Ухвала від 14.10.2025 по справі 127/32292/25

Справа №127/32292/25

Провадження №1-кс/127/12690/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2025 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі:

слідчого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

слідчого ОСОБА_4 ,

підозрюваної ОСОБА_5 ,

захисників ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області ОСОБА_4 про застосування в межах кримінального провадження №12025020000000878 від 11.09.2025 запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання стосовно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки міста Ленінакан Республіки Вірменія, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , яка підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2, 3 ст. 365-2 КК України,

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшло клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області ОСОБА_4 , про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання щодо підозрюваної ОСОБА_5 .

Клопотання мотивоване тим, що Слідчим управлінням ГУНП у Вінницькій області, за процесуального керівництва Вінницької обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025020000000878 від 11.09.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2, 3 ст. 365-2 КК України.

Зі змісту клопотання слідує, що ОСОБА_5 є приватним нотаріусом Хмільницького районного нотаріального округу Вінницької області (номер свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю 9451).

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про нотаріат» (в редакції, що діяла на момент вчинення злочину) - нотаріус це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.

Таким чином, в силу вищезазначених нормативно-правових актів нотаріус здійснює свою професійну діяльність у сфері надання публічних послуг, а саме проведення державної реєстрації, яка спрямована на захист та забезпечення умов для реалізації інтересів фізичних та юридичних осіб, породжує настання наслідків правового характеру, форма і порядок надання яких визначено державою.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції, що діяла на момент вчинення злочину) - державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно з ч. 2 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції, що діяла на момент вчинення злочину), речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до п. п. 1, 2 ч. 3 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції, що діяла на момент вчинення злочину) передбачено, що державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.

Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції, що діяла на момент вчинення злочину) державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 01.01.2013 р., обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.

Згідно з п. 4 ч. 3 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції, що діяла на момент вчинення злочину), державний реєстратор під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції, що діяла на момент вчинення злочину), державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.

Зі змісту ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції, що діяла на момент вчинення злочину) вбачається, що після отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрації заяви про державну реєстрацію в базі даних заяв (п. 1) прийняттю рішення про державну реєстрацію прав (п. 5) передує перевірка документів та/або відомостей Державного реєстру прав, відомостей реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень.

Відповідно до ч. 8 ст. 18 Закону, державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва, майбутні об'єкти нерухомості та їх обтяження, за умові їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам.

Статтею 24 Закону передбачено, що у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо серед іншого, подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом (ч. 3), наявні суперечності між заявленим та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями (п. 5), після завершення строку, встановленого ч. 3 ст. 23 цього Закону, не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав (п. 8).

Відповідно до п. 40 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (далі - Порядок № 1127), державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених Законом, іншими законами України та цим Порядком, крім випадку, передбаченого абзацом другим цього пункту.

Абзацом 2 п. 40 Порядку № 1127 передбачено, що державна реєстрація права власності на майно забороненої судом політичної партії, її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень, що переходить у власність держави, проводиться виключно на підставі рішення суду про заборону політичної партії, у резолютивній частині якого зазначено про передач майна політичної партії у власність держави, та заяви визначеного законодавством державного органу, що містить відомості про майно, що переходить у власність держави.

Відповідно до п. 12 Порядку № 1127, розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, у тому числі у зв'язку із прийняттям Радою національної безпеки і оборони України та введенням в дію Указом Президента України рішення про застосування санкцій, передбачених п. 1, 7, 16 та 241 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції», здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на таке майно, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами, обтяженням речових прав, а також наявність підстав для проведення державної реєстрації прав, у тому числі у зв'язку із прийняттям Радою національної безпеки і оборони України та введенням в дію Указом Президента України рішення про застосування санкцій, передбачених п. 1, 7, 16 та 241 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції», зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, у тому числі у зв'язку із прийняттям Радою національної безпеки і оборони України та введенням в дію Указом Президента України рішення про застосування санкцій, передбачених п. 1, 7, 16 та 241 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції», відмови в державній реєстрації прав, у тому числі у зв'язку із прийняттям Радою національної безпеки і оборони України та введенням в дію Указом Президента України рішення про застосування санкцій, передбачених п. 1, 7, 16 та 241 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції».

