Справа № 128/3519/25
провадження № 2-а/136/44/25
17 жовтня 2025 року м. Липовець
Липовецький районний суд Вінницької області
у складі головуючого судді Кривенка Д.Т.,
за участю секретаря судового засідання Марчук Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Липовець, у спрощеному позовному провадженні, адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до Вінницького районного управління ГУНП у Вінницькій області лейтенанта поліції Ратошнюк Євгенія Олександровича інспектора відділу поліції №3, співвідповідач Головне управління Національної поліції у Вінницькій області про скасування постанови,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Вінницького районного управління ГУНП у Вінницькій області лейтенанта поліції Ратошнюк Євгенія Олександровича інспектора відділу поліції №3, (далі - відповідач) та співвідповідач ГУ НПУ у Вінницькій обл., в якому просив:
- скасувати постанову лейтенанта поліції Ратошнюка Євгенія Олександрович відділу поліції №3 (м.Вінниця) Вінницького районного управління ГУНП у Вінницькій області від 19.08.2025 року серія ЕНА №5523567, якою позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 510 грн. за ч. 5 ст. 121 КУПАП.
Позивач обґрунтовує свій позов тим, що вищевказаною постановою його було притягнено до відповідальності за те, що під час зупинки автомобіля він перебував за кермом та не був пристебнутий паском безпеки. Не погоджується із протоколом про адміністративне правопорушення, складеним інспектором, оскільки викладені в ньому обставини не відповідають дійсності. Під час зупинки автомобіля був пристебнутий паском безпеки. Звертає увагу, що автомобіль був зупинений під час здійснення обгону, у зв?язку з чим інспектор міг об?єктивно не побачити, що був пристебнутий. Вважає, що складена постанова є незаконною та підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 09.10.2025 позивача було звільнено від сплати судового збору.
Ухвалою суду від 09.10.2025 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін, а відповідачу визначено строк для подання відзиву. Залучено співвідповідача Головне управління Національної поліції у Вінницькій області. Та витребувано докази.
Сторони не заперечували проти розгляду справи в спрощеному провадженні.
Відповідач подав до суду відзив, у якому просив залишити постанову серії ЕНА №5523567 від 19.08.2025 без задоволення.
Суд, дослідивши зібрані докази, встановивши фактичні обставини, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно постанови серії ЕНА №5523567 від 19.08.2025 позивача притягнено до відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 510,00 грн, за ч. 5 ст. 121 КУпАП за те, що 19.08.2025 об 17:31 год., по вул. Немирівське шосе, с.Писарівка, Вінницька обл., він керуючи транспортним засобом здійснив керування автомобілем, який обладнаний засобами пасивної безпеки, але був не пристебнутий ременем безпеки, чим порушив п.п. 2.3.в ПДР.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
За приписами ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколомпро вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган, посадова особа при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадській організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 2 ст. 283 КУпАП постанова у справі про адміністративне правопорушення повинна містити: найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про: дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення; транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак); технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис (якщо такий запис здійснювався); розмір штрафу та порядок його сплати; правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження; відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу (ч. 3 ст. 283 КУпАП).
Постанова про притягнення особи до адміністративної відповідальності є офіційним документом - рішенням суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення, в якому, зокрема, має бути чітко зазначено опис обставин, установлених при розгляді справи і посилання на норму закону, яка передбачає відповідальність за це адміністративне правопорушення. Дотримання цих вимог має виключне значення для встановлення об'єктивної істини при оскарженні такої постанови в судовому порядку.
Зазначена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.05.2020 у справі № 513/899/16-а.
Суд зазначає, що факт порушення ПДР має бути належним чином задокументованим та доведеним належними і допустимими доказами. Зазначена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 15.03.2019 р. у справі №686/11314/17.
У постанові не зазначено про здійснення відеофіксації на відеореєстратор, однак ці відеозаписи і не надані суду, оскільки вони відсутні у зв'язку з закінченням строку їх зберігання (30 діб). Отже перевірити обставини виявлення правопорушення наразі неможливо.
Таким чином, відповідачем не надано суду належних доказів на підтверження вчинення позивачем адміністративного правопорушення
За змістом ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку. В ході судового розгляду встановлено невідповідність оскаржуваного рішення зазначеним критеріям.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 72 КАС Українидоказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Правова позиція щодо покладення обов'язку доказування саме на відповідача в подібних правовідносинах, викладена в постановах Верховного Суду від 23.10.2018 р. по справі №743/1128/17, від 15.11.2018 р. по справі №524/5536/17, від 23.10.2019 р. по справі №357/10134/17.
Суд зазначає, що відповідачем не виконано обов'язку щодо доказування правомірності свого рішення визначеного ч. 2 ст. 77 КАС України.
Постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності не є беззаперечним доказом вчинення ним правопорушення, оскільки саме по собі описання адміністративного правопорушення не може бути належним доказом вчинення особою такого порушення. Така постанова по своїй правовій природі є рішенням суб'єкта владних повноважень щодо наслідків розгляду зафіксованого правопорушення, якому передує фіксування цього правопорушення. Зазначена позиція викладена у постанові Верховного Суду від 26.04.2018 р. у справі №338/1/17.
Враховуючи викладене, а також те, що відповідач не виконав визначеного ч. 2 ст. 77 КАС України обов'язку щодо доказування правомірності свого рішення, а також не надав належних та допустимих доказів порушення позивачем ПДР України, суд приходить до висновку про задоволення позову в частині скасування постанови.
Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Враховуючи викладене та приймаючи до уваги встановлені обставини, позов підлягає задоволенню.
Відповідно до абз.5 ч.5 ст.139 КАС України- якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Керуючись ст.ст. 243, 244, 246, 255, 263, 286 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 до Вінницького районного управління ГУНП у Вінницькій області лейтенанта поліції Ратошнюк Євгенія Олександровича інспектора відділу поліції №3, співвідповідач Головне управління Національної поліції у Вінницькій області про скасування постанови - задовольнити.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА № 5523567 від 19.08.2025 винесену лейтенантом поліції Ратошнюк Є.О. ВП №3 (м.Вінниця) Вінницького районного управління ГУНП у Вінницькій області про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.121 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 510 гривень 00 коп., а провадження у справі закрити, у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Національної поліції у Вінницькій області на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн., 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не подано учасниками справи.
Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана протягом 10-ти днів із дня його проголошення до Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 )
Відповідач: Вінницьке районне управління ГУНП у Вінницькій області (вул. Пирогова, 4а, м.Вінниця, 21018, ЄДРПОУ:40108672);
Співвідповідач: Головне управління Національної поліції у Вінницькій області вул.Театральна,буд.10, м.Вінниця, 21050, ЄДРПОУ: 40108672).
Суддя Дмитро КРИВЕНКО