Рішення від 17.10.2025 по справі 600/3918/25-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/3918/25-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , що полягає у невнесенні/невиправлені відомостей стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо виключення з військового обліку військовозобов'язаних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (номер в реєстрі оберіг: 110220219334519800017), відповідно до Довідки ВЛК №1653 від 20.11.2023;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 , внести/виправити відомості стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо виключення з військового обліку військовозобов'язаних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (номер в реєстрі оберіг: 110220219334519800017), відповідно до Довідки ВЛК №1653 від 20.11.2023, а саме: - Категорія обліку: «Не військовозобов'язаний»; - Підстава зняття/виключення: «Непридатні».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що являється особою з інвалідністю ІІІ групи та 20.11.2023 р. проведено медичний огляд ВЛК, за результатами огляду визнано позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Однак, позивач зазначає, що в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідачем протиправно не внесено відповідну інформації щодо пройденого медичного огляду не актуалізовано дані щодо непридатності позивача до військової служби і виключення з військового обліку. Крім того, у відповіді на відзив позивач вказує на порушення процедури та строків направлення/затвердження постанови ВЛК. З вказаних підстав позивач просив суд задовольнити позов.

Відповідач заперечував проти задоволення позову та вказав, що наразі процедура погодження військово-лікарської експертизи не завершена та відсутня затверджена постанова регіональної військово-лікарської комісії про визнання позивача непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку. Відповідач повідомив, що 13.02.2024 р. було направлено документи ВЛК військовозобов'язаного ОСОБА_1 для затвердження 16 Регіональної ВЛК, однак 25.08.2025 р. були повернуті на доопрацювання. Таким чином, відповідач вказує, що відсутні підстави для внесення відомостей стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо виключення з військового обліку військовозобов'язаних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Рух справи у суді

Судом відкрито провадження у адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою суду від 14.08.2025 р. відмовлено у задоволенні заяви про забезпечення позову.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Матеріали справи містять копію загальної інформації з електронного військово-облікового документу позивача, який містить інформацію щодо проходження дати ВЛК 10.04.2024 р., постанова ВЛК “Непридатний», категорія обліку “військовозобов'язаний». Міститься запис про порушення правил військового обліку. (а.с. 11-12).

Також матеріали справи містять довідку військово-лікарської комісії від 20.11.2023 р. №1653, в якій зазначено, що позивач непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку. (а.с. 12).

Крім того, матеріали справи містять: форму індивідуальної реабілітації інваліда від 08.05.2024 р.; висновки ЛКК від 21.09.2023 р., від 02.04.2024 р.; довідку до акта огляду МСЕК Серія 12ААГ від 08.05.2024 р. про встановлення позивача ІІІ групи інвалідності; медичні довідки, консультативні висновки та виписки із медичної картки стаціонарного хворого №2233. (а.с.13-21).

23.07.2025 р. позивач подав до відповідача заяву щодо внесення /виправлення відомостей в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме: змінити категорію обліку з “військовозобов'язаний» на “не військовозобов'язаний»; виключити з військового обліку; внести відомості щодо встановленої ІІІ групи інвалідності; виключити відомості щодо розшуку та звернутись до уповноважених органів про виключення відомостей щодо розшуку. (а.с. 20-24).

Згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_2 від 27.07.2025 р. №4452 на заяву позивача від 23.07.2025 р. повідомлено, що штатною ВЛК не було затверджено виключення позивача з військового обліку, що унеможливлює здійснення в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів внесення вказаної інформації про виключення. Також вказано, що згідно довідки до акта огляду МСЕК Серія 12ААГ від 08.05.2024 р. позивачу встановлено інвалідність на строк до 01.06.2025 року. Рекомендовано з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_2 з оригіналами документів та паспорту для вирішення питання виключення з військового обліку. (а.с. 27-28).

Матеріали справи містять копію довідки військово-лікарської комісії від 16.11.2023 р. №1653, в якій зазначено про проведення медичного огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 20.11.2023 р. та вказано, що позивач непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку. На вказаній довідці міститься штемпель 16 регіональної ВЛК від 08.08.2025 р. про не затверджено висновки ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 . На звороті довідки вказано причини не затвердження: неповноцінне обстеження хворого; необґрунтований клініко-експертний діагноз; експертні документи оформлені з порушенням вимог додатку 4 до Положення; відсутні медичні документи, підтверджуючі діагноз; відсутні бланки результатів аналізів. Рекомендовано повторний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 . (а.с. 62).

