Рішення від 16.10.2025 по справі 400/6446/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2025 р. № 400/6446/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,

провизнання дій протиправними та незаконними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - Позивач) звернувся з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі по тексту - Відповідач) з вимогами про:

- визнання протиправними та незаконними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо внесення відомостей про порушення правил військового обліку з боку ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

- зобов'язання виключити відомості про порушення правил військового обліку з боку ОСОБА_1 з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Ухвалою суду від 27.06.2025 року було відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Позивач перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 . Із застосунку «Резерв +» стало відомо, що ІНФОРМАЦІЯ_4 було виявлено можливе порушення правил військового обліку з боку ОСОБА_1 . Позивач із відповіді на адвокатський запит дізнався, що перебуває у розшуку як порушник правил військового обліку. Вважає оголошення його у розшук для подальшого адміністративного затримання незаконним, так як повістку №2544069 від 20.02.2025р. Позивач не отримував.

23.07.25 р. Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, в якому позов не визнає, Жодних відомостей про притягнення позивача до адміністративної відповідальності до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або ж про доведення провини позивача ІНФОРМАЦІЯ_4 не вносилися. Зазначене повідомлення є системним відображенням відповідного звернення ІНФОРМАЦІЯ_4 до органів Національної поліції, зокрема для того, щоб і військовозобов'язаний, побачивши зазначене, міг особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_5 де перебуває на військовому обліку для з'ясування обставин та надання доказів відсутності підстав для притягнення до адміністративної відповідальності у разі наявності таких. Разом із тим, з моменту виявлення позивачем даних про порушення ним законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, що полягає у неявці за повісткою та достеменно знаючи, що ІНФОРМАЦІЯ_6 викликав його, позивач до ІНФОРМАЦІЯ_3 не з'явився. Фактично позивач намагається у такий спосіб (через внесення змін до Реєстру) уникнути розгляду уповноваженим органом питання підстав для адміністративної відповідальності щодо порушення правил військового обліку. При цьому оновлення даних через застосунок «Резерв+» та оформлення військово-облікового документа в електронній формі не спростовує мотивацію відповідача на порушення законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію в частині особистого не прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_3 . Окрім того, якщо позивач не згоден з «підозрою» у вчиненні адміністративного правопорушення, то він не позбавлений права прибути особисто до ІНФОРМАЦІЯ_3 для складення протоколу та в подальшому, користуючись правами визначеними ст. 268 КУпАП, вказати свої заперечення щодо змісту протоколу та нормативно-правове обґрунтування відсутності події і складу адміністративного правопорушення, оскільки вказані доводи можуть бути розглянуті лише в рамках провадження про адміністративне правопорушення, відповідно до норм КУпАП. Усі докази розглядаються під час відповідного провадження. А право вбачати у діях чи бездіяльності військовозобов'язаних склад адміністративного правопорушення є дискреційними повноваженнями органу військового управління, зокрема відповідача та є відповідна процедура врегулювання вказаних правовідносин, що визначені нормами КУпАП та КАС України.

23.07.2025 р. надано відповідь на відзив на позовну заяву, де зазначає, що наявність припису про порушення правил військового обліку в ЄДРПВР, яке відображається в військово-обліковому документів Резерв+ Позивача має відображатись там після притягнення до адміністративної відповідальності Позивача та насамперед із внесеннями відомостями про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення згідно ст. 7 ЗУ “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

11.08.2025 р. Відровідач долучив додаткові докази по справі.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Позивач перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 . Із застосунку «Резерв +» стало відомо, що ІНФОРМАЦІЯ_4 було виявлено можливе порушення правил військового обліку з боку ОСОБА_1 .

З метою уточнення вказаної інформації 12.05.2025р. представником позивача направлено відповідний адвокатський запит до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

З відповіді на адвокатський запит від 20.05.2025р. №13/8981 вбачається, що «Громадянину ОСОБА_1 було сформовано повістку та направлено засобами поштового зв'язку за адресою АДРЕСА_1 . За вказаною повісткою ОСОБА_1 не прибув, про поважність причин неявки не повідомив.

У зв'язку з наведеним ІНФОРМАЦІЯ_4 було подано звернення до органів Національної поліції у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС щодо поставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 , як особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 210-1 КУпАП для складення протоколу про адміністративне правопорушення.».

Відповідно доданих до відповіді документів, Відповідачем направлено повістку № 287097 від 04.10.2024 року цінним листом з описом вкладення на адресу: АДРЕСА_3 .

Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що відповідачем надсилалася позивачу повістка №2544069 про необхідність з'явитися 05.03.2025 року о 09:00 год для уточнення даних.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон №2232-ХІІ).

Згідно з частинами першою, третьої статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію віл 21.10.1993 № 3543-ХП (далі Закон № 3543-ХІІ).

Згідно зі статтею 1 Закону 3543-Х1І мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Стаття 22 Закону №3543-XII передбачає обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації. Серед іншого, громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (частина третя статті 22 Закону №3543-ХІІ).

За змістом частини п'ятої статті 22 Закону №3543-ХІІ призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин. Особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, шо забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно з пунктом 9 цього Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, серед іншого:

здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та Служби зовнішньої розвідки): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку);

забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах", "Про захист персональних даних" та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України;

звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

розглядають справи (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення відповідно та з дотриманням Кодексу України про адміністративні правопорушення;

виконують інші функції відповідно до законодавства.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Порядок №1487), який визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (дачі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації).

