Справа № 527/832/25 Номер провадження 22-ц/814/3260/25Головуючий у 1-й інстанції Левицька Т. В. Доповідач ап. інст. Лобов О. А.
15 жовтня 2025 року м. Полтава
Полтавський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючий суддя Лобов О.А.
судді: Пилипчук Л.І., Триголов В.М.
розглянув в порядку письмового провадження без виклику учасників в м.Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Глобинського районного суду Полтавської області від 14 травня 2025 року (час ухвалення судового рішення з 12:00:38 до 15:51:34 год; дата складання повного текста судового рішення - 16 травня 2025 року) у справі за позовом Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» до ОСОБА_1 про відшкодування вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, апеляційний суд
У березні 2025 року АТ «Полтаваобленерго» звернулось до суду з вказаним позовом, просило стягнути з відповідача на його користь вартість необлікованої електричної енергії в сумі 7 581,23 грн, а також судовий збір в сумі 3 028 грн.
В обгрунтування позовних вимог вказувало, що АТ «Полтаваобленерго» в особі Глобинської дільниці Кременчуцької об'єднаної філії 06.09.2024 було виявлено порушення в електроенергетиці у помешканні споживача за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: порушення п.8.2.4, п.п.5 п.8.4.2 ПРРЕЕ - самовільне підключення електроустановки до електричної мережі без порушення схеми обліку після відключення 01.08.2024 року «опора». Під час складання акту про порушення працівниками АТ «Полтаваобленерго» також було складено схему електроживлення споживача і службову записку. Акт про порушення № 00015100 від 06.09.2024 складений в присутності відповідача, який відмовився надавати будь - які пояснення та підписувати акт. 23.10.2024 проведено засідання комісії, відповідач на засідання не з'явився. На засіданні комісії розглянуто Акт № 00015100 та виконано розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, яка склала 7 581,23 грн. Копія протоколу засідання № 00015100 від 23.10.2024 та розрахунок вартості і обсягу необлікованої електричної енергії направлені відповідачу засобами поштового зв'язку.
Рішенням Глобинського районного суду Полтавської області від 14 травня 2025 року позовні вимоги АТ «Полтаваобленерго» до ОСОБА_1 про відшкодування вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії задоволено.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь АТ «Полтаваобленерго» вартість необлікованої електричної енергії внаслідок порушення ППРЕЕ в сумі 7 581,23 грн та судовий збір у розмірі 3 028 грн.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 , посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просить рішення суду скасувати, ухвалити нове про закриття провадження у справі або залишення позову без розгляду.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказує, що зазначення розрахункового рахунку, на який необхідно сплатити кошти на виконання рішення суду, порушує його конституційне право і передбачає невиконання саме рішення суду, оскільки АТ «Банк Кредит Дніпро» не входить до визначеного законом переліку банків, які можуть обслуговувати поточні рахунки із спеціальним режимом використання.
Зазначає, що судом першої інстанції проігноровано численні факти внесення працівниками підприємства завідомо неправдивої інформації, а саме:
не існує адреси: АДРЕСА_1 , а існує окремо с.Федорівка та с.Лубенщина;
договір укладено не з ОСОБА_2 ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , а з ОСОБА_2 з ідентифікаційним номером № НОМЕР_2 ;
підпис батька, розташований на заповіті, не збігається з підписом, розташованим у договорі, а отже договір укладено невідомо з ким;
з копії завдання на відключення №1 від 01.08.2024 вбачається, що відключення відбувається по боргу ПЕЗ, що заборонено п.2 Постанови ВРУ № 512-ХІV від 18.03.1999;
суду не надано фото чи відео доказів припинення розподілу електричної енергії за адресою: АДРЕСА_2 , що свідчить про введення суду в оману;
06.09.2024 працівники АТ «Полтаваобленерго» не пред'явили ані довіреності, ані службові посвідчення, а лише посвідчення працівників, що не давало їм права складати акти про порушення та проведення відеофіксації;
суду не надано жодних доказів, які б підтвердили повноваження осіб, які склали протокол № 00015100 від 23.10.2024, що є неприпустимим.
Зазначає, що правові відносини на роздрібному ринку електричної енергії між оператором системи та споживачем не є юридично рівними, а отже відповідно до ч.1 ст.1 ЦК України, не регулюється цивільним законодавством, а отже справа не підлягає розгляду в цивільному провадженні.
