Іменем України
16 жовтня 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/15784/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Cвіт Подорожей-К» до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення від 26.08.2022 №00194830902,
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Cвіт Подорожей-К» (далі -ТОВ «Cвіт Подорожей-К», товариство, позивач) до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (далі -ГУ ДПС в м.Києві, відповідач), в якому просять визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 26.08.2022 №00194830902.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ГУ ДПС у м. Києві дійшло помилкового висновку про порушення TOB «Світ Подорожей-K» вимог пп. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України, оскільки вказані дати є вихідними днями - акцизний склад не працював, поставки пального ні на акцизний склад, ні з акцизного складу не здійснювались. У період, а саме: 04 грудня 2021 року, 05 грудня 2021 року, 11 грудня 2021 року, 12 грудня 2021 року, 18 грудня 2021 року, 19 грудня 2021 року, 25 грудня 2021 року, 26 грудня 2021 року, 27 грудня 2021 року, 01 січня 2022 року, 02 січня 2022 року, 03 січня 2022 року, 07 січня 2022 року, 08 січня 2022 року, 09 січня 2022 року, 15 січня 2022 року, 16 січня 2022 року, 22 січня 2022 року, 23 січня 2022 року, 29 січня 2022 року, 30 січня 2022 року, 05 лютого 2022 року, 06 лютого 2022 року, 12 лютого 2022 року, 13 лютого 2022 року, 19 лютого 2022 року, 20 лютого 2022 року акцизний склад не працював, жодних операцій з поставки пального не здійснювалось. Таким чином, вважають, що у TOB «Світ Подорожей-К» відсутній обов'язок встановлювати на акцизному складі витратомір-лічильник.
Відповідач позов не визнав, на адресу суду 20.10.2022 подав відзив, в якому стверджує, що в ході обстеження території за адресою: м. Київ, вул. Каунаська, буд. 13, здійснено перевірку акцизного складу з уніфікованим номером 1011420. На підтвердження позитивного результату повірки засобів вимірювальної техніки (рівнемірів-лічильників та витратомірів-лічильників), що використовуються на акцизному складі з уніфікованим номером 1011420, до перевірки надано свідоцтва про повірку законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки та формуляри (паспорти) на паливо/газо роздавальні колонки. До перевірки ТОВ «Світ Подорожей-К» надано наказ про встановлення графіка роботи п'ятиденного робочого тижня з урахуванням святкових вихідних днів, при цьому в Довідці про розпорядника акцизного складу пального акцизні склади пального розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри не зазначено інформації про дні, в які акцизний склад з уніфікованим номером 1011420 не працює.
Станом на 27.07.2022 довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпустку) та залишків пального на акцизному складі пального до контролюючого органу не надходили за 04.12.2021, 05.12.2021, 11.12.2021, 12.12.2021. 18.12.2021, 19.12.2021, 25.12.2021, 26.12.2021, 27.12.2021, 01.01.2022, 02.01.2022, 03.01.2022, 07.01.2022, 08.01.2022, 09.01.2022, 15.01.2022, 16.01.2022, 22.01.2022, 23.01.2022, 29.01.2022, 30.01.2022, 05.02.2022, 06.02.2022, 12.02.2022, 13.02.2022, 19.02.2022, 20.02.2022.
Таким чином, за результатами перевірки встановлено не подання довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпустку) та залишків пального на акцизному складі за період з 30.11.2021 по 23.02.2022 за 27 днів. чим порушено вимоги п.п. 230.1.3. п. 230.1 ст. 230 ПК України.
На підставі перевірки винесено акт від 28.07.2022 № 18029/Ж5/26-15-09- 02/36959280. За результатами розгляду матеріалів перевірки, а також на підставі акту від 28.07.2022 № 18029/Ж5/26-15-09-02/36959280 ГУ ДПС у м. Києві винесено податкове повідомлення-рішення від 26.08.2022 № 00194830902, яким до ТОВ «Світ Подорожей-К» застосовано штрафні санкції у розмірі 27 000,00 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.09.2022 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному ст. ст. 257-262 КАС України.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 21.02.2025 прийнято адміністративну справу до провадження, вирішено подальший розгляд справи продовжити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив таке.
ТОВ «Світ Подорожей-К» зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб 28.04.2010. Адресою місцезнаходження товариства є: м. Київ, вул. Вікентія Хвойки, буд. 18/14. Видами здійснення товариством господарської діяльності згідно з КВЕД є: 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (основний), 46.12 Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами, 82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг, н.в.і.у., 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля, 47.30 Роздрібна торгівля пальним, 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування.
