Ухвала від 03.10.2025 по справі 757/48013/25-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/48013/25-к

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4 ,

підозрюваного ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в м. Києві клопотання старшого слідчого Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 , про відсторонення від посади підозрюваного у кримінальному провадженні № 42023000000001248 від 28.07.2023, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , -

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 за погодженням прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді Печерського районного суду м. Києва з клопотанням про відсторонення підозрюваного у кримінальному провадженні № 42023000000001248 від 28.07.2023, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади завідувача Сектору організаційного забезпечення, взаємодії зі ЗМІ та міжнародного співробітництва Державної служби геології та надр України.

В обґрунтування клопотання слідчий зазначає, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000001248 від 28.07.2023 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч.ч. 2, 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 240-1 КК України, ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 240-1 КК України, ОСОБА_9 та ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 240-1 КК України, ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 240-1 КК України, а також за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 240, ч. 2 ст. 364 КК України

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, однак не пізніше січня 2022 року, всупереч вимогам законодавства України, яким регламентовано процедуру промислового видобутку та реалізації бурштину, діючи умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, посягаючи на встановлені законодавством України суспільні відносини у сфері надрокористування, усвідомлюючи, що його діяльність є протиправною, несе велику суспільну небезпеку, може призвести до тяжких наслідків, з метою особистої наживи та отримання неконтрольованого державою прибутку, вирішив створити стійке ієрархічне об'єднання - злочинну організацію, діяльність якої спрямована на:

- вчинення тяжких злочинів, пов'язаних з незаконним видобуванням та збутом бурштину, законність походження якого не підтверджується відповідними документами;

- використання коштів, здобутих від незаконного видобування та збуту бурштину з метою продовження злочинної діяльності у вказаній сфері, а також з метою особистого збагачення.

Визначившись з напрямом протиправної діяльності та поклавши на себе функції організатора злочинної організації, усвідомлюючи складність процесу незаконного видобування бурштину, а також усіх інших дій, необхідних для забезпечення зазначеної діяльності, та неможливість здійснення вказаної діяльності самостійно, ОСОБА_7 , для досягнення своїх злочинних намірів розробив план, яким передбачив наступне:

1) підбір в якості співучасників злочинної організації довірених осіб, в тому числі тих, які мають знання, досвід та зв'язки у сфері видобування бурштину, які повністю визнаватимуть його владу та авторитет, як лідера злочинної організації, дотримуватимуться в суворому порядку встановлених ним правил поведінки, погодяться залучати інших осіб для заняття протиправною діяльністю у складі злочинної організації;

2) визначення чіткої схеми злочинної діяльності та відповідної організаційно-структурної будови злочинної організації з її поділом на підрозділи на чолі з довіреними особами, з диференціацією задач і функцій кожного з цих підрозділів, необхідних для досягнення спільної злочинної мети самої організації, а також розподілення ролі та функції між майбутніми співучасниками вчинення злочинів, структури їх підпорядкування;

3) визначення, за участі інших учасників злочинної організації, перспективних ділянок бурштиноносних надр, на яких можливо здійснювати видобуток бурштину;

4) визначення суб'єкта господарювання, від імені якого здійснюватиметься діяльність по промисловому видобутку бурштину, а також установлення вирішального впливу в указаному суб'єкті господарювання та керівництвом ним;

5) фінансування визначеного суб'єкта господарювання з метою забезпечення участі в аукціонах з продажу спеціальних дозволів на користування надрами;

6) участь в аукціонах з продажу спеціальних дозволів на користування надрами;

7) організація на ділянках бурштинонсних надр процесу незаконного видобування бурштину на чолі з довіреною особою, яка підпорядковуватиметься організатору злочинної організації та діятиме як керівник окремого підрозділу в складі злочинної організації з одночасним дорученням такій особі здійснювати дії щодо:

- безпосереднього керівництва діяльністю з видобутку бурштину на місцях;

- пошук техніки (екскаваторів, тракторів, вантажівок, заправників, промиваючих установок, мотопом тощо), необхідної для видобутку бурштину;

