Рішення від 16.10.2025 по справі 460/6944/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2025 року м. Рівне №460/6944/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Нор У.М. за участю секретаря судового засідання Свінтозельській К.І. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Яримчук О.М.,

відповідача: представник Суржок А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз Збут"

доНаціональної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг

про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ» (далі - позивач) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - відповідач), у якому просить суд: визнати протиправною та скасувати Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1759 від 15.10.2024 року «Про застосування санкцій до ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку природного газу, та порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу», визнати протиправним та скасувати розпорядження від 15.10.2024 № 279-р «Про усунення порушень ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ».

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за результатами проведення планової виїзної перевірки установлено, що ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ» не дотримано вимоги нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку природного газу, а саме пункту 5 Порядку розрахунку та встановлення ставки внесків на регулювання, затвердженого постановою НКРЕКП від 06 квітня 2017 року № 491, у частині визначення платником внеску бази нарахування суми внеску на регулювання, яким є чистий дохід платника внеску на регулювання від провадження діяльності, що регулюється НКРЕКП, за звітний квартал, та пункту 2 Пояснень щодо заповнення форми звітності № 20- НК «Звіт про сплату внеску на регулювання», що є додатком 2 до Порядку, у частині забезпечення достовірності інформації, наведеної у звіті, та порушено пункт 2.2 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року № 201 (далі - Ліцензійні умови), а саме: підпункт 23 у частині надання НКРЕКП документів, інформації та звітності, що містять достовірні дані, необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені НКРЕКП (але не менш як протягом 10 робочих днів, крім запитів під час здійснення заходів державного нагляду (контролю)); підпункт 24 у частині обов'язку ліцензіата виконувати рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та/або законодавством, а саме розпорядження НКРЕКП від 18 жовтня 2023 року № 290-р «Про усунення порушень ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ» (далі - розпорядження № 290-р). Також позивач зазначає, що на нього накладено штраф у розмірі 81 974 грн., за порушення підпункту 24 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині обов'язку ліцензіата виконувати рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та/або законодавством, а саме розпорядження № 290-р. Крім того позивач вказує, що відповідачем прийнято ще розпорядження НКРЕКП від 15.10.2024 року № 279-р «Про усунення порушень ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ», яким зобов'язано ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ» усунути порушення пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року № 201, а саме підпункту 24 у частині обов'язку ліцензіата виконувати рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та/або законодавством, а саме розпорядження НКРЕКП від 18 жовтня 2023 року № 290-р «Про усунення порушень ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ» (далі - розпорядження № 290-р), для чого у строк до 15 листопада 2024 року виконати розпорядження № 290-р, про що повідомити НКРЕКП та Сектор НКРЕКП у Рівненській області з наданням належним чином завірених копій підтвердних документів. Позивач вважає безпідставними та необґрунтованими Постанову № 1759 та Розпорядження № 279-р, та просить суд задовольнити позовні вимоги повністю.

Ухвалою суду від 17.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Проведення судового засідання призначено на 14.05.2025.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, на обґрунтування, якого зазначено, що відповідно до Закону про НКРЕКП, на підставі Плану здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2024 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 22.11.2023 № 2202, постанови НКРЕКП від 10.09.2024 № 1590 «Про збільшення строку проведення планової перевірки ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ» та посвідчення на проведення планової перевірки від 31.07.2024 № 28 і від 10.09.2024 № 101, Сектором НКРЕКП у Рівненській області у термін з 28.08.2024 по 24.09.2024 проведено планову перевірку щодо дотримання ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ» вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку природного газу, та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року № 201, за період діяльності з 01.01.2023 по 31.12.2023. За результатами планової перевірки ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ», складено Акт від 24.09.2024 № 342. Відповідач зазначає, що Акт перевірки є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу, а тому оцінка акта, в тому числі й оцінка дій службових осіб контролюючого органу щодо його складання, викладення в ньому висновків перевірки, може бути надана судом при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі такого акта. Також відповідача зазначає, що було підготовлено обґрунтування до проєкту постанови НКРЕКП «Про застосування санкцій до ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку природного газу та порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу» та проєкту розпорядження НКРЕКП «Про усунення порушень ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ». 15.10.2024 на засіданні НКРЕКП, яке проводилось у формі відкритого слухання, у результаті розгляду Акту № 342, було прийнято Постанову № 1759. А також відповідачем прийнято розпорядження № 279-р, яким ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ» зобов'язано усунути порушення пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року № 201, а саме підпункту 24 у частині обов'язку ліцензіата виконувати рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та/або законодавством, а саме розпорядження НКРЕКП від 18 жовтня 2023 року № 290-р «Про усунення порушень ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ» (далі - розпорядження № 290-р), для чого у строк до 15.11.2024 виконати розпорядження № 290-р, про що повідомити НКРЕКП та Сектор НКРЕКП у Рівненській області з наданням належним чином завірених копій підтвердних документів. Відповідач вказує, що Постанова № 1759 та Розпорядження № 279-р прийняті НКРЕКП у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України обґрунтовано, безсторонньо, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, пропорційно, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, а тому в силу вимог статті 2 КАС України підстави для задоволення позову відсутні.