В ході проведення фактичної перевірки ТОВ «Світ Подорожей-К» відповідно до вимог п.п. 20.1.2, п.п. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20, п. 85.2, п. 85.4, ст. 85 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями) ГУ ДПС у м. Києві звернулося до ТОВ «Світ Подорожей-К» із письмовим запитом від 18.07.2022 б/н з вимогою надати до перевірки пояснення та документальне підтвердження з питань дотримання вимог чинного законодавства у сфері ліцензування, виробництва, придбання, зберігання, реалізації, транспортування та обліку пального за період з 30.11.2021 по дату закінчення перевірки.
На письмову вимогу ТОВ «Світ Подорожей-К» надано наступні документи: сертифікати відповідності вимірювальної техніки; формуляри (паспорти) на паливо/газо роздавальні колонки; паспорти на резервуари; видаткові накладні від 14.01.2022, від 26.01.2022; ліцензії на право оптової торгівлі пальним; дозволи Головного управління Держпраці у Київській області; наказ про встановлення графіка роботи підприємства.
До перевірки ТОВ «Світ Подорожей-К» надано наказ про встановлення графіка роботи п'ятиденного робочого тижня з урахуванням святкових вихідних днів, при цьому в довідці про розпорядника акцизного складу пального акцизні склади пального розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри не зазначено інформації про дні, в які акцизний склад з уніфікованим номером 1011420 не працює.
Станом на 27.07.2022 довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпустку) та залишків пального на акцизному складі пального до контролюючого органу не надходили за 04.12.2021, 05.12.2021, 11.12.2021, 12.12.2021. 18.12.2021, 19.12.2021, 25.12.2021, 26.12.2021, 27.12.2021, 01.01.2022, 02.01.2022, 03.01.2022, 07.01.2022, 08.01.2022, 09.01.2022, 15.01.2022, 16.01.2022, 22.01.2022, 23.01.2022, 29.01.2022, 30.01.2022, 05.02.2022, 06.02.2022, 12.02.2022, 13.02.2022, 19.02.2022, 20.02.2022.
Результати перевірки зафіксовані актом від 28.07.2022 № 18029/Ж5/26-15-09- 02/36959280, в якому зазначено, що перевіркою встановлено не подання довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпустку) та залишків пального на акцизному складі за період з 30.11.2021 по 23.02.2022 за 27 днів, чим порушено вимоги п.п. 230.1.3. п. 230.1 ст. 230 ПК України.
За результатами розгляду матеріалів перевірки, а також на підставі акту від 28.07.2022 № 18029/Ж5/26-15-09-02/36959280 ГУ ДПС у м. Києві винесено податкове повідомлення-рішення від 26.08.2022 № 00194830902, яким до ТОВ «Світ Подорожей-К» застосовано штрафні санкції у розмірі 27 000,00 грн.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.
Згідно з вимогами п.п. 75.1.3. п. 75.1 ст. 75 та ст. 85 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями) (далі - ПК України) фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника.
Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Відповідно до вимог ст. 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи). Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки.
Згідно з п.п.80.1, 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи). Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, гід розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності обставин, визначених цим Кодексом.
У відповідності до п.80.7 ст.80 Податкового кодексу України фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб'єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції.
Пунктом 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України передбачено, що посадові особо контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення. У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.
Згідно підпункту 4.2.1 пункту 4.2 Розділу 4 Інструкції №281 облік нафти і нафтопродуктів на АЗС ведеться в одиницях об'єму. Для визначення маси та об'єму нафти і нафтопродуктів можуть використовуватися об'ємно-масовий статичний, об'ємно-масовий динамічний, прямий масовий (статичне зважування та зважування під час руху) і об'ємний методи вимірювань відповідно до вимог ГОСТ 26976.
Відповідно до підпункту 4.3.1 п. 4.3 вказаної Інструкції об'єм та маса нафти і нафтопродуктів визначаються у стаціонарних резервуарах, залізничних цистернах, танках суден, мірах повної місткості та технологічних трубопроводах, градуйованих відповідно до вимог чинних нормативних документів Держспоживстандарту України, та/або за допомогою об'ємних та масових лічильників.
Підпунктом 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Кодексу визначено, що акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства.
Згідно Постанови Кабінету міністрів України від 5 квітня 2022 року № 412 «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного стану» позитивні результати періодичної, позачергової повірки та повірки після ремонту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, засвідчені відбитком повірочного тавра та таких засобах чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та/або оформлені свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, строк дії яких закінчився у період воєнного і надзвичайного стану та протягом місяця після його припинення чи скасування, чинні на період воєнного і надзвичайного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування на всій території України або в окремих її місцевостях.