- забезпечення вказаної техніки пальним;

- слідкування за технічним станом техніки та оперативне усунення поломок та несправностей, які виникатимуть в процесі видобутку бурштину;

- підбір робітників, які керуватимуть технікою та вчинятимуть дії з безпосереднього видобутку бурштину;

- підбір керівника охорони та охоронців, які здійснюватимуть постійний нагляд за робітниками під час видобутку бурштину;

- визначення місць зберігання видобутого бурштину;

- пошук осіб, які здійснюють викуп бурштину з уникненням від податкового обліку;

8) налагодження корупційних зв'язків із окремими представниками Державної служби геології та надр України з метою повного сприяння діяльності з незаконного видобування бурштину, починаючи від участі в аукціонах з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та закінчуючи розробленням документів з метою надання ознак законності й прикриття протиправної діяльності (проектів дослідно-промислової розробки, звітів, листів, повідомлень тощо), а також отримання оперативної інформації щодо перевірочних заходів, які можуть здійснюватися відносно суб'єкта господарювання, від імені якого здійснюватиметься незаконне видобування бурштину.

9) забезпечення взаємозв'язку між діями окремих членів злочинної організації та координації їх діяльності шляхом визначення конкретних завдань кожного учасника злочинної організації;

10) організації суворої системи звітності та контролю, в якій учасники нижчої ланки злочинної організації звітують про виконання покладених на них функцій перед вищестоящими в ієрархічній структурі злочинної організації;

11) забезпечення стабільності та безпеки функціонування злочинної організації шляхом протидії внутрішнім та зовнішнім дезорганізуючим факторам:

- сувора конспірація злочинної діяльності, підбір учасників злочинної організації серед довірених осіб;

- залучення до діяльності злочинної організації осіб, які не обізнані про протиправний характер діяльності такої організації, шляхом повідомлення їм недостовірної інформації щодо наявності законних підстав для видобутку бурштину;

- конспірація місць зберігання та фасування видобутого бурштину;

- використання під час приватного спілкування між учасниками злочинної організації мобільних додатків для миттєвого обміну повідомленнями «Signal», «Telegram», «WhatsApp», «Threema» тощо, а також використання при обговоренні питань злочинної діяльності, спрямованої на видобуток та збут бурштину умовностей та скорочень, кодових назв;

- впровадження спільних неформальних правил поведінки всередині злочинної організації, обов'язкових для виконання всіма її членами, зокрема, надання учасникам злочинної організації вигаданих імен та прізвиськ;

- налагодження корупційних зв'язків із окремими представниками органів державної лісової охорони з метою безперешкодного передання земель лісового призначення у користування злочинної організації та нездійснення контрольних заходів щодо стану використання таких земель;

- налагодження корупційних зв'язків із окремими представниками інших правоохоронних органів, з метою одержання оперативної інформації про діяльність правоохоронних органів, забезпечення можливості безперешкодного видобутку та збуту бурштину та не притягнення до встановленої законом відповідальності.

Вибудувана ОСОБА_7 та іншими учасниками злочинної організації структура злочинної організації включала в себе наступні структурні частини (підрозділи):

1) «Київські», до якого входили ОСОБА_7 , ОСОБА_12 , ОСОБА_5 та інші невстановлені в ході досудового розслідування особи;

2) «Кар'єр», до якого входили ОСОБА_8 , ОСОБА_13 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та інші невстановлені в ході досудового розслідування особи;

3) «Правоохоронці», до якого входив ОСОБА_9 та інші невстановлені в ході досудового розслідування особи;

Для реалізації своїх злочинних планів ОСОБА_7 не пізніше ніж у червні 2022 року (більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено) за пропозицією ОСОБА_10 у невстановленому досудовим розслідуванням місці залучив до складу злочинної організації ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з яким ОСОБА_10 познайомився не пізніше ніж у квітні 2022 року та мав дружні стосунки, ознайомив його зі своїми злочинними намірами, довівши до його відома деталі заздалегідь розробленого плану вчинення злочинів.

