Рішення від 17.10.2025 по справі 591/2785/25

Справа № 591/2785/25

Провадження № 2-а/591/160/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2025 року м. Суми

Зарічний районний суд м. Суми у складі головуючого судді Ніколаєнко О.О., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Суми справу № 591/2785/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-

ВСТАНОВИВ:

18.03.2025 позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що постановою ІНФОРМАЦІЯ_2 від 09.03.2025 його було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210? ч. 3 КУпАП, у зв'язку з неявкою по повістці та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн.

Позивач вважає постанову протиправною. До протоколу не додано доказів складання повістки, її направлення на адресу позивача та отримання повістки. З 2000 року фактично проживає у м. суми і ці відомості були наявні у відповідача: у 2014 році ці дані було уточнено. У повістці не зазначено номера квартири, хоча будинок є багатоквартирним. Направити повістку поштою за вказаною адресою було фізично неможливо, оскільки будинок було зруйновано у 2022 році, а жителів АДРЕСА_1 було переміщено у 2023 році. З протоколу неможливо встановити обставини, що свідчать про порушення позивачем законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію у вигляді неявки по повістці від 16.12.2024.Посадовою особою відповідача не прийнято до уваги клопотання позивача від 07.03.2025 про відкладення розгляду справи у зв'язку з перебуванням на лікарняному.

Позивач просить: скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_2 №Х 02/25-761 від 09.03.2025 якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

Ухвалами суду від 01.04.2025 відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження, забезпечено позов шляхом зупинення стягнення на підставі оскаржуваної постанови.

У відзиві на позовну заяву відповідач проти позову заперечував. Зазначив, що позивач не прибув по повістці, яка була централізовано сформована в Державному реєстрі та надіслана позивачу засобами поштового зв'язку. Повістка була надіслана позивачу поштою за адресою, яка відповідає його обліковим даним в Державному реєстрі, що відповідає вимогам пункту 30-3 Порядку №560.У рекомендоване відправлення була внесена інформація «адресат відсутній за вказаною адресою». Відповідно до вимог Порядку №560 позивач вважається таким, що був належним чином оповіщений про його виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Зв'язку з неявкою позивача по повістці було сформоване електронне звернення до органу поліції про доставку позивача до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Уповноваженою особою складено протокол про адміністративне правопорушення та на його підставі винесено постанову про притягнення до адміністративної відповідальності. Позивачу було надано достатній проміжок часу для підготовки та розгляду справи. Просить відмовити у задоволенні позову.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню. Судом встановлено, що позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_3 .

25.04.2014 медичною комісією позивача було знято з військового обліку та визначено, що постановці на військовий облік він не підлягає на підставі п. 2.3 наказу Міністерства оборони України від 09.06.2006 №342, що підтверджується копією військового квитка.

Як вбачається з копії паспорту позивач з 2016 року зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується відповіддю з Єдиного державного демографічного реєстру.

Як вбачається з наданої відповідачем копії облікової картки ОСОБА_1 (дата формування - ІНФОРМАЦІЯ_4 ) , адресою його реєстрації вказано АДРЕСА_1

03.12.2024 була сформована повістка №1530862, якою зобов'язано позивача з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_2 16.12.2024 о 09:00 год. для уточнення даних, адресою, на яку направлена повістка, вказано адресу реєстрації позивача.

У призначений час позивач не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 , вказана обставина не заперечується сторонами у справі.

26.12.2024 на адресу органів Національної поліції було направлено звернення щодо доставлення позивача у зв'язку з неприбуттями його за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_2 в місце, зазначене в повістці.

27.02.2025 позивача було доставлено співробітниками Національної поліції до Сумського об'єднаного центу мобілізації як особу, яка вчинила порушення правил військового обліку.

27.02.2025 ІНФОРМАЦІЯ_5 складено протокол №Х 02/25-761 про адміністративне правопорушення відносно позивача. Відповідно до протоколу 27.02.2025 у приміщенні КУ Сумська міська клінічна лікарня №5 було встановлено факт порушення ОСОБА_1 під час особливого періоду під час дії правового режиму воєнного стану законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію в частині неявки до ІНФОРМАЦІЯ_2 за викликом по повістці (розпорядженню) 16.12.2024 для уточнення персональних даних, звірки даних військово - облікового документа з військово - обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів, проходження військово - лікарської комісії та визначення призначення без поважних причин, визначених Переліком поважних причин неприбуття, несвоєчасного прибуття військовозобов'язаного чи резервіста для призову на збори, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 №673.Зазначене є порушенням абз. 1 ч. 1 та абз. 2 ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та кваліфікується як вчинення правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

У протоколі позивач власним підписом підтвердив, що отримав другий примірник протоколу. Позивача було повідомлено під підпис, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться 09.03.2025 о 14:00 год. у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 та роз'яснено права і обов'язки.

Протокол підписано позивачем із зауваженнями, відповідно до якої повістку не отримував, з 2000 року фактично проживає у м. Суми, відомості про місце проживання були наявні у військкоматі. Затримання проведено незаконно. Протокол складено неуповноваженою особою.

