Рішення від 18.09.2025 по справі 523/7708/24

Справа № 523/7708/24

Провадження №2/523/1939/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" вересня 2025 р. м.Одеса

Пересипський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді - Далеко К.О.,

за участю секретаря судового засідання - Дяченко Т.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду №17 в м. Одеса, у загальному позовному провадженні, цивільну справу № 523/7708/24 за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного Товариства «Одесагаз» про визнання неправомірними дій,

ВСТАНОВИВ:

І . Зміст вимог та заперечень учасників справи.

Доводи позову.

07 травня 2024 року до Пересипського районного суду м. Одеси надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в інтересах якої діє її представник адвокат Голотова М.М. до АТ «Одесагаз», в якому просила:

- визнати неправомірними дії Акціонерного товариства «Одесагаз» щодо нарахування об'єму, обсягу природнього газу та його вартості, здійснене на підставі рішення Комісії №76 від 26.03.2024 про задоволення акту про порушення № 05147 від 13.02.2024 по споживачу ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 , а також стягнути судовий збір.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_2 є власником будинку АДРЕСА_1 , побутовим споживачем послуг з газопостачання та здійснює споживання природного газу у вказаному домоволодінні

13.02.2024 року працівниками АТ «Одесагаз» Анансьївське управління експлуатації газового господарства в присутності ОСОБА_2 здійснено перевірку лічильника газу №2565226, 2005 року випуску.

За результатами перевірки було виявлено порушення, а саме несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, з огляду на що складено Акт про порушення № 05147 від 13.02.2024 року, який підписано представниками газопостачальної організації та ОСОБА_2 ..

Лічильник газу заводський №2565226, 2005 року виготовлення (дата проведення перевіврки 2013), з показниками 42945м3, був демонтований представником Оператора ГРМ, про що складено Акт про демонтаж лічильника газу для направлення на експертизу ПАТ «Одесагаз».

Засіб вимірювальної техніки розпломбовано 13.02.2024 року, номер пломби С37641851. Встановлено ПЛГ зав. № 6317655, рік випуску 2022, дата повірки 2022 рік, пломба № 11280577.

Вилучений лічильник представником АТ «Одесагаз» запаковано у пакет під пломби оператора газорозподільної системи, опломбовані вхідний та вихідний патрубки ЗВТ (вхідний № С77376592, вихідний № С77376593), про що було складено Протокол щодо направлення ЗТВ та/або пломби на експертизу.

Згідно Акту № 57 експертизи ЗВТ та пломб від 21.02.2024 р., проведеної комісією АТ «Одесагаз», експертизою встановлено, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ лічильник газу Самгаз G-4, заводський № 2565226, 2005 року виготовлення, а також з лівої сторони на лічильному механізмі чисельні відколи та тріщини.

За результатами експертизи була видана довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №35/02320 від 09.03.2021, видана ДП «Львівстандартметрологія», згідно з якою підставою для визнання ЗВТ непридатним є сторонній предмет на вимірювальному механізмі.

Вказана експертиза була проведення у відсутність ОСОБА_2 та про її результати її ніхто не повідомляв.

24.05.2023 р. відбулося засідання комісії АТ «Одесагаз», на якому було розглянуто Акт про порушення № 05147 від 13.02.2024 та зроблено висновок про порушення Позивачем п.п.3 п. 1 Глави 2 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем у виді несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, в результату чого прийнято рішення № 76 від 26.03.2024 р., яким Акт про порушення № 05147 від 13.02.2024р. задоволено та вирішено здійснити донарахування згідно акту-розрахунку № 76 від 26.03.2024 р. у сумі 34496,48 грн. за період з 01.10.2023 року по 12.02.2024 рік за 4662,612 кум. м.

Вказаний Акт -розрахунок ОСОБА_2 отримала на прикінці квітня 2024 року.