Так, наказом Державної служби геології та надр України від 07.04.2022 № 37-к ОСОБА_5 переведено на посаду завідувача Сектору організаційного забезпечення, взаємодії зі ЗМІ та міжнародного співробітництва Державної служби геології та надр України (далі - Держгеонадра).

Відповідно до Положення про Сектор організаційного забезпечення, взаємодії зі ЗМІ та міжнародного співробітництва Державної служби геології та надр України, затвердженого наказом Держгеонадр від 18.04.2022 № 131, сектор є самостійним структурним підрозділом Держгеонадр і підпорядковується Голові Держгеонадр. Основним завданням сектору є організаційне забезпечення діяльності Держгеонадр, організація інформування широких кіл громадськості та засобів масової інформації про основні напрямки роботи, висвітлення діяльності Держгеонад, забезпечення усіх видів міжнародного співробітництва в сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Згідно з посадовою інструкцією завідувача Сектору організаційного забезпечення, взаємодії зі ЗМІ та міжнародного співробітництва Держгеонадр, затвердженою Головою Держгеонадр 07.04.2022, з якою ОСОБА_5 ознайомився того ж дня, посада завідувача вказаного Сектору відноситься до категорії посад державної служби «Б». Метою посади забезпечення виконання покладених на Сектор завдань щодо організаційного забезпечення діяльності Держгеонадр, організації інформування широких кіл громадськості та засобів масової інформації про основні напрямки роботи, висвітлення діяльності Держгеонад, забезпечення усіх видів міжнародного співробітництва в сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Отже, ОСОБА_5 , обіймаючи посаду завідувача Сектору організаційного забезпечення, взаємодії зі ЗМІ та міжнародного співробітництва Державної служби геології та надр України був службовою особою та виконував організаційно-розпорядчі функції.

Відповідно до відведеної йому ОСОБА_7 за пропозицією ОСОБА_10 ролі у плані злочинних дій, ОСОБА_5 до 01.05.2024, тобто до моменту припинення діяльності злочинної організації, виконував у її складі такі функції:

- усунення організаційних перешкод у вигляді встановленого законодавством порядку проведення та документального оформлення видобувних робіт, з огляду на протиправний характер діяльності злочинної організації та відсутність у її учасників знань у сфері надрокористування, з метою забезпечення її довготривалої й безперешкодної діяльності та досягнення кінцевої мети діяльності злочинної організації - отримання прибутків від незаконного видобування бурштину;

- участь в пошуку перспективних ділянок надр, на яких можливо здійснювати видобуток бурштину в промислових масштабах, шляхом використання свого службового становища та особистих контактів зі службовими особами Державної служби геології та надр України, зокрема надання інформації про такі ділянки, їх місцерозташування, координати, надсилання ситуаційних планів, юридичних осіб, які ініціювали або номінували ділянки надр для виставлення на аукціон, перспективи перемоги на таких аукціонах тощо;

- участь в підготовці документів щодо купівлі-продажу спеціальних дозволів на користування надрами № 5384 від 31.05.2022 («Федорівська-7») та № 5385 від 31.05.2022 («Федорівська-8»), а саме угод про умови користування надрами, угод про купівлю геологічної інформації та інших;

- повне документальне супроводження діяльності ТОВ «КЕНЛІКС ПРОДАКТ» з незаконного видобування бурштину шляхом розроблення та/або участі в розробленні відповідних документів, форм звітності, проектів дослідно-промислової розробки та інших документів з метою прикриття та надання ознак законності злочинній діяльності;

- пошук та співпраця з проектними організаціями під час розробки проектів дослідно-промислової розробки родовищ бурштину з метою надання ознак законності вказаній діяльності;

- особисте відвідування ділянок бурштиноносних надр «Федорівська-7» та «Федорівська-8» під час розроблення проектів дослідно-промислової розробки;