Представником позивача подано до суду додаткові пояснення, в яких останній просить суд задовольнити позовні вимоги повністю.

Представником позивача подано клопотання про зупинення провадження у справі.

Протокольною ухвалою суду відкладено розгляд справи на 01.07.2025.

Представником відповідача подано заперечення на клопотання про зупинення провадження у справі.

Ухвалою суду від 02.07.2025 розгляд справи відкладено до 03.07.2025.

Ухвалою суду від 03.07.2025 розгляд справи відкладено до 22.07.2025.

Ухвалою суду від 22.07.2025 відмовлено в задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі.

Протокольною ухвалою суду від 22.07.2025 в судовому засіданні оголошено перерву на 30.07.2025.

Протокольною ухвалою суду від 30.07.2025 витребувано від відповідача додаткові докази.

Протокольною ухвалою суду від 30.07.2025 в судовому засіданні оголошено перерву на 20.08.2025.

Від представника відповідача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи додаткових доказів.

Протокольною ухвалою суду від 20.08.2025 відкладено розгляд справи на 16.09.2025.

Ухвалою суду від 16.09.2025 розгляд справи відкладено на 07.10.2025.

Протокольною ухвалою суду від 07.10.2025 оголошено стадію ухвалення судового рішення на 16.10.2025.

Дослідивши матеріали справи та подані сторонами письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю «РІВНЕГАЗ ЗБУТ» є підприємством, що здійснює господарську діяльність із постачання природного газу на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу, виданої відповідно до постанови НКРЕКП від 16.05.2017 №653.

На підставі постанови НКРЕКП від 22.11.2023 № 2202 затверджений Плану здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2024 рік, а також на підставі постанови НКРЕКП від 10.09.2024 № 1590 «Про збільшення строку проведення планової перевірки ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ» та посвідчення на проведення планової перевірки від 31.07.2024 № 28 і від 10.09.2024 № 101, Сектором НКРЕКП у Рівненській області у термін з 28.08.2024 по 24.09.2024 проведено планову перевірку щодо дотримання ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ» вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку природного газу, та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року № 201 (далі - Ліцензійні умови), за період діяльності з 01.01.2023 по 31.12.2023.

За результатами планової перевірки ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ», складено Акт від 24.09.2024 року № 342 (далі - Акт № 342).

Актом перевірки зафіксовано наступні порушення:

- підпункту 23 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині надання НКРЕКП документів, інформації та звітності, що містять достовірні дані, необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені НКРЕКП (але не менш як протягом 10 робочих днів, крім запитів під час здійснення заходів державного нагляду (контролю));

- підпункту 23 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині надання НКРЕКП документів, інформації та звітності, що містять достовірні дані, необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені НКРЕКП (але не менш як протягом 10 робочих днів, крім запитів під час здійснення заходів державного нагляду (контролю));

- пункту 5 Порядку в частині визначення платником внеску бази нарахування суми внеску на регулювання, яким є чистий дохід платника внеску на регулювання від провадження діяльності, що регулюється НКРЕКП;

- пункту 2 Пояснень щодо заповнення форми звітності № 20-НКРЕКП (квартальна) «Звіт про сплату внеску на регулювання», що є додатком 2 до Порядку, у частині забезпечення достовірності інформації, наведеної у звіті.

