СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/6264/25
ун. № 759/22845/25
17 жовтня 2025 року м. Київ
Слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання прокурора у кримінальному провадженні - прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні № 42024110000000102 від 13.03.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України,
До суду надійшло клопотання прокурора у кримінальному провадженні - прокурор відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні № 42024110000000102 від 13.03.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, в якому прокурор просить накласти арешт арешт на земельні ділянки, які розташовані в межах Старобезрадичівської сільської ради Обухівського району Київської області шляхом заборони відчуження, розпорядження та користування ними, а також будівництва на них об'єктів нерухомості, як їх власниками, так і будь-якими іншими фізичними і юридичними особам, а саме:
- площею 13,5871 га з кадастровим номером 3223187700:05:021:0133, що перебуває у власності ТОВ «Автокуб» (Код ЄДРПОУ: 38518762);
- площею 1,5195 га з кадастровим номером 3223187700:05:021:0134, що перебуває у власності ТОВ «Автокуб» (Код ЄДРПОУ: 38518762);
- площею 4,228 га з кадастровим номером 3223187700:05:021:0135, що перебуває у власності ТОВ «Автокуб» (Код ЄДРПОУ: 38518762);
- площею 0,3042 га з кадастровим номером 3223187700:05:018:0223, що перебуває у власності ТОВ «Автокуб» (Код ЄДРПОУ: 38518762);
- площею 0,1200 га з кадастровим номером 3223187700:05:021:0132, що перебуває у власності ТОВ «Автокуб» (Код ЄДРПОУ: 38518762);
- площею 22,6581 га з кадастровим номером 3223187700:05:027:0061, що перебуває у власності ТОВ «Автокуб» (Код ЄДРПОУ: 38518762);
- площею 0,0994 га з кадастровим номером 3223187700:05:026:0002, що перебуває у власності ТОВ «Автокуб» (Код ЄДРПОУ: 38518762).
Заборонити будь-яким суб'єктам державної реєстрації прав, визначених Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», зокрема державним реєстраторам прав на нерухоме майно та органам державної реєстрації прав (в тому числі Міністерству юстиції України (ідентифікаційний код юридичної особи 00015622) та його територіальним органам, ДП Національні інформаційні системи (ідентифікаційний код юридичної особи 39787008) виконавчим органам сільських, селищних та міських рад, Київській, Севастопольській, міським, районним, районним у містах Києві і Севастополі державним адміністраціям, акредитованим суб'єктам, нотаріусам (державним та/або приватним), іншим особам та органам, які виконують функції державного реєстратора прав на нерухоме майно відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень») вчиняти будь-які реєстраційні дії, перелік яких міститься в Законі України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», спрямовані на зміну, виникнення, перехід, припинення прав власності, реєстрацію обтяжень та арештів, реєструвати заяви в Єдиному державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень в тому числі, але не обмежуючись, державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень на нерухоме майно, скасування державної реєстрації речових прав та їх обтяжень на нерухоме майно, відкриття та/або закриття розділів в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а також вносити до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно записи про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень, записи про скасування державної реєстрації речових прав та їх обтяжень, зміни до таких записів щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 3223187700:05:021:0133, 3223187700:05:021:0134, 3223187700:05:021:0135, 3223187700:05:018:0223, 3223187700:05:021:0132 3223187700:05:027:0061, 3223187700:05:026:0002, які перебувають у власності ТОВ «Автокуб» (Код ЄДРПОУ: 38518762).
В обґрунтування свого клопотання прокурор посилається на те, що Київською обласною прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні, відомості про яке 13.03.2024 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024110000000102 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України, а саме, фактом зловживання владою і службовим становищем органами виконавчої влади та місцевого самоврядування під час набуття фізичною особою, а у подальшому юридичною особою приватної форми власності, земельними ділянками державної форми власності на території Обухівського району Київської області
В ході досудового розслідування установлено, що ОСОБА_4 на підставі державних актів на право власності на земельні ділянки від 15.04.2005 та свідоцтв про право власності на нерухоме майно від 23.08.2013 передав до статутного капіталу ТОВ «АІС-І» земельні ділянки загальною площею 46,5479 га. У зв'язку з вказаним, ТОВ «АІС-І» набула право приватної власності на земельні ділянки із кадастровими номерами 3223187700:05:021:0021 та 3223187700:05:027:0003.
