про закриття провадження у справі
17 жовтня 2025 року м. Житомир справа № 240/25721/24
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черняхович І.Е., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просила:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо ненарахування та невиплати їй пенсії по ІІІ групі інвалідності з 27.06.2024 року відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату їй пенсії по ІІІ групі інвалідності з 27.06.2024 року у відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР, у розмірі 6 (шести) мінімальних пенсій за віком з врахуванням фактично виплачених сум.
На обґрунтування заявлених вимог позивач зазначила, що є особою, потерпілою від Чорнобильської катастрофи, а також має інвалідність ІІІ групи, внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС. У зв'язку із прийняттям Конституційним Судом України рішення від 07.04.2021 №1-р(II)/2021, яким визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), частину третю статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", позивач вважає, що має право на одержання пенсії в розмірі, який становить 6 мінімальних пенсій за віком. Однак, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило їй у виплаті пенсії у зазначеному розмірі, посилаючись на те, що ч. 3 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі змінами, внесеними Законом України вiд 29.06.2021 №1584-IX, які набрали чинності 01.07.2021, передбачає, що розмір пенсії по інвалідності, яка настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не може бути нижчим для осіб з інвалідністю ІІІ групи ніж 3700 гривень. Позивач не погоджується з такою відмовою та вважає, що бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо невиплати їй пенсії в розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком порушує її право на належне пенсійне забезпечення, а тому вона звернулась з даним позовом до суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючим суддею для розгляду адміністративної справи №240/25721/24 за позовом ОСОБА_1 було визначено суддю Черняхович І.Е.
Ухвалою судді від 07.01.2025 відкрито провадження у справі №240/25721/24 за позовом ОСОБА_1 за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
До суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надійшло клопотання (вх.№4619/25), в якому відповідач просив закрити провадження у даній справі з підстав, передбачених пунктом 4 частини 1 статті 238 КАС України.
Розглянувши вказане клопотання, суд встановив наступне.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Так, предметом позову є матеріально-правові вимоги позивача до відповідача, відповідно до яких суд має ухвалити рішення, а підставою позову - фактичні обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, які складаються із фактів, що тягнуть за собою певні правові наслідки: зміну чи припинення правовідносин.
Судом встановлено, що в провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №240/12653/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання здійснити нарахування та виплату пенсії по інвалідності у відповідності до 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком з 01.02.2024.
В обґрунтування заявлених у справі №240/15653/24 позовних вимог ОСОБА_1 зазначала, що після ухвалення Конституційним Судом України рішення від 07.04.2021 №1-р(ІІ)/2021, вона має право на отримання пенсії з урахуванням мінімальних пенсій за віком згідно положень статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції Закону №230/96-ВР. Однак, всупереч вимогам чинного законодавства нарахування та виплату пенсій за спірний період Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснювало у менших розмірах.
За наслідками розгляду адміністративної справи №240/15653/24 судом було прийнято рішення від 02.01.2025, яким позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) задоволено:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності згідно вимог рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р(ІІ)/2021 відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2024 згідно вимог рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р (ІІ)/2021 відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР, у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 27.02.2025 рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 02.01.2025 у справі №240/15653/24 було залишено без змін.
Таким чином, рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 02.01.2025 у справі №240/15653/24 набрало законної сили 27 лютого 2025 року.
З наведеного вбачається, що в провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №240/15653/24, предметом розгляду якої був спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, що й спір в адміністративній справі №240/25721/24. Крім того, у вказаній справі №240/15653/24 прийнято рішення, яке набрало законної сили. При цьому, заявлені ОСОБА_1 у справі №240/25721/24 позовні вимоги в частині строку, з якого позивач просить здійснити нарахування та виплату їй пенсії в розмірі, встановленому статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", охоплюються позовними вимогами, задоволеними у справі №240/15653/24.
Таким чином, спір між ОСОБА_1 та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо наявності у неї права на отримання пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (у редакції Закону №230/96-ВР) у розмірі 6 (шести) мінімальних пенсій за віком вже вирішений судом у справі №240/15653/24.
На підставі вищенаведеного та керуючись положеннями пункту 4 частини 1 статті 238 КАС України суд приходить до висновку про наявність підстав для закриття провадження в адміністративній справі №240/25721/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Відповідно до частини 2 статті 238 КАС України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу.
Керуючись статтями 238, 239, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про закриття провадження у справі задовольнити.
Закрити провадження в адміністративній справі №240/25721/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя І.Е.Черняхович