За результатами перевірки, підготовлено обґрунтування до проєкту постанови НКРЕКП «Про застосування санкцій до ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку природного газу та порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу» та проєкту розпорядження НКРЕКП «Про усунення порушень ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ» (далі - Обґрунтування), які також розміщені на офіційному вебсайті НКРЕКП.

Так, судом з'ясовано, що за результатами розгляду Акта перевірки №342, НКРЕКП були прийняті постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № № 1759 від 15.10.2024 «Про застосування санкцій до ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку природного газу, та порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу», визнати протиправним та скасувати розпорядження від 15.10.2024 № 279-р «Про усунення порушень ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ».

Постановою №1759 накладено штраф на ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ» у розмірі у розмірі 81 974 (вісімдесят одна тисяча дев'ятсот сімдесят чотири) гривні за порушення підпункту 24 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині обов'язку ліцензіата виконувати рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та/або законодавством, а саме розпорядження № 290-р.

Одночасно, Розпорядження № 279-р, яким ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ» зобов'язано усунути порушення пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року № 201, а саме підпункту 24 у частині обов'язку ліцензіата виконувати рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та/або законодавством, а саме розпорядження НКРЕКП від 18 жовтня 2023 року № 290-р «Про усунення порушень ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ» (далі - розпорядження № 290-р), для чого у строк до 15.11.2024 виконати розпорядження № 290-р, про що повідомити НКРЕКП та Сектор НКРЕКП у Рівненській області з наданням належним чином завірених копій підтвердних документів.

Зазначені рішення позивач вважає протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Надаючи правову оцінку спірним рішенням, суд зважає на таке.

Згідно зі статтею 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Регулятор діє на підставі Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі Закон про НКРЕКП), відповідно до статті 1 якого, НКРЕКП є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом.

Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Статтею 2 Закону про НКРЕКП передбачено, що Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері енергетики: діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу.

Відповідно до статті 3 Закону про НКРЕКП, Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

Регулятор здійснює державне регулювання, зокрема, шляхом державного контролю та застосування заходів впливу.

Основними завданнями Регулятора є забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг.

Частиною першою статті 17 Закону про НКРЕКП для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор, зокрема, приймає обов'язкові до виконання рішення з питань, що належать до його компетенції.

Абзацом 3 частини п'ятої статті 14 Закону про НКРЕКП передбачено, що рішення Регулятора оформлюються постановами, крім рішень щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю, які оформлюються розпорядженнями.

Згідно з частиною дев'ятою статті 14 Закону про НКРЕКП, рішення Регулятора є обов'язковими до виконання суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.

При цьому, згідно зі статтею 19 Закону про НКРЕКП, Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.

Відповідно до пунктів 2 і 5 частини сьомої статті 19 Закону про НКРЕКП підставами для проведення позапланової виїзної перевірки є, зокрема обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, її законних прав; перевірка достовірності наданих Регулятору даних у звітності або в інших документах.

Перевірка проводиться на підставі рішення НКРЕКП.

Щодо порушення підпункту 23 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині надання НКРЕКП документів, інформації та звітності, що містять достовірні дані, необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені НКРЕКП (але не менш як протягом 10 робочих днів, крім запитів під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 1.2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року № 201 (далі - Ліцензійні умови) визначено, що ці Ліцензійні умови є обов'язковими для суб'єктів господарювання незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з постачання природного газу (далі - господарська діяльність з постачання природного газу, ліцензована діяльність).

Відповідно до підпункту 23 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог, зокрема, надавати НКРЕКП документи, інформацію та звітність, що містять достовірні дані, необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені НКРЕКП (але не менш як протягом 10 робочих днів, крім запитів під час здійснення заходів державного нагляду (контролю)).