Відповідно до п. 66 Порядку № 1127, для державної реєстрації права власності на підставі заяви спадкоємця подаються документи, необхідні для відповідної реєстрації, передбачені ст. 27 Закону та цим Порядком, що підтверджують набуття спадкодавцем права власності на майно, витяг із Спадкового реєстру про наявність заведеної спадкової справи та документ, що містить відомості про склад спадкоємців, виданий нотаріусом чи уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування, яким заведено відповідну спадкову справу.

Державна реєстрація права власності на підставі заяви спадкоємця проводиться шляхом внесення до Державного реєстру прав відомостей про суб'єкта права власності - спадкодавця з обов'язковим зазначенням відомостей про смерть особи.

Відповідно частини першої статті 27 Закону (в редакції, що діяла на момент вчинення злочину) державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі, окрім іншого:

3) свідоцтва про право на спадщину, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката;

5) свідоцтва про право власності, виданого органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді, чи його дубліката;

6) свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого до 01.01.2013 органом місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією, чи його дубліката;

8) державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку або державного акта на право постійного користування землею, виданих до 01.01.2013;

14) інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав власності на нерухоме майно.

Згідно з п. 66 Порядку № 1127 для державної реєстрації права власності на підставі заяви спадкоємця подаються документи, необхідні для відповідної реєстрації, передбачені статтею 27 Закону та цим Порядком, що підтверджують набуття спадкодавцем права власності на майно, витяг із Спадкового реєстру про наявність заведеної спадкової справи та документ, що містить відомості про склад спадкоємців, виданий нотаріусом чи уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування, якими заведено відповідну спадкову справу.

Державна реєстрація права власності на підставі заяви спадкоємця проводиться шляхом внесення до Державного реєстру прав відомостей про суб'єкта права власності - спадкодавця з обов'язковим зазначенням відомостей про смерть такої особи.

Відповідно до п. 20 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011р. № 1141 (в редакції, що діяла на момент вчинення злочину) (далі - Порядок № 1141) визначені ідентифікатори що стосуються пошуку відомостей у базі даних заяв про зареєстровані заяви у сфері державної реєстрації прав, судові рішення щодо заборони (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій.

ОСОБА_5 будучи приватним нотаріусом Хмільницького районного нотаріального округу Вінницької області, здійснюючи професійну діяльність, пов'язану з наданням публічних послуг, маючи право доступу до автоматизованих систем Єдиних та Державних реєстрів, створення та функціонування яких належить до компетенції Міністерства юстиції України, в тому числі до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відповідно до повноважень державного реєстратора, володіючи ідентифікатором доступу до автоматизованих систем Єдиних та Державних реєстрів, в тому числі автоматизованої системи Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, вчинила кримінальне правопорушення, пов'язане із зловживанням повноваженнями нотаріуса, за наступних обставин.