Мотивувальна частина

Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб'єктом владних повноважень при прийняття оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.

Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України" на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє по теперішній час.

Згідно з ст.1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 №389-VIII воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Згідно пункту 4 Указу №69/2022 призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.

За змістом п.1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення №154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно з п.9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють заходи щодо призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Відповідно до п.11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

Отже, обов'язки щодо обліку військовозобов'язаних покладені на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Правове регулювання відносин між Державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, загальні засади проходження в Україні військової служби, врегульовано положеннями Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-ХІІ).

За змістом ч. 1 ст. 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Відповідно до ч. 5 ст. 1 Закону №2232-ХІІ від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Згідно ч. 7 ст. 1 Закону №2232-ХІІ виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Статтею 37 Закону №2232-ХІІ визначено підстави взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього.

Відповідно до п. 6 ч. 6 ст. 37 Закону №2232-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Наказом Міністерства Оборони України від 14.08.2008 №402 затверджене Положення про військово - лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402).

Згідно з нормами пункту 3.8 глави 3 розділу II Положення №402 постанови ВЛК ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.

Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.

Під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.

Інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до цього Положення) у трьох примірниках.

Копія довідки ВЛК з підписом про ознайомлення та датою видається особі, яка пройшла медичний огляд.

Тобто, згідно чинної на момент виникнення спірних правовідносин редакції Положення №402, для підтвердження непридатності до військової служби необхідно надати, зокрема, свідоцтво про хворобу відповідно до додатку № 11 до цього Положення.

Суд звертає увагу, що 23.07.2025 р. позивач подав до відповідача заяву щодо внесення виправлення відомостей в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в частині його непридатності до військової служби та виключення з військового обліку.

При цьому, надані документи до вказаної заяви є недостатніми для встановлення підтвердження непридатності до військової служби, оскільки позивачем не надано відповідного свідоцтва про хворобу відповідно до додатку № 11 до цього Положення.

Також, норми пункту 3.8 глави 3 розділу II Положення №402 передбачають, що постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби підлягають затвердженню штатними ВЛК. Судом з'ясовано, що довідки військово-лікарської комісії №1653 проведеного 20.11.2023 р. медичного огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 з висновком про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, не була затверджена 16 регіональною ВЛК, що підтверджується відповідним відбитком штемпеля від 08.08.2025 р. На звороті довідки вказано причини не затвердження: неповноцінне обстеження хворого; необґрунтований клініко-експертний діагноз; експертні документи оформлені з порушенням вимог додатку 4 до Положення; відсутні медичні документи, підтверджуючі діагноз; відсутні бланки результатів аналізів. Рекомендовано повторний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Отже, відсутність затвердженої довідки ВЛК про непридатність позивача до військової служби та виключення з військового обліку позбавляють відповідача законодавчих підстав для внесення відповідної інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Доводи позивача про фальсифікацію вказаних відомостей щодо не затвердження довідки ВЛК №1653, а також щодо тривалого часу її затвердження не заслуговують на увагу, оскільки вказані обставини не є предметом даного спору, а тому суд не надає оцінку таким доводам позивача.

Таким чином, судом встановлено, що позивачем не надано, а матеріалами справи не підтверджено наявність достатніх документів, на підставі яких відповідач був зобов'язаний внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно непридатності позивача та виключення з військового обліку військовозобов'язаних.

Крім того, суд вертає увагу, що на момент звернення позивача до відповідача із заявою та на момент вирішення питання про затвердження довідки ВЛК №1653, строк дії довідки до акта огляду МСЕК Серія 12ААГ від 08.05.2024 р. про встановлення позивача ІІІ групи інвалідності закінчився 01.06.2025 року.

На підставі вказаного, суд вважає, що у відповідача були відсутні законодавчі підстави для внесення відповідної інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно непридатності позивача та виключення з військового обліку військовозобов'язаних, що вказує на відсутність протиправної бездіяльності та безпідставність заявленого позову.

Висновки за результатами розгляду справи

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд дійшов висновку, що в діях відповідача відсутня бездіяльність щодо невнесенні/невиправлені відомостей стосовно ОСОБА_1 про виключення з військового обліку військовозобов'язаних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до Довідки ВЛК №1653 від 20.11.2023 р., у зв'язку із чим відсутні підстави для задоволення позову.

Судові витрати

Відповідно до ч.2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки відповідач не поніс вказаних витрат, суд не вирішує питання про їх стягнення.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 139, 241, 250, 257 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Повне найменування учасників процесу:

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).

Суддя Т.М. Брезіна