- використання зв'язків в центральних органах виконавчої влади, які реалізують державну політику у сфері лісового та мисливського господарства з метою погодження проведення розвідувальних та видобувних робіт на ділянках надр «Федорівська-7» та «Федорівська-8», які розташовані на землях лісового фонду;

- постійні консультації учасників злочинної організації щодо процесу документального оформлення діяльності з незаконного видобування бурштину, а саме комунікація з організатором злочинної діяльності - ОСОБА_7 , надсилання йому відповідних документів та іншої інформації, яка стосується діяльності з видобування бурштину, інформування про поточний стан справ, пророблену роботу та заплановані дії через цивільну дружину останнього - ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також надання такої інформації ОСОБА_10 ;

- покриття частини витрат, пов'язаних з оформленням документів щодо надання ознак законності діяльності з видобування бурштину, за власний рахунок;

- інформування учасників злочинної організації про запити правоохоронних органів та інших органів державної влади, які надходять до Держгеонадр, та в яких міститься інформація, що є важливою для діяльності злочинної організації, з огляду на її протиправний характер, з метою утруднення викриття;

- приховування від правоохоронних органів інформації про злочини, вчинені учасниками злочинної організації;

- отримання частини незаконних прибутків від діяльності злочинної організації.

Таким чином, ОСОБА_7 у невстановлений в ході досудового розслідування час, однак не пізніше січня 2022 року, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, вирішив створив стійке ієрархічне об'єднання, яке набуло ознак злочинної організації та почало діяти у невстановлений досудовим розслідування час, однак не пізніше червня 2022 року, до складу якої увійшли ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_12 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_13 , ОСОБА_5 та інші невстановлені у ході досудового розслідування особи, які за попередньою змовою зорганізувалися для спільної злочинної діяльності з метою отримання прибутку від вчинення тяжких злочинів проти довкілля, зокрема незаконного видобування бурштину, та в період з червня 2022 року до 01.05.2024 року здійснював загальне керівництво такою злочинною організацією та одним із її структурних підрозділів, координацію кримінально протиправної діяльності її учасників, а також забезпечив фінансування та функціонування злочинної організації.

У період часу з червня 2022 року по 01.05.2024 року створена ОСОБА_7 злочинна організація під його керівництвом, а також під керівництвом співорганізатора та керівника її структурної частини ОСОБА_8 вчинила ряд тяжких злочинів, пов'язаних із незаконним видобуванням бурштину.

01.10.2025 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 240-1 КК України.

Обставини, що дають підстави підозрювати ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення підтверджуються зібраними матеріалами досудового розслідування, а саме:

- повідомленням про вчинення кримінального правопорушення, а також іншими матеріалами зібраними працівниками Служби безпеки України під час досудового розслідування;

- спеціальним дозволом на користування надрами № 5384 від 31.05.2022 (ділянка «Федорівська-7») з додатками;

- спеціальним дозволом на користування надрами № 5385 від 31.05.2022 (ділянка «Федорівська-8») з додатками;

- актами приймання-передачі часток у статутному капіталі ТОВ «КЕНЛІКС ПРОДАКТ»;

- зверненнями ТОВ «КЕНЛІКС ПРОДАКТ» до ДП «Клесівське лісове господарство» щодо погодження на проведення геологічного вивчення, дослідно-промислової розробки ділянок бурштину «Федорівська-7» та «Федорівська-8» від 07.06.2022;

- листами ДП «Клесівське лісове господарство» щодо погодження геологічного вивчення ділянок бурштину «Федорівська-7» та «Федорівська-8» від 07.06.2022;

- листами Державного агентства лісових ресурсів України щодо погодження геологічного вивчення ділянок бурштину «Федорівська-7» та «Федорівська-8» від 07.09.2022;

- відомостями щодо державної реєстрації робіт і досліджень, пов'язаних із геологічним вивченням надр (форма 3-гр);

- угодами № 5 та № 6 про проведення розвідувальних та видобувних робіт на ділянках бурштиноносних надр «Федорівська-7» та «Федорівська-8» від 08.07.2022, укладені між Сарненською РДА та ТОВ «КЕНЛІКС ПРОДАКТ»;