Звертає увагу, що відповідно Конституції України всі надра та землі належать українському народу, а позивач не надав жодних документів на право власності, користування, розпорядження, управління, оренди чи інше право, на електричну енергію та електричні мережі, що, в свою чергу, свідчить про відсутність у нього обов'язку перед позивачем, а свідчить про незаконне привласнення останнім електромереж та електричної енергії.
Відзив на апеляційну скаргу судом не отримано.
Відповідно до ч.13 ст.7 ЦПК України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч.1 ст.368 ЦПК України справа розглядається судом апеляційної інстанції за правилами, встановленими для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, з особливостями, встановленими главою І розділу V ЦПК України.
Перевіривши матеріали справи у межах доводів апеляційної скарги та заявлених позовних вимог, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.374, ст.375ЦПК України апеляційний суд за результатами розгляду має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З матеріалів справи вбачається, що АТ «Полтаваобленерго» здійснює розподіл електричної енергії за адресою: АДРЕСА_1 по особовому рахунку НОМЕР_3 .
За адресою: АДРЕСА_3 , був укладений договір про користування електричною енергією за № 90/00021 від 03.06.2024 між АТ «Полтаваобленерго» та ОСОБА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 (а.с.9-10).
На даний час за вказаною адресою: АДРЕСА_2 , проживає та є зареєстрованим ОСОБА_1 (а.с.33).
26.06.2024 вихідним листом за № 14.11/4294 ОСОБА_1 було направлено лист - попередження про те, що буде здійснено припинення розподілу електричної енергії в зв'язку з тим, що відповідач не звернувся до АТ «Полтаваобленерго» для приведення договірних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства (а.с.4).
Відповідачем не було надано відповідний пакет документів із заявою, тому 01.08.2024 за адресою: АДРЕСА_1 було повністю припинено розподіл електричної енергії.
06.09.2024 працівниками Глобинської дільниці Кременчуцької об'єднаної філії «Полтаваобленерго» за адресою: АДРЕСА_1 о/р НОМЕР_3 виявлено порушення п. 8.2.4, п.п.5 п.8.4.2 ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення електроустановки до електричної мережі без порушення схеми обліку після відключення 01.08.2024 року «Опора». За результатами перевірки складено акт про порушення № 00015100 від 06.09.2024. Перевірка проводилась в присутності ОСОБА_1 (а.с.7-8).
Як вбачається з Протоколу № 00015100 засідання комісії по розгляду акта про порушення споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії та/або умов договору від 23 жовтня 2024 року, комісією було розглянуто АКТ № 00015100 від 06.09.2024 року та встановлено, що споживач на об'єкті за адресою: АДРЕСА_1 , порушив п.8.2.4, п.п.5 п.8.4.2 ПРРЕЕ - самовільне підключення електроустановки до електричної мережі без порушення схеми обліку після відключення (а.с.15).
Відповідно до розрахунку обсягу та вартості електроенергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ по акту № 00015100 від 06.09.2024 року, о/р НОМЕР_3 , вартість необлікованої електроенергії обсягом 691 кВтгод становить 7 581,23 грн (а.с.15 на звороті).
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з доведеності обставин, якими обґрунтовані позовні вимоги.
Перевіряючи доводи апеляційної скарги, апеляційний суд виходить з такого.
Частиною першою статті 526 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до частини першої статті 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Згідно зі статтею 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії (далі ПРРЕЕ), затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП) 14.03.2018 року № 312.
Відповідно до пункту 84 частини першої статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.
Згідно з вимогами частини третьої статті 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач зобов'язаний дотримуватися, зокрема, правил технічної експлуатації, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, умов укладених договорів.
Відповідно до пункту 5.1.1. ПРРЕЕ Оператор системи має право: отримувати своєчасно плату за надання послуги з розподілу або передачі електричної енергії відповідно до умов договорів та законодавства України; на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживачів; проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії; на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності; контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил; складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики; на відшкодування збитків, які виникли через дії чи бездіяльність споживача.
Згідно частин першої, другої статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Відповідно до п. 5.5.5 ПРРЕЕ, споживач електричної енергії зобов'язаний, зокрема, не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Пунктом 8.2.4. ПРРЕЕ встановлено, що у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором.
