16 жовтня 2025 року Чернігів Справа № 620/8619/23
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Тихоненко О.М.,
при секретарі Кухаренко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції за допомогою системи «Електронний суд» звернулось до суду з заявою, в якій просить змінити спосіб і порядок виконання рішення суду Чернігівського окружного адміністративного суду № 620/8619/23 від 30.08.2023 на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 невиплачену заборгованість по пенсії у розмірі 147408,50 грн.
Свою заяву мотивує тим, що рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 30.08.2023 залишається невиконаним відповідачем.
В судове засідання учасники справи не з'явилися, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином, представник заявника просить розглянути заяву без його участі.
Позивач та відповідач в судове засідання не з'явилися, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином, позивачем було подано заяву, в якій заперечує проти задоволення заяви.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису, відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, не здійснювалося.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 30.08.2023 по справі № 620/8619/23, яке набрало законної сили 04.12.2023, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії задоволено: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з 01.02.2020 на підставі оновленої довідки від 11.04.2023 № ФЧ54275/І, з 01.02.2021 на підставі оновленої довідки від 11.04.2023 № ФЧ54275/ІІ, з 01.02.2022 на підставі оновленої довідки від 11.04.2023 № ФЧ54275/ІІІ та з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки від 11.04.2023 № ФЧ54275/ІV про розмір грошового забезпечення, складених ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 29.01.2020, станом на 01.01.2021, станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01.02.2020 на підставі оновленої довідки від 11.04.2023 № ФЧ54275/І, з 01.02.2021 на підставі оновленої довідки від 11.04.2023 № ФЧ54275/ІІ, з 01.02.2022 на підставі оновленої довідки від 11.04.2023 № ФЧ54275/ІІІ та з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки від 11.04.2023 № ФЧ54275/ІV про розмір грошового забезпечення, складених ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 29.01.2020, станом на 01.01.2021, станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Так, судом встановлено, що на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 30.08.2023 по справі № 620/8619/23 відповідачем проведено позивачу перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки за період з 01.02.2020 по 31.12.2023 в сумі 147408,50 грн.
Відповідно до частини першої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з частиною третьою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
В силу частини третьої статті 33 Закону України “Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Суд звертає увагу, що відповідно до положень частини третьої статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Європейський Суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (пункт 53 рішення у справі “Ковач проти України», пункт 59 рішення у справі “Мельниченко проти України», пункт 50 рішення у справі Чуйкіна проти України, тощо).
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини другої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також у спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Аналіз вищевикладеного, дає підстави для висновку, що завданням адміністративного судочинства, є зокрема своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
При цьому, виконання судового рішення є завершальною стадією судового процесу, в якій остаточно реалізується завдання адміністративного судочинства - ефективний захист та поновлення порушених прав.
У даному випадку, позивачем, звертаючись до суду, було обрано спосіб захисту своїх прав шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Суд, в свою чергу, задовольняючи позовні вимоги позивача, рішенням від 30.08.2023 зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України Чернігівській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01.02.2020 на підставі оновленої довідки від 11.04.2023 № ФЧ54275/І, з 01.02.2021 на підставі оновленої довідки від 11.04.2023 № ФЧ54275/ІІ, з 01.02.2022 на підставі оновленої довідки від 11.04.2023 № ФЧ54275/ІІІ та з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки від 11.04.2023 № ФЧ54275/ІV про розмір грошового забезпечення, складених ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 29.01.2020, станом на 01.01.2021, станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Враховуючи вищевикладене та наведені вище обставини, зважаючи, що позивач має пріоритетне право на визначення способу захисту своїх прав та, в даному випадку, заперечує проти зміни способу і порядку виконання такого судового рішення, суд приходить до висновку, що у задоволенні заяви Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну способу та порядку виконання рішення суду слід відмовити.
Керуючись статтями 241-242, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В задоволенні заяви Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 16.10.2025.
Суддя Оксана ТИХОНЕНКО