- актами приймання-передачі ділянок «Федорівська-7» та «Федорівська-8» від 08.07.2022;

- договором № 01-07/2022 від 11.07.2022 на надання послуг будівельними машинами, механізмами та автотранспортом, укладений між ТОВ «КЕНЛІКС ПРОДАКТ» та ТОВ «СТРОНГ-БРУК» з актами надання послуг;

- договором № 01-01/2023 від 01.01.2023 на надання послуг будівельними машинами, механізмами та автотранспортом, укладений між ТОВ «КЕНЛІКС ПРОДАКТ» та ТОВ «СТРОНГ-БРУК» з актами надання послуг;

- листом ТОВ «КЕНЛІКС ПРОДАКТ» від 24.08.2022 № 2408/22-12 до ІНФОРМАЦІЯ_4 про початок робіт на ділянках «Федорівська-7» та «Федорівська-8»;

- листом ТОВ «КЕНЛІКС ПРОДАКТ» від 24.08.2022 № 2408/22-11 до Сарненської РДА про початок робіт на ділянках «Федорівська-7» та «Федорівська-8»;

- звітом ТОВ «КЕНЛІКС ПРОДАКТ» за 2022 рік про виконання Програм робіт, які є додатками до Угод про умови користування надрами від 31.05.2022 № 5384 та № 5385;

- звітами ТОВ «КЕНЛІКС ПРОДАКТ» про відсутність видобутого бурштину на ділянках «Федорівська-7» та «Федорівська-8» за 2022 рік (форма 5-гр);

- відповіддю ДП «Гірник» МПВП «Гірник-РЕМО ЛТД», ТОВ щодо розроблення проектів дослідно-промислової розробки на бурштин ділянок «Федорівська-7» та «Федорівська-8» від 10.10.2024;

- відповіддю ДКЗ України на запит слідчого від 01.11.2024 про відсутність звернень ТОВ «КЕНЛІКС ПРОДАКТ» щодо проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин;

- відповіддю Міндовкілля на запит слідчого від 21.11.2024 щодо неможливості проведення дослідно-промислової розробки за відсутності ГЕО-2;

- відповіддю ТОВ «ГК «Геонікс» на запит слідчого від 22.11.2024 № 04/11-24 щодо не проведення жодних робіт для ТОВ «КЕНЛІКС ПРОДАКТ»;

- протоколом за результатом проведення негласної слідчої (розшукової) дії - спостереження за місцем від 10.10.2023

- протоколом обшуку від 01.05.2024 (територія ділянок «Федорівська-7» та «Федорівська-8»);

- довідкою спеціалістів Держгеонадр щодо участі в слідчих діях 01.05.2024;

- звітом спеціаліста ОСОБА_15 від 15.05.2024 з картограмами щодо меж ділянок та обсягу видобутого ґрунту;

- висновком судової гемологічної експертизи від 16.09.2024 № 8401/24-34;

- лист Держгеонадр від 30.10.2024 (у відповідь на постанову слідчого про залучення спеціалістів) щодо порушення вимого законодавства в сфері надрокористування ТОВ «КЕНЛІКС ПРОДАКТ», а також визначення обсягу видобутого бурштину;

- лист Держгеонадр від 11.04.2025 щодо виправлення описки;

- висновком інженерно-екологічної експертизи від 04.04.2025 № 157/6

- висновком інженерно-екологічної експертизи від 18.04.2025 № 188/6;

- протоколом за результатом проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_7 від 30.11.2023;

- протоколом огляду телефону ОСОБА_10 від 01.02-04.03.2025;

- протоколом огляду телефону ОСОБА_10 22.01-17.03.2025;

- протоколом за результатом проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_11 від 10.01.2024;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_16 від 09.10.2024;

- протокол допиту свідка ОСОБА_17 від 09.10.2024;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_18 від 29.05.2025;

- протоколом огляду мобільних телефонів ОСОБА_7 та ОСОБА_14 від 31.05-15.07.2025;

- протоколом огляду мобільного телефону ОСОБА_8 від 14.08-18.09.2025;

- протоколом огляду мобільного телефону ОСОБА_5 від 07-17.07.2025;

- протоколом огляду ноутбука ОСОБА_5 від 30.05-18.07.2025;

- протокол огляду інформації мобільних операторів від 25-29.09.2025;

- наказами про призначення на посаду та службовими обов'язками ОСОБА_5

- іншими матеріалами досудового розслідування у своїй сукупності.