Також суд зазначає, що Постановою №1416 затверджено форму звітності №4-НКРЕКП-газ-якість-постачання (квартальна) «Звіт щодо показників комерційної якості надання послуг з постачання природного газу та надання компенсацій споживачам» (далі - форма №4-НКРЕКП- газ-якість-постачання) та інструкцію щодо її заповнення.

Форма №4-НКРЕКП-газ-якість-постачання передбачає надання постачальниками природного газу інформації щодо показників комерційної якості надання послуг з постачання природного газу та щодо дотримання мінімальних стандартів якості послуг постачання природного газу та сум наданих компенсацій споживачам, у тому числі щодо повернення переплати попередніми постачальниками.

Згідно з пунктом 3.4 глави 3 Мінімальних стандартів та вимог у разі недотримання мінімальних стандартів якості послуг постачання природного газу, зазначених у пункті 3.2 цієї глави, Постачальник сплачує споживачу компенсацію у розмірах, наведених у додатку 3 до Мінімальних стандартів та вимог.

Згідно з пунктом 3.5 глави 3 Мінімальних стандартів та вимог, постачальник надає споживачу компенсацію за недотримання мінімальних стандартів якості послуг постачання природного газу шляхом врахування суми відповідної компенсації у рахунку за спожитий природний газ у строк не більше 45 днів з дня недотримання мінімального стандарту якості (у разі недотримання мінімального стандарту, визначеного підпунктом 2 пункту 3.2 цієї глави, - з дати зміни умов договору постачання природного газу для непобутових споживачів).

Відповідно до пункту 3.8 глави 3 Мінімальних стандартів та вимог компенсація надається, у тому числі шляхом перерахування коштів споживачу за банківськими реквізитами.

Як встановлено з матеріалів справи а саме з акту №342, в якому зазначено, що вибірковою перевіркою та співставленням даних форми звітності з первинними документами (зареєстровані заяви споживачів, щодо повернення коштів, платіжні інструкції та довідки про фінансовий стан споживачів) зафіксовано відповідно до звернення побутового споживача природного газу Федосової Людмили Миколаївни у формі звітності № 4-НКРЕКП-газ-якість-постачання (квартальна) за ІІ квартал 2023 року (рядок 925) зазначена адреса: Рівненська область, місто Дубно, провулок Антона Чехова, буд. 7. Зазначена в заяві від 19.06.2023 № ЗК-9884-33701-0623 адреса: Рівненська область, місто Дубно, провулок Антона Чехова, буд. 41. Також актом встановлено, що ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ» у формі звітності № 5-НКРЕКП-газ-моніторинг (квартальна) за ІІІ квартал 2023 року в розділі І «Ціна та об'єм/обсяг закупленого/ поставленого природного газу» по рядку 2 «Закупівля природного газу в оптових продавців, у тому числі за кордоном, усього, з якого:» та розділі ІІ «Оптові продавці, у яких здійснено закупівлю природного газу в Україні, усього, у тому числі:» Додатку до форми звітності № 5-НКРЕКП-газ-моніторинг (квартальна) «Розшифрування закупівлі природного газу в оптових продавців, у тому числі за кордоном» Товариство не зазначило закупівлю у підземному сховищі (ПСГ) природного газу в об'ємі 2 345,000 тис. м3 на суму 30 055,63 тис. грн (з ПДВ), в тому числі ПДВ 5 009,271 тис. грн відповідно Договору купівлі-продажу природного газу від 07.07.2023 № 38А337-6-23.