Відповідно до п. 8.2.5. ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення.
Згідно з підпунктом 3 пункту 1.1.2 глави 1.1 розділу І ПРРЕЕ акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення споживачем цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.
Необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.
Згідно з пунктом 8.2.6 глави 8.2 розділу VIII Правил роздрібного ринку електричної енергії на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
У пункті 8.2.7 глави 8 розділу Правил роздрібного ринку електричної енергії зазначено, що кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.
Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Положеннями п. 8.4.4. глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ передбачено, що факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства (далі - експертиза). До отримання оператором системи результатів експертизи положення цієї глави не застосовуються для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, за винятком випадків, передбачених цим пунктом.
Відповідно до абзацу 5 п. 8.4.4. глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ у разі визнання споживачем факту пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факту втручання в роботу засобів вимірювальної техніки, про що окремо зазначається в акті про порушення, письмової відмови споживача від проведення експертизи або ненадання власником засобів вимірювальної техніки чи споживачем оператору системи документів, що підтверджують передачу засобів вимірювальної техніки на експертизу (з винесенням, у тому числі, питань від оператора системи) протягом встановленого цим пунктом строку (якщо оператором системи були передані засоби вимірювальної техніки їх власнику для направлення на експертизу), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи.
Як вбачається з акту про порушення № 00015100 від 06.09.2024 ОСОБА_1 відмовився від ознайомлення та підпису акту (а.с.8)
Абзацом 6 п. 8.4.4. глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 2 - 4 пункту 8.4.2 цієї глави (у частині відсутності засобів вимірювальної техніки, пломб, індикаторів та фіксації впливу фізичних полів індикатором), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи.
З матеріалів справи вбачається, що у помешканні ОСОБА_1 виявлене порушення, визначене пп. 5 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, а саме самовільне підключення електропостачання до електричної мережі без порушення схеми обліку після відключення 01.08.2024 «Опора».( а.с.7)
Таким чином, враховуючи вищевикладені обставини справи та положення ПРРЕЕ, які регулюють спірні правовідносини, доводи апеляційної скарги щодо неправомірності визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії є обґрунтованими.
Доводи апеляційної скарги щодо незаконного зазначення рахунку, на який необхідно сплатити заборгованість, до уваги не приймаються, так як у резолютивній частині рішення суду першої інстанції відсутня указівка про стягнення заборгованості на певний конкретний банківський рахунок.
Доводи апеляційної скарги про введення суду в оману стосовно адреси, де виявлено порушення ПРРЕЕ, не можна визнати обгрунтованими з огляду на таке.
Як вбачається з матеріалів справи, в акті про порушення № 00015100 зазначена адреса: АДРЕСА_1 , а також о/р НОМЕР_3 (а.с.7).
Договір про користування електричною енергією укладений 03.06.2004 року з батьком відповідача (а.с.9), адреса помешкання батька згідно договору : АДРЕСА_1 .
У заповіті ОСОБА_2 , батька відповідача, від 09.12.2008 року (а.с.21 зворот) зазначена адреса спадкодавця: с.Федорівка Глобинського району.
Згідно відповіді виконавчого комітету Глобинської міської ради (а.с.33) на запит суду зареєстроване місце проживання відповідача - с.Федорівка.
Наведені дані свідчать про те, що с.Федорівка і Лубенщина фактично є одним і тим же місцем помешкання, щодо якого існують різні назви. Принаймі відповідач ні у суді першої інстанції, ні в апеляційній скарзі не надав доказів про те, що спірний акт складений стосовно порушення, яке виявлено в іншому помешканні (садибі), ніж у тому, що він (відповідач) успадкував і де він реально проживає.
Доводи апеляційної скарги про ненадання суду фото та відеодоказів на підтвердження законності припинення розподілу електричної енергії за адресою: АДРЕСА_2 , не заслуговують на увагу, оскільки у цій справі не є предметом спору вимога про визнання незаконним відключення абонента від електропостачання, а ставиться питання стягнення коштів, нарахованих за період самовільного підключення.
Стосовно доводів апеляційної скарги про незаконність діяльності АТ «Полтаваобленерго» і НКРЕКП.