Із зазначеним рішення позивач не погоджується оскільки обсяз спожитого газу за 2022 -2023 рік має фактично однакові показники 15-20 куб.м. на місяць, та не має різкої зміни обсягу спожитого газу. Крім того, позивач більше семи років використовує у домоволодінні пічне опалення, а газ використовується тільки для приготування їжі за яке вчасно оплачує. Відповідачем не встановлено наявність факту втручання позивачем в конструкції лічильника газу, а також не встановлено того, що наскрізні отвори були утворені в результаті неправомірних дій позивача, що свідчить про недоведеність відповідачем наявності усіх трьох складових, передбачених пп. 37. п. 4 глави 1 Кодексу газорозподільних систем, які необхідно вичинити для кваліфікації порушення, як несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ. Лічильник газу знаходився в опломбованому стані, тому не було можливості впливати на роботу лічильного механізму зі знятою кришкою. Позивач вважає, що рішення не обґрунтоване, протиправне та незаконне для його прийняття, при однобічному та упередженому дослідженні обставин, за відсутності доказів факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, а також при розгляді акту про порушення, якого не існувало, у зв'язку із чим просить задовольнити позовні вимоги.

Доводи відзиву на позов.

Відповідач АТ «Одесагаз» 02.09.2024 року подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволені позовних вимог відмовити в повному обсязі, посилаючись на те, що між АТ «Одесагаз» та ОСОБА_2 укладено типовий договір розподілу природного газу, та на ім'я ОСОБА_2 відкрито особовий рахунок. 13.02.2024р. працівниками АТ «Одесагаз» складено Акт про порушення № 05147, яким було зафіксовано несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. Лічильник Самгаз G-4 заводський № 2565226, був знятий і опломбований та направлений на експертизу, про що складено відповідний протокол від 13.02.2024 року. 21.02.2024 року було проведено експертизу та складено Акт №57 експертизи ЗВТ та пломб, яким встановлено наступне: «Лічильник газу типу Самгаз G-4 заводський № 1565226; Виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: порушено цілісність лічильного механізму на ЗВТ. З лівої сторони на лічильному механізмі чисельні сколи та тріщини. Лічильний механізм не зафіксовано, є доступ до складових лічильного механізму». 22.02.2024 року при проведенні метрологічного дослідження лічильника ВП ПП «Науково виробничий центр оцінки відповідності «Юг» складено довідку № 003684 про непридатність засобу вимірювальної техніки лічильник газу Самгаз G-4 заводський № 2565226. 26.03.2024р. відбулось засідання комісії та прийнято рішення за № 76 яким акт про порушення № 05147 від 13.02.2024р. було задоволено та здійснено споживачу ОСОБА_2 нарахування вартості необлікованого об'єму споживання природного газу за граничними об'ємами споживання відповідно до вимог пункту 1 розділу 3 глави XI Кодексу газорозподільних систем у сумі 34 496,54 грн.

За результатами повірки було встановлено, що лічильник не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020, підставами для визнання засобу вимірювальної техніки є невідповідність лічильника експлуатаційним документам, встановлено пошкодження відлікового механізму.

Споживач ОСОБА_2 була присутня при складенні Акту про порушення № 05147 від 13.02.2024р. в якому зазначалось про необхідність з'явитись на засідання комісії 26.03.2024р. о 11:50 год. за адресою: м. Одеса, вул. Одарія, 1, отже була повідомлена належним чином про дату, місце та час проведення комісії, будь-яких заяв не подавала.

Позивач не в повному обсязі зазначає висновок експертизи АТ «Одесагаз», яким встановлено та виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: порушено цілісність лічильного механізму на ЗВТ. З лівої сторони на лічильному механізмі чисельні відколи та тріщини. Лічильний механізм не зафіксовано, є доступ до складових лічильного механізму. Тобто, наявність доступу до складових лічильного механізму надає можливість впливати на результати вимірювання ЗВТ.

Зазначене свідчить про те, що цілісність лічильного механізму було зруйновано, через що був вільний доступ до складових лічильного механізму ЗВТ, та можливість впливати на коректність обліку спожитого природного газу.

