м. Вінниця
15 жовтня 2025 р. Справа № 120/5361/25
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправним та скасування пункту наказу
У Вінницький окружний адміністративний суд звернувся з адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправним та скасування пункту 5 наказу.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що відповідно до пункту 5 наказу командувача Повітряних сил Збройних Сил України від 18.03.2025 № 188 полковника ОСОБА_1 призначено старшим офіцером відділення психологічної підтримки персоналу НОМЕР_2 зенітної ракетної Харківської бригади повітряного командування " ІНФОРМАЦІЯ_2 " Повітряних Сил України.
Позивач вважає наказ в частині його призначення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки посада на яку він призначений не підпадає під перелік, на яких ОСОБА_1 може проходити службу за станом здоров'я.
Отже, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою від 23.04.2025 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено строк для подання заяв по суті.
Скориставшись своїм процесуальним правом відповідач подав відзив, у якому проти задоволення позову заперечує. По суті спору відповідач вказав, що на час видання наказу командувача Повітряних Сил Збройних Сил України (по особовому складу) від 18 березня 2025 року № 188 інформація щодо наявних у полковника ОСОБА_2 обмежень проходження військової служби за станом здоров'я у Командуванні Повітряних Сил Збройних Сил України була відсутня.
Окрім цього, посада старшого офіцера, ВОС 340002, на яку призначено позивача може бути заміщена військовослужбовцями, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби відповідно Переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями, які визнанні військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби, затвердженого наказом МОУ №594 від 02 вересня 2024.
Відповідно до листа тимчасово виконуючого обов'язки заступника командувача з психологічної підтримки персоналу начальника управління психологічної підтримки персоналу ІНФОРМАЦІЯ_1 вих. №705/146/2/775/пс посада старшого офіцера відділення психологічної підтримки персоналу відповідає за: планування, організацію та методичне забезпечення заходів моральної підтримки в ході підготовки, застосування та повсякденної діяльності; розробку планувальних документів щодо організації моральної підтримки військовослужбовців; аналіз та узагальнення досвіду моральної підтримки у підрозділах, контроль ефективності проведення заходів внутрішньо-патріотичної та інформаційної роботи.
Відповідач вважає, що діяв у межах своїх повноважень та згідно з нормами діючого законодавства, а тому, пункт 5 наказу командувача Повітряних Сил Збройних Сил України від 18 березня 2025 року №188 про призначення Позивача на посаду старшого офіцера відділення психологічної підтримки персоналу військової частини НОМЕР_3 , є правомірним та не підлягає скасуванню, а позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
Представник позивача 13.05.2025 подав відповідь на відзив, у якій вказує, що Переліком посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби, затвердженого наказом Міністра оборони України від 02.09.2024 №594, не передбачена посада ВОС 3400023, на яку оскаржуваним наказом призначений позивач.
Відповідач 14.05.2025 подав заперечення та зазначив, що доводи представника позивача є помилковими, оскільки ним не враховані вимоги наказу Міністерства Оборони України від 01.08.2023 № 444 "Про затвердження Переліку військово-облікових спеціальностей осіб офіцерського складу та Переліку військово-облікових спеціальностей, за якими може бути присвоєно первинне військове звання молодшого лейтенанта запасу" відповідно до пункту 4 якого зазначено, що ВОС мають шестизначне цифрове позначення (код). Перші дві цифри є кодом групи, до якої входить ВОС, чотири наступні цифри - спеціальність у групі.
ВОС класифікуються за характером службової діяльності осіб офіцерського складу і поділяються на спеціальності: командного профілю (групи 01-39); інженерного і технічного профілю (групи 41-70); юридичного профілю (група 85); медичного профілю (група 90); ветеринарного профілю (група 99).
Рівень військової освіти, який повинен мати офіцер для заміщення конкретної посади за визначеною ВОС, має цифрове позначення (код) відповідно до Переліку рівнів військової освіти осіб офіцерського складу Збройних Сил України (додаток 1) та встановлюється в штаті сьомою цифрою безпосередньо за кодом ВОС.