Так, 19.05.2023 до ОСОБА_5 , як приватного нотаріуса Хмільницького районного нотаріального округу Вінницької області, яка здійснює свою діяльність за адресою: Вінницька область, м. Козятин, вул. Героїв Майдану, 20, каб. 10-12, звернувся ОСОБА_9 , де у службовому кабінеті останньої подав заяву про заведення спадкової справи для здійснення реєстрації права власності на спадкове майно ОСОБА_10 , яка є спадкоємцем ОСОБА_11 за заповітом для видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на спадкове майно, надавши неправдиві дублікати заповітів № 5-39 від 16.05.2023 від імені померлого ОСОБА_11 , у якому зазначено: «Я, ОСОБА_11 , що мешкаю в селі Лип'ятин Хмільницького району Вінницької області на випадок моєї смерті роблю таке розпорядження: Все моє майно де б воно не було б і з чого б воно не складалось і взагалі все те, що мені буде належати на день смерті і на що я за законом матиму право заповідаю ОСОБА_10 » та № 5-40 від 16.05.2023 від імені померлої ОСОБА_10 , у якому зазначено: «Я, ОСОБА_10 , що мешкаю в селі Лип'ятин Хмільницького району Вінницької області на випадок моєї смерті роблю таке розпорядження: Все моє майно де б воно не було б і з чого б воно не складалось і взагалі все те, що мені буде належати на день смерті і на що я за законом матиму право заповідаю ОСОБА_9 », на підставі яких вказаним нотаріусом, сформовано Спадкову справу № 61/2023.

В подальшому, за результатом розгляду заяви про державну реєстрацію прав, поданої ОСОБА_9 , приватний нотаріус ОСОБА_5 , перебуваючи на своєму робочому місці, прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 24.05.2023 № 67727043, на підставі якого відкрито розділ Державного реєстру прав № 2738953105248 на земельну ділянку з кадастровим номером 0524884000:05:002:0562 площею 3,0323, внесено запис про права власності ОСОБА_11 (запис № 50377934) та припинено запис про інше речове право - право оренди земельної ділянки за Приватним агропромисловим підприємством «Обрій» (запис у спеціальному розділі Державного реєстру прав № 48215166), де документами, поданими для реєстрації державної реєстрації виступили відомості з ДЗК, серія та номер 63909255 від 19.05.2023 та прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 24.05.2023 № 67727620, на підставі якого відкрито розділ Державного реєстру прав № 2738970005248 на земельну ділянку з кадастровим номером 0524884000:05:002:0414 площею 2,6495 внесено запис про права власності ОСОБА_10 (запис № 50378433) та припинено запис про інше речове право - право оренди земельної ділянки за Приватним агропромисловим підприємством «Обрій» (запис у спеціальному розділі Державного реєстру прав № 48214969), де документами, поданими для реєстрації державної реєстрації виступило Рішення № 561 від 27.12.2003 про передачу земельної ділянки, виданого Хмільницькою районною державною адміністрацією Вінницької області.

Пунктом 1 частини 1 статті 23 Закону визначено підстави для зупинення розгляду заяви, зокрема подання документів для державної реєстрації прав не в повному обсязі, передбаченому законодавством.

Враховуючи зазначене, приватний нотаріус ОСОБА_5 діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди, зловживаючи своїми повноваженнями нотаріуса, і без наявності правових підстав порушила вимоги ст. 3, 10, 18, 23 Закону, п. 12, 66 Порядку № 1127, п. 20 Порядку № 1141 та прийняла рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) на земельну ділянку з кадастровим номером 0524884000:05:002:0562 за ОСОБА_11 за відсутності документів, передбачених ст. 27 Закону, тобто відсутності витягу із Спадкового реєстру про наявність заведеної спадкової справи, за відсутності документа, що містить склад спадкоємців, виданого нотаріусом чи уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування та на земельну ділянку з кадастровим номером 0524884000:05:002:0414 за ОСОБА_10 , за відсутності витягу із Спадкового реєстру про наявність заведеної спадкової справи, за відсутності документа, що містить склад спадкоємців, виданого нотаріусом чи уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування, за відсутності здійснення пошуків у базі даних заяв, відомостей Державного реєстру прав та його невід'ємних архівних складових частин.

В подальшому, 25.05.2023 о 12 год 21 хв. та 12 год. 28 хв., відповідно, ОСОБА_5 , попередньо незаконно зареєструвавши право власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 0524884000:05:002:0562 за ОСОБА_11 та 0524884000:05:002:0414 за ОСОБА_10 , продовжуючи свій протиправний умисел, зловживаючи своїм повноваженнями, наданими у зв'язку зі здійсненням професійної діяльності, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди, перебуваючи на своєму робочому місці, прийняла рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 25.05.2023 № 67745958, на підставі якого внесено запис про реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 0524884000:05:002:0562, вартістю 223059 гривень та № 67746174, на підставі якого внесено запис про реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 0524884000:05:002:0414, вартістю 194900 гривень за ОСОБА_9 .

Внаслідок вищезазначених протиправних дій ОСОБА_5 , обіймаючи посаду нотаріуса, зловживаючи своїм повноваженнями, наданими у зв'язку зі здійсненням професійної діяльності, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди, всупереч інтересам служби, завдала матеріального збитку на загальну суму 417959 гривень охоронюваним законом правам громадян, а саме: дійсним спадкоємцям - ОСОБА_12 на суму 223059 гривень та ОСОБА_13 на суму 194900 гривень, що в понад 311 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та відповідно до п. 4 примітки до ст. 364 КК України є тяжкими наслідками.

Крім того, за вищезазначених обставин, 19.05.2023, ОСОБА_9 звернувся до ОСОБА_5 , як приватного нотаріуса Хмільницького районного нотаріального округу Вінницької області, яка здійснює свою діяльність за адресою: Вінницька область, м. Козятин, вул. Героїв Майдану, 20, каб. 10-12, де у службовому кабінеті останньої подав заяву про заведення спадкової справи для здійснення реєстрації права власності на спадкове майно ОСОБА_10 , яка є спадкоємцем ОСОБА_11 за заповітом для видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на спадкове майно, надавши неправдиві дублікати заповітів № 5-39 від 16.05.2023 від імені померлого ОСОБА_11 , та № 5-40 від 16.05.2023 від імені померлої ОСОБА_10 , у якому зазначено: «Я, ОСОБА_10 , що мешкаю в селі Лип'ятин Хмільницького району Вінницької області на випадок моєї смерті роблю таке розпорядження: Все моє майно де б воно не було б і з чого б воно не складалось і взагалі все те, що мені буде належати на день смерті і на що я за законом матиму право заповідаю ОСОБА_9 », на підставі яких вказаним нотаріусом, сформовано Спадкову справу № 61/2023.

В подальшому, за результатом розгляду заяви про державну реєстрацію прав, поданої ОСОБА_9 в інтересах ОСОБА_10 , приватний нотаріус ОСОБА_5 , перебуваючи на своєму робочому місці, прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 24.05.2023 № 67727620, на підставі якого відкрито розділ Державного реєстру прав № 2738970005248 на земельну ділянку з кадастровим номером 0524884000:05:002:0414 площею 2,6495 внесено запис про права власності ОСОБА_10 (запис № 50378433) та припинено запис про інше речове право - право оренди земельної ділянки за Приватним агропромисловим підприємством «Обрій» (запис у спеціальному розділі Державного реєстру прав № 48214969), де документами, поданими для реєстрації державної реєстрації виступило Рішення № 561 від 27.12.2003 про передачу земельної ділянки, виданого Хмільницькою районною державною адміністрацією Вінницької області.

Пунктом 1 частини 1 статті 23 Закону визначено підстави для зупинення розгляду заяви, зокрема подання документів для державної реєстрації прав не в повному обсязі, передбаченому законодавством.

Враховуючи зазначене, приватний нотаріус ОСОБА_5 діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди, зловживаючи своїми повноваженнями нотаріуса, і без наявності правових підстав порушила вимоги ст. 3, 10, 18, 23 Закону, п. 12, 66 Порядку № 1127, п. 20, 21 Порядку № 1141 та прийняла рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) на земельну ділянку з кадастровим номером 0524884000:05:002:0414 за ОСОБА_10 , за відсутності витягу із Спадкового реєстру про наявність заведеної спадкової справи, за відсутності документа, що містить склад спадкоємців, виданого нотаріусом чи уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування, за відсутності здійснення пошуків у базі даних заяв, відомостей Державного реєстру прав та його невід'ємних архівних складових частин.

