16 жовтня 2025 року Справа № 480/5241/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/5241/25
за позовом Заступника керівника Шосткинської окружної прокуратури Зайцева Ігоря Анатолійовича в інтересах держави
до Ямпільської селищної ради
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
Заступник керівника Шосткинської окружної прокуратури Зайцев Ігор Анатолійович в інтересах держави звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Ямпільської селищної ради, в якій просить:
1. Визнати протиправною бездіяльність Ямпільської селищної ради щодо невжиття заходів стосовно державної реєстрації права комунальної власності на об'єкти нерухомого майна: 5-ти поверховий лікарняний корпус, 2-х поверховий лікарняний корпус, адмінкорпус, поліклінічне відділення, харчоблок і підвал, каналізаційна-насосна станція, 2 приміщення майстерень, будівля моргу, автогараж та котельня, сарай, будівля пральні, киснева, водонапірна башта, свердловина, водозберігаючий (пожежний) резервуар, які розташовані в селищі Ямпіль по вулиці Незалежна, 38 Шосткинського району Сумської області, 41200.
2. Зобов'язати Ямпільську селищну раду вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності на об'єкти нерухомого майна: 5-ти поверховий лікарняний корпус, 2-х поверховий лікарняний корпус, адмінкорпус, поліклінічне відділення, харчоблок і підвал, каналізаційна-насосна станція, 2 приміщення майстерень, будівля моргу, автогараж та котельня, сарай, будівля пральні, киснева, водонапірна башта, свердловина, водозберігаючий (пожежний) резервуар, які розташовані в селищі Ямпіль по вулиці Незалежна, 38 Шосткинського району Сумської області, 41200.
В обгрунтування позовних вимог зазначив, що Шосткинською окружною прокуратурою при виконанні повноважень, визначених ст. 131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» встановлено порушення інтересів держави у сфері комунальної власності, зокрема щодо невжиття Ямпільською селищною радою всіх необхідних заходів щодо набуття права комунальної власності на об'єкт нерухомого майна з розташованим в ньому захисної споруди цивільного захисту, у зв'язку з чим і звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 04.07.2025 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач у відзиві на позону заяву повідомив, що Ямпільська селищна рада позовні вимоги заступника керівника Шосткинської окружної прокуратури визнає в повному обсязі і в найближчий час вчинить дії щодо державної реєстрації права комунальної власності на вказані в позові об'єкти нерухомого майна (а.с. 63).
Дослідивши матеріали адміністративної справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що згідно рішень Шосткинської районної ради від 16 грудня 2020 року (а.с. 72) та Ямпільської селищної ради від 24.12.2020 року (а.с. 71) на підставі Акту від 31.12.2020 року (а.с. 73-75) зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Шосткинського району у комунальну власність Ямпільської селищної територіальної громади безкоштовно передано цілісний майновий комплекс комунального некомерційного підприємства «Ямпільська центральна районна лікарня» (юридична особа комунальне некомерційне підприємство «Ямпільська центральна районна лікарня» ідентифікаційний код 01981520 та майно), який знаходиться за адресою: Сумська область, смт. Ямпіль, вул. Незалежна (до перейменування - Червонопрапорна), 38.
Серед іншого майна в складі цілісного майнового комплексу передані об'єкти нерухомості за вказаною вище адресою: 5-ти поверховий лікарняний корпус площею 6880,2 м.кв., 2-х поверховий лікарняний корпус площею 3358,8 м.кв., адмінкорпус площею 605,8 м.кв., поліклінічне відділення площею 2348,10 м.кв., харчоблок і підвал площею 543,6 м.кв., каналізаційна-насосна станція площею 65,0 м.кв., 2 приміщення майстерень площею 43,9 м.кв., будівля моргу площею 356,20 м.кв., автогараж площею 291,80 м.кв., котельня площею 486,40 м.кв., сарай площею 4,8 м.кв., будівля пральні площею 467,50 м.кв., киснева площею 24,2 м.кв., водонапірна башта, свердловина та водозберігаючий (пожежний) резервуар.
Станом на день подачі позову Ямпільською селищною радою не оформлено та не зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно право комунальної власності на зазначені нежитлові приміщення, що підтверджується Інформаційною довідкою №430072161 від 05.06.2025 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна право комунальної власності на вказане вище нерухоме майно за адресою: Сумська обл., Шосткинський район, селище Ямпіль, вулиця Незалежна, будинок 38 (а.с. 10).
Враховуючи на безпідставне зволікання з державною реєстрацією права власності громади в особі селищної ради на об'єкти нерухомого майна (5-ти поверховий лікарняний корпус, 2-х поверховий лікарняний корпус, адмінкорпус, поліклінічне відділення, харчоблок і підвал, каналізаційна-насосна станція, 2 приміщення майстерень, будівля моргу, автогараж та котельня, сарай, будівля пральні, киснева, водонапірна башта, свердловина, водозберігаючий (пожежний) резервуар, які розташовані в селищі Ямпіль по вулиці Незалежна, 38 Шосткинського району Сумської області, 41200), що може призвести до нецільового використання останньої або їх вибуття з власності громади, а також може перешкоджати виділенню необхідних коштів на ремонт, обслуговування вказаної будівлі, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до ст. ст. 6, 19 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Частина 2 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон) визначено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку встановленому законом.