Відповідно ВОС 3400023, який зазначає представник Позивача це і є ВОС 340002 без зазначення рівня військової освіти (сьомої цифри) осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
Відповідно посада старшого офіцера, ВОС 340002, на яку призначено позивача, може бути заміщена військовослужбовцями, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби відповідно Переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями, які визнанні військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби, затвердженого наказом МОУ № 594 від 02 вересня 2024.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи позову та відзиву, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 відповідно до пункту 5 наказу від 18.03.2025 №118 командувача Повітряних сил Збройних Сил України призначений старшим офіцером відділення психологічної підтримки персоналу НОМЕР_2 зенітної ракетної Харківської бригади повітряного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_2 » Повітряних Сил Збройних Сил України (а.с. 5).
Відповідно до Довідки військово - лікарської комісії від 05.12.2024 № 32173 позивача визнано придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони (а.с. 6).
Позивач вважає, що посада, на яку він призначений - старший офіцер відділення психологічної підтримки персоналу НОМЕР_2 зенітної ракетної Харківської бригади повітряного командування " ІНФОРМАЦІЯ_2 " Повітряних Сил Збройних Сил України, не підпадає під перелік, на яких ОСОБА_1 може проходити службу за станом здоров'я.
Тому, з метою скасування пункту 5 наказу 18.03.2025 № 188, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв'язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд виходить з таких мотивів.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25 березня 1992 року №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (Закон № 2232-XII), частиною першою статті 2 якого встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Відповідно до частини 2, 14 статті 2 цього Закону проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.
Виконання військового обов'язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з абзацом 2 частини 4 статті 3 Закону № 2232-XII зміст мобілізації становить переведення Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на організацію і штати воєнного часу.
Стаття 3 цього Закону визначає, що правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України "Про оборону України", "Про Збройні Сили України", "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про оборону України" 6 грудня 1991 року № 1932-XII особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій; воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно до частин 5, 7 статті 6 Закону № 2232-XII військові посади, передбачені штатами воєнного часу, при переведенні Збройних Сил України, інших військових формувань на організацію і штати воєнного часу підлягають заміщенню резервістами або іншими військовозобов'язаними в порядку, визначеному Генеральним штабом Збройних Сил України, а в Службі безпеки України та Службі зовнішньої розвідки України - в порядку, визначеному їх керівниками.
Порядок призначення на військові посади встановлюється Конституцією України, законами України, положеннями про проходження військової служби, про проходження громадянами України служби у військовому резерві.
З аналізу наведених норм слідує, що період дії воєнного стану або дії рішення про мобілізацію (крім цільової) - є особливим періодом, який передбачає перехід Збройних Сил України та інших військових формувань на штати воєнного стану, які передбачають заміщення воєнних посад.
Відповідно до частини 7, 13 статті 6 Закону, порядок призначення на військові посади встановлюється Конституцією України, законами України, положеннями про проходження військової служби, про проходження громадянами України служби у військовому резерві. Військовослужбовці порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби, можуть бути направлені для подальшого проходження військової служби з одного військового формування до іншого з виключенням із списків особового складу формування, з якого вибули, та включенням до списків особового складу формування, до якого прибули.
Пунктом 1 Розділу І Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 (далі - Положення № 1153/2008) передбачено, що цим Положенням визначається порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та регулюються питання, пов'язані з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов'язку в запасі. Це Положення застосовується також до відносин, що виникають у зв'язку з проходженням у Збройних Силах України кадрової військової служби особами офіцерського складу до їх переходу в установленому порядку на військову службу за контрактом або звільнення з військової служби.
Згідно із пунктом 12 Положення № 1153 встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку, призупинення контракту та військової служби тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.