Слідчий зазначає, що враховуючи те, що підозрюваний перебуваючи на займаній посаді може знищити речі чи підробити і документи, що мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, або ж продовжити протиправну поведінку, виникла необхідність у відстороненні його від посади.

У клопотанні слідчий зазначає, що з урахуванням відомих підозрюваному обставин кримінального правопорушення та матеріалів кримінального провадження, підозрюваний може вдатися до вчинення погроз фізичною розправою, умовлянь, підкупу, шантажу, інших дій насильницького характеру з метою впливу на інших підозрюваних, а також на свідків, які як допитані так і не допитані у кримінальному провадженні, та зміни останніми показів в частині фактичних обставин. Вплив на підозрюваних та свідків може сприяти уникненню притягнення підозрюваного до кримінальної відповідальності.

Ризик незаконного впливу на інших осіб об'єктивізується також з огляду на встановлену КПК України процедуру отримання показань від осіб, які є свідками у кримінальному провадженні, а саме спочатку на стадії досудового розслідування показання отримуються шляхом допиту слідчим чи прокурором, а після направлення обвинувального акту до суду на стадії судового розгляду - усно шляхом допиту особи в судовому засіданні (ч.ч. 1, 2 ст. 23, ст. 224 КПК України). Суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченому ст. 225 КПК, тобто допитаних на стадії досудового розслідування слідчим суддею. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них.

Тобто ризик впливу на свідків існує не лише на початковому етапі кримінального провадження при зібранні доказів, а й на стадії судового розгляду, до моменту безпосереднього отримання судом показань від свідків та дослідження їх судом. За таких обставин заборона спілкуватися з певними визначеними особами як наслідок встановлення ймовірного впливу на них - це об'єктивна необхідність забезпечення недоторканості показань інших учасників кримінального провадження, які мають доказову цінність. У зв'язку з чим достатня вірогідність ризику впливу на свідків, оскільки, не будучи обмеженим у вільному доступі до інших осіб, підозрюваний може здійснювати на них вплив з метою їх спонукання до ненадання показань, перекручування або спотворення обставин, які їм відомі.

Окрім цього у кримінальному провадженні на цей час проводяться процесуальні дії, спрямовані на встановлення усіх осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення, коло яких є добре відомим ОСОБА_5 . Таким чином, ОСОБА_5 зможе зустрічатися з такими особами, надавати їм поради щодо уникнення від кримінальної відповідальності, приховання та знищення документів та речових доказів, намагатиметься вплинути на таких осіб з метою домогтися надання ними неправдивих показань на свою користь, приховати організаторів, керівників та інших активних учасників вказаної злочинної організації, а також осіб, що протягом тривалого часу сприяли її безперешкодній діяльності на території України.

Крім цього, враховуючи важливість та силу доказового значення висновків експертів, звітів спеціалістів у цьому провадженні підозрюваний, як особисто так і через інших невстановлених учасників злочинної організації може вдатися до впливу на них з метою дискредитації їх висновків, а також примусити експертів та спеціалістів до надання неправдивих показань у суді.