В подальшому, 25.05.2023 в 12:28 год. ОСОБА_5 , попередньо незаконно зареєструвавши право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 0524884000:05:002:0414 за ОСОБА_10 та продовжуючи свій протиправний умисел, перебуваючи на своєму робочому місці, прийняла рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 25.05.2023 № 67746174, на підставі якого внесено запис про реєстрацію права власності на вищевказану земельну ділянку за ОСОБА_9 , вартість якої відповідно до висновку земельно-оціночної експертизи становила 194900 гривень.

Внаслідок вищезазначених протиправних дій ОСОБА_5 , обіймаючи посаду нотаріуса, зловживаючи своїм повноваженнями, наданими у зв'язку зі здійсненням професійної діяльності, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди, всупереч інтересам служби, завдала матеріального збитку на загальну суму 417959 гривень, з яких, дійсному спадкоємцю - ОСОБА_12 на суму 223059 гривень та дійсному спадкоємцю - ОСОБА_13 на суму 194900 гривень, що в понад 311 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та відповідно до п. 4 примітки до ст. 364 КК України є тяжкими наслідками

Крім того, 08.05.2023 до ОСОБА_5 , як приватного нотаріуса Хмільницького районного нотаріального округу Вінницької області, яка здійснює свою діяльність за адресою: Вінницька область, м. Козятин, вул. Героїв Майдану, 20, каб. 10-12, звернулась ОСОБА_14 де у її службовому кабінеті подала заяву про заведення спадкової справи для здійснення реєстрації права власності на спадкове майно ОСОБА_15 для видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на спадкове майно, надавши неправдивий дублікат заповіту № 5-34 від 26.04.2023 від імені померлої ОСОБА_15 , у якому зазначено: «Я, ОСОБА_15 , що мешкаю в селі маркуші Хмільницького району Вінницької області на випадок моєї смерті роблю таке розпорядження: Все моє майно де б воно не було б і з чого б воно не складалось і взагалі все те, що мені буде належати на день смерті і на що я за законом матиму право заповідаю ОСОБА_16 », на підставі яких вказаним нотаріусом, сформовано Спадкову справу № 51/2023.

В подальшому, за результатом розгляду заяви про державну реєстрацію прав, поданої ОСОБА_14 в інтересах ОСОБА_15 , приватним нотаріусом ОСОБА_5 , перебуваючи на своєму робочому місці, прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 13.06.2023 № 68001933, на підставі якого до розділу Державного реєстру прав № 2595995305120 на земельну ділянку з кадастровим номером 0524884000:03:001:0391 площею 2,4933 внесено запис про перехід права власності від Уланівської сільської ради до ОСОБА_15 (запис № 50612122) та припинено запис про інше речове право - право оренди земельної ділянки за Товариством з обмеженою відповідальністю «Хмільницьке» (запис № 46999042), де документами, поданими для реєстрації державної реєстрації, окрім іншого, виступило Рішення № 401 від 28.08.2003 «Про внесення змін до розпорядження райдержадміністрації від 28.08. № 357», виданого Хмільницькою районною державною адміністрацією Вінницької області.

Враховуючи зазначене, приватний нотаріус ОСОБА_5 діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди, зловживаючи своїми повноваженнями нотаріуса, і без наявності правових підстав порушила вимоги ст. 3, 10, 18, 24, 27 Закону, п. 12 Порядку № 1127, п. 20 Порядку № 1141 та прийняла рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) на земельну ділянку з кадастровим номером 0524884000:03:001:0391 за ОСОБА_15 , на підставі документів, які не давали змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження та без здійснення пошуків відомостей у базі даних заяв Державного реєстру прав.