У зв'язку із поділом вказаних ділянок та їх відчуженням, в подальшому ТОВ «Автокуб» набула у приватну власність земельні ділянки з кадастровими номерами: 3223187700:05:021:0001, 3223187700:05:021:0132, 3223187700:05:027:0061 та 3223187700:05:026:0002 (за рахунок ділянок 3223187700:05:021:0021 та 3223187700:05:027:0003).
В ході опрацювання даних НКС «ДЗК» та відомостей ВО «Укрдержліспроект» установлено, що земельні ділянки з кадастровими номерами 3223187700:05:021:0021 та 3223187700:05:027:0003, які в подальшому були розділені на земельні ділянки з кадастровими номерами: 3223187700:05:021:0001, 3223187700:05:021:0132, 3223187700:05:027:0061 та 3223187700:05:026:0002, відносяться до земель лісогосподарського призначення та перебувають в 48, 67, 68, 101 кварталах Козинського лісництва ДП «Київське лісове господарство» (Філія «Київське лісове господарство» ДП «Ліси України»).
За інформацією Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області у місцевому фонді документації із землеустрою відсутня документація із землеустрою щодо відведення земельних ділянок з кадастровими номерами 3223187700:05:021:0021 та 3223187700:05:027:0003.
Відповідно до пункту 5 розділу VIII Прикінцевих положень Лісового кодексу України, до здійснення державної реєстрації, але не пізніше 1 січня 2027 року, державними та комунальними лісогосподарськими підприємствами, іншими державними і комунальними підприємствами та установами права постійного користування земельними ділянками лісогосподарського призначення, які надані їм у постійне користування до набрання чинності Земельним кодексом України, таке право підтверджується планово-картографічними матеріалами лісовпорядкування.
Згідно зі ст. 8 Лісового кодексу України, у державній власності перебувають усі ліси України, крім лісів, що перебувають у комунальній або приватній власності. Право державної власності на ліси набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій відповідно до закону.
Згідно з ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України, земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
В силу положень ст. 122 Земельного кодексу України (в діючій редакції) розпорядниками земель лісогосподарського призначення державної форми власності є районні та державні області адміністрації, а відповідно до положень Земельного кодексу України від 18.12.1990 - органи місцевого самоврядування.
В свою чергу, у відповідності до положень ст. ст. 20, 50 Закону України «Про землеустрій» землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі: надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок, встановлення та зміни меж об'єктів землеустрою; в) надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок; г) встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельні сервітути); ґ) організації нових і впорядкування існуючих об'єктів землеустрою.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр», державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж.
Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Відповідно до законодавства державну реєстрацію земельної ділянки здійснюють державні кадастрові реєстратори територіальних органів земельних ресурсів. Державні кадастрові реєстратори наділені широкими повноваженнями щодо проведення реєстрації земельних ділянок. Саме вони приймають рішення про державну реєстрацію земельної ділянки або рішення про відмову у такій реєстрації.
Процедура, вимоги та послідовність проведення державної реєстрації земельної ділянки визначені Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051.
Таким чином, вбачається, можливий факт вчинення кримінального правопорушення посадовими особами органів виконавчої влади та місцевого самоврядування під час відведення земель лісогосподарського призначення та реєстрації щодо них права приватної власності на приватних фізичних та юридичних осіб, всупереч вимог земельного та лісового законодавства.
