Справа № 169/856/25
Провадження № 3/931/419/25
16 жовтня 2025 року селище Локачі
Суддя Локачинського районного суду Волинської області Безп'ятко О.І., з участю прокурора Сулімук Ю.В. (в режимі відеоконференції), ОСОБА_1 (в режимі відеоконференції), розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли від управління стратегічних розслідувань у Волинській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване та фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , вчителя Миляновичівської філії опорного закладу «Луківський ліцей», протягом року не притягувалася до адміністративної відповідальності за аналогічне правопорушення,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
22 вересня 2025 року до Турійського районного суду Волинської області надійшли матеріали про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Постановою Волинського апеляційного суду від 25 вересня 2025 року подання голови Турійського районного суду Волинської області задоволено та матеріали справи направлено на розгляд до Локачинського районного суду Волинської області.
До Локачинського районного суду Волинської області матеріали справи надійшли 02 жовтня 2025 року.
Згідно з протоколом № 294 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 12 вересня 2025 року, який складено начальником 1-го сектору (протидії корупції) управління стратегічних розслідувань у Волинській області, майором поліції Мазуриком Р.Ю., ОСОБА_1 , будучи присяжним Турійського районного суду Волинської області відповідно до п.п. «г», п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом на якого поширюється дія зазначеного Закону, несвоєчасно, а саме 02.06.2025 подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (щорічна декларація (продовжується діяльність)),чим порушила вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 у судовому засіданні свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, визнала повністю, щиро розкаялася. Пояснила, що не була обізнана про те, що їй потрібно подавати декларацію і тільки після отримання у лютому 2025 року листа із Турійського районного суду, дізналась про такий обов'язок. Однак самостійно їй було складно це зробити, оскільки не вміла користуватися реєстром. З допомогою працівників Луківської селищної ради декларацію подала лише 02.06.2025 року.
Прокурор Сулімук Ю.М. зазначила, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, її вина підтверджується доказами, доданими до протоколу, а також матеріалами справи.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до наступних висновків.
Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Диспозиція ч.1 ст.172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до рішення Луківської селищної ради Ковельського району Волинської області від 24.10.2022 року №110 «Про затвердження списку присяжних» ОСОБА_1 включена до списку присяжних Турійського районного суду Волинської області (а.с. 22).
Згідно з інформацією Турійського районного суду Волинської області від 13.08.2025 року № 03-13/69/2025 ОСОБА_1 залучалась до вирішення справи № 169/906/24 у складі суду разом із суддею цього суду, як присяжна, в судовому засіданні 17.10.2024 року. Від отримання грошової винагороди відмовилась. Крім того, ОСОБА_1 повідомлено про обов'язок подати до 01 квітня 2025 року декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (а.с. 25).
За правилами п.п. "ґ" п. 1 ч. 1 ст.3 Закону України "Про запобігання корупції" суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є присяжні (під час виконання ними обов'язків у суді).
Відповідно до ч.1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Відповідно до Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом голови НАЗК від 08.11.2023 № 252/23, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», було введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався.
Відповідно до Роз'яснення НАЗК №4 від 07.03.2022 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок), щорічна декларація, подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ, "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до п.2-7 Прикінцевих положень Закону України "Про запобігання корупції" особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно з вимогами ст. 47 згаданого Закону, подані декларації включаються до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що формується та ведеться Національним агентством у визначеному ним порядку.
Національне агентство забезпечує відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Згідно даних публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює попередній рік) за 2024 подала тільки 02.06.2025 о 12 год. 35 хв., тобто несвоєчасно.
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами.
Окрім визнання вини, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується:
- протоколом № 294 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 12.09.2025 року;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 02.09.2025 року;
- повідомленням НАЗК № 5 від 02.04.2025 року;
- повідомленням Турійського районного суду Волинської області вих.№ 02-13/31/2025 від 10.02.2025 року;
- відомостями послідовності дій на сайті НАЗК користувача ОСОБА_1 ;
- запитом управління стратегічних розслідувань у Волинській області про надання інформації № 91589/102-2025 від 12.08.2025 року;
- довідкою про надання інформації ТУ ДСАУ в Волинській області від 13.08.2025 року № 1656/01-19;
- копією рішення Луківської селищної ради Ковельського району Волинської області від 24.10.2022 року № 110 про затвердження списку присяжних;
- запитом управління стратегічних розслідувань у Волинській області про надання інформації № 91591/102-2025 від 12.08.2025 року;
- відповіддю Турійського районного суду Волинської області від 13.08.2025 № 03-13/69/2025 року;
- копією протоколу автоматичного визначення присяжних від 18.09.2024 року;
- роздруківкою декларації ОСОБА_1 за 2024 рік;
- повідомленням НАЗК № 70-09/39559-25 від 07.05.2025 року;
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Об'єктивних підстав ставити під сумнів досліджені судом докази, які надані органом, що склав протокол про адміністративне правопорушення, у судді не має.
Враховуючи вищезазначене, а також те, що ОСОБА_1 не наведено поважних причин несвоєчасного подання декларації, приходжу до висновку, що в її діях є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, пов'язаного з корупцією, особу порушника, ступінь її вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, те, що ОСОБА_1 вперше притягається до адміністративної відповідальності за аналогічне правопорушення вважаю, що до неї слід застосувати стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП. Таке стягнення є необхідним для попередження вчинення особою протиправних дій у майбутньому.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 в користь держави слід стягнути судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 221, 283, ч.1 п.1 ст.284, 294, ЗУ «Про судовий збір», на підставі ч.1 ст.172-6 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Штраф має бути сплачений не пізніше як через 15 днів з дня одержання копії постанови на рахунок за такими реквізитами: отримувач коштів - ГУК у Волин.обл/смт Локачі/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38009371, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.), рахунок отримувача - UA898999980313090106000003554, код класифікації доходів бюджету - 21081100.
У порядку примусового виконання штраф стягнути в подвійному розмірі в сумі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 грн 60 коп., який має бути сплачений на р/р UА908999980313111256000026001, отримувач коштів - ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету - 22030106.
Строк звернення постанови до виконання становить три місяці з дати винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційну скаргу може бути подано до Волинського апеляційного суду через Локачинський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Локачинського районного суду О.І. Безп'ятко