Єдиний унікальний номер судової справи №678/1412/25
Номер провадження №2-о-678-43/25
15 жовтня 2025 року селище Летичів
Летичівський районний суд Хмельницької області в складі:
головуючого - судді Лазаренка А. В.,
присяжних Бучинської Н. М.,
Іванової Л. О.,
за участю секретаря судового засідання Непийвода Л. Д.,
заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника Вусатюка О. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами окремого провадження в залі суду справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: військова частина НОМЕР_1 , Міністерство оборони України, Летичівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про оголошення особи померлою (загиблою),
09 вересня 2025 року до суду надійшла вказана заява про оголошення особи померлою (загиблою), згідно якої 22 липня 2024 року ОСОБА_1 отримав сповіщення сім'ї № 5/2567 про зниклого безвісти сина штаб-сержант ОСОБА_2 , 1974 року народження, який 19 липня 2024 року зник безвісти внаслідок артилерійського обстрілу, завданого військовими формуваннями російської федерації поблизу н. п. Переїзне Бахмутського району, Донецької області.
На підтвердження того, що син ОСОБА_2 проходив військову службу у Збройних Силах України є: військовий квиток серія НОМЕР_2 ; витягу з наказу в/ч № 111 від 21 квітня 2023 року.
Згідно наказу військової частини № НОМЕР_3 від 02 серпня 2024 року «Про результати службового розслідування за фактом встановлення обставин відсутності особового складу роти вогневої підтримки управління військової частини НОМЕР_1 , які підпадають під ознаки осіб зниклих безвісти», відповідно до заяви за фактом зникнення безвісти встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок ворожого артилерійського обстрілу противника в ході ведення бойових дій з військовими формуваннями російської федерації у районі населеного пункту Переїзне Донецької області зник безвісти (ймовірно загинув) військовослужбовець роти вогневої підтримки управління військової частини НОМЕР_1 , який перебував в підпорядкуванні командира 1 стрілецького батальйону згідно БР командира 10 ОГШБР № 1201-кп від 27 червня 2024 року. Місцезнаходження військовослужбовця штаб-сержанта невідоме.
З дня оголошення ОСОБА_2 безвісно відсутнім минув 1 рік 2 місяці. Встановлення даного факту заявнику потрібно для отримання свідоцтва про смерть, одноразової допомоги, як члену сім'ї загиблого військовослужбовця та для врегулювання правових відносин. Тому вимушений звернутися до суду із заявою про оголошення свого сина ОСОБА_2 померлим. Встановити даний факт іншим шляхом, аніж судовим, неможливо.
09 вересня 2025 року ухвалою суду прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд призначено у порядку окремого провадження.
12 вересня 2025 року на виконання ухвали суду від військової частини НОМЕР_1 надійшли матеріали службового розслідування.
15 вересня 2025 року Летичівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) надав суду письмові пояснення за змістом яких державна реєстрація смерті здійснюється на підставі визначених законодавством України документів, при вирішенні справи покладаються на розсуд суду, її розгляд просять проводити у їх відсутність.
15 вересня 2025 року та 13 жовтня 2025 року від представника Військової частини НОМЕР_1 надійшли Пояснення про те, що зникнення безвісти головного сержанта - командира кулеметного відділення кулеметного взводу роти вогневої підтримки управління військової частини НОМЕР_1 штаб-сержанта ОСОБА_2 , згідно з вимогами ч.4 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» сталося під час проходження служби за призовом під час мобілізації на особливий період в Збройних Силах України та пов'язана з виконанням військового обов'язку військової служби в Збройних Силах України, та не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення і не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження. Зникнення безвісти сталося під час бойових дій із забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони Батьківщини та територіальної цілісності, відсічі і стримування збройної агресії з боку збройних сил російської федерації на території Донецької області. Проаналізувавши предмет та підстави заяви, командування військової частини НОМЕР_1 не може підтвердити або спростувати наявність підстав для оголошення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлим (загиблим) ІНФОРМАЦІЯ_1 . З огляду на те, що командування, юридична служба військової частини в повному складі залучені до складу сил і засобів, що беруть безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України просять судові засідання провести без участі представника військової частини НОМЕР_1 .
Представник Міністерства оборони України, будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явилися, заяв про відкладення розгляду справи чи заперечення на заяву від них не надходили.
У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 та його представник - адвокат Вусатюк О. М. підтримали заявлені вимоги, просять їх задовольнити.
В силу ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
За змістом п. 3 ч. 2 і ч. 7 ст. 19, ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Як зазначено у ч. 1 ст. 306 ЦПК України у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
Згідно з ч. 1 ст. 46 ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Відповідно до ч. 2 ст. 46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
В силу ч. 3 ст. 46 ЦК України фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Як зазначено у ч. 1 ст. 47 ЦК України правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.
Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
У постанові Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31 березня 1995 року роз'яснено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право (абз. 1 п. 1). На відміну від факту смерті особи, який встановлюється судом за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин, громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, зазначених у ст.21 ЦК, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті. У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав без вісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим (абз. 3 п. 13).
Виходячи із наведених положень чинного законодавства України для оголошення фізичної особи померлою заявнику необхідно вказати мету для якої необхідно оголосити особу померлою; вказати обставини, які б давали підстави припускати її загибель від певного нещасного випадку, або загрожували їй смертю, або внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Оголошення громадянина померлим має своїм призначенням усунення невизначеності, яка склалася у правовідносинах за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме, яка зникла безвісті за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
Рішення про оголошення фізичної особи померлою може бути прийняте судом за наявності таких підстав: 1) відсутність особи в місці її постійного проживання; 2) відсутність відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона зникла безвісті за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців; 3) неможливість одержання відомостей про місце перебування особи, незважаючи на вжиті заходи.
Особливістю цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення особи померлою ґрунтується на юридичному, достатньо обґрунтованому припущенні смерті особи.
Громадянин може бути оголошений у судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина.
Оголошення фізичної особи померлою пов'язується з виникненням у її родичів та інших заінтересованих осіб прав і законних інтересів, як-от: право на спадкування майна, отримання соціальних виплат, призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, припинення шлюбу, припинення зобов'язань, пов'язаних із такою особою, або інші матеріальні чи нематеріальні інтереси, пов'язані зі смертю цієї особи, тощо.
При вирішенні питання про підстави оголошення померлою фізичної особи, яка зникла безвісті у зв'язку з воєнними діями, суд застосовує правові висновки Великої Палати Верховного Суду в постанові від 11 грудня 2024 року у справі № 755/11021/22, провадження № 14-94цс24, щодо застосування частини другої статті 46 ЦК України.
Велика Палата ВС врахувала, що приписи частини 2 статті 46 ЦК України пов'язують оголошення фізичної особи померлою у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, а не у зв'язку з воєнним станом як таким. Тому немає підстав пов'язувати початок перебігу строків, зазначених у частині 2 статті 46 ЦК України, із введенням, припиненням або скасуванням воєнного стану в Україні.
ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Згідно військового квитка ОСОБА_2 серія НОМЕР_2 , 21 квітня 2023 року ОСОБА_2 призваний у Збройні Сили України по мобілізації - військова частина НОМЕР_1 .
Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_2 серія НОМЕР_4 , в графі батько зазначено ОСОБА_1 , в графі мати зазначена ОСОБА_3
Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_2 (видане повторно) серія НОМЕР_5 , в графі батько зазначено ОСОБА_1 , в графі мані зазначена ОСОБА_3 .
Відповідно до свідоцтва про смерть серія НОМЕР_6 ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно рішення Летичівського районного суду від 31 березня 2011 року, шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_2 , актовий запис № 15 від 11 серпня 1996 року, розірвано.
Відповідно до посвідчення серія НОМЕР_7 . ОСОБА_2 є учасником бойових дій.
Згідно сповіщення сім'ї № 5/2567 від 22 липня 2024 року, яке адресоване ОСОБА_1 , його син штаб-сержант ОСОБА_2 , 1974 року народження, 19 липня 2024 року зник безвісти внаслідок артилерійського обстрілу, завданого військовими формуваннями російської федерації поблизу н. п. Переїзне Бахмутського району, Донецької області.
Згідно витягу з наказу в/ч НОМЕР_1 № 111 від 21 квітня 2023 року, зарахувати до списків особового складу частини на всі види забезпечення і вважати таким, що 21 квітня 2023 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою штаб-сержанта ОСОБА_2 , сержанта резерву 29 запасної роти військової частини НОМЕР_1 , ВОС-790037.
Згідно витягу з наказу в/ч НОМЕР_1 №166 від 15 червня 2023 року, вважати таким що прибув до складу сил і засобів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, з пункту постійної дислокації м. Коломия, штаб-сержанта ОСОБА_2 , сержант резерву 29 запасної роти управління в/ч НОМЕР_1 , зарахувати на котлове забезпечення.
Згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 21 липня 2024 року, 20 липня 2024 року до Бахмутського РВП надійшло повідомлення з в/ч НОМЕР_1 про те, що в районі с. Переїзне Бахмутського району Донецької області ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час виконання бойового завдання, пов'язаного з військовою агресією з боку рф, зник безвісти головний - командир 1 кулеметного відділення І кулеметного взводу роти вогневої підтримки управління військової частини НОМЕР_1 штаб-сержант ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 прож. АДРЕСА_1 , про що 21 липня 2024 року внесено відомості за № 12024052150000919.