Доказами того, що спірний лічильник обліковує частково (з порушенням законодавства) витрати (споживання) природного газу є висновок метрологічного дослідження ВП ПП «Науково-Виробничий центр оцінки відповідності «Юг» № МЮ3684 від 22.02.2024р. «Про непридатність законодавчо регульованого засобу зимірювальної техніки», за результатами якої лічильник був визнаний непридатним до подальшого використання. Даним доказом підтверджується Факт викривлення даних обліку природного газу.

Згідно з пунктом 4 глави 6 розділу X Кодексу ГРС за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник користувач, на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування. Вільниий доступ до лічильника механізму зазначає, що сама можливість викривлення даних обліку газу, яка була цього підготовлена або створена через несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу є підставою для нарахування необлікованого споживчого газу.

ІІ. Клопотання та інші процесуальні рішення в справі.

Ухвалою судді Суворовського районного суду м. Одеси Дяченко В.Г. від 12 травня 2024 року позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі у порядку загального позовного провадження.

Ухвалою судді Пересипського (Суворовського) районного суду м. Одеси Далеко К.О. від 16 квітня 2025 року, прийнято цивільну справу до свого провадження, призначено судове засідання по суті.

ІІІ. Позиції сторін.

Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи сповіщенний належним чином. Матеріали справи містять заяву представника позивача про розгляд справи у їх із позивачем відсутність в якій також підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.

Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином, через підсистему « Електронний суд» надав до суду заяву в якій просив розглядати справу у його відсутність.

ІV. Фактичні обставини встановлені судом. Норми права, які підлягають застосуванню та мотиви суду, щодо аргументів наведених учасниками справи.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_2 є власницею житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , та є побутовим споживачем природного газу, який надає відповідач АТ «Одесагаз» за вказаною адресою.

Між ОСОБА_2 та АТ «Одесагаз» укладено типовий договір розподілу природнього газу, який є договором приєднання зх урахуванням вимог ст.ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України на невизначений строк. На ім'я ОСОБА_2 відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 .

У домоволодінні ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 , є газові пристрої, такі як: ПГ4 - плита газова 1 шт; котел газовий -1 шт; опалювальна площа будинку - 88,32 кв.м.

13.02.2024 року працівниками АТ «Одесагаз», за участі позивачки ОСОБА_2 , на об'єкті споживання природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , було складено Акт про порушення № 05147, згідно якого встановлено порушення Кодексу ГРС: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, зокрема лічильника газу шляхом підробки або пошкодження заводських, ремонтних або навісних пломб; виявлено отвір на лічильному механізмі. Показання лічильника на дату складання Акта: 42945 м3. Споживача запрошено 21.02.2024 о 9-20 для проведення експертизи ЗВТ та/або пломби.

13.02.2024 року представником Ананьївського УЕГГ Сербіним С.М., за участі споживача ОСОБА_2 , складено Акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи, протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу та Акт про монтаж побутового лічильника газу, згідно з якими лічильник газу типу Самгаз G-4 заводський № 2565226, з показами 42945 куб.м, демонтовано та направлено на експертизу до Сервісного центру АТ «Одесагаз», а замість нього на час експертизи встановлено інший лічильник газу ПЛГ заводський № 6317655, 22 року випуску, пломба № 112807577.

21.02.2024 року комісія у складі представника юридичної служби Грозова Д.Ю., представника служби контролю приладів обліку Кравченко С.В., представника Метрологічної лабораторії Коробченко В.С., представника Ревізійного управління Трокаль І.І. та представника Метрологічної служби Зайцева О.Б., без присутності споживача ОСОБА_2 , провела експертизу лічильника газу типу Самгаз G-4 заводський № 2565226, 2005 року випуску, покази 42945 куб. м., про що склала відповідний акт № 57.

Із висновку комісії вбачається наступне:

- лічильник газу типу Самгаз G-4 заводський №2565226; виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: порушено цілісність лічильного механізму на ЗВТ. З лівої сторони на лічильному механізмі числені відколи та тріщіни Лічильний механізм не зафіксовано, є доступ до складових лічильного механізму.