Відповідно до підпункту 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПК України передбачено, що розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.
Для визначення днів, у які акцизний склад не працює для подальшого відображення в реєстрі, необхідно здійснювати позначки у Таблиці 3 «Інформація про дані, в які акцизний склад не працює», довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри.
Формат даних та структура Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, затверджено Наказом Міністерства фінансів України 27 листопада 2018 року № 944 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02 січня 2019 р. за № 4/32975 (далі - Формат).
Єдиний державний реєстр витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр) - електронна база даних, яка містить податкову інформацію про наявність у розпорядників акцизних складів витратомірів та рівнемірів, їх серійні (ідентифікаційні) номери, відомості щодо резервуарів та акцизних складів, на яких встановлені витратоміри і рівнеміри, а також облікові дані щодо обсягів обігу та залишку пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у розрізі резервуарів та акцизних складів (п.1 Розділу І Формату).
Згідно п.1 Розділу ІІ Формату реєстр складається із записів з посиланням на електронні документи, які подаються у вигляді таких форм:
- довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри (довідка 1);
- довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/ відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального (довідка 2).
Довідки подаються окремо щодо кожного акцизного складу пального (п.3 Розділу ІІ Формату).
Відповідно до п.5 Розділу ІІ Формату основна Довідка 1 надсилається окремо щодо кожного акцизного складу пального одноразово; основна Довідка 2 формується після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та надсилається не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою; коригуючі довідки формуються і надсилаються протягом трьох календарних днів з дати виявлення помилки (помилок) у наданій у довідках інформації; коригуюча довідка подається не частіше одного разу на добу.
В таблиці 3 Довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри вказується інформація про дні в які акцизний склад не працює, зокрема дати дня, з початку якого акцизний склад не працює; дати дня, до закінчення якого акцизний склад не працює.
У випадку зміни даних здійснюється коригування Довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри.
Вимоги щодо складання електронного документу стосовно обсягу обігу пального на акцизному складі встановлені нормами абз. 13, 15 пп. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПК України. Так, електронні документи заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників. В електронних документах також зазначаються відповідальною особою розпорядника акцизного складу дані про обсяги залишків пального, що знаходяться на акцизному складі в тарі, упаковці, про добовий обсяг реалізованого пального, а також інформація про дні, в які акцизний склад не працює.
Відтак, електронний документ заповнюється автоматично з приладів обліку пального та може заповнюватись відповідальною особою розпорядника акцизного складу без автоматичного формування даних тільки під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника.
Форму довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального (далі - Довідка) затверджено наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2018 № 944 зі змінами та доповненнями.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач за спірний період довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального не формував та не відображав у них (нульовий показник) даних, тобто підприємством не подавалися довідки з нульовими даними за періоди, а саме: 04.12.2021. 05.12.2021. 11.12.2021. 12.12.2021, 18.12.2021, 19.12.2021, 25.12.2021. 26.12.2021. 27.12.2021. 01.01.2022. 02.01.2022, 03.01.2022, 07.01.2022, 08.01.2022, 09.01.2022, 15.01.2022, 16.01.2022, 22.01.2022, 23.01.2022, 29.01.2022, 30.01.2022. 05.02.2022, 06.02.2022, 12.02.2022, 13.02.2022, 19.02.2022. 20.02.2022.
Суд зазначає, що дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального, формуються програмою автоматично на підставі отриманих даних з рівнемірів-лічильників після проведення останньої операції з обігу пального за звітну добу, але не пізніше 23 години 59 хвилин такої доби, до початку проведення операцій з обігу пального за добу, що настає за звітною добою, та в автоматичному режимі подаються до ДПС не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.
Як вбачається зі змісту оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, відповідно до розрахунків сум штрафних фінансових санкцій, за порушення позивачем пп. 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 ПК України застосовано відповідальність, передбачену пп. 128-1.3 ст. 128.1 ПК України.
Відповідно до пп. 128-1.3 ст. 128.1 ПК України незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.
Аналіз даних норм дає підстави для висновку, що у цьому випадку склад податкового правопорушення настає саме за несвоєчасне формування та неподання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити, оскільки позивачем порушено положення пп. 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 ПК України, а відповідачем доведено правомірність прийняття податкового повідомлення-рішення та застування штрафних санкцій, передбачених пп. 128-1.3 ст. 128.1 ПК України.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, що не є суб'єктом владних повноважень у разі відмови у задоволені позову - судовий збір поверненню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 9, 137, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд
В задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Cвіт Подорожей-К» до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення від 26.08.2022 №00194830902 відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення/
Суддя Є.О. Кисельова