Пункт 79 Порядку №1487 передбачає, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема,

організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, гроте не перебувають на військовому обліку;

організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;

звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку (додаток 20);

виключають з військового обліку на підставі відповідних підтвердних документів осіб, які за рішенням суду визнані недієздатними, оголошені померлими (такими, що пропали безвісти), засуджені до позбавлення волі або померли;

проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;

виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пункт 56 цього ж Порядку визначає повноваження Національної поліції, яка за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ (додаток 20) здійснює, адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Додатком 2 до Порядку №1487 визначені Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, пунктом і яких передбачено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні:

1)перебувати на військовому обліку: за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки;

2)прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. підрозділів Служби зовнішньої розвідки для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів:

3)не змінювати місце проживання з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів СБУ, Служби зовнішньої розвідки - без дозволу відповідного керівника);

4)проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров'я згідно з рішеннями комісій з питань приписки, призовних комісій або військово-лікарських комісій районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я СБУ, а у Службі зовнішньої розвідки - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки;

5)проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі, проходити службу у військовому резерві;

6)особисто прибувати до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки з паспортом громадянина України і військово-обліковими документами для зняття з військового обліку в разі вибуття в іншу місцевість до нового місця проживання, за межі України на постійне місце проживання або на строк більше трьох місяців, у разі зміни місця проживання в межах міста з переїздом на територію іншого адміністративного району;

7)особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки, закордонної дипломатичної установи України), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік;

8)особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у етапі 7 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію;

9)негайно повідомляти районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, підрозділам Служби зовнішньої розвідки за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа;

10)звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. підрозділів Служби зовнішньої розвідки;

11)подавати щороку до 1 жовтня до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки документи, шо підтверджують право громадян на відстрочку від призову на строкову військову службу.

Відповідно до пункту 2 Правил, якщо за будь-яких обставин повістка районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки не надійшла, громадяни призовного віку прибувають до призовної дільниці в десятиденний строк з дня початку відповідного чергового призову на строкову військову службу, визначеного указом Президента України.

Наведені нормативно-правові акти чітко регламентують як повноваження районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, так і обов'язки військовозобов'язаних щодо виконання військового обов'язку. Крім того, визначають органи та установи, які залучаються при організації та веденні військового обліку військовозобов'язаних.

З наведених вище норм вбачається, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки з метою виконання покладених на них завдань звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП (порушення військовозобов'язаними чи призовниками законодавства про військовий обов'язок і військову службу; порушення законодавства про оборону, Мобілізаційну підготовку та мобілізацію) з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення.

Позивач обґрунтовує свою позицію тим, що Відповідач направив йому повістку, однак надані на адвокатський запит матеріали не підтверджують належного оповіщення про виклик Позивача за повісткою №2544069 від 20.02.2025 р., адже в рекомендованому повідомленні відсутній підпис Позивача про отримання.

З огляду на те, що адміністративні суди розглядають справи виключно за вимогами ст. 5 КАС України, та Позивач самостійно обирає шлях захисту порушеного права, в даному випадку Позивач не оскаржує дії ІНФОРМАЦІЯ_2 по відправленню повістки Позивачу, а оскаржує дії ІНФОРМАЦІЯ_2 по внесенню запису в «Резерв+».

Слід зауважити, та цієї позиції притримується ВС України, адміністративне судочинство захищає виключно порушене право Позивача.

Внесений в «Резерв+» запис про порушення правил військового обліку, на думку суду, ніяким чином не порушує жодних прав Позивача. Внесення цього запису в додаток «Резерв+» не породжує для позивача жодних юридичних наслідків. Протокол про адміністративне правопорушення не складався, постанова про притягнення до адміністративної відповідальності не виносилася.

Під час складання протоколу про адміністративне правопорушення чи винесення постанови про притягнення до адміністративної відповідальності Позивач не позбавлений права надавати пояснення та наводити свої доводи.

Таким чином, судом встановлено, що відповідач здійснив виклик військовозобов'язаного, відповідно до вимог Порядку, за допомогою повістки №2544069, яку військовозобов'язаний не отримав за відсутністю за місцем проживання. Зазначене відповідно до Порядку, кваліфікується як належне вручення повістки та дає право відповідачу для звернення до органів Національної поліції для доставлення позивача, як особи, яка скоїла адміністративне правопорушення.

Оскільки з обставин, встановлених у цій справі, вбачається, що позивач так і не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 за повісткою та так і не з'явився до відповідача по даний час, то підстав для внесення змін до Реєстру в частині виключення відомостей про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку немає.

Фактично позивач намагається у такий спосіб (через внесення змін до Реєстру) уникнути розгляду уповноваженим органом питання підстав для адміністративної відповідальності щодо порушення правил військового обліку.

При цьому оновлення даних через застосунок Резерв+ та оформлення військово-облікового документа в електронній формі не спростовує мотивацію відповідача про порушення правил військового обліку в частині особистого не прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_3 за викликом по повістці.

З огляду на встановлені судом обставини, з урахуванням нормативно-правових актів, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог на зазначених у позовній заяві підставах.

У зв'язку із відмовою у задоволенні позову, судові витрати не підлягають відшкодуванню позивачу.

Керуючись статтями 9, 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 16.10.2025 р.

Суддя Н. В. Лісовська