Справа № 357/16899/25
1-кс/357/2203/25
19 жовтня 2025 року слідчий суддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1 , при секретаря судового засідання ОСОБА_2 , за участі слідчого СВ Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_3 , розглянувши клопотання слідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Білоцерківського РУП Головного управління Національної поліції в Київській області лейтенанта поліції ОСОБА_4 про надання тимчасового доступу до документів у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025112030000327 від 12.09.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 197-1 КК України,-
До слідчого судді Білоцерківського міськрайонного суду Київської області надійшло клопотання слідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Білоцерківського РУП Головного управління Національної поліції в Київській області лейтенанта поліції ОСОБА_4 , погоджене прокурором Білоцерківської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_5 , про надання тимчасового доступу до документів у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025112030000327 від 12.09.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 197-1 КК України.
Обставини, встановлені в ході досудового розслідування, згідно з клопотанням:
Досудовим розслідуванням встановлено, що підставою внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань є рапорт прокурора Білоцерківської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_6 про здійснення заходів із моніторингу Публічної кадастрової карти України, відомостей з Державного земельного кадастру, карти Google maps, а також опрацювання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо наявності випадків незаконного відведення земельних ділянок у власність чи користування, а також самовільного зайняття земельних ділянок державної чи комунальної власності, за результатами чого було виявлено факт самовільного зайняття земельної ділянки комунальної власності невстановленими особами, а також будівництво на самовільно зайнятій земельній ділянці.
Проведеним оглядом місцевості від 12.09.2025 із залученням спеціаліста у сфері геодезії та землеустрою та виготовленням за результатом його проведення схеми GNSS-спостережень було визначено межі території в адміністративних межах АДРЕСА_1 та встановлено, що зазначене будівництво здійснюється на земельній ділянці з кадастровим номером 3210300000:04:001:0030, з цільовим призначенням «03.07 Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі», координати Google Maps: (49.7864708, 30.1290262).
Відповідно до інформації, отриманої з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 на звернення власника земельної ділянки 3210300000:04:001:0030 - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 було видано містобудівні умови та обмеження від 09.05.2025
№ 47/04-05 щодо об'єкту будівництва «Нове будівництво торгово-офісної будівлі та реконструкція існуючої нежитлової будівлі під торгово-офісну будівлю по АДРЕСА_1 ».
Так, у зазначених містобудівних умова та обмеженнях вказано, що будівництво торгово-офісної будівлі та реконструкцію існуючої нежитлової будівлі під торгово-офісну будівлю здійснити не виходячи за червону лінію вул. Шевченка.
Відповідно до положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» червона лінія - це межа існуючих або запроектованих вулиць, доріг, майданів, яка визначається в містобудівній документації. Вона визначає землі загального користування, землі призначені для транспортних і інженерних комунікацій, озеленення, освітлення, тощо. Червоні лінії визначаються на основі детального плану території або генерального плану міста.
Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Так, проектна документація № 3349/04-25 від 12.05.2025 «Нове будівництво торгово-офісної будівлі та реконструкція існуючої нежитлової будівлі під торгово-офісну будівлю по АДРЕСА_1 », що була розроблена фізичною особою-підприємцем інженером ОСОБА_7 , виготовлялась безпосередньо на підставі виданих вищевказаних містобудівних умов та обмежень.
Крім того, в ході проектування було розроблено креслення (схему генерального плану забудови земельної ділянки), в якому зазначено безпосереднє розміщення будівель на земельній ділянці 3210300000:04:001:0030.
У вказаному кресленні чітко визначено розміщення запланованого будівництва та реконструкція будівель із урахуванням червоних ліній доріг та території загального користування.
Проте фактично будівництво здійснюється без урахування генерального плану міста в частині дотримання вимог червоних ліній.
Згідно інформації з Державного земельного кадастру, документ, на підставі якого було здійснено державну реєстрацію земельної ділянки 3210300000:04:001:0030 була технічна документація із землеустрою від 09.12.2010, розроблена Приватним підприємством « ОСОБА_8 » ОСОБА_9 .
В ході досудового розслідування виникла необхідність у долученні до матеріалів кримінального провадження копій технічної документації із землеустрою від 09.12.2010, розробленою Приватним підприємством « ОСОБА_8 » ОСОБА_9 , на підставі якої 09.03.2011 було здійснено державну реєстрацію земельної ділянки 3210300000:04:001:0030.