Право видавати накази по особовому складу надається командирам, командувачам, начальникам, керівникам (далі - командири (начальники) органів військового управління, з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, які утримуються на окремих штатах (далі - військові частини), за посадами яких штатом передбачено військове звання полковника (капітана 1 рангу) і вище, а також керівникам служб персоналу Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України.
За змістом підпункту 1 пункту 81 Положення № 1153 призначення на посади здійснюється: військовослужбовців, які проходять військову службу (крім військовослужбовців строкової військової служби) - Міністром оборони України та посадовими особами відповідно до номенклатури посад для призначення військовослужбовців (далі - номенклатура посад), яка затверджується Міністром оборони України.
Так, пунктом 82 Положення № 1153 визначено, що призначення військовослужбовців на посади здійснюється: 1) на вищі посади - у порядку просування по службі; 2) на рівнозначні посади; 3) на нижчі посади; 4) у зв'язку із зарахуванням на навчання до вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу закладу вищої освіти із звільненням з посади, а також у разі призначення на посаду після закінчення навчання; 5) у зв'язку із закінченням строку перебування на посаді; 6) у зв'язку зі звільненням або призначенням на посади, передбаченими штатами воєнного часу, у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення правового режиму воєнного стану; 7) у зв'язку зі звільненням осіб сержантського і старшинського складу, які займали посади офіцерського складу; 8) у зв'язку з призначенням на посади, що можуть бути заміщені військовослужбовцями, які під час проходження військової служби були визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби за станом здоров'я за наслідками захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час виконання обов'язків військової служби, що призвело до встановлення їм інвалідності, часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, - на особисте прохання за рішенням посадової особи, до повноважень якої належить призначення на посади відповідно до переліку посад, що можуть бути заміщені такими військовослужбовцями, який визначається Міністерством військового звання.
Відповідно до пункту 83 розділу IV Положення № 1153 військовослужбовці призначаються на посади і переміщуються по службі за основною або спорідненою спеціальністю з урахуванням досвіду служби, рівня їх професійної компетентності, особистих якостей і досягнень та відповідності характеристикам посад, визначених Міністерством оборони України. У разі коли є потреба призначення військовослужбовців на посади за новою спеціальністю, їх призначенню на ці посади має передувати відповідна підготовка (перепідготовка).
Для доукомплектування Збройних Сил України в умовах особливого періоду військовослужбовці можуть призначатися на посади, передбачені штатами воєнного часу, за новою спеціальністю з урахуванням набутого досвіду.
Відповідно до абзацу 2 пункту 257 Положення № 1153/2008 для доукомплектування Збройних Сил України в особливий період просування військовослужбовців по службі здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 цього Положення, а призначення військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення.
Механізм реалізації та порядок організації у Збройних Силах України виконання вимог Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153, визначаються Інструкцією про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 № 170, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19 травня 2009 р. за № 438/16454 (далі Інструкція № 170)
Відповідно до пункту 4.1 Інструкції № 170, дозволяється в умовах воєнного призначення військовослужбовців переміщення по службі на підставі Плану переміщення на посади.
Згідно з абзацом дев'ятим пункту 4.13 розділу IV Інструкції № 170 в особливий період, для доукомплектування Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту військовослужбовці за набутим досвідом служби можуть призначатися на посади, передбачені штатами воєнного часу, за новою спеціальністю без проведення відповідної підготовки (перепідготовки).
Такі військовослужбовці після ix призначення на посаду підлягають направленню на підготовку (перепідготовку) за новою спеціальністю у встановленому порядку.
За обставин справи, пунктом 5 наказу від 18.03.2025 №118 командувача Повітряних сил Збройних Сил України полковника ОСОБА_1 , який перебував у розпорядженні командувача Повітряних Сил Збройних Сил України, колишнього заступника начальника кафедри з морально - психологічного забезпечення - начальника групи морально - психологічного забезпечення кафедри військової підготовки Національного авіаційного університету призначено старшим офіцером відділення психологічної підтримки персоналу НОМЕР_2 зенітної ракетної Харківської бригади повітряного командування " ІНФОРМАЦІЯ_2 " Повітряних Сил Збройних Сил України, ВОС - 3400023.