Згідно зі ст. 316 Цивільного Кодексу України правом власності єправо особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Статтями 328, 331, ЦК України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, до яких належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення (ч. 1 ст. 181 ЦК України), обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Згідно із ч. 4 ст. 334 ЦК України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з моменту такої реєстрації.
Статтями 2, 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон №1952-IV) визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державна реєстрація прав здійснюється на засадах обов'язковості державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав. Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Крім того, статтею 4 Закону №1952-IV передбачено, що речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, підлягають обов'язковій державній реєстрації.
У Державному реєстрі прав, відповідно до ст. 5 Закону №1952-IV, реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Право власності на житловий будинок, будівлю, споруду, а також їх окремі частини може бути зареєстровано незалежно від того, чи зареєстровано право власності чи інше речове право на земельну ділянку, на якій вони розташовані.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 182 ЦК України, ухилення від реєстрації права на нерухомість, окрім іншого, можуть бути оскаржені до суду.
Згідно з пунктами 6, 7, 44 «Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса.
Для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», іншими законами України та цим Порядком.
Для державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 року, за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об'єкт, подаються: технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна; витяг з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо такого об'єкта (у разі державної реєстрації права державної власності); документ, що підтверджує факт перебування об'єкта нерухомого майна у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності); документ, що підтверджує факт відсутності перебування об'єкта нерухомого майна у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності).
Статтями 13 та 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюють від імені Українського народу права власника в межах, визначених Конституцією.
Сільські, селищні, міські ради, згідно ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування, відповідно до п.п. 3 та 5 ст. 16 Закону, є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Відповідно до ст. 29 Закону до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Права суб'єкта комунальної власності від імені та в інтересах територіальних громад здійснюють відповідні ради.
Тобто, єдиним органом, уповноваженим управляти комунальним майном, яке знаходиться на території Ямпільської об'єднаної територіальної громади, є Ямпільська селищна рада.
Враховуючи викладене, Ямпільська селищна рада зобов'язана згідно з вимогами чинного законодавства вжити заходів для державної реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна: 5-ти поверховий лікарняний корпус, 2-х поверховий лікарняний корпус, адмінкорпус, поліклінічне відділення, харчоблок і підвал, каналізаційна-насосна станція, 2 приміщення майстерень, будівля моргу, автогараж та котельня, сарай, будівля пральні, киснева, водонапірна башта, свердловина, водозберігаючий (пожежний) резервуар, які розташовані в селищі Ямпіль по вулиці Незалежна, 38 Шосткинського району Сумської області, 41200.
Тобто за наявності підстав та відповідних повноважень Ямпільською селищною радою, як органом місцевого самоврядування, упродовж тривалого терміну не здійснено юридично значимі обов'язкові дії щодо оформлення та державної реєстрації права власності на вказані вище об'єкти нерухомості.
Вказане свідчить про бездіяльність відповідача, яка полягає у безпідставному зволіканні в оформленні правовстановлюючих документів на майно, що належить територіальній громаді.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Заступника керівника Шосткинської окружної прокуратури Зайцева Ігоря Анатолійовича в інтересах держави до Ямпільської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Ямпільської селищної ради щодо невжиття заходів стосовно державної реєстрації права комунальної власності на об'єкти нерухомого майна: 5-ти поверховий лікарняний корпус, 2-х поверховий лікарняний корпус, адмінкорпус, поліклінічне відділення, харчоблок і підвал, каналізаційна-насосна станція, 2 приміщення майстерень, будівля моргу, автогараж та котельня, сарай, будівля пральні, киснева, водонапірна башта, свердловина, водозберігаючий (пожежний) резервуар, які розташовані в селищі Ямпіль по вулиці Незалежна, 38 Шосткинського району Сумської області, 41200.
Зобов'язати Ямпільську селищну раду (бульвар Ювілейний, 1, смт Ямпіль, Шосткинський район, Сумська область, 41200, код ЄДРПОУ 04390222) вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності на об'єкти нерухомого майна: 5-ти поверховий лікарняний корпус, 2-х поверховий лікарняний корпус, адмінкорпус, поліклінічне відділення, харчоблок і підвал, каналізаційна-насосна станція, 2 приміщення майстерень, будівля моргу, автогараж та котельня, сарай, будівля пральні, киснева, водонапірна башта, свердловина, водозберігаючий (пожежний) резервуар, які розташовані в селищі Ямпіль по вулиці Незалежна, 38 Шосткинського району Сумської області, 41200.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.А. Прилипчук