Зазначена документація перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 , що здійснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до п. 6 Положення про Державний фонд документації із землеустрою та оцінки земель, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 17.11.2004 № 1553 «Про затвердження Положення про Державний фонд документації із землеустрою та оцінки земель» місцевий фонд документації створюється, формується і ведеться територіальними органами ІНФОРМАЦІЯ_3 , що провадять свою діяльність на районному (міському) рівні.
У свою чергу, документи, що містяться у вказаній технічній документації із землеустрою мають доказове значення у кримінальному провадженні, оскільки у них містяться відомості про обставини, що підлягають доказуванню під час розслідування, а саме меж земельної ділянки (з точними координатами поворотних точок), яка є предметом кримінального правопорушення, її площу, цільове призначення, обмеження у використанні, та інші відомості про обставини оформлення документів, що посвідчували право власності на неї.
Частиною 2 статті 93 КПК України визначено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Разом з тим, отримання вказаних документів на підставі письмового запиту в порядку ч. 2 ст. 93 КПК України неможливе, оскільки інформація, що наявна у них, містить охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ст. ст. 7, 11 Закону України «Про інформацію» інформація про фізичну особу (персональні дані) - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.
Не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини. До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, а також адреса, дата і місце народження.
Право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб'єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації.
Таким чином, у вказаних документах, до яких необхідно отримати тимчасовий доступ, містяться персональні дані фізичних осіб (громадян), а отже, вищевказані документи можливо отримати лише на підставі ухвали суду.
Відомості про участь сторін при розгляді клопотання:
Слідчий СВ Білоцерківського РУП ГУ НП в Київській області ОСОБА_3 в судовому засіданні клопотання підтримав з підстав викладених у ньому та просив задовольнити.
На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів розглядається без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться, у зв'язку з можливістю їх змінити чи знищити.
Правове обґрунтування рішення:
Перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши докази по даних матеріалах, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, з огляду на таке.
Слідчим відділом Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № № 42025112030000327 від 12.09.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 197-1 КК України.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про інформацію» та ст.6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація.
Одним із заходів забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів (п.5 ч.2 ст.131 КПК України).
У відповідності до ч.1 ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно з ч.2 ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч.5 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
На підставі ч.7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
За змістом рішення Конституційного суду України № 12 рп/2011 від 20 жовтня 2011 року визнаватися допустимими і використовуватися як докази в кримінальній справі можуть тільки фактичні дані, одержані відповідно до вимог кримінально-процесуального законодавства. Перевірка доказів на їх допустимість є найважливішою гарантією забезпечення прав і свобод людини і громадянина в кримінальному процесі та ухвалення законного і справедливого рішення у справі.
Потреба в отриманні доступу до зазначених у клопотанні документів, виникла у зв'язку з необхідністю з'ясування нових та перевірки встановлених обставин, які мають значення для кримінального провадження.
Як визначено у ч. 3 та ч. 4 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням. Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Слідчий у своєму клопотанні довів наявність достатніх підстав вважати, що документи, зазначені у клопотанні, знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 , що за адресою: АДРЕСА_2 самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а також довів можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих документах.
Аналіз доданих до клопотання слідчого документів свідчить, що є достатньо даних, які свідчать про те, що було вчинено кримінальні правопорушення. Слідчим доведено, що документи, які є предметом цього клопотання, можуть бути використані в якості доказів та мають суттєве значення для встановлення обставин події кримінального провадження, оскільки можуть підтвердити або спростувати такі обставини, що неможливо довести іншим способом, а тому клопотання підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст.131, 132, 159, 160, 163, 164, 165, 166 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання слідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Білоцерківського РУП Головного управління Національної поліції в Київській області лейтенанта поліції ОСОБА_4 про надання тимчасового доступу до документів у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025112030000327 від 12.09.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 197-1 КК України, задовольнити.
Надати слідчому слідчого відділу Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області лейтенанту поліції ОСОБА_4 , групі слідчих у даному кримінальному проваджені дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю - документів технічної документації із землеустрою від 09.12.2010, розробленою Приватним підприємством « ОСОБА_8 » ОСОБА_9 на підставі якої на підставі якої 09.03.2011 було здійснено державну реєстрацію земельної ділянки 3210300000:04:001:0030, розташованої по АДРЕСА_1 , яка перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 , що здійснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_2 , з можливістю ознайомлення з ними та вилучення їх копій.
Ухвала слідчого судді є обов'язкова для виконання ІНФОРМАЦІЯ_3 , що за адресою: АДРЕСА_2 .
Ухвала слідчого судді діє протягом двох місяців з дня її винесення, тобто до 19 грудня 2025 року, включно.
Відповідно ч. 1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддяОСОБА_10