м. Вінниця
16 жовтня 2025 р. Справа № 120/7819/25
Вінницький окружний адміністративний суд у складі Слободонюка М.В., розглянувши у м. Вінниці в порядку письмового провадження клопотання представника відповідача про залучення третьої особи та про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
До суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Заявлені позовні вимоги обґрунтовуються протиправністю дій відповідача щодо обчислення та виплати з 01.03.2025 пенсії із застосуванням обмежуючих коефіцієнтів, передбачених постановою Кабінету міністрів України "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану" від 03.01.2025 № 1 та без урахуванням індексації передбаченої постановою Кабінету Міністрів від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році».
Ухвалою судом відкрито провадження у справі за вказаним позовом та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
До суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову. Також у відзиві відповідач заявив клопотання про залучення до участі у справі Міністерство соціальної політики України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача та про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішення суду у справі № 320/2229/25.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених відповідачем в основу поданих клопотань, суд враховує таке.
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 236 КАСУ суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі ? до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Тобто обов'язковою умовою для зупинення провадження за цією правовою підставою є факт відкриття Верховним Судом провадження у зразковій справі.
За даними Єдиного державного реєстру судових рішень, станом на цей момент відсутні відомості щодо відкриття Верховним Судом провадження у зразковій справі № 320/2229/25.
Відтак правових підстав для зупинення провадження у цій справі на підставі п. 9 ч. 2 ст. 236 КАС України наразі не має, як і не має підстав для зупинення провадження у справі на підставі п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України, оскільки дана справа та справа № 320/2229/25 не є взаємопов'язаними між собою.
Отже, у задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі належить відмовити.
Щодо клопотання про залучення третьої особи, то суд виходить з наступного.
Так, на підтримку поданого клопотання відповідач зазначає про те, що у разі винесення рішення про задоволення позовних вимог, його реальне виконання залежатиме від дій Мінсоцполітики, як органу, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення, та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою за КПКВК 2506080 Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду. Крім того, розробником проєкту постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" є Мінсоцполітики та відповідні дії здійсненні відповідно до статті 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" з урахуванням складної макрофінансової ситуації, яка є наслідком збройної агресії російської федерації проти України, пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Відтак, на думку відповідача, прийняте у цій справі рішення впливатиме на інтереси Мінсоцполітики.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Згідно з ч. 4, 5 ст. 49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
З аналізу наведених процесуальних норм висновується, що підставою для залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, є можливість впливу судового рішення на права, свободи, інтереси або обов'язки відповідної особи, що й зумовлює необхідність її залучення до справи як учасника.
Разом з тим обов'язок доказування щодо впливу рішення суду на права, свободи, інтереси або обов'язки третіх осіб покладений на сторону, яка подає відповідну заяву.
Суд враховує, що спірні правовідносини у цій справі виникли безпосередньо між позивачем та Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області з приводу обчислення його пенсії з 01.03.2025.
Тому сам лиш факт того, що розробником проекту цієї постанови було Мінсоцполітики, як і те, що останнє забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення жодним чином не свідчать про наявність підстав для залучення Мінсоцполітики до участі у цій справі в якості третьої особи.
З огляду на викладене суд вважає клопотання відповідача про залучення третьої особи необґрунтованим і таким, що не може бути задоволеним.
Керуючись ст.ст. 166, 167, 256, 293 КАС України, -
Залишити без задоволення клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про зупинення провадження у справі та про залучення до участі у справі Міністерства соціальної політики України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Слободонюк Михайло Васильович