Рішення від 16.10.2025 по справі 320/16411/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2025 року справа №320/16411/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комісії при Президентові України з питань громадянства про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Офісу Президента України в особі Комісії при Президентові України з питань громадянства, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача в частині нерозгляду заяви позивача про вихід з громадянства в порядку статті 18 Закону України «Про громадянство» від 15.12.2023 та від 30.01.2024;

- зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача про вихід з громадянства у порядку статті 18 Закону України «Про громадянство» від 30.01.2024.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач повідомив, що 15.12.2023 його представником було подано заяву про вихід із громадянства України у зв'язку з тим, що з 2017 року позивач є громадянином Ізраїлю, яку було зареєстровано як адвокатський запит та на яку було надано загальне роз'яснення. В подальшому представник позивача отримав повідомлення Департаменту з питань розгляду звернень громадян Офісу Президента України, в якому позивача було повідомлено про реєстрацію його заяви як звернення громадянина, яке направлено за належністю до МЗС України. Позивач зазначив, що оскільки його заяву про вихід із громадянства України не було розглянуто по суті, 30.01.2024 ним повторно направлено заяву про вихід із громадянства в порядку статті 18 Закону України «Про громадянство України» разом із завіреними додатками на ім'я Президента України, на яку МЗС України надано відповідь з роз'ясненням умов виходу з громадянства та повторно не було зазначено підстави ненаправлення означеної заяви на розгляд Комісії. Означена бездіяльність слугувала підставою для звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.04.2024 (суддя Терлецька О.О.) відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, зазначив про перенаправлення звернень позивача до МЗС України для розгляду їх в порядку Закону України «Про звернення громадян», оскільки в установленому законодавством порядку матеріали щодо виходу позивача із громадянства України не надходили до уповноважених органів.

Відповідач пояснив, що до Офісу Президента України надходили звернення позивача від 15.12.2023 та від 25.01.2024 про вихід із громадянства України. Департаментом з питань звернень громадян листами від 29.12.2023 та від 12.02.2024 представника позивача повідомлено, що означені звернення були направлені за належністю до МЗС (по першому зверненню) та до МЗС і ДМС (по другому зверненню), чим дотримано приписи Закону України «Про громадянство України».

Таким чином, на думку відповідача, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій зазначено, що відповідач протиправно посилається на звернення позивача у порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян», оскільки спірні відносини регулюються виключно Законом України «Про громадянство України».

Позивач пояснив, що через ведення активних бойових дій на території України та неможливість повернутись до свого постійного місця проживання в Ізраїлі він був змушений здійснювати пересилання кореспонденції через уповноваженого представника - свого адвоката. Позивач наголосив на тому, що всупереч набуття підстав для виходу з громадянства України в порядку статті 18 Закону України «Про вихід з громадянства» позивач не має змоги покинути територію України задля особистого звернення до МЗС через консульську службу.

Позивач зазначив, що відповідач, не заперечуючи проти того, що він є уповноваженим органом на розгляд заяв про вихід із громадянства України, умисно перенаправив до МЗС України заяву позивача в якості звернення, що виключає будь-який її розгляд по суті.

На думку позивача, доводи відповідача щодо безпідставності звернення до нього та неналежністю його як відповідача суперечать його твердженням про відмову у позові позивачу.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.09.2025 задоволено заяву про відвід судді Терлецької О.О. від розгляду справи №320/16411/24.

За результатами повторного автоматизованого розподілу 03.09.2025 адміністративна справа була передана для розгляду судді Дудіну С.О.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.09.2025 прийнято адміністративну справу до провадження судді Дудіна С. О. Позовну заяву залишено без руху. Запропоновано позивачу протягом п'яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути недоліки позовної заяви, а саме: надати уточнену позовну заяву (два примірники), з урахування вказаних судом зауважень (усунути невизначеність щодо відповідача).

10 вересня 2025 року до суду через систему "Електронний суд" надійшла заява про уточнення позовних вимог, в якій позивач уточнив особу відповідача, зазначивши, що належним відповідачем є Комісія при Президентові України з питань громадянства, як допоміжний орган в структурі інституту Президента України.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.09.2025 продовжено розгляд адміністративної справи.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є громадянином України відповідно до наявної в матеріалах справи копії паспорту громадянина України.

Крім того, матеріали справи містять копію тимчасового паспорту держави Ізраїль для виїзду за кордон, виданого позивачу 04.08.2022, в якому зазначено про наявність у ОСОБА_1 ізраїльського громадянства, а також копію посвідчення особи позивача, виданого МВС держави Ізраїль 04.12.2017, дійсне до 29.11.2027.

