17 жовтня 2025 рокуСправа №160/12961/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рищенка А.Ю., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
06.05.2025 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби в Дніпропетровській області, якими визначені Чапліну Сергію Серафимовичу податкові зобов?язання з орендної плати за користування землею з фізичних осіб №40159-2416-0403-UA12040130000037856 від 15.06.2023, на суму 9547,08 грн; Податкового повідомлення-рішення №540160-2416-0403-UA12040130000037856 від 15.06.2023, на суму 7473,60 грн; Податкового повідомлення-рішення №540159/2-2416- 0403-UA12040130000037856 від 15.06.2023, на суму 7547,08 грн.; Податкового повідомлення-рішення №540160/2-2416-0403-UA12040130000037856 від 15.06.2023, на суму 7473,60 грн; Податкового повідомлення-рішення №540168-2416-0403-UA12040130000037856 15.06.2023, на суму 8301,81 грн; Податкового повідомлення-рішення №540160/3-2416-0403-UA12040130000037856 від 15.06.2023, на суму 7473,60 грн; Податкового повідомлення-рішення №540160/1-2416-0403-UA12040130000037856 від 15.06.2023, на суму 7473,60 грн; Податкового повідомлення-рішення №540160/1-2416-0403-UA12040130000037856 від 15.06.2023, на суму 7547,08 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірними ППР позивачу визначене зобов'язання із орендної плати за 2020 - 2023. Вважає спірні ППР протиправними, оскільки жодних договорів із Затишнянською сільською радою з приводу оренди земельних ділянок ним не укладалось, більш того ОСОБА_1 земельними ділянками не користувався. В зв'язку з чим вважає, що нарахування відповідачем орендної плати за 2020-2023 є незаконним.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.05.2025 позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без руху, у зв'язку з невідповідністю останньої вимогам ст.ст. 160, 161 КАС України.
На виконання вимог ухвали суду, 02.06.2025 позивачем були усунуті недоліки позовної заяви.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.06.2025 відкрито провадження у справі №160/12961/25 та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
20.06.2025 на адресу суду від представника відповідача надійшов письмовий відзив на позовну заяву, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що за даними з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об?єкту нерухомого майна Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №333080212220 та Договорів оренди встановлено, що: Затишнянською сільською радою та ОСОБА_1 укладено договір оренди №03 від 27.03.2014 року на земельну ділянку кадастровий номер 1222082700:04:004:0007, площею 2 га, цільове призначення для введення особистого селянського господарства, строком на 25 років, тобто до 27.03.2039. Згідно п.3 договору оренди нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 12667,34 грн. Відповідно до п.9 договору, орендна плата вноситься орендарем у розмірі 12% від нормативно грошової вартості одиниці площі ріллі по Затишнянській сільській раді, тобто 1520,08 грн на рік, з урахуванням коефіцієнта індексації. Затишнянською сільскою радою та ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) укладено договір оренди №05 від 27.03.2014 року на земельну ділянку кадастровий номер 1222082700:02:005:6004, площею 0,25 та, цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), строком на 25 років, тобто до 27.03.2039. Згідно п. 1.5 договору оренди нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 132600,00 грн. Відповідно до п.9 договору, орендна плата вноситься орендарем у розмірі 3% від нормативно грошової оцінки землі по с. Затишному Криничанського району, тобто 3 978,00 грн на рік, з урахуванням коефіцієнта індексації. Отже, відповідач вважає, що винесені податкові повідомлення-рішення відповідають чинним нормативно-правовим актам та підстави для їх скасування відсутні.
Згідно положень ст. 262 КАС України, суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що за даними з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об?єкту нерухомого майна Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №333080212220 та Договорів оренди встановлено, що:
- Затишнянською сільською радою та ОСОБА_1 укладено договір оренди №03 від 27.03.2014 року на земельну ділянку кадастровий номер 1222082700:04:004:0007, площею 2 га, цільове призначення для введення особистого селянського господарства, строком на 25 років, тобто до 27.03.2039. Згідно п.3 договору оренди нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 12667,34 грн. Відповідно до п.9 договору, орендна плата вноситься орендарем у розмірі 12% від нормативно грошової вартості одиниці площі ріллі по Затишнянській сільській раді, тобто 1520,08 грн на рік, з урахуванням коефіцієнта індексації;
- Затишнянською сільскою радою та ОСОБА_1 укладено договір оренди №05 від 27.03.2014 року на земельну ділянку кадастровий номер 1222082700:02:005:6004, площею 0,25 та, цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), строком на 25 років, тобто до 27.03.2039. Згідно п. 1.5 договору оренди нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 132600,00 грн. Відповідно до п.9 договору, орендна плата вноситься орендарем у розмірі 3% від нормативно грошової оцінки землі по с. Затишному Криничанського району, тобто 3 978,00 грн на рік, з урахуванням коефіцієнта індексації.
На підставі вищевикладеного, відповідачем сформовано податкові повідомлення - рішення (форма Ф) щодо суми нарахованого податкового зобов?язання з орендної плати за 2020-2023 роки, а саме:
- №40159-2416-0403-UA12040130000037856 від 15.06.2023 на суму 9547,08 грн;
-№540160-2416-0403-UA12040130000037856 від 15.06.2023 на суму 7473,60 грн;
- №540159/2-2416- 0403-UA12040130000037856 від 15.06.2023 на суму 7547,08 грн.;
- №540160/2-2416-0403-UA12040130000037856 від 15.06.2023 на суму 7473,60 грн;
- №540168-2416-0403-UA12040130000037856 15.06.2023 на суму 8301,81 грн;
- №540160/3-2416-0403-UA12040130000037856 від 15.06.2023 на суму 7473,60 грн;
- №540160/1-2416-0403-UA12040130000037856 від 15.06.2023 на суму 7473,60 грн;
- №540160/1-2416-0403-UA12040130000037856 від 15.06.2023 на суму 7547,08 грн.
Незгода позивача з цим податковим повідомленням-рішенням зумовила звернення із позовом до суду.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
За приписами п.п. 14.1.72 і п.п. 14.1.73 п. 14.1 ст. 14 ПК України, земельним податком визнається обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів. Землекористувачами можуть бути юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Справляння плати за землю (в тому числі й орендної плати) здійснюється згідно з положеннями розділу ХIII Податкового кодексу України.
Відповідно до підпунктів 269.1.1 і 269.1.2 пункту 269.1 статті 269 ПК України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Згідно з п. 286.2 ст. 286 ПК України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
За приписами п. 288.2 ст. 288 ПК України, платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку згідно з п. 288.1 ст. 288 ПК України є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
За приписами п. 288.3 і п. 288.4 ст. 288 ПК України, об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
У відповідності до п.п. 288.5.1 і п.п. 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 ПК України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
- не може бути меншою за розмір земельного податку:
для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки;
для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області;
- не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Отже, законодавець визначив нижню граничну межу річної суми платежу по орендній платі за земельні ділянки, незалежно від того, чи співпадає її розмір із визначеним у договорі. Диспозиція розглядуваної норми чітко розрізняє розмір орендної плати (яка визначається договором) та річну суму платежу (яка, в свою чергу, не може бути меншою від затвердженого законодавцем розміру).
При цьому, незалежно від того, чи вносились зміни до змісту договору оренди в частині встановлення розміру орендної плати, податковий кодекс України вимагає, аби річний платіж був не менший за розмір земельного податку (не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено).
Таким чином, норми ПК України визначають поняття річна сума платежу, яке не є безпосередньо прив'язаним до змісту договору і не є тотожнім поняттю «орендна плата»".
Відтак, орендна плата може бути однією, а річна сума платежу - іншою. Пріоритет у такому разі варто надавати нормам Податкового кодексу України, які регулюють справляння податків і зборів, адже до них належить і орендна плата.
При цьому, виходячи із принципу пріоритетності норм Податкового кодексу України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у пункті 5.2 статті 5 ПК України, до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України.
Отже, з набранням чинності ПК України річний розмір орендної плати, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.
Даний висновок також узгоджується з правовою позицією, викладеною Верховним Судом в постанові від 28.03.2019 у справі №814/1834/16.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про оцінку землі», грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
За правилами п. 289.1 ст. 289 ПК України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Пунктом 289.2 статті 289 ПК України встановлено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за наведеною в цьому пункті формулою.
Як підтверджується письмовими доказами, наявними в матеріалах справи, 27.03.2014 між Затишнянською сільською радою та ОСОБА_1 укладено договір оренди №03 на земельну ділянку кадастровий номер 1222082700:04:004:0007, площею 2 га, цільове призначення для введення особистого селянського господарства, строком на 25 років, тобто до 27.03.2039. Згідно п. 3 договору оренди нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 12667,34 грн. Відповідно до п. 9 договору, орендна плата вноситься орендарем у розмірі 12% від нормативно грошової вартості одиниці площі ріллі по Затишнянській сільській раді, тобто 1520,08 грн на рік, з урахуванням коефіцієнта індексації.
Також, 27.03.2014 між Затишнянською сільскою радою та ОСОБА_1 укладено договір оренди №05 на земельну ділянку кадастровий номер 1222082700:02:005:6004, площею 0,25 та, цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), строком на 25 років, тобто до 27.03.2039. Згідно п. 1.5 договору оренди нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 132600,00 грн. Відповідно до п. 9 договору, орендна плата вноситься орендарем у розмірі 3% від нормативно грошової оцінки землі по с. Затишному Криничанського району, тобто 3 978,00 грн на рік, з урахуванням коефіцієнта індексації.
Крім того, означені факти підтверджені даними з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об?єкту нерухомого майна Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №333080212220.
Доказів, які б свідчили про перехід права користування земельними ділянками з кадастровими номерами 1222082700:04:004:0007 1222082700:02:005:6004, від позивача до іншої особи (осіб) матеріали справи не містять.
Отже, суд відхиляє доводи позивача про те, що він не має обов'язку сплачувати орендну плату за користування земельними ділянками.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про правомірність визначення Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області позивачу суми податкового зобов'язання зі сплати орендної плати з фізичних осіб за 2020-2023 рік. Тому оскаржувані податкове повідомлення-рішення є правомірними, підстави для їх скасування відсутні.
Отже, суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, дійшов висновку, що доводи позивача про протиправність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень є необґрунтованими та спростовуються наявними в матеріалах справи доказами, що свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Враховуючи, що спір вирішено не на користь позивача, підстав для присудження йому судового збору, сплаченого при зверненні до суду, не має.
Керуючись ст. ст. 241-246, 250 КАС України, суд,-
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені ст. 295 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А. Ю. Рищенко