Постанова від 09.10.2025 по справі 280/11275/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2025 року м. Дніпросправа № 280/11275/24

головуючий суддя І інстанції - Прасов О.О.

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Іванова С.М. (доповідач),

суддів: Чередниченка В.Є., Шальєвої В.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25.02.2025 в адміністративній справі №280/11275/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просила:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо неврахування при обчисленні розміру пенсії за віком, призначеної ОСОБА_1 з 07.12.2023 згідно з Законом України від 10.12.2015 за №889-VIII «Про державну службу», заробітної плати, зазначеної у довідці від 05.12.2023 за №186 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, за листопад 2023 року, виданій Головним управлінням ДПС у Запорізькій області;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести з 07.12.2023 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, призначеної згідно з Законом України від 10.12.2015 за №889-VIII «Про державну службу», у розмірі 60% заробітної плати, зазначеної у довідці від 05.12.2023 за №185 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та у довідці від 05.12.2023 за №186 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, за листопад 2023 року, виданих Головним управлінням ДПС у Запорізькій області, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 25.02.2025 адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо неврахування при обчисленні розміру пенсії за віком, призначеної ОСОБА_1 з 07.12.2023 згідно з Законом України від 10.12.2015 за №889-VIII «Про державну службу», заробітної плати, зазначеної у довідці від 05.12.2023 за №186 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, за листопад 2023 року, виданій Головним управлінням ДПС у Запорізькій області.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести з 07.12.2023 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, призначеної згідно з Законом України від 10.12.2015 за №889-VIII «Про державну службу», у розмірі 60% заробітної плати, зазначеної у довідці від 05.12.2023 за №185 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та у довідці від 05.12.2023 за №186 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, за листопад 2023 року, виданих Головним управлінням ДПС у Запорізькій області, з урахуванням раніше виплачених сум. Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області звернулось з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначив, що оскільки спір у даній справі виник з підстав виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду № 280/1711/24 від 22.04.2024, виконання якого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області не здійснювалося, а довідки від 05.12.2023 за №185 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та від 05.12.2023 за №186 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби надані ОСОБА_1 не досліджувалися то відповідно останнє є неналежним відповідачем у справі.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі ст. 311 КАС України.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як було встановлено судом першої інстанції, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 22.04.2024 у справі №280/1711/24, яке залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 08.10.2024, задоволено частково позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області - визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 07.12.2023 №083950010697, яким ОСОБА_1 відмовлено в переведенні з пенсії за віком, призначеної згідно із Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком згідно із Законом України “Про державну службу»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди роботи з 09.06.1997 по 05.10.2020, та перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної згідно із Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком згідно Закону України “Про державну службу» з 07.12.2023. У задоволенні іншої частини позовних вимог було відмовлено.

З Рішення “Правобережного об'єднаного управління ПФУ м.Запоріжжя» №083950010697 від 07.11.2024 про перерахунок пенсії вбачається, що ОСОБА_1 перераховано пенсію за віком, призначену за умовами Закону України “Про державну службу».

Вважаючи рішення про відмову в переведенні на пенсію за віком як державного службовця неправомірним, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на обчислення пенсії з урахуванням інформації наведеної у виданих Головним управлінням ДПС у Запорізькій області: Довідці від 05.12.2023 за №185 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); Довідці від 05.12.2023 за №186 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Суд апеляційної інстанції при перегляді справи в апеляційному порядку виходить з наступного.

Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» (далі - Закон № 889) передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно із п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 визначено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Порядок призначення пенсій згідно з Законом №889, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону № 3723, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" (далі - Порядок № 622).

Зокрема, пунктом 4 Порядку № 622 передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць;

- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Пунктом 5 Порядку № 622 передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям встановлені постановою правління Пенсійного фонду України від17.01.2017 № 1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям".

Такими довідками є:

- про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

- про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

- про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Як свідчать встановлені обставини справи, позивач просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести з 07.12.2023 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, призначеної згідно з Законом України від 10.12.2015 за №889-VIII «Про державну службу», у розмірі 60% заробітної плати, зазначеної у довідці від 05.12.2023 за №185 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та у довідці від 05.12.2023 за №186 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, за листопад 2023 року, виданих Головним управлінням ДПС у Запорізькій області, з урахуванням раніше виплачених сум.

В свою чергу, з матеріалів справи видно, що пенсія позивачу була призначена з 07.12.2023 на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22.04.2024 у справі №280/1711/24, яке залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 08.10.2024, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди роботи з 09.06.1997 по 05.10.2020, та перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної згідно із Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком згідно Закону України “Про державну службу» з 07.12.2023. У задоволенні іншої частини позовних вимог було відмовлено.

Отже, з зазначених обставин справ слідує, що позивач просить здійснити перерахунок пенсії саме з моменту її призначення, з огляду на неврахування пенсійним органом довідки від 05.12.2023 за №185 та № 186.

З описової частини рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22.04.2024 по справі №280/1711/24 видно, що довідки від 05.12.2023 за № 185 та № 186 були долучені до заяви про переведення з пенсії за віком, призначеної згідно з Законом № 1058-IV на пенсію за віком за Законом № 889-VIII.

Відтак, оскільки наведені довідки були долучені до пакету документів, які були передані на розгляд Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, а позивач просить провести перерахунок пенсії саме з 07.12.2023, то відповідно належним відповідачем по даній справі є Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.

В свою чергу, доказів звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою про перерахунок пенсії на підставі вказаних довідок, позивачем до суду подано не було.

Відповідно до ч. 3, 4 ст.48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

У разі якщо позов подано до Голови, члена, працівника або залученого експерта Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, суд до ухвалення рішення у справі замінює первісного відповідача Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, не закриваючи провадження у справі.

Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.

Отже, в силу приписів ст. 48 КАС України апеляційний суд не наділений повноваженнями вчиняти процесуальні дії щодо залучення співвідповідача (заміни неналежно відповідача), так само як і направляти справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

При цьому, звернення до суду з позовом до неналежного відповідача є підставою для відмови в задоволенні такого позову.

Вказані правові висновки також відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постанові від 29.06.2022 року по справі № 400/3981/20, що враховується судом апеляційної інстанції, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України.

Таким чином, проаналізувавши встановлені обставини справ у сукупності, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку щодо необхідності задоволення апеляційної скарги відповідача, скасування рішення суду першої інстанції та прийняття нової постанови про відмову в задоволенні адміністративного позову.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 317 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - задовольнити.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25.02.2025 в адміністративній справі №280/11275/24 - скасувати та прийняти нову постанову.

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя С.М. Іванов

суддя В.Є. Чередниченко

суддя В.А. Шальєва