Відповідно до витягу з наказу військової частини НОМЕР_1 № 208 від 22 липня 2024 року, штаб-сержанта ОСОБА_2 , головного сержанта - командира кулеметного взводу роти вогневої підтримки управління військової частини НОМЕР_1 увільнити від займаної посади і зарахувати в розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 з 21 липня 2024 року, як такого, що вважається безвісно зниклим.
Як вбачається з Акту службового розслідування та наказу військової частини НОМЕР_1 № 3389 від 02 серпня 2024 року «Про результати службового розслідування за фактом встановлення обставин відсутності особового складу роти вогневої підтримки управління військової частини НОМЕР_1 , які підпадають під ознаки осіб зниклих безвісти», в результаті проведення службового розслідування було встановлено, що зникнення безвісти головного сержанта - командира 1 кулеметного відділення І кулеметного взводу роти вогневої підтримки управління військової частини НОМЕР_1 штаб-сержанта ОСОБА_5 згідно з вимогами ч. 4 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» сталася під час проходження служби за призовом під час мобілізації на особливий період в Збройних Силах України та пов'язана з виконанням військового обов'язку військової служби в Збройних Силах України, та не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення і не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження. Зникнення безвісти сталося під час бойових дій із забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони Батьківщини та територіальної цілісності, відсічі і стримування збройної агресії з боку збройних сил російської федерації на території Донецької області.
Вина військовослужбовців відсутня, порушень військової дисципліни та вимог статей Статутів Збройних Сил України не відбувалось. Порушень чинного законодавства. України з боку військовослужбовців здійснено не було. Факт зникнення безвісти 19 липня 2024 року головного сержанта - командира 1 кулеметного відділення І кулеметного взводу роти вогневої підтримки управління військової частини НОМЕР_1 штаб-сержанта ОСОБА_6 вважати підтвердженим.
Згідно довідки № 6367 від 10 вересня 2024 року, штаб-сержант ОСОБА_2 дійсно в період з 15.06.2023 року по 08.10.2023 року. 26.10.2023 року по 07.12.2023 року. 13.12.2023 року по 20.12.2023 року. 03.01.2024 року по 22.02.2024 року. 29.05.2024 року по 19.07.2024 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України перебуваючи поблизу н. п. Переїзне, Бахмутського району, Донецької області.
МОТИВИ, З ЯКИХ ВИХОДИТЬ СУД
Досліджені письмові докази, які є належними та допустимими, дають підставу суду для того, щоб зробити можливим вірогідне припущення про смерть ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 поблизу села Переїзне, Бахмутського району Донецької області, внаслідок ворожого артилерійського обстрілу, під час виконання бойового завдання в ході ведення бойових дій із забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони Батьківщини та територіальної цілісності, відсічі і стримування збройної агресії з боку збройних сил російської федерації на території Донецької області.
При цьому, від оголошення померлим військовослужбовця ОСОБА_2 при виконанні військової служби внаслідок збройної агресії російської федерації проти України залежить виникнення та реалізація особистих та майнових прав заінтересованих осіб.
Тобто, вказане породжує безпосередньо для заінтересованих осіб правові наслідки: можливість отримання виплат, передбачених законодавством, оформлення спадщини, тощо.
Водночас, суд звертає увагу, що у разі появи ОСОБА_2 настають правові наслідки, визначені ст. 48 ЦК України і в такому разі суд скасовує рішення про оголошення фізичної особи померлою.
Таким чином, заява про оголошення фізичної особи померлою є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2-5, 10-13, 19, 23, 42-43, 48-49, 76-83, 89, 128, 247, 258-259, 263-265, 268, 272-273, 293-294, 305-309, 351-352, 354-355 ЦПК України,
Заяву ОСОБА_1 про оголошення особи померлою (загиблою) задовольнити.
Оголосити громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Вінниця, Вінницької області, померлим (загиблим) ІНФОРМАЦІЯ_1 , приймаючи безпосередню участь у бойових діях, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районі їх здійснення.
Датою смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, уродженця м. Вінниця, Вінницької області, уважати ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Місцем смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, уродженця м. Вінниця, Вінницької області, вважати село Переїзне, Бахмутського району Донецької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст судового рішення суду складено 16 жовтня 2025 року.
ЗАЯВНИК: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , житель: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_8 , відсутній електронний кабінет.
Військова частина НОМЕР_1 , місцезнаходження АДРЕСА_3 , код у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 26615035, наявний електронний кабінет
Міністерство оборони України, місцезнаходження проспект Повітряних Сил України, 6, м. Київ-168, поштовий індекс 03168, код у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 00034022, наявний електронний кабінет
Летичівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), місцезнаходження: вул. Савіцького Юрія, 14/1 селище Летичів Хмельницького району Хмельницької області, поштовий індекс 31500, код у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 21323440, тел. (03857) 9-15-39, наявний електронний кабінет.
Суддя підпис А. В. Лазаренко
Присяжні підпис Н. М. Бучинська
підпис Л. О. Іванова
Суддя А. В. Лазаренко