Зокрема, в ході досудового розслідування в якості спеціалістів залучалися службові особи Державної служби геології та надр України, які надавали довідки за результатами участі в слідчих діях та інші матеріали, що мають значення для досудового розслідування та лягли в основу письмових повідомлень про підозру учасникам злочинної організації. З огляду на важливість вказаних процесуальних документів для слідства, а також можливість допиту таких спеціалістів під час судових засідань під час розгляду справи по суті, ОСОБА_5 , використовуючи своє службове становища та зв'язки може вжити заходів з метою впливу на цих спеціалістів, що негативно вплине на кримінальне провадження. Такий вплив може здійснюватися підозрюваним безпосередньо або опосередковано через інших осіб.

Разом з тим, на цей час у кримінальному провадженні не проведено увесь комплекс необхідних слідчих (розшукових) дій, не встановлено усі обставини, що мають значення для досудового розслідування, не встановлені усі місця зберігання предметів та документів, що можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні, а відтак наявний ризик того, що підозрюваний, перебуваючи на волі може знищити, приховати або спотворити речі та документи, які мають значення речових доказів у кримінальному провадженні.

Так, частиною матеріалів досудового розслідування є копії документів, оригінали яких перебувають у володінні Державної служби геології та надр України. Не будучи відстороненим від посади та маючи вільний доступ до будівлі Держгеонадр, ОСОБА_5 , в тому числі використовуючи свої зв'язки та службове становище, зможе знищити оригінали таких документів або ж підробити їх, що поставить під сумнів використання їх копій під час судового розгляду справи по суті. Крім того, частина документів, що мають значення для досудового розслідування сформована в електронну форматі та перебуває в інформаційних електронних системах Держгеонадр, чим може скористатися ОСОБА_5 та знищити такі документи з відповідних баз.

Встановлено, що не зважаючи на дію воєнного стану, ОСОБА_5 регулярно перебуває за межами України. Так, ОСОБА_5 після повномасштабного вторгнення рф тричі перетинав державний кордон, а саме 09.06.2023, після чого повернувся 17.06.2023; 10.12.2024, після чого повернувся 14.12.2024; 05.05.2025, після чого повернувся 07.05.2025.

Крім цього, згідно зі змістом протоколу огляду від 01.02-04.03.2025 встановлено наявність зв'язків у учасників злочинної організації з особами поза межами України, зокрема листування з абонентами Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії з приводу збуту бурштину та можливості подальшого контактування з особами на території Республіки Польща, які займаються незаконною купівлею-продажем корисних копалин, що, враховуючи вертикальну та горизонтальну ієрархії учасників вказаної злочинної організації, підтверджує реальність ризику переховування від органів досудового слідства та суду та наявність ризику вчинення інших кримінальних правопорушень, у тому числі пов'язаних із незаконним збутом бурштину, щодо кожного із її учасників.

Також, як зазначалося вище, ОСОБА_5 тривалий час обіймає керівну посаду одного із структурних підрозділів Державної служби геології та надр України. Високий рівень посади зумовлює широке коло зв'язків з представниками різних органів державної влади та місцевого самоврядування, які можуть використовуватися ОСОБА_5 для уникнення від кримінальної відповідальності, в тому числі шляхом опосередкованого впливу на такі органи з метою приховання від органу досудового розслідування необхідних речей та документів та вчинення інших дій, створення штучних доказів невинуватості тощо.

Разом з тим, перебуваючи на посаді ОСОБА_5 з метою утруднення з'ясування обставин кримінальних правопорушень може вчинити інші кримінальні правопорушення, зокрема підроблення документів, умисне знищення майна, що може мати значення речових доказів (мобільних телефонів, документів, незаконно видобутого бурштину тощо).

Прокурор в судовому засіданні підтримала клопотання з викладених у ньому підстав та просила його задовольнити.

Захисник та підозрюваний у судовому засіданні щодо задоволення клопотання заперечили.

Вислухавши думку прокурора в обґрунтування заявленого клопотання, пояснення підозрюваного та його захисника, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя приходить наступного висновку.

Слідчим суддею встановлено, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000001248 від 28.07.2023 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч.ч. 2, 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 240-1 КК України, ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 240-1 КК України, ОСОБА_9 та ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 240-1 КК України, ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 240-1 КК України, а також за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 240, ч. 2 ст. 364 КК України

01.10.2025 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 240-1 КК України.

Відповідно до ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.

Приймаючи таке рішення, слідчий суддя виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні прокурора та доданих матеріалах та з того, що слідчий суддя на даному етапі провадження не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу.

Для застосування цього заходу забезпечення кримінального провадження (тобто відсторонення від посади) слідчий, прокурор зобов'язані довести наявність достатніх підстав вважати, що такий захід є необхідним для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, що мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Судовим розглядом встановлено, що санкція ч. 3 ст. 240-1 КК України передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років з конфіскацією майна.

Обставини вчинення кримінального правопорушення дають підстави вважати, що перебування ОСОБА_5 на займаній посаді сприяло вчиненню кримінального правопорушення, адже останній саме під час виконання своїх службових обов'язків перебуваючи на робочому місці, будучи службовою особою вчиняв дане кримінальне правопорушення. Тобто, такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення та запобігання протиправній поведінці підозрюваного ОСОБА_5 .

Так, стороною обвинувачення доведено, що подальше перебування ОСОБА_5 на посаді заступника начальника слідчого відділення відділу поліції на станціях залізничного транспорту Головного управління Національної поліції у місті Києві, дає можливість останньому застосовувати своє службове положення та незаконно впливати на свідків та інших учасників провадження, а також протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Так, ОСОБА_5 для уникнення кримінальної відповідальності, може використати свої владні повноваження та зв'язки для незаконного впливу на свідків.

Cпеціальними умовами відсторонення від посади є: наявність в особи процесуального статусу підозрюваного, обвинуваченого; перебування його на посаді.

Слідчий суддя вважає за необхідне зазначити, що відсторонення від посади це тимчасове, вимушене недопущення особи, яка перебуває у певних службових відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, підприємствами, установами організаціями, до виконання своїх функціональних обов'язків з підстав і в порядку, передбачених КПК України.

Згідно ст. 43 Конституції України кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду діяльності, а також гарантує громадянам захист від незаконного звільнення.

Разом з тим, відсторонення особи від посади, що має тимчасовий характер, не є тотожним із поняттям звільнення з роботи. Відсторонення підозрюваного ОСОБА_5 від посади є необхідним для належного забезпечення кримінального провадження, дотримання завдань кримінального провадження, передбачених ст. 2 КПК України та загальних засад кримінального провадження, передбачених ст.7 КПК України .

Також при вирішенні питання щодо відсторонення підозрюваного ОСОБА_5 від посади, беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, встановлено, що суд своїм рішенням повинен забезпечити не лише права підозрюваного, але й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів, що вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.

За викладених обстави, слідчий суддя вважає, що слідчим в клопотанні та прокурором в судовому засіданні доведено потреби досудового розслідування, які виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного - ОСОБА_5 , як відсторонення останнього від посади, враховуючи при цьому те, що негативні наслідки відсторонення від посади ОСОБА_5 який підозрюється у злочині середньої тяжкості, не перевищують необхідність та можливість досягнення завдань у даному кримінальному правопорушенні, а його перебування на посаді буде суперечити завданням кримінального судочинства та інтересам громадського суспільства загалом, а тому вважає за необхідне клопотання задовольнити та відсторонити підозрюваного від займаної посади, в межах строку досудового розслідування.

Керуючись ст.ст. 155-157, 309, 392 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання - задовольнити.

Відсторонити підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади завідувача Сектору організаційного забезпечення, взаємодії зі ЗМІ та міжнародного співробітництва Державної служби геології та надр України в межах строку досудового розслідування, а саме до 21.11.2025.

Копію ухвали направити для відома та виконання до Сектору організаційного забезпечення, взаємодії зі ЗМІ та міжнародного співробітництва Державної служби геології та надр України.

Контроль за виконанням ухвали слідчого судді покласти на слідчого у даному кримінальному провадженні.

Встановити строк дії ухвали до 21.11.2025 включно.

Ухвала підлягає негайному виконанню.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1