Заявою від 15.12.2023 вих. №10355, зареєстрованою Департаментом з питань звернень громадян 27.12.2023, адвокат Бровко О.О. - представник позивача, звернувся до Президента України з проханням розглянути заяву ОСОБА_1 про вихід з громадянства в порядку статті 18 Закону України «Про громадянство» з проханням проінформувати про результати розгляду заяви шляхом направлення листа за адресою місцезнаходження адвоката.

Листом від 29.12.2023 №22/075806-04 звернення від 15.12.2023 Бровка О.О. направлено за належністю до МЗС України.

Листом від 25.01.2024, зареєстрованим Офісом Президента України 08.02.2023 за №22/007925-04, позивач звернувся до Президента України із заявою про вихід з громадянства України.

Листами від 12.02.2024 №22/007925-04 звернення від 25.01.2024 ОСОБА_1 направлено за належністю до МЗС України та до ДМС України, про що повідомлено позивача.

Листом МЗС України від 12.01.2024 №71/19-091-4805 на адвокатський запит адвоката Бровко О.О. повідомлено, що відповідно до частини першої статті 18 Закону України «Про громадянство України» процедура виходу з громадянства України застосовується щодо громадян України, які відповідно до чинного законодавства України є такими, що постійно проживають за кордоном (оформили в компетентних органах України документи на виїзд/залишення на постійне місце проживання за кордоном та мають в українських паспортних документах відмітку (штамп) «Постійне проживання» із зазначенням країни виїзду/проживання).

Умовою оформлення виходу з громадянства України в закордонній дипломатичній установі України також є наявність у позивача одного з документів згідно переліку.

Також зазначено, що заяву та інші документи заявник подає особисто.

Листом МЗС України від 22.02.2024 №71/19-091-24961 на звернення позивача від 25.01.2024 до Офісу Президента України щодо виходу з громадянства України, зазначено, що питання громадянства України регулюється Конституцією України, Законом України «Про громадянство України» та Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 №215 (далі по тексту також - Порядок №215).

Зазначено, що чинним законодавством України не передбачено автоматичної втрати або відмови від громадянства України. Підстави для припинення громадянства України визначені статтею 17 Закону України «Про громадянство України», відповідно до якої громадянство України припиняється внаслідок виходу з громадянства України, втрати громадянства України та за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

Звернуто увагу, що Законом передбачена процедура, що здійснюється за заявою особи, тобто за її власним волевиявленням - це оформлення виходу з громадянства України, зокрема, відповідно до частини першої статті 18 Закону України «Про громадянство України» процедура виходу з громадянства України застосовується щодо громадян України, які відповідно до чинного законодавства України є такими, що постійно проживають за кордоном (оформили в компетентних органах України документи на виїзд/залишення на постійне місце проживання за кордоном та мають в українських паспортних документах відмітку (штамп) «Постійне проживання» із зазначенням країни виїзду/проживання).

Також вказано, що для оформлення виходу з громадянства України громадянин України особисто подає до відповідної закордонної дипломатичної установи України з місцем постійного проживання за кордоном клопотання про вихід з громадянства України разом з документами згідно переліку.

Не погоджуючись з правомірністю дій відповідача щодо нерозгляду заяви про вихід з громадянства України, позивач звернувся з даним позовом до суду, з приводу чого суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналіз даної норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, який побудовано на основі принципу «заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.

Вчинення ж державним органом чи його посадовою особою дій у межах компетенції, але непередбаченим способом, у непередбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.

Відповідно до частини першої статті 25 Конституції України громадянин України не може бути позбавлений громадянства і права змінити громадянство.

Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом (стаття 4 Конституції України).

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються громадянство, правосуб'єктність громадян, статус іноземців та осіб без громадянства.

Згідно з пунктами 1 та 26 частини першої статті 106 Конституції України Президент України забезпечує державну незалежність, національну безпеку і правонаступництво держави; приймає рішення про прийняття до громадянства України та припинення громадянства України, про надання притулку в Україні.

Відповідно до преамбули Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001 №2235-III (далі по тексту також - Закон №2235-III) цей Закон відповідно до Конституції України визначає правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб.

За визначеннями, що містяться в статті 1 Закону №2235-III, громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках.

Підстави припинення громадянства України визначені статтею 17 Закону №2235-III, відповідно до якої громадянство України припиняється: внаслідок виходу з громадянства України; внаслідок втрати громадянства України; за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

Відповідно до частини першої статті 18 Закону №2235-III громадянин України, який відповідно до чинного законодавства України є таким, що постійно проживає за кордоном, може вийти з громадянства України за його клопотанням.

Частина дванадцята статті 18 Закону №2235-III визначає, що вихід з громадянства України допускається, якщо особа набула громадянство іншої держави або отримала документ, виданий уповноваженими органами іншої держави, про те, що громадянин України набуде її громадянство, якщо вийде з громадянства України.

Датою припинення громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата видання відповідного Указу Президента України (частина п'ятнадцята статті 18 Закону №2235-III).

Процедуру прийому і розгляду заяв про оформлення документів для виїзду громадян України за кордон на постійне проживання, прийняття за ними рішень та виконання прийнятих рішень визначає Порядок провадження за заявами про оформлення документів для виїзду громадян України за кордон на постійне проживання, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України 16.08.2016 №816 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 09.09.2016 за №1241/29371 (далі по тексту також - Порядок №816).

Відповідно до підпункту 1 пункту 1 розділу ІІ Порядку №816 оформлення документів для виїзду громадян України за кордон на постійне проживання (далі - оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання) здійснюється особі, яка досягла 16-річного віку, - на підставі її особистої заяви про оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання (далі - заява) (додаток 1).

Згідно пунктів 2, 3 розділу ІІ Порядку №816 заява оформлюється на ім'я керівника територіального органу ДМС та подається до територіального підрозділу ДМС за зареєстрованим місцем проживання особи в Україні.

Заява заповнюється заявником в паперовій формі або працівником територіального підрозділу ДМС, на якого згідно з його службовими обов'язками покладено функції з прийому заяв (далі - працівник територіального підрозділу ДМС), в електронній формі.

За приписами пунктів 1 - 4 розділу IV Порядку №216 територіальний орган ДМС розглядає одержані результати перевірок та у строк не пізніше п'яти робочих днів з дня одержання всіх результатів перевірок приймає рішення про оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання або про відмову в оформленні документів для виїзду за кордон на постійне проживання.

Прийняте рішення оформлюється шляхом заповнення відповідної відмітки в заяві.

У разі прийняття рішення про відмову в оформленні документів для виїзду за кордон на постійне проживання територіальний орган ДМС у строк не пізніше п'яти робочих днів письмово інформує заявника про прийняте рішення із зазначенням підстав відмови і порядку оскарження рішення та повідомляє територіальний підрозділ ДМС про прийняте рішення.

У разі прийняття рішення про оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання територіальний орган ДМС у строк не пізніше п'яти робочих днів інформує заявника про прийняте рішення та строк його дії, а також про те, що заявнику необхідно: зняти з реєстрації своє місце проживання в Україні; надати територіальному органу ДМС паспорт громадянина України і паспорт громадянина України для виїзду за кордон для проставляння в них штампа про оформлення виїзду за кордон на постійне проживання, зразок якого наведено у додатку 6 до цього Порядку, або внесення відповідної інформації до безконтактного електронного носія, який імплантовано у паспорт громадянина України у формі картки. У разі наявності в особи, яка виїжджає за кордон на постійне проживання, двох паспортів громадянина України для виїзду за кордон надаються обидва такі паспорти; отримати довідку органу державної фіскальної служби про сплату податку на доходи фізичних осіб та про відсутність податкових зобов'язань з такого податку, яка подається до органів митного контролю під час перетинання митного кордону України та є підставою для проведення митних процедур.

Пунктами 6, 7 розділу IV Порядку №216 визначено, що після подання заявником паспорта громадянина України у формі книжечки зі штампом зняття з реєстрації місця проживання або довідки про зняття з реєстрації місця проживання, виданої органом реєстрації, територіальний орган ДМС проставляє в паспорті громадянина України у формі книжечки (на одній із сторінок з одинадцятої по шістнадцяту) та в паспорті (паспортах) громадянина України для виїзду за кордон (на одній із сторінок з другої по п'яту) штампи про оформлення виїзду за кордон на постійне проживання, які скріплюються печаткою (після повернення на проживання в Україну вказані штампи анулюються).

У разі наявності в такої особи паспорта громадянина України у формі картки з безконтактним електронним носієм територіальний орган ДМС вносить інформацію про оформлення виїзду за кордон на постійне проживання до безконтактного електронного носія. Якщо до безконтактного електронного носія, який імплантовано у паспорт громадянина України у формі картки, орган реєстрації не вніс інформацію про зняття з реєстрації місця проживання, територіальний орган ДМС перед внесенням інформації про оформлення виїзду за кордон на постійне проживання вносить до безконтактного електронного носія зазначену інформацію на підставі довідки про зняття з реєстрації місця проживання.