Матеріалами справи та сторонами в справі не заперечується, що під час перевірки Товариство листом від 18.09.2024 № 33701-Сл-1475-0924 надало до НКРЕКП на електронну адресу sqrgas@nerc.gov.ua кориговану форму звітності № 4-НКРЕКП-газ-якість-постачання (квартальна) за ІІ квартал 2023 року в частині коригування в Додатку 2 до форму звітності № 4- НКРЕКП-газ-якість-постачання (квартальна) «Реєстру надання послуг та письмових звернень споживачів» по рядку 925 (побутовий споживач ОСОБА_1 ). А також листом від 17.09.2024 № 33701-Сл-1466-0924 надало до НКРЕКП на електронну адресу m5gas@nerc.gov.ua кориговану форму звітності № 5-НКРЕКП-газ-моніторинг (квартальна) за ІІІ квартал 2023 року в частині коригування у розділі І «Ціна та об'єм/обсяг закупленого/ поставленого природного газу» по рядку 2 «Закупівля природного газу в оптових продавців, у тому числі за кордоном (розшифрувати у додатку), усього, з якого:» та розділі ІІ «Оптові продавці, у яких здійснено закупівлю природного газу в Україні, усього, у тому числі:» Додатку до форми звітності № 5-НКРЕКП-газ-моніторинг (квартальна) «Розшифрування закупівлі природного газу в оптових продавців, у тому числі за кордоном».

Суд зауважує що Комісією належним чином встановлено наявність порушення Ліцензіатом підпункту 23 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині надання НКРЕКП документів, інформації та звітності, що містять достовірні дані, необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень, які були усунені Позивачем під час проведення перевірки.

Однак, як зазначає сам відповідач, що з урахуванням того, що розрахована сума балів за вказане порушення не перевищила 11 балів (не досягнуто мінімальну суму балів серйозності правопорушення, при якій штраф застосовується); згідно з пунктом 2.2.13 Порядку № 1800, НКРЕКП обґрунтовано та правомірно припинила розрахунок розміру штрафу та застосувала інший вид санкцій за порушення підпункту 23 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов - Застереження.

Таким чином відповідач діяв в межах своїх повноважень та відповідно до чинного законодавства.

Щодо порушення підпункту 24 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині обов'язку ліцензіата виконувати рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та/або законодавством, суд зазначає наступне.

Відповідно до підпункту 24 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен виконувати рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та/або законодавством.

Відповідач зазначає, що Ліцензіат не виконав вимоги розпорядження НКРЕКП від 18.10.2023 № 290-р «Про усунення порушень ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ» (далі - розпорядження НКРЕКП № 290-р), що підтверджується матеріалами справи а саме у строк до 01.11.2023 не сплатило компенсацію 326 споживачам за недотримання Мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 21.09.2017 № 1156 (у редакції постанови НКРЕКП від 11.10.2022 № 1415), про що повідомити НКРЕКП. Ліцензіат одержав копію Розпорядження НКРЕКП № 290-р 27.10.2023.

Як встановлено матеріалами справи рішенням Рівненського окружного адміністративного суду 14.06.2024 відмовлено в задоволені позовних вимог повністю.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.10.204 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "РІВНЕГАЗ ЗБУТ" - залишити без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 14 червня 2024 року у справі № 460/26732/23 - залишити без змін.

Суд зазначає, що відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону про НКРЕКП рішення Регулятора не підлягають погодженню органами державної влади, крім випадків, передбачених цим Законом.

Рішення Регулятора можуть бути оскаржені в судовому порядку. Оскарження рішень Регулятора не зупиняє їх виконання.

Згідно з ч. 4 ст. 14 Закону про НКРЕКП 4. регулятор на своїх засіданнях: 1) розглядає та приймає рішення з питань, що належать до його компетенції; 2) розглядає і схвалює в межах своїх повноважень проекти актів законодавства, пропозиції стосовно вдосконалення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) приймає нормативно-правові акти з питань, що належать до його компетенції; 4) затверджує щорічний звіт Регулятора; 5) затверджує регламент Регулятора; 6) розглядає справи про адміністративні правопорушення; 7) розглядає справи щодо видачі ліцензій та дотримання суб'єктами господарювання ліцензійних умов, а також щодо застосування санкцій за порушення ліцензійних умов та законодавства з питань державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій та суміжних ринків; 8) розглядає справи щодо зловживань та інших порушень на оптовому енергетичному ринку. Перелік питань, що вносяться на розгляд Регулятора, оприлюднюється не пізніше як за три робочі дні до дня проведення засідання на офіційному веб-сайті Регулятора. Разом з переліком питань, що вносяться на розгляд Регулятора, підлягають оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора проекти рішень Регулятора та обґрунтування до них, одержані зауваження та пропозиції, а також вмотивована позиція Регулятора щодо одержаних зауважень.

Відповідно до ч. 5 ст. 14 Закону про НКРЕКП, голосування на засіданнях Регулятора здійснюється членами Регулятора особисто та самостійно. Рішення Регулятора вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше чотирьох членів Регулятора, присутніх на засіданні. Кожний член Регулятора має один голос. Член Регулятора, не згодний з прийнятим рішенням, може письмово викласти свою окрему думку, яка додається до такого рішення. Рішення Регулятора оформлюються постановами, крім рішень щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю, які оформлюються розпорядженнями. Рішення Регулятора підписуються Головою. Результати засідання Регулятора оформлюються протоколом. Протокол засідання Регулятора оприлюднюється на його офіційному веб-сайті не пізніше п'яти робочих днів з дня його проведення. Якщо до рішення Регулятора була подана окрема думка члена Регулятора, вона розміщується у публічному доступі як невід'ємна частина протоколу. Регулятор забезпечує онлайн-трансляцію засідань, що проводяться у формі відкритих слухань, на своєму офіційному веб-сайті. Зберігання записів таких трансляцій та вільний доступ до них на офіційному веб-сайті забезпечується Регулятором протягом не менше одного року з дня проведення засідання.

Згідно з ч. 9 ст. 14 Закону про НКРЕКП, рішення Регулятора є обов'язковими до виконання суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.

Таким чином, суд вказує, що вимоги розпорядження НКРЕКП № 290-р - не виконано. Невиконання рішення НКРЕКП свідчить про порушення з боку ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ» підпункту 24 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов щодо обов'язку Ліцензіата виконувати рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та/або законодавством.

Щодо порушення пункту 5 Порядку розрахунку та встановлення ставки внесків на регулювання та пункту 2 Пояснень щодо заповнення форми звітності № 20- НКРЕКП (квартальна) «Звіт про сплату внеску на регулювання», суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 5 Порядку розрахунку та встановлення ставки внесків на регулювання, затвердженого постановою НКРЕКП від 06.04.2017 № 491 (далі - Порядок), сума внеску на регулювання визначається платником внеску щоквартально за формулою:

Rkv = Dkv* Vkv/100 %, (3)

Де Rkv - сума внеску на регулювання;

Dkv - сума чистого доходу платника внеску від провадження діяльності, що регулюється НКРЕКП, за звітний квартал;

Vkv - ставка внеску на регулювання, визначена постановою НКРЕКП.

Базою нарахування суми внеску на регулювання є чистий дохід платника внеску на регулювання від провадження діяльності, що регулюється НКРЕКП, за звітний квартал.

Пунктом 2 Пояснень щодо заповнення форми звітності № 20-НКРЕКП (квартальна) «Звіт про сплату внеску на регулювання», що є додатком 2 до Порядку, визначено, що форму звітності № 20-НКРЕКП (квартальна) подають платники внеску щокварталу не пізніше другого робочого дня після встановленого строку сплати, в якому сплачується внесок на регулювання в електронній формі до структурного підрозділу НКРЕКП на території за місцезнаходженням платника внеску, та забезпечують достовірність інформації, наведеної у звіті.

Суд зазначає, що НКРЕКП здійснено перевірку правильності визначення ліцензіатом доходу, що був використаний при розрахунку внеску на регулювання, за період ІV квартал 2022 року та І - ІІІ квартали 2023 року шляхом аналізу форм № 5, № 20-НКРЕКП та даних бухгалтерського обліку, інформація про що наведена в табл. 1.26.9.1. Акта № 342.

Відповідно до Акту № 342, яким зафіксовано, що Товариство включило у суму чистого доходу з ліцензованого виду діяльності за ІІІ квартал 2023 року у сумі 25 079,06 тис. грн (без ПДВ), у тому числі:

- 25 078,44 тис. грн (без ПДВ) суму переданого природного газу ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ» у підземному сховищі природного газу в обсязі 2 345,00 тис. куб. м. (Акт приймання-передачі природного газу від 20.07.2023 № ЗРВ83000021 по договору купівлі-продажу природного газу від 07.07.2023 № 12А200-2042-23);

- 0,6151 тис. грн (без ПДВ) оплату від ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ» вартості небалансів природного газу у ІІІ кварталі 2023 року;

- 0,0044 тис. грн (без ПДВ) - вартість природного газу, поставленого споживачу (ТОВ «Туризм УА БП») у ІІІ кварталі 2023 року.

Вищенаведене свідчить про порушення ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ», пункту 5 Порядку № 491 у частині визначення платником внеску бази нарахування суми внесків на регулювання, яким є чистий дохід платника внеску на регулювання від провадження діяльності, що регулюється НКРЕКП, за звітний квартал; пункту 2 Пояснень щодо заповнення форми звітності № 20-НКРЕКП (квартальна) «Звіт про сплату внеску на регулювання», що є додатком 2 до Порядку № 491, у частині забезпечення достовірності інформації, наведеної у звіті.

Як зазначає, відповідач що під час перевірки Товариство разом із супровідним листом від 18.09.2024 №33701-Сл-1465-0924 надало до Сектора відкориговані форми звітності № 20-НКРЕКП (квартальна) «Звіт про сплату внеску на регулювання» за ІV квартал 2023 року - ІІІ квартал 2024 року.

Суду зазначає, що відповідачем належним чином встановлено наявність порушень Ліцензіатом пункту 5 Порядку розрахунку та встановлення ставки внесків на регулювання та пункту 2 Пояснень щодо заповнення форми звітності № 20- НКРЕКП (квартальна) «Звіт про сплату внеску на регулювання», які були усунені Позивачем під час проведення перевірки.

З урахуванням того, що розрахована сума балів за вказане порушення не перевищила 11 балів (не досягнуто мінімальну суму балів серйозності правопорушення, при якій штраф застосовується); згідно з пунктом 2.2.13 Порядку № 1800, НКРЕКП обґрунтовано та правомірно припинила розрахунок розміру штрафу та застосувала інший вид санкцій за порушення пункту 5 Порядку розрахунку та встановлення ставки внесків на регулювання та пункту 2 Пояснень щодо заповнення форми звітності № 20- НКРЕКП (квартальна) «Звіт про сплату внеску на регулювання»- Застереження.

Суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону про НКРЕКП за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, та суб'єктів, що належать до особливої групи споживачів, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:

1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;

2) накладення штрафу;

3) зупинення дії ліцензії;

4) анулювання ліцензії.

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, та суб'єктів, що належать до особливої групи споживачів, Регулятор може застосовувати адміністративні стягнення.

Згідно з ч. 3 ст. 22 Закону про НКРЕКП у разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб'єкта, щодо якого здійснювалася перевірка, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта, щодо якого здійснювалася перевірка, санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

Відповідно до ч. 4 ст. 22 Закону про НКРЕКП регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України "Про ринок електричної енергії", "Про природні монополії", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про ринок природного газу", "Про теплопостачання", "Про енергетичну ефективність".

Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів, що належать до особливої групи споживачів, за:

несвоєчасне надання інформації Регулятору - у розмірі до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

ненадання інформації Регулятору або надання завідомо недостовірних даних - у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

невиконання або несвоєчасне виконання рішень Регулятора та правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами, що регулюють відносини у відповідних сферах, - у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Адміністративні стягнення застосовуються до посадових осіб суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та суб'єктів, що належать до особливої групи споживачів, відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Суб'єкт не може бути притягнений до відповідальності за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, якщо минув строк давності притягнення до відповідальності. Строк давності притягнення до відповідальності за порушення ліцензійних умов та/або законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг становить п'ять років з дня вчинення порушення, а в разі триваючого порушення - з дня закінчення вчинення порушення.

Згідно з ч. 5 ст. 22 Закону про НКРЕКП суб'єкти, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

За заявою суб'єкта, на якого накладено штраф, Регулятор своїм рішенням має право відстрочити або розстрочити сплату накладеного ним штрафу.

За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який стягується пеня, крім випадків накладення штрафів, передбачених пунктами 5-1, 5-2 і 5-3 частини четвертої статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" та пунктами 5-1, 5-2 і 5-3 частини четвертої статті 59 Закону України "Про ринок природного газу". Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного рішенням Регулятора.

Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.

Протягом п'яти робочих днів з дня сплати штрафу суб'єкт, на якого рішенням Регулятора накладено штраф, зобов'язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.

У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

Відповідно до ч.6 ст. 22 Закону про НКРЕКП посадові особи суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та суб'єктів, що належать до особливої групи споживачів, несуть адміністративну відповідальність за несвоєчасне надання інформації, необхідної для виконання покладених на Регулятора завдань, ненадання інформації або надання завідомо недостовірних даних, невиконання або несвоєчасне виконання рішень Регулятора в порядку, встановленому Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до положень частини 1 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» №329 - VIII (далі - Закону України №329-VIII), суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Згідно з ч. 3 ст. 59 Закону України №329-VIII у разі скоєння правопорушення на ринку природного газу до відповідних суб'єктів ринку природного газу можуть застосовуватися санкції у виді:

1) попередження про необхідність усунення порушень;

2) штрафу;

3) зупинення дії ліцензії;

4) припинення дії ліцензії.

Відповідно до ч. 4 ст. 59 Закону України №329-VIII Регулятор у разі скоєння правопорушення на ринку природного газу приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на суб'єктів ринку природного газу (крім споживачів).

Штрафи, передбачені цією статтею, мають бути ефективними, стримуючими та пропорційними, а їх розмір має відповідати виду, тривалості та тяжкості порушення, завданій споживачам шкоді та потенційній вигоді від здійснення операцій з оптовими енергетичними продуктами з використанням інсайдерської інформації, маніпулювання або спроби маніпулювання на оптовому енергетичному ринку.

Штрафи, передбачені пунктами 5-1-5-5 цієї частини, застосовуються відповідно до порядку (методики) визначення розміру штрафів, затвердженого Регулятором. Незалежно від граничного розміру штрафу, передбаченого цією частиною, розмір штрафу, який накладається на учасника оптового енергетичного ринку, не може перевищувати 10 відсотків його річного доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) на оптовому енергетичному ринку.

Згідно із ч. 5 ст. 59 Закону України №329-VIII під час визначення санкцій за порушення, передбачені цією статтею, Регулятор враховує серйозність і тривалість правопорушення, наслідки правопорушення для інтересів ринку природного газу та його суб'єктів, пом'якшуючі та обтяжуючі обставини.

Поведінка правопорушника, спрямована на зменшення негативних наслідків правопорушення, негайне припинення правопорушення після його виявлення, сприяння виявленню правопорушення Регулятором під час перевірки вважаються пом'якшуючими обставинами.

Поведінка правопорушника, спрямована на приховування правопорушення та його негативних наслідків, на продовження вчинення правопорушення, а також повторне вчинення правопорушення на ринку природного газу вважаються обтяжуючими обставинами.

Відповідно до ч. 6 ст. 59 Закону України №329-VIII Рішення Регулятора про застосування санкцій за правопорушення, передбачені цією статтею, приймається у 30-денний строк з дня складення акта перевірки чи висновку про результати розслідування зловживань та інших порушень на оптовому енергетичному ринку.

Накладення санкцій, передбачених цією статтею, не допускається, якщо порушення було виявлено через п'ять або більше років після його скоєння (у разі триваючого порушення - його припинення) або виявлення його наслідків.

Згідно із ч. 7 ст. 59 Закону України №329-VIII за одне правопорушення на ринку природного газу може застосуватися лише один вид штрафної санкції (штраф) або штраф разом із зупиненням дії ліцензії.

При цьому, відповідно до пункту 3 частини першої статті 17 Закону про НКРЕКП для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор, зокрема, розробляє та затверджує нормативно-правові акти, у томи числі, порядок (методику) визначення розміру штрафів, які накладаються