В подальшому, 14.06.2023 в 16:18 год. ОСОБА_5 , попередньо незаконно зареєструвавши право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 0524884000:03:001:0391 за ОСОБА_15 та продовжуючи свій протиправний умисел, перебуваючи на своєму робочому місці, прийняла рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 14.06.2023 № 68019930, на підставі якого внесено запис про реєстрацію права власності на вищевказану земельну ділянку за ОСОБА_14 , вартість якої відповідно до висновку земельно-оціночної експертизи становила 393642 гривні.

Внаслідок вищезазначених протиправних дій ОСОБА_5 , обіймаючи посаду нотаріуса, зловживаючи своїм повноваженнями, наданими у зв'язку зі здійсненням професійної діяльності, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди, всупереч інтересам служби, завдала матеріального збитку Уланівській сільській раді матеріальної шкоди на суму 393642 гривень, що в понад 293 рази перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та відповідно до п. 4 примітки до ст. 364 КК України є тяжкими наслідками.

Також, 30.05.2023 до ОСОБА_5 , як приватного нотаріуса Хмільницького районного нотаріального округу Вінницької області, яка здійснює свою діяльність за адресою: Вінницька область, м. Козятин, вул. Героїв Майдану, 20, каб. 10-12, звернулась ОСОБА_17 , де у її службовому кабінеті подала заяву про заведення спадкової справи для здійснення реєстрації права власності на спадкове майно ОСОБА_18 , яка є спадкоємцем після померлого ОСОБА_19 , для видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на спадкове майно, надавши неправдивий дублікат заповіту № 5-36 від 28.04.2023 від імені померлого ОСОБА_19 , у якому зазначено: «Я, ОСОБА_19 , що мешкаю в селі Маркуші Хмільницького району Вінницької області на випадок моєї смерті роблю таке розпорядження: Все моє майно де б воно не було б і з чого б воно не складалось і взагалі все те, що мені буде належати на день смерті і на що я за законом матиму право заповідаю ОСОБА_18 », на підставі яких вказаним нотаріусом, сформовано Спадкову справу № 63/2023.

В подальшому, за результатом розгляду заяви про державну реєстрацію прав, поданої ОСОБА_17 в інтересах ОСОБА_19 , приватним нотаріусом ОСОБА_5 , перебуваючи на своєму робочому місці, прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 14.06.2023 № 68016869, на підставі якого до розділу Державного реєстру прав № 2749363805248 на земельну ділянку з кадастровим номером 0524884000:03:002:0318 площею 2,51 внесено запис про право власності ОСОБА_19 (запис № 50624490), де документами, поданими для реєстрації державної реєстрації, окрім іншого, виступило Рішення № 401 від 28.08.2003 «Про внесення змін до розпорядження райдержадміністрації від 28.08. № 357», виданого Хмільницькою районною державною адміністрацією Вінницької області.

Враховуючи зазначене, приватний нотаріус ОСОБА_5 діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди, зловживаючи своїми повноваженнями нотаріуса, і без наявності правових підстав порушив вимоги ст. 3, 10, 18, 24, 27 Закону, п. 12 Порядку № 1127, п. 20 Порядку № 1141 та прийняла рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на земельну ділянку з кадастровим номером 0524884000:03:002:0318 за ОСОБА_19 , на підставі документів, які не давали змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження та без здійснення пошуків відомостей у базі даних заяв Державного реєстру прав.

В подальшому, 21.06.2023 в 18:50 год. ОСОБА_5 , попередньо незаконно зареєструвавши право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 0524884000:03:002:0318 за ОСОБА_19 та продовжуючи свій протиправний умисел, перебуваючи на своєму робочому місці, прийняла рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 21.06.2023 № 68122889, на підставі якого внесено запис про реєстрацію права власності на вищевказану земельну ділянку за ОСОБА_17 , вартість якої відповідно до висновку земельно-оціночної експертизи становила 184640 гривень.