Додатками до протоколу вказано облікову картку, копію посвідчення адвоката, повістку, довідку доставки.

07.09.2025 позивач направив відповідачу засобами електронного зв'язку клопотання про відкладення розгляду справи про адміністративне правопорушення разом із копією направлення на стаціонарне лікування (а.с.7-8,14-16 )

Постановою №Х 02/25-761 ІНФОРМАЦІЯ_2 від 09.03.2025 позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено штраф у розмірі 17 000 грн. Відповідно до змісту постанови 09.03.2025 у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 було встановлено факт порушення ОСОБА_1 під час особливого періоду під час дії правового режиму воєнного стану законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію в частині неявки до ІНФОРМАЦІЯ_2 за викликом по повістці (розпорядженню) звернення в поліцію 16.12.2024 для уточнення персональних даних, звірки даних військово - облікового документа з військово - обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів, проходження військово - лікарської комісії та визначення призначення без поважних причин, визначених Переліком поважних причин неприбуття, несвоєчасного прибуття військовозобов'язаного чи резервіста для призову на збори, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 №673.Зазначене є порушенням абз. 1 ч. 1 та абз. 2 ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та кваліфікується як вчинення правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

Згідно з частинами першою, другою та третьою статті 1 Закону «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.

Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

На виконання вимог частини десятої статті 1 Закону «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:

- уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;

- прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;

- проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;

- проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;

- виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні було введено воєнний стан строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався Указами Президента України та діє станом по сьогоднішній день.

Згідно із Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 65/2022, було оголошено проведення загальної мобілізації.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про оборону України" особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Враховуючи положення наведених вище норм на момент притягнення позивача до адміністративної відповідальності діяв особливий період.

Відповідно до абзацу 2 частини першої та частини третьої статті 22 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Згідно з абзацом 8 частини третьої статті 22 Закону № 3543-XII у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

Судом встановлено, що фактичною підставою для притягнення позивача до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 210-1 КУпАП, на підставі спірної постанови слугував висновок відповідача про порушення позивачем вимог частини 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в особливий період, у зв'язку з неприбуттям до ІНФОРМАЦІЯ_2 , у строк і місце, зазначені в повістці для уточнення даних.

Відповідно до частини третьої статті 210-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, в особливий період, що тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п. 34 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024 повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.

Згідно із підпунктом 2 пункту 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є: у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Згідно з частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч вимог наведеної вище норми відповідач не надав суду доказів направлення у встановленому законодавством порядку повістки позивачу. Вбачається, що повістка була складена із зазначеною адресою реєстрації позивача, що відповідає вимогам порядку №560. Разом з цим, відповідач не надав доказів, що ця повістка була направлена позивачу засобами поштового зв'язку рекомендованим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення, не надав доказів, які б підтверджували вручення повістки або проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність адресата за зазначеною адресою. Відтак, повістка про виклик позивача до ІНФОРМАЦІЯ_2 не може вважатися такою, що вручена належним чином у розумінні наведених вище положень Порядку №560.

Враховуючи відсутність доказів належного повідомлення про необхідність з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_2 за повісткою у визначений у ній час, відсутні і докази наявності у діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 210-1 КУпАП.

Відповідно до ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справ.

За приписами статті 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи;2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Суд зазначає, що 07.03.2025 позивач направив відповідачу клопотання про відкладення розгляду справи, надавши докази поважності причин неможливості з'явитися. Це клопотання не було розглянуте, розгляд справи не відкладався та у призначену дату та час справа про адміністративне правопорушення була розглянута. Такі дії відповідача не відповідають положенням ст. 268 КУпАП.

Враховуючт викладене, наявні підстави для висновку, що відповідачем не доведено наявності у діях позивача складу адміністративного правопорушення, за яке його було притягнуто до адміністративної відповідальності, а також відповідачем було допущено порушення процедури розгляду справи - розгляд справи про адміністративне правопорушення відбувся без урахування клопотання про відкладення розгляду справи та його оцінки органом, уповноваженим розглядати справу про адміністративне правопорушення. Відтак, оскаржувана постанова не може бути визнана такою, що винесена правомірно. Вона підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Враховуючи викладене, постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності підлягає скасуванню, а провадження у справі про адміністративне правопорушення - закриттю.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі ст. 139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню на користь позивача сплачений судовий збір у розмірі 605,60 грн.

Керуючись ст. ст. 5, 8, 14, 22, 72-79, 136, 139, 211, 220, 241-246, 250, 271, 286 КАС України

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення задовольнити.

Скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_1 № Х 02/25-761 від 09.03.2025 про накладення адміністративного стягнення за ч.3 ст.210-1 КУпАП та закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати в сумі 605 грн. 60 коп.

Рішення суду може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня складання повного судового рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст рішення виготовлено 17.10.2025.

Суддя О.О.Ніколаєнко