Згідно преамбули Закон України «Про ринок електроенергії» визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Відповідно до п.56) ч.1 ст.1 Закону оператор системи розподілу - юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності;
побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об'єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) (п.62).
Регулятор - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (п.72).
Статтею 2 Закону встановлено, що правову основу функціонування ринку електричної енергії становлять Конституція України, цей Закон, закони України "Про альтернативні джерела енергії", "Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу", "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", "Про природні монополії", "Про захист економічної конкуренції", "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про енергетичну ефективність", міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та інші акти законодавства України (ч.1).
Основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними визначаються нормативно-правовими актами, що регулюють впровадження цього Закону, зокрема:
1) правилами ринку, які, в тому числі, визначають правила функціонування балансуючого ринку та ринку допоміжних послуг;
2) правилами ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку;
3) кодексом системи передачі, кодексом систем розподілу;
4) кодексом комерційного обліку;
5) правилами роздрібного ринку;
6) іншими нормативно-правовими актами.
Правила ринку, кодекс системи передачі та кодекс комерційного обліку розробляються і адмініструються оператором системи передачі та затверджуються Регулятором.
Кодекс систем розподілу та правила роздрібного ринку затверджуються Регулятором (ч.2).
Правила роздрібного ринку передбачають, зокрема, загальні умови постачання електричної енергії споживачам, систему договірних відносин між учасниками роздрібного ринку, права та обов'язки учасників ринку, процедуру заміни споживачем постачальника електричної енергії, умови та порядок припинення та відновлення постачання електричної енергії споживачу, процедуру розгляду скарг споживачів, особливості постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги, постачальником "останньої надії" (ч.5).
Учасникам ринку дозволяється обробка персональних даних для здійснення функцій та повноважень, передбачених цим Законом. Захист персональних даних здійснюється учасниками ринку відповідно до Закону України "Про захист персональних даних" (ч.9).
Відповідно до статті 6 Закону державне регулювання ринку електричної енергії здійснює Регулятор у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства (ч.1).
До повноважень Регулятора на ринку електричної енергії належать, зокрема:
ліцензування господарської діяльності у сфері електроенергетики відповідно до вимог цього Закону та контроль за додержанням ліцензіатами ліцензійних умов провадження господарської діяльності;
затвердження ліцензійних умов провадження певних видів господарської діяльності у сфері електроенергетики, ліцензування яких належить до повноважень Регулятора;
затвердження правил ринку, правил ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, кодексу системи передачі, кодексу систем розподілу, кодексу комерційного обліку, правил роздрібного ринку, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
правил, порядків та умов, визначених цим Законом;
типових та примірних договорів, визначених цим Законом (ч.3).
Згідно ст.56 Закону оператором системи передачі є суб'єкт господарювання, який отримав ліцензію на провадження діяльності з передачі електричної енергії.
Оператор системи передачі надає послуги з передачі електричної енергії та диспетчерського (оперативно-технологічного) управління на недискримінаційних засадах відповідно до вимог, встановлених цим Законом, кодексом системи передачі, кодексом комерційного обліку, з дотриманням встановлених показників якості надання послуг (ч.1 п.3 ст33).
Регулятор затверджує примірний договір постачання електричної енергії споживачу, типовий договір постачання електричної енергії споживачу на умовах надання універсальної послуги та типовий договір постачання електричної енергії споживачу постачальником "останньої надії" (ч.11).
Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» встановлено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України (стаття перша Закону).
До сфери діяльності Регулятора належить, зокрема державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Регулятор здійснює державне регулювання шляхом, зокрема, нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг (ч.2 статті третьої Закону);
Статтею 14 Закону встановлено, що Регулятор на своїх засіданнях, зокрема:
розглядає та приймає рішення з питань, що належать до його компетенції;
розглядає і схвалює в межах своїх повноважень проекти актів законодавства, пропозиції стосовно вдосконалення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг;
приймає нормативно-правові акти з питань, що належать до його компетенції;
розглядає справи щодо видачі ліцензій та дотримання суб'єктами господарювання ліцензійних умов.
Рішення Регулятора не підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України. Відсутність державної реєстрації рішень Регулятора не є підставою для відмови суду у прийнятті заяви про їх оскарження.
Регулятор веде реєстр всіх прийнятих рішень та забезпечує вільний доступ до них на своєму офіційному веб-сайті у затвердженому ним порядку (частина шоста).