Внаслідок вищезазначених протиправних дій ОСОБА_5 , обіймаючи посаду нотаріуса, зловживаючи своїм повноваженнями, наданими у зв'язку зі здійсненням професійної діяльності, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди, всупереч інтересам служби, завдала матеріального збитку Уланівській сільській раді матеріальної шкоди на суму 184640 гривень, що в понад 137 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та відповідно до п. 3 примітки до ст. 364 КК України є істотною шкодою.

У ході досудового розслідування ОСОБА_5 13.10.2025 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2, 3 ст. 365-2 КК України.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:

- заявами потерпілих про злочин;

- показаннями потерпілих;

- документами спадкової справи № 61/2023;

- документами спадкової справи № 51/2023;

- документами спадкової справи № 63/2023;

- висновком експерта № СЕ-19/106-24/11562-ОЗ від 05.08.2024;

- висновком експерта № СЕ-19/106-24/12101-ОЗ від 13.08.2024;

- висновком експерта № СЕ-19/106-24/11558-ОЗ від 08.08.2024;

- висновком експерта № СЕ-19/120-25/3730-ОЗ від 26.03.2025;

- актом за результатами проведення камеральної перевірки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державного реєстратора - приватного нотаріуса Хмільницького районного нотаріального округу Вінницької області ОСОБА_5 ;

- іншими матеріалами кримінального провадження.

Слідчий в клопотанні зазначає, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні ряду злочинів, за які передбачено максимальне покарання у виді позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна або без такої, а тому під загрозою покарання може здійснити спроби впливу на потерпілих у кримінальному провадженні, свідків та перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, тобто наявні ризики, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України.

Водночас, враховуючи те, що з часу вчинення кримінального правопорушення пройшов тривалий час, ОСОБА_5 місце проживання не змінила, раніше до кримінальної та дисциплінарної відповідальності не притягувалася, продовжує працювати нотаріусом, у зв'язку з чим слідчий у клопотанні зазначає, що достатнім запобіжним заходом для ОСОБА_5 буде запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, який він, за погодженням із прокурором, і просив застосувати.

В зв'язку з вищевикладеним, слідчий за погодженням з прокурором звернувся до суду з даним клопотанням та просив його задовольнити.

Прокурор ОСОБА_3 та слідчий ОСОБА_4 , в судовому засіданні підтримали клопотання слідчого та суду пояснили, що у кримінальному провадженню існують ризики передбачені статтею 177 КПК України, що стало підставою для звернення до суду з даним клопотання.

Підозрювана ОСОБА_5 , в судовому засіданні заперечувала щодо задоволення клопотання. На запитання суду повідомила, що вона одружена, має дитину, працює приватним нотаріусом, не судима, у власності нічого не має, дохід на рік складає 1 600000,00 грн.

Захисники ОСОБА_5 - ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 в судовому засіданні заперечували щодо задоволення клопотання та зазначили, що будь - які ризики відсутні, а дане клопотання є передчасним, тому з огляду на викладене просили відмовити в задоволенні клопотання.

Слідчий суддя, вислухавши учасників судового розгляду, дослідивши клопотання слідчого, дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Згідно ст. 179 КПК України особисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов'язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов'язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Згідно ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України, під час досудового розслідування встановлено наявність ризику, передбаченого ст. 177 КПК України, і в обґрунтування застосування запобіжного заходу щодо ОСОБА_5 прокурор посилається на необхідність запобігання спробам останньої незаконно впливати на потерпілих чи свідків, а також перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Вказані ризики суд вважає реальними, а тому є необхідність покладення на ОСОБА_5 обов'язків, передбачених КПК України.

Відповідно до частини першої та частини другої статті 179 КПК України особисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов'язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов'язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу. Підозрюваному, обвинуваченому письмово під розпис повідомляються покладені на нього обов'язки та роз'яснюється, що в разі їх невиконання до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Вирішуючи питання щодо застосування до ОСОБА_5 запобіжного заходу, суд враховує - вік та стан здоров'я підозрюваної, інші обставини, що мають значення для прийняття відповідного рішення та застосування запобіжного заходу.