Представник позивача вказує, що відповідно до Довідки військово - лікарської комісії від 05.12.2024 № 32173 позивача визнано придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.
Тому, вважає, що посада, на яку призначено позивача не підпадає під перелік, на яких ОСОБА_1 може проходити службу за станом здоров'я.
В контексті цього суд зауважує, що Наказом Міністерства оборони України від 02.09.2024 № 594 затверджено Перелік посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями, резервістами, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби (далі - Перелік № 594).
Згідно з вказаним Переліком посада старшого офіцера, ВОС 340002 може бути заміщена військовослужбовцями, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби.
Відповідно до листа тимчасово виконуючого обов'язки заступника командувача з психологічної підтримки персоналу начальника управління психологічної підтримки персоналу ІНФОРМАЦІЯ_1 вих. №705/146/2/775/пс, наказом від 18.03.2025 № 188 полковника ОСОБА_1 призначено на посаду старшого офіцера відділення психологічної підтримки персоналу військової частини НОМЕР_3 у зв'язку із введенням правового режиму воєнного стану.
Зазначену посаду, яка по суті має штабний характер, було визначено для призначення з урахуванням існуючих обмежень за станом здоров'я та службового досвіду військовослужбовця.
Посада старшого офіцера відділення психологічної підтримки персоналу відповідає за: планування, організацію та методичне забезпечення заходів моральної підтримки в ході підготовки, застосування та повсякденної діяльності; розробку планувальних документів щодо організації моральної підтримки військовослужбовців; аналіз та узагальнення досвіду моральної підтримки у підрозділах, контроль ефективності проведення заходів внутрішньо-патріотичної та інформаційної роботи.
Враховуючи зазначене, суд доходить висновку, що посада старшого офіцера, ВОС 340002 може бути заміщена військовослужбовцями, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби.
Оцінюючи доводи представника позивача, що Переліком №594 не передбачена посада з ВОС 3400023, на яку оскаржуваним наказом призначений позивач, суд зазначає про таке.
Відповідно до п. 4 Переліку військово-облікових спеціальностей осіб офіцерського складу та Переліку військово-облікових спеціальностей, за якими може бути присвоєно первинне військове звання молодшого лейтенанта запасу, затвердженого Наказом Міністерства Оборони України від 01.08.2023 № 444, військово-облікова спеціальність (ВОС) мають шестизначне цифрове позначення (код). Перші дві цифри є кодом групи, до якої входить ВОС, чотири наступні цифри - спеціальність у групі.
ВОС класифікуються за характером службової діяльності осіб офіцерського складу і поділяються на спеціальності:
командного профілю (групи 01-39);
інженерного і технічного профілю (групи 41-70);
юридичного профілю (група 85);
медичного профілю (група 90);
ветеринарного профілю (група 99).
Рівень військової освіти, який повинен мати офіцер для заміщення конкретної посади за визначеною ВОС, має цифрове позначення (код) відповідно до Переліку рівнів військової освіти осіб офіцерського складу Збройних Сил України (додаток 1) та встановлюється в штаті сьомою цифрою безпосередньо за кодом ВОС.
Отже, ВОС 3400023, про який зазначає представник позивача і є ВОС 340002, який вказано у Переліку № 594, однак без зазначення рівня військової освіти осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
Враховуючи зазначене, суд доходить висновку про відсутність підстав для визнання протиправним та скасування пункту 5 наказу від 18.03.2025 № 118.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для відмови у задоволені позову.
Враховуючи, що у задоволенні вимог адміністративного позову відмовлено, підстави для присудження на користь позивача понесених при розгляді справи судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 );
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) (код ЄДРПОУ - НОМЕР_5 , АДРЕСА_2 ).
Повне судове рішення складено: 15.10.2025.
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна