статті 23 Закону № 1378-IV). Таким органом є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, який і видає витяги із Державного земельного кадастру про земельні ділянки.

Вказаним спростовуються посилання відповідача на не долучення позивачем до матеріалів справи технічної документції з нормативно грошової оцінки, як первісного джерела розрахунку обґрунтованості та належності застосованих показників нормативно грошової оцінки, оскільки Брошнів-Осадська селищна рада не є органом, який здійснює дії з формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розрахунку та вартості нормативно-грошової оцінки.

Матеріали справи містять Витяги із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за 2022, 2023 та 2024 роки.

Щодо твердження відповідача, що у зв"язку із зміною нормативно грошової оцінки необхідно укладати додаткові угоди для узгодження розміру орендної плати, суд зазначає, що відповідно до позиції Великої Палати Верховного Суду, яка викладена у постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22 і якою було конкретизовано висновок щодо застосування у сукупності статей 5, 13 Закону України "Про оцінку земель", статті 21 Закону України "Про оренду землі", пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України, викладений у постанові від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19, про те, що зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати без необхідності внесення змін до договору оренди.

Велика Палата Верховного Суду виснувала, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної або комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, визначеної у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. У таких правовідносинах відсутній обов'язок сторін вносити зміни до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди, оскільки обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої нормативної грошової оцінки.

Таким чином зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати незалежно від домовленості сторін у договорі оренди землі про можливість такої зміни, а обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої нормативної грошової оцінки.

З огляду на викладене здійснений позивачем розрахунок заборгованості з орендної плати з врахуванням зміненої нормативної грошової оцінки є обґрунтованим.

Щодо юрисдикції .

Відповідно до ч. 1 ст. 20 ГПК України, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні,

розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці; справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних

осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.

Публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно- правовий. Проте сама собою участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.

Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права

та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі. Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Разом з тим приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.

Як вбачається з матеріалів справи предметом позову є майнова вимога (стягнення заборгованості з орендної плати), а позивач у спірних відносинах не здійснює владних управлінських функцій щодо ТОВ "Рунар Технолоджі", спір у справі не має установлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції, а тому його розгляд відноситься до юрисдикції господарських судів.

Відповідно до статей 73, 74 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ст.86 ГПК України).

Висновок суду.

Беручи до уваги доведений перед судом факт істотного порушення відповідачем умов договорів та вимог закону у вигляді систематичної несплати орендної плати за період січень 2022 року - грудень 2024 року, що в свою чергу позбавило позивача права на отримання орендних платежів у сумі 618 143 грн 78 коп., на які він розраховував під час укладення договорів для належного забезпечення соціально - економічного розвитку населеного пункту, то у суду наявні правові підстави для задоволення позову та стягнення суми орендної плати.

Судові витрати.

Згідно з ч. 1, 2ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

При зверненні з позовом Івано-Франківська обласна прокуратура сплатила судовий збір в сумі 7 417 грн 00 коп., що підтверджується платіжною інструкцією №76 від 23 січня 2025 року.

Враховуючи задоволення позову, судовий збір в сумі 7 417 грн 00 коп., суд покладає на відповідача.

Керуючись статтями 2, 86, 129, 236-238, 240, 241,256 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

задовольнити позов Керівника Калуської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рунар Технолоджі" про стягнення заборгованості за договорами оренди землі в сумі 618 143 грн 78 коп.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Рунар Технолоджі" ( вул. Тракт Глинянський, буд. 1, м. Львів, 79024. код ЄДРПОУ 40630691) на користь Брошнів-Осадської селищної ради (вул. 22-го Січня, буд. 85, с. Брошнів-Осада, Калуський район, Івано-Франківська область,77611, код ЄДРПОУ 04355102) 618 143 (шістсот вісімнадцять тисяч сто сорок три) грн 78 коп. заборгованості з орендної плати.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Рунар Технолоджі" (вул. Тракт Глинянський, буд. 1, м. Львів, 79024. код ЄДРПОУ 40630691) на користь Івано-Франківської обласної прокуратури (вул.Грюнвальдська, 11, м. Івано-Франківськ, 76000) (отримувач: Івано- Франківська обласна прокуратура, ЄДРПОУ 03530483, рахунок (IBAN) UA668201720343120001000003924, банк отримувача: Державна казначейська служба України, м. Київ, код банку отримувача - МФО 820172) 7 417 (сім тисяч чотириста сімнадцять) грн 00 коп. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржено до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строк, встановлений розділом IV Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено: 20.10.2025

Суддя Т. В. Максимів