В подальшому, з метою відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення Київською обласною прокуратурою подано до Господарського суду Київської області позов про витребування земельних ділянок з кадастровими номерами: 3223187700:05:021:0001, 3223187700:05:021:0132, 3223187700:05:027:0061 та 3223187700:05:026:0002.
Однак, після закриття підготовленого провадження у справі, внаслідок ненакладення судами різних юрисдикцій арештів на такі ділянки, одну з них - 3223187700:05:021:0001 площею 19,6388 га поділено на ділянки: 3223187700:05:021:0133, 3223187700:05:021:0134, 3223187700:05:021:0135, 3223187700:05:018:0223.
Таким чином, на даний час у власності ТОВ «Автокуб» перебувають земельні ділянки площею 13,5871 га з кадастровим номером 3223187700:05:021:0133, площею 1,5195 га з кадастровим номером 3223187700:05:021:0134, площею 4,228 га з кадастровим номером 3223187700:05:021:0135, площею 0,3042 га з кадастровим номером 3223187700:05:018:0223, площею 0,1200 га з кадастровим номером 3223187700:05:021:0132, площею 22,6581 га з кадастровим номером 3223187700:05:027:0061 та площею 0,0994 га з кадастровим номером 3223187700:05:026:0002, які вибули з державної власності - кварталів 48, 67, 68, 101 Козинського лісництва. Право постійного лісокористування і право державної власності на такі землі не припинялося в законному порядку, рішення і погоджень відповідних органів державної влади відсутні.
Враховуючи, що земельні ділянки площею 13,5871 га з кадастровим номером 3223187700:05:021:0133, площею 1,5195 га з кадастровим номером 3223187700:05:021:0134, площею 4,228 га з кадастровим номером 3223187700:05:021:0135, площею 0,3042 га з кадастровим номером 3223187700:05:018:0223, площею 0,1200 га з кадастровим номером 3223187700:05:021:0132, площею 22,6581 га з кадастровим номером 3223187700:05:027:0061 та площею 0,0994 га з кадастровим номером 3223187700:05:026:0002 є предметом розслідування у даному кримінальному провадженні, оскільки містять на собі матеріальні сліди, що можуть підтвердити або спростувати факт їх відведення за рахунок земель лісового фонду постановою прокурора у кримінальному провадженні зазначені земельні ділянки визнано речовими доказами у кримінальному провадженні.
В судове засіданні прокурор не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся судом належним чином, подав клопотання відповідно до якого просив проводити судовий розгляд за його відсутності, клопотання підтримав та просив задовольнити.
Вивчивши клопотання про арешт майна та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, слідчий суддя вважає, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.
В ході судового розгляду встановлено, що Київською обласною прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні, відомості про яке 13.03.2024 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024110000000102 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України, а саме, фактом зловживання владою і службовим становищем органами виконавчої влади та місцевого самоврядування під час набуття фізичною особою, а у подальшому юридичною особою приватної форми власності, земельними ділянками державної форми власності на території Обухівського району Київської області.
Враховуючи, що земельні ділянки площею 13,5871 га з кадастровим номером 3223187700:05:021:0133, площею 1,5195 га з кадастровим номером 3223187700:05:021:0134, площею 4,228 га з кадастровим номером 3223187700:05:021:0135, площею 0,3042 га з кадастровим номером 3223187700:05:018:0223, площею 0,1200 га з кадастровим номером 3223187700:05:021:0132, площею 22,6581 га з кадастровим номером 3223187700:05:027:0061 та площею 0,0994 га з кадастровим номером 3223187700:05:026:0002 є предметом розслідування у даному кримінальному провадженні, оскільки містять на собі матеріальні сліди, що можуть підтвердити або спростувати факт їх відведення за рахунок земель лісового фонду постановою прокурора у кримінальному провадженні зазначені земельні ділянки визнано речовими доказами у кримінальному провадженні.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 171 КПК України з клопотанням про арешт майна до слідчого судді, суду має право звернутися прокурор, слідчий за погодженням з прокурором, а з метою забезпечення цивільного позову - також цивільний позивач.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як арешт майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
У випадку, передбаченому п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
У зв'язку з вищевикладеним, слідчий суддя дійшов висновку, про необхідність задоволення клопотання прокурора та накладення арешту на земельні ділянки, оскільки дане майно може бути використано, як речовий доказ у кримінальному провадженні.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 131, 132, 170-173, 175, 309, 395 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання прокурора у кримінальному провадженні - прокурор відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні № 42024110000000102 від 13.03.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України - задовольнити.
Накласти арешт на земельні ділянки, які розташовані в межах Старобезрадичівської сільської ради Обухівського району Київської області шляхом заборони відчуження, розпорядження та користування ними, а також будівництва на них об'єктів нерухомості, як їх власниками, так і будь-якими іншими фізичними і юридичними особам, а саме:
- площею 13,5871 га з кадастровим номером 3223187700:05:021:0133, що перебуває у власності ТОВ «Автокуб» (Код ЄДРПОУ: 38518762);
- площею 1,5195 га з кадастровим номером 3223187700:05:021:0134, що перебуває у власності ТОВ «Автокуб» (Код ЄДРПОУ: 38518762);
- площею 4,228 га з кадастровим номером 3223187700:05:021:0135, що перебуває у власності ТОВ «Автокуб» (Код ЄДРПОУ: 38518762);
- площею 0,3042 га з кадастровим номером 3223187700:05:018:0223, що перебуває у власності ТОВ «Автокуб» (Код ЄДРПОУ: 38518762);
- площею 0,1200 га з кадастровим номером 3223187700:05:021:0132, що перебуває у власності ТОВ «Автокуб» (Код ЄДРПОУ: 38518762);
- площею 22,6581 га з кадастровим номером 3223187700:05:027:0061, що перебуває у власності ТОВ «Автокуб» (Код ЄДРПОУ: 38518762);
- площею 0,0994 га з кадастровим номером 3223187700:05:026:0002, що перебуває у власності ТОВ «Автокуб» (Код ЄДРПОУ: 38518762).
Заборонити будь-яким суб'єктам державної реєстрації прав, визначених Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», зокрема державним реєстраторам прав на нерухоме майно та органам державної реєстрації прав (в тому числі Міністерству юстиції України (ідентифікаційний код юридичної особи 00015622) та його територіальним органам, ДП Національні інформаційні системи (ідентифікаційний код юридичної особи 39787008) виконавчим органам сільських, селищних та міських рад, Київській, Севастопольській, міським, районним, районним у містах Києві і Севастополі державним адміністраціям, акредитованим суб'єктам, нотаріусам (державним та/або приватним), іншим особам та органам, які виконують функції державного реєстратора прав на нерухоме майно відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень») вчиняти будь-які реєстраційні дії, перелік яких міститься в Законі України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», спрямовані на зміну, виникнення, перехід, припинення прав власності, реєстрацію обтяжень та арештів, реєструвати заяви в Єдиному державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень в тому числі, але не обмежуючись, державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень на нерухоме майно, скасування державної реєстрації речових прав та їх обтяжень на нерухоме майно, відкриття та/або закриття розділів в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а також вносити до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно записи про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень, записи про скасування державної реєстрації речових прав та їх обтяжень, зміни до таких записів щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 3223187700:05:021:0133, 3223187700:05:021:0134, 3223187700:05:021:0135, 3223187700:05:018:0223, 3223187700:05:021:0132 3223187700:05:027:0061, 3223187700:05:026:0002, які перебувають у власності ТОВ «Автокуб» (Код ЄДРПОУ: 38518762).
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Відповідно до ст. 174 КПК України арешт може бути скасований повністю чи частково за заявленим клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисників, законних представників, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутніми при розгляді питання про арешт майна. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
На ухвалу слідчого судді безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення може бути подана апеляційна скарга. Якщо ухвалу суду постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.
Слідчий суддя: ОСОБА_1