Рішення Регулятора, що мають ознаки регуляторних актів, та рішення з питань встановлення тарифів на товари (послуги) суб'єктів природних монополій, цін (тарифів) для населення (якщо відповідні повноваження щодо встановлення цін (тарифів) надані спеціальними законами) набирають чинності з дня, наступного за днем їх оприлюднення на офіційному веб-сайті Регулятора, якщо більш пізній строк набрання чинності не встановлено самим рішенням, але не раніше дня оприлюднення рішення. Регулятор оприлюднює свої рішення не пізніше п'яти робочих днів з дня їх прийняття.
Інші рішення Регулятора набирають чинності з дня їх прийняття, якщо рішенням не встановлено більш пізній строк набрання чинності (частина сьома)
Рішення Регулятора є обов'язковими до виконання суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг (частина дев'ята).
Відповідно до статті 17 Закону для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор, зокрема:
приймає обов'язкові до виконання рішення з питань, що належать до його компетенції;
розробляє та затверджує нормативно-правові акти, у тому числі:
ліцензійні умови провадження господарської діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг;
порядки контролю за дотриманням вимог законодавства у відповідній сфері регулювання та ліцензійних умов;
правила ринку, правила ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку та зміни до них відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії";
кодекси систем передачі та розподілу електричної енергії, газотранспортної та газорозподільних систем, кодекси газосховищ та установки LNG, підготовлені операторами, та ініціює внесення змін до них;
порядки (методики) приєднання до електричних, теплових, газових мереж, розрахунку плати за приєднання та фінансування послуг з приєднання;
порядок ліцензування видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється Регулятором;
затверджує типові та схвалює примірні договори відповідно до закону;
здійснює сертифікацію операторів системи передачі, газотранспортної системи та операторів газосховищ відповідно до встановленого ним порядку.
Отже, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, створена і провадить свою діяльність на підставі та у відповідності до Законів України «Про ринок електричної енергії», «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг».
Рішенням Конституційного Суду України № 5-р/2019 від 13 червня 2019 року визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), частина перша статті 1, пункт 2 частини першої статті 4, частина перша, абзаци перший, другий частини другої статті 5, абзаци другий, третій, четвертий, тридцять дев'ятий, сороковий частини третьої, частина шоста статті 8 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг“ від 22 вересня 2016 року № 1540-VIII.
У пункті третьому резолютивної частини рішення Конституційного Суду України № 5-р/2019 від 13 червня 2019 року також зазначено: «Частина перша статті 1, пункт 2 частини першої статті 4, частина перша, абзаци перший, другий частини другої статті 5, абзаци другий, третій, четвертий, тридцять дев'ятий, сороковий частини третьої, частина шоста статті 8 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг“ від 22 вересня 2016 року № 1540-VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з 31 грудня 2019 року».
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення конституційних принципів у сферах енергетики та комунальних послуг» № 394-IX від 19 грудня 2019 року до Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" внесені зміни з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 5-р/2019 від 13 червня 2019 року.
АТ «Полтаваобленерго» здійснює свою діяльність на підставі статуту (а.с.24-25) і відповідно до ліцензії, виданої НКРЕКП (постанова від 16 листопада 2018 року № 1442 із змінами, внесеними постановою від 18.06.2019 № 1094).
Не є обгрунтованими також твердження апеляційної скарги про неналежність цього спору суду загальної юрисдикції, оскільки відносини між оператором системи і споживачем є договірними.
Враховуючи встановлене, конкретні обставини справи і характер спірних правовідносин, апеляційний суд вважає, що інші доводи апеляційної скарги не є істотними та такими, що потребують детального аналізу задля забезпечення вимог п.1 ст.6 Європейської конвенції з прав людини і основоположних свобод (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
В апеляційній скарзі відсутні посилання на нові істотні обставини та відповідні докази, з якими процесуальне законодавство пов'язує можливість скасування чи зміни судового рішення.
Керуючись ст.367, п.1 ч.1 ст.374, ст.375, ст.382, ст.384 ЦПК України, апеляційний суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Глобинського районного суду Полтавської області від 14 травня 2025 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Повний текст постанови складено 15 жовтня 2025 року.
Головуючий суддя О.А. Лобов
Судді: Л.І.Пилипчук
В.М.Триголов