Експертизою також встановлено наступне:

- цілісність та розташування пломб - не порушено;

- цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ - не порушено;

- цілісність лічильного механізму та корпус ЗВТ - цілісність (зовнішня) порушено;

- цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ - не порушено;

- ЗВТ не розбирався;

- відповідність маркування ЗВТ нормативно-техніцчній документації - відповідає;

22.02.2024 року при проведенні метрологічного дослідження лічильника ВП ПП «Науково виробничий центр оцінки відповідності «Юг» складено довідку № 003684 про непридатність засобу вимірювальної техніки лічильник газу Самгаз G-4 заводський №2565226.

Відповідно довідки відокремленого підрозділу ПП «Науково-виробничий центр оцінки відповідності «ЮГ» № 003684 від 22.02.2024 року про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки 22.02.2024 року проведена повірка лічильника газу Самгаз- G4, заводський № 2565226, в результаті якої встановлено, що вказаний лічильник газу не відповідає критеріям п. 11.1 методики повірки ДСТУ 9035:2020, газовий лічильник не відповідає вимогам ЕД (пошкодження відлікового механізму).

26.03.2024 року рішенням комісії № 76 задоволено та вирішено здійснити донарахування згідно акту-про порушення № 05147 від 13.02.2024 року в сумі 34496,48 грн.

Рішення комісії прийнято на підставі: акта про порушення №05147 від 13.02.2024р., протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу 377 від 13.02.2024р., акта експертизи ЗВТ та пломб №57 від 21.02.2024р., розрахунку нарахувань.

Між сторонами склалися правовідносини, які регулюютьсястаттею 714 ЦК України, Кодексом ГРС, Положенням № 619.

Згідно з частиною першою статті 714 ЦК Україниза договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Кодексом ГРС визначено взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначено правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.

Відповідно до пункту 1 глави 9 розділу X Кодексу ГРС суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема оператор газорозподільної системи та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного вузла обліку природного газу та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексуперевірку комерційного вузла обліку природного газу та його складових щодо: 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проєктній документації чи умовам договору; 2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; 3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; 4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу; 5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним вузлом обліку природного газу, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання; 6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу). Оператор газорозподільної системи повинен здійснювати контрольний огляд вузла обліку у строки, визначені цим Кодексом.

Відповідно до пункту 4 глави 6 розділу X Кодексу ГРС за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.

Порядок періодичної повірки ЗВТ на об'єктах побутових споживачів (населенню) регламентується главою 8 розділу X Кодексу ГРС.

Згідно з пунктом 7 глави 8 розділу X Кодексу ГРС до демонтажу лічильника газу на періодичну повірку або до/під час його періодичної повірки на місці встановлення оператор газорозподільної системи має право проводити контрольний огляд вузла обліку та/або його перевірку в порядку, визначеному главою 9 цього розділу, а також ініціювати проведення експертизи або експертної чи позачергової повірки лічильника газу в порядку, визначеному главою 10 або 11 цього розділу. У такому разі споживач зобов'язаний забезпечити представникам Оператора газорозподільної системи (разом з їх засобами і матеріалами) відповідний доступ до лічильника газу.

Пунктом 7 розділу 9 розділу X Кодексу ГРС передбачено, що у разі виявлення під час перевірки комерційного вузла обліку природного газу чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник оператора газорозподільної системи на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.

Пунктом 3.1.3 Положення № 619 встановлено, що лічильники газу під час експлуатації підлягають експертизі у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації: невідповідності показів лічильника об'ємам газу, використаних газовими приладами та пристроями споживача; ознак порушень конструкції лічильника газу, у тому числі справності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника; ознак зняття мастичних пломб або порушення повірчого тавра; зриву або пошкодження пломб газопостачальної (газотранспортної) організації на лічильнику газу або на патрубках лічильника; пристроїв, які застосовані для навмисного заниження показів лічильника газу.

За змістом пункту 3.2.2 Положення № 619 у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень, зазначених у підпункті 3.1.3 цього Положення, складається акт про виявлені порушення. Акт про виявлені порушення складається у двох примірниках та підписується представником газопостачальної (газотранспортної) організації та споживачем, що є підставою для проведення експертизи лічильника газу та відшкодування збитків.