Під час розгляду даного клопотання слідчим суддею встановлено, що підозрювана ОСОБА_5 одружена, має дитину, працює приватним нотаріусом, не судима, з її слів дохід на рік складає 1 600000,00 грн., тому з метою запобігання спробам останньої незаконно впливати на потерпілих чи свідків, а також перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, слідчий суддя дійшов висновку, що подане клопотання слідчого є обґрунтованим, оскільки наведений запобіжний захід, з огляду на обставини справи, може запобігти ризикам, зазначеним у ст. 177 КПК України.

Відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК України передбачено, якщо під час розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу, не пов'язаного з триманням під вартою, прокурор доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті, слідчий суддя, суд застосовує відповідний запобіжний захід, зобов'язує підозрюваного, обвинуваченого прибувати за кожною вимогою до суду або до іншого визначеного органу державної влади, а також виконувати один або кілька обов'язків, необхідність покладення яких була доведена прокурором, а саме:

1) прибувати до визначеної службової особи із встановленою періодичністю;

2) не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

3) повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

4) утримуватися від спілкування з будь-якою особою, визначеною слідчим суддею, судом, або спілкуватися з нею із дотриманням умов, визначених слідчим суддею, судом;

5) не відвідувати місця, визначені слідчим суддею або судом;

6) пройти курс лікування від наркотичної або алкогольної залежності;

7) докласти зусиль до пошуку роботи або до навчання;

8) здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну;

9) носити електронний засіб контролю.

З огляду на встановлені судом обставини кримінального правопорушення та особу підозрюваної слідчий суддя дійшов висновку про необхідність покладення на ОСОБА_5 наступних обов'язків:

- прибувати на виклики слідчого, прокурора та суду за першою вимогою;

- не відлучатись з місця проживання, без дозволу слідчого, прокурора або суду, повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання, роботи або навчання;

- утриматись від спілкування із особами, які є свідками у даному кримінальному провадженні;

- здати на зберігання до уповноважених органів закордонний паспорт та інші документи, які дають право на виїзд з України та в'їзд в Україну.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що дане клопотання слідчого є обґрунтованим, оскільки застосування запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання з покладенням на підозрювану таких обов'язків як: прибувати на виклики слідчого, прокурора та суду за першою вимогою, не відлучатись з місця проживання, без дозволу слідчого, прокурора або суду, повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання, роботи або навчання, утриматись від спілкування із особами, які є свідками у даному кримінальному провадженні, здати на зберігання до уповноважених органів закордонний паспорт та інші документи, які дають право на виїзд з України та в'їзд в Україну, може запобігти ризикам зазначеним у ст. 177 КПК України.

З огляду на вищенаведене, слідчий суддя дійшов до висновку, що дане клопотання підлягає задоволенню.

На підставі наведеного, керуючись ст. 176, 177, 179, 181,194 КПК України, слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області ОСОБА_4 задовольнити.

Застосувати до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання в межах строку досудового розслідування, а саме до 13 грудня 2025 року.

Покласти на ОСОБА_5 наступні обов'язки:

- прибувати на виклики слідчого, прокурора та суду за першою вимогою;

- не відлучатись з місця проживання, без дозволу слідчого, прокурора або суду, повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання, роботи або навчання;

- утриматись від спілкування із особами, які є свідками у даному кримінальному провадженні;

- здати на зберігання до уповноважених органів закордонний паспорт та інші документи, які дають право на виїзд з України та в'їзд в Україну.

Термін дії покладених судом обов'язків визначити в межах строку досудового розслідування, тобто до 13 грудня 2025 року.

У разі невиконання ОСОБА_5 покладених на неї обов'язків зазначених у даній ухвалі до останньої може бути застосовано більш жорстокий запобіжний захід та на неї може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Контроль за виконанням особистого зобов'язання покласти на слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області ОСОБА_4 .

Ухвала слідчого судді є остаточною та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя