Справа № 706/1488/25
3/706/546/25
17 жовтня 2025 року м.Христинівка
Суддя Христинівського районного суду Черкаської області Школьна А.В., за участю особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянула справи про адміністративні правопорушення, які надійшли від ВПД № 3 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області, щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючого на посаді змінного майстра ДПКЗУ «Хлібна база 86», зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 124, ст. 122-4 КУпАП,
30.09.2025 близько 14 год 56 хв водій ОСОБА_1 на перехресті вулиць Українська - В. Чорновола в м. Христинівка Уманського району Черкаської області, керуючи автомобілем «Daewoo Lanos» н.з. НОМЕР_1 , виконуючи поворот ліворуч, не зайняв відповідне положення та здійснив наїзд на металевий паркан, внаслідок чого пошкодив його, чим порушив вимоги п. 10.5 Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
У послідуючому, ОСОБА_1 залишив місце дорожньо - транспортної пригоди, до якої був причетний, чим порушив п. 2.10а Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 122 - 4 КУпАП.
Справи щодо двох адміністративних правопорушень відносно ОСОБА_1 за ст. 124 та ст. 122-4 КУпАП постановою судді від 17.10.2025 об'єднані в одне провадження з присвоєнням ЄУН 706/1488/25.
Передбачені ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП права ОСОБА_2 роз'яснені.
У судовому засіданні ОСОБА_2 свою вину у вчиненні правопорушень визнав повністю, факту наїзду на паркан та залишення місця ДТП не заперечував. Повідомив, що шкоду, завдану дорожньо - транспортною пригодю, відшкодував.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши письмові матеріали справи, переглянувши відеозапис, суддя дійшла таких висновків та такого рішення.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
За змістом ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до положень КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення, які доводяться шляхом подання доказів.
У статті 251 КУпАП зазначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею ст. 280 КУпАП на орган (посадову особу) покладено обов'язок з'ясувати при розгляді справи про адміністративне правопорушення: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Надаючи правову оцінку діям ОСОБА_1 , суддя виходить із таких положень чинного законодавства.
Пунктом 1.9 ПДР України визначено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Статтею 124 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна
Зазначена норма є бланкетною та відсилає до Правил дорожнього руху України, пунктом 10.5 яких визначено, що поворот необхідно виконувати так, щоб під час виїзду з перехрещення проїзних частин транспортний засіб не опинився на смузі зустрічного руху, а у разі повороту праворуч слід рухатися ближче до правого краю проїзної частини.
За приписами пункту 2.10а ПДР України у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.
Залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні, тягне за собою відповідальність, передбачену статтею 122-4 КУпАП.
Дослідженням наявних у справі доказів суддею встановлені такі обставини:
- згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 472037 від 03.10.2025, водій ОСОБА_1 30.09.2025 близько 14 год 56 хв на перехресті вулиць Українська - В. Чорновола в м. Христинівка Уманського району Черкаської області, керуючи автомобілем «Daewoo Lanos» д.н.з. НОМЕР_1 , виконуючи поворот ліворуч, не зайняв відповідне положення, та здійснив наїзд на металевий паркан, внаслідок чого пошкодив його, чим порушив вимоги п. 10.5 Правил дорожнього руху України. Свою провину у вчиненні даного правопорушення водій визнав, про що власноруч зазначив у протоколі;
- із складеного 03.10.2025 поліцейським протоколу ЕПР1 № 472049 слідує, що ОСОБА_1 після зіткнення із парканом, залишив місце ДТП, до якого був причетний, чим порушив пункт 2.10 а ПДР України;
- згідно зі схемою місця ДТП, складеною працівником поліції о 15 год 55 хв 30.09.2025 дорожньо-транспортна пригода відбулася в м. Христинівка на перехресті вулиць Українська - В. Чорновола. Схема складена в присутності понятих ОСОБА_3 , ОСОБА_4 . Автомобіль на місці події відсутній;
- опитана щодо подій 30.09.2025 ОСОБА_3 пояснила, що цього дня вона перебувала в кафе «Обіван», до неї підійшла знайома ОСОБА_4 та повідомила, що невідомий автомобіль, марки «Ланос», червоного кольору, здійснюючи поворот ліворуч, пошкодив внаслідок наїзду припаркований її електромопед та два металеві стовпчики. Після чого водій поїхав у невідомому напрямку;
- ОСОБА_4 працівникам поліції пояснила, що 30.09.2025 близько 15 год 30 хв знаходилась у кафе «Обіван», яке знаходиться по вул. Українська, 28/8 в м. Христинівка, до неї підійшов ОСОБА_5 та повідомив їй, що на припаркований електроскутер здійснив наїзд автомобіль «Ланос» червоного кольору, який у послідуючому зник із місця пригоди;
- відтворений в засіданні відеозапис події до протоколу серії ЕПР 1 № 472037 від 03.10.2025 містить момент наїзду транспортного засобу на припаркований на тротуарі електромопед та металеву огорожу поряд із кафе.
В судовому засіданні факт керування даним автомобілем ОСОБА_1 не заперечував.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і їх взаємозв'язок в сукупності, суддя приходить до переконання про доведення «поза розумним сумнівом» вини ОСОБА_2 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, ст. 122-4 КУпАП.
Згідно зі ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником так і іншими особами.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксованому в автоматичному режимі.
Приписами частини другої статті 36 КУпАП передбачено, що у випадку вчинення особою кількох адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за вчинені адміністративні правопорушення, не встановлено.
Вирішуючи питання про накладення стягнення за адміністративні правопорушення, суддя відповідно до статті 33 КУпАП враховує характер вчинених правопорушень, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, його поведінку під час та після вчинення адміністративних правопорушень, ступінь його вини, майновий стан, бере до уваги відсутність обставин, які обтяжують адміністративну відповідальність, та вважає за необхідне застосувати до водія ОСОБА_2 адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, яким у даному випадку є правопорушення, передбачене ст. 122-4 КУпАП, у виді штрафу.
Визначений вид та розмір стягнення відповідатиме завданню та меті накладення адміністративного стягнення, буде необхідним і достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративні правопорушення в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
За правилами ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно із Законом України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 грн 60 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст. 1, 7, 9, 22, 23, 33 - 36, 122-4, 124, 245, 247, 251, 252, 276, 283 - 285 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, ст. 122-4 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до вимог ч. 2 ст. 36 КУпАП, адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 200 (двохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) гривень.
Штраф має бути сплачений порушником на рахунок: номер рахунку UA918999980313030149000023001, отримувач коштів ГУК у Черк. обл./Черкаська обл/ 2108130, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37930566; банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.); код класифікації доходів бюджету 21081300.
Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а у разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу упродовж 15 днів в порядку примусового виконання штраф стягнути в подвійному розмірі в сумі 6 800 (шість тисяч вісімсот) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави (отримувач платежу: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001 Код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду. Скаргу на постанову у справі може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, через Христинівський районний суд Черкаської області. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо скаргу про апеляційне оскарження, не було подано.
Суддя Альона ШКОЛЬНА