У разі оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання особі, яка має паспорт громадянина України у формі книжечки, територіальний орган ДМС повідомляє про це територіальний підрозділ ДМС, який видав такий паспорт громадянина України, для внесення ним відповідної відмітки до заяви про видачу паспорта (додаток 1 до Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 13 квітня 2012 року № 320, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 02 липня 2012 року за № 1089/21401).

Після оформлення особі документів для виїзду за кордон на постійне проживання оригінал довідки про зняття з реєстрації місця проживання в Україні повертається заявнику, а до справи додається її копія, завірена відповідно до вимог пункту 8 розділу ІІ цього Порядку (пункт 9 розділу IV Порядку №216).

Тобто, факт постійного місця проживання громадянина України за кордоном підтверджується відповідним записом у паспорті громадянина України та у паспорті громадянина України для виїзду за кордон.

Указом Президента України від 27.03.2001 №215 «Питання організації виконання Закону України «Про громадянство України»» затверджено Положення про Комісію при Президентові України з питань громадянства (далі по тексту також - Положення №215), відповідно до пункту 1 якого Комісія при Президентові України з питань громадянства (далі - Комісія) є допоміжним органом при Президентові України, утвореним відповідно до Закону України «Про громадянство України».

Відповідно до пункту 2 Положення №215 Комісія у своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України «Про громадянство України», іншими законами, міжнародними договорами України з питань громадянства, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, цим Положенням.

Згідно пункту 3 Положення №215 основними завданнями Комісії є, зокрема, розгляд заяв про вихід із громадянства України, внесення пропозицій Президентові України з цих питань.

За приписами абзацу 1 пункту 1 розділу І Порядку №215 для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи, передбачені розділом II цього Порядку.

Відповідно до пункту 2 розділу І Порядку №215 заяви з питань громадянства оформлюються, зокрема, про прийняття до громадянства України та про вихід з громадянства України - на ім'я Президента України.

Згідно пункту 4 розділу І Порядку №215 заяви та інші документи з питань громадянства подаються, зокрема, особою, яка проживає в Україні на законних підставах, - до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи в Україні; особою, яка постійно проживає за кордоном, - до дипломатичного представництва чи консульської установи України за місцем постійного проживання особи.

За приписами пункту 5 розділу ІІ порядку №215 заяву та інші документи з питань громадянства заявник подає особисто.

За наявності поважних причин (хвороба заявника, стихійне лихо тощо) заява та інші документи з питань громадянства на прохання заявника можуть подаватися іншою особою або надсилатися поштою.

Під час подання заяви та інших документів з питань громадянства пред'являється документ, що посвідчує особу заявника, а також документ про проживання заявника на території України або про його постійне проживання за кордоном та подаються копії таких документів.

Пунктом 78 розділу ІІ Порядку №215 визначено, що для виходу з громадянства України громадянин України, який відповідно до чинного законодавства України є таким, що постійно проживає за кордоном (частина перша статті 18 Закону), подає такі документи:

а) заяву про вихід з громадянства України (в двох примірниках);

б) дві фотокартки (розміром 35 x 45 мм);

в) копію паспорта громадянина України для виїзду за кордон з відміткою про виїзд на постійне проживання за кордон або копію паспорта громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року з відміткою про виписку з території України. У разі якщо у заявника відсутній один із документів, що зазначені у цьому підпункті, або інший з документів, перелічених у статті 5 Закону, на підтвердження факту перебування у громадянстві України та факту постійного проживання за кордоном подаються відповідні довідки, що видані територіальним органом Державної міграційної служби України або дипломатичним представництвом чи консульською установою України;

г) один із таких документів: документ, який свідчить, що заявник набув громадянства іншої держави (держав); документ, виданий уповноваженим органом іншої держави про те, що громадянин України набуде громадянства іншої держави, якщо вийде з громадянства України.

Відповідно до пунктів 92, 101, 103 розділу IV Порядку №215 територіальні органи Державної міграційної служби України приймають рішення про оформлення набуття громадянства України: за народженням; за територіальним походженням; внаслідок поновлення у громадянстві; внаслідок усиновлення; внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров'я, в дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім'ю або передачі на виховання в сім'ю патронатного вихователя; внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; у зв'язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства; за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого подано документи щодо прийняття особи до громадянства України або виходу неповнолітньої особи з громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України.

Державна міграційна служба України перевіряє: відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України; підтвердження документами виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України; відсутність підстав, за наявності яких прийняття до громадянства України або вихід із громадянства України не допускається.

За приписами пункту 106 розділу IV Порядку №215 дипломатичне представництво чи консульська установа України, до якої подано документи щодо прийняття особи до громадянства України або виходу особи з громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України та підтвердження ними виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України.

Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, дипломатичне представництво чи консульська установа України не пізніш як у місячний строк з дня надходження документів повертає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник дипломатичного представництва чи консульської установи України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.

Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України, дипломатичне представництво чи консульська установа України готує висновок про можливість задоволення клопотання заявника і не пізніш як у місячний строк з дня надходження документів надсилає цей висновок разом із поданими документами до Міністерства закордонних справ України.

Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не підтверджують виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України, дипломатичне представництво чи консульська установа України готує висновок про відсутність підстав для задоволення клопотання заявника і не пізніш як у місячний строк з дня надходження документів надсилає цей висновок разом з іншими документами до Міністерства закордонних справ України.

Відповідно до пункту 107 розділу IV Порядку №215 Міністерство закордонних справ України перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України, підтвердження документами виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України.

Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи не пізніш як у місячний строк з дня їх надходження повертаються до дипломатичного представництва чи консульської установи України, до якої документи були подані заявником. Дипломатичне представництво чи консульська установа України не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник дипломатичного представництва чи консульської установи України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.

Документи щодо прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України Міністерством закордонних справ України надсилаються до Міністерства внутрішніх справ України та Служби безпеки України для перевірки (у тому числі в банках даних Міжнародної організації кримінальної поліції - Інтерполу) підстав, за наявності яких прийняття до громадянства України або вихід з громадянства України не допускається. Міністерство внутрішніх справ України та Служба безпеки України про результати перевірки повідомляють Міністерство закордонних справ України не пізніш як у двомісячний строк з дня одержання документів.

Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України, а також відсутні підстави, за наявності яких прийняття до громадянства України або вихід із громадянства України не допускається, Міністерство закордонних справ України затверджує висновок дипломатичного представництва чи консульської установи України про можливість задоволення клопотання заявника та надсилає його разом із поданими документами до Комісії при Президентові України з питань громадянства.

Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не підтверджують виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України, а також будуть виявлені підстави, за наявності яких прийняття до громадянства України або вихід з громадянства України не допускається, Міністерство закордонних справ України припиняє провадження за цією заявою, про що повідомляється дипломатичне представництво чи консульська установа України, до якої були подані документи.

Дипломатичне представництво чи консульська установа України не пізніш як у тижневий строк з дня одержання повідомлення про припинення провадження за заявою повідомляє про це відповідну особу у письмовій формі із зазначенням причин припинення провадження.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що розгляду Комісією заяви про вихід з громадянства України передує законодавчо встановлена процедура подання відповідної заяви, зокрема особою, яка постійно проживає за кордоном, до дипломатичного представництва чи консульської установи України у відповідній країні (в даному випадку Ізраїлю), яка підлягає перевірці та, у випадку відповідності законодавчо встановленим вимогам, направляється до МЗС України, яке, в свою чергу, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України та, у випадку їх відповідності надсилає таку заяву з документами до Міністерства внутрішніх справ України та Служби безпеки України для перевірки. Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують виконання умов виходу з громадянства України, а також відсутні підстави, за наявності яких прийняття до громадянства України або вихід із громадянства України не допускається, МЗС України затверджує висновок дипломатичного представництва чи консульської установи України про можливість задоволення клопотання заявника та надсилає його разом із поданими документами до Комісії при Президентові України з питань громадянства.

Проте, матеріали справи не містять жодних доказів на підтвердження дотримання законодавчо визначеної процедури позивачем для досягнення бажаного результату щодо виходу з громадянства України, що, в свою чергу, свідчить про передчасність заявлених до Комісії позовних вимог з огляду на відсутність у відповідача підстав для розгляду заяви позивача як громадянина України про вихід із громадянства України поза межами такої процедури.

Враховуючи означені обставини, оскільки Комісія ще не розглядала матеріали про вихід позивача з громадянства України, суд дійшов висновку, що жодних протиправних дій або бездіяльності, пов'язаних з неприйняттям рішення за заявою чи порушенням строків розгляду заяви, по відношенню до позивача, відповідачем не вчинялось.

Інших доводів, що можуть вплинути на правильність вирішення судом спору, що розглядається, матеріали справи не містять.

Таким чином, у задоволенні позову слід відмовити.

Враховуючи положення статті 139 КАС України у суду відсутні підстави для стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача понесені позивачем витрати по сплаті судового збору.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Дудін С.О.