Демонтаж лічильника газу проводиться у присутності споживача представником газопостачальної (газотранспортної) організації, якому в установленому порядку надано право виконувати монтажні роботи (абзац перший пункту 3.2.4 Положення № 619).

Пунктом 2.1 Положення № 619 визначено, що експертиза лічильника газу - комплекс дій, які проводяться з метою установлення придатності лічильника газу до застосування у разі сумніву в цьому споживача або постачальника газу.

Згідно з пунктом 3.3.1 Положення № 619 експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології.

Споживач має право бути присутнім під час проведення експертизи лічильника газу. При неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач має право дати письмову згоду на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи. У разі відсутності споживача або вповноваженої ним особи при проведенні експертизи (у визначених в акті про демонтаж лічильника газу місці, даті та часі) така експертиза проводиться без присутності споживача або вповноваженої ним особи (пункт 3.3.2 Положення № 619).

Згідно з підпунктами 3.3.3.1-3.3.3.2 Положення № 619 експертиза лічильника здійснюється у такій послідовності. Комісія проводить зовнішній огляд лічильника газу на предмет відповідності фактичного стану лічильника ознакам, зазначеним в акті про демонтаж лічильника газу. Результати огляду заносять до акту експертизи лічильника газу. Форму акта експертизи лічильника газу наведено в додатку 3. Акт експертизи складається у трьох примірниках - по одному примірнику для споживача, газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології. Після зовнішнього огляду комісією перевіряються: відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним в акті про демонтаж лічильника газу; цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознак порушень, зазначених в акті про зняття лічильника газу; цілісність заводського та повірчого тавра на лічильнику газу; цілісність відлікового механізму та корпусу лічильника газу; цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника газу; наявність сторонніх предметів у середині лічильника газу; відповідність маркування лічильника газу нормативно-технічній документації.

Відповідно до підпункту 3.3.3 Положення № 619 після виконання робіт, зазначених у підпунктах 3.3.3.1 та 3.3.3.2 цього Положення, проводиться його позачергова повірка згідно з ДСТУ 2708-99 «Метрологія. Повірка засобів вимірювальної техніки. Організація та порядок проведення».

Види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування, визначені главою 2 розділу ХІ Кодексу ГРС. Зокрема, підпунктом 3 пункту 1 цієї глави встановлено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з газорозподільних систем (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного вузла обліку природного газу, зокрема лічильника газу).

Пунктами 1, 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС передбачено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора газорозподільної системи складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Згідно з абзацом першим пункту 8 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРС, у разі виявлення оператором газорозподільної системи пошкодження лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об'єму спожитого природного газу здійснюється виходячи з 70 відсотків граничних об'ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Положення наведеного пункту прямо вказує на те, що несанкціонованим є втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу за наявності факту того, що витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), або інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Несанкціонованим втручанням є не лише доведення факту пошкодження конструкції ЗВТ/лічильника, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням).

Такі правові висновки викладено в постановах Верховного Суду у складі колегій суддів Касаційного господарського суду від 31 липня 2019 року у справі № 904/4030/18, від 05 листопада 2019 року у справі № 922/137/19, від 28 грудня 2019 року у справі № 911/721/19, від 12 березня 2020 року у справі № 920/1217/16, від 26 червня 2020 року у справі № 911/720/19, від 08 вересня 2020 року у справі № 922/4351/19, від 03 листопада 2020 року у справі № 908/554/19, в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду від 11 жовтня 2021 року у справі № 646/6354/19.

З вищенаведеного вбачається, що обов'язковою умовою для донарахування споживачу обсягів необлікованих об'ємів газу є не лише доведення факту несанкціонованого втручання в роботу комерційного вузла обліку газу, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням).

Главою 1 Розділу I Кодексу ГРС експертиза засобу вимірювальної техніки/експертиза пломб визначена як комплекс заходів, які здійснюються комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання.

За таких умов, експертиза ЗВТ та пломб проводиться з метою виявлення втручань в роботу лічильника або його конструкції чи складові, та як наслідку наявності виявлення споживання природного газу, що не обліковувалося (обліковувалося частково чи з порушенням законодавства), або іншим чином було викривлено дані обліку газу.

У даному випадку, Актом експертизи ЗВТ та пломб за №57 від 21.02.2024 року встановлено порушення цілісності лічильного механізму та корпусу ЗВТ - цілісність зовнішня порушена. До висновку про порушення цілісності лічильного механізму, комісія дійшла виходячи із встановлення з лівої сторони на лічильному механізмі чисельних відколів та тріщин, та наявності доступу до складових лічильного механізму.

Разом із тим, одночасно в п. 3 Акту експертизи за №57 комісія зазначила, що цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ - не порушено, цілісність та місцезнаходження пломб - не порушено, цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ - не порушено.

Суд зазначає, що всупереч вимогам Положення № 619, в Акті експертизи за №57 відсутні результати повірки лічильника, відсутня інформація щодо втрати тиску, герметичності, похибки лічильника, показників лічильника після повірки.

Також суд констатує, що згідно п.6 Акту експертизи - ЗВТ не розбирався.

З огляду на викладене, за обставин цілісності пломби, заводського та повірочного тавра, не здійснюючи розбирання ЗВТ лічильника газу типу Самгаз G-4 заводський №2565226, суд констатує що відповідачем не доведено належними та допустимими доказами що встановлення з лівої сторони на лічильному механізмі чисельних відколів та тріщин, та наявності доступу до складових лічильного механізму, мало наслідком викривлення даних обліку природного газу.

При цьому, надаючи правову оцінку довідці відокремленого підрозділу ПП «Науково-виробничий центр оцінки відповідності «ЮГ» № 006542 від 22.02.2024 року, в результаті якої встановлено, що лічильник газу не відповідає критеріям п. 11.1 методики повірки ДСТУ 9035:2020, газовий лічильник не відповідає вимогам ЕД, висновок: пошкодження віділкового механізму, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Пункт 11.1 методики повірки ДСТУ 9035:2020 передбачає лише порядок перевірки зовнішнього вигляду лічильника, його виконують візуально звірянням зовнішнього вигляду лічильника з вимогами ЕД.

У той же час, пункти 11.2, 11.3, 11.4, 11.5 методики повірки ДСТУ 9035:2020 передбачають перевірку герметичності, перевірку роботоздатності, визначення відносної похибки, визначення втрати тиску лічильника, що фактично не перевірялося при повірці лічильника газу типу Самгаз G-4 заводський №2565226.

Додатково суд зазначає, що відповідно до змісту рішення комісії АТ Одесагаз від 26.03.2024 року за № 76, яким задоволено Акт про порушення та здійснено донарахування за спожитий ОСОБА_2 газ на суму 34496,48 грн, воно прийнято на підставі наступних документів: акта про порушення №05147 від 13.02.2024р., протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу 377 від 13.02.2024р., акта експертизи ЗВТ та пломб №57 від 21.02.2024р., розрахунку нарахувань.

Тобто, з аналізу вище зазначених документів, складених відповідачем вбачається, що у них відсутнє посилання на довідку відокремленого підрозділу ПП «Науково-виробничий центр оцінки відповідності «ЮГ» № 006542 від 22.02.2024 року.

Таким чином, за даних обставин, ні рішення комісії, ні акт експертизи, не містять висновків про те, чи призвело виявлене порушення до необлікованого споживання природного газу, не коректного обліку та чи мали місце інші дії, що призводили до викривлення даних обліку природного газу.

Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Верховний Суд у постанові від 12 липня 2023 року у справі № 454/934/21 (провадження № 61-10775св22) дійшов висновку про те, що для покладення на споживача відповідальності у виді нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу вимагається встановлення фактів несанкціонованого втручання споживача у роботу засобу вимірювальної техніки (лічильника) та викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням).

Також у постанові від 14 квітня 2021 року у справі № 509/4515/18 (провадження № 61-4953св20) Верховний Суд виснував, що «згідно із підпунктом 37 пункту 4 глави 1 Кодексу Газорозподільних систем для виявлення несанкціонованого втручання необхідно довести три складові цього правопорушення, а саме: 1) дію, тобто несанкціоноване втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку; 2) спосіб втручання, тобто вчинене шляхом підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації); 3) наслідки, тобто витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу). При цьому, тільки наявність всіх трьох складових правопорушення дає змогу стверджувати, що споживачем було вчинено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ».

Тобто, не будь-які дії споживача тягнуть відповідальність та донарахування вартості природного газу, а лише ті, які можуть або могли вплинути на показники, об'єми, облік його споживання (див. постанову Верховного Суду від 11 жовтня 2023 року у справі № 646/4703/18).

Суд зазначає, що документи сторони відповідача не містять інформації щодо наявності необлікованого (облікованого частково) газу або висновків про те, що правопорушення призвело до викривлення даних обліку природного газу, на підставі чого газопостачальною організацію здійснено відповідний розрахунок.

Для покладення обов'язку на споживача відшкодувати необлікований об'єм та обсяг природного газу необхідно встановити як факт пошкодження конструкції ЗВТ/лічильника, так і факт викривлення даних обліку природного газу витрат (споживання) (висновки, викладені у постановах Верховного Суду від 11 жовтня 2021 року у справі № 646/6354/19, від 25 січня 2023 року у справі № 635/8494/20, від 05 лютого 2025 року у справі № 466/4940/22).

З огляду на викладене, суд дійшов висновку щодо недоведеності обставин, які би підтверджували можливість та факт вчинення ОСОБА_2 дій, що спричинили пошкодження лічильника та його некоректну роботу. Наслідки втручання в роботу ЗВТ з боку споживача не підтверджені ані результатами експертизи, ані іншими доказами у справі. Встановлено лише сам факт порушення цілісності лічильного механізму на ЗВТ, а саме - з лівої сторони на лічильному механізмі числені відколи та тріщіни, є доступ до складових лічильного механізму, проте не встановлено чи могло таке порушення призвести до викривлення даних обліку природного газу.

До аналогічних висновків, при подібних правовідносинах, дійшов Верховний Суд у постанові КЦС від 17 вересня 2025 року у справі № 317/585/24.

При цьому, наведені сторою відповідача у відзиві на позов правові позиції Верховного Суду, не є релевантними до цієї справи, оскільки прийняті за інших обставин, а тому не застосовуються судом.

Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін (частина перша статті 12 ЦПК України).

Відповідно до положень частини третьої статті 12, частин першої та шостої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно із частиною першою статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За змістом частин першої-третьої статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи те, що у цій справі не встановлено, що у будинку позивачки спожитий газ лічильником не обліковувався, тому відсутні підстави для донарахування об'ємів та обсягів природного газу.

Відповідно до ч.1 ст.133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Відповідно до змісту ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Згідно ст. 141 ЦПК України, пропорційно задоволеним позовним вимогам з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 1211,20 грн.

Керуючись ст.ст.2, 4, 10-13, 18, 76-81, 263, 265, 268, 273, 351, 352, 354 Цивільно - процесуального кодексу України,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Акціонерного Товариства «Одесагаз» про визнання неправомірними дій - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Акціонерного товариства «Одесагаз» щодо проведення донарахування ОСОБА_1 за особовим рахунком № НОМЕР_1 об'єму природного газу за несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки за актом-розрахунком № 76 від 26.03.2024 року нарахувань у розмірі 4557,61 куб.м, в сумі 34496,48 грн.

Стягнути з Акціонерного Товариства «Одесагаз» ( ЄДРПОУ 03351208, м.Одеса, вул. Одарія, 1 ) на користь ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірір 1211,20 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Одеського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення суду складено 08.10.2025р., у зв'язку із тривалою відсутністю в суді світла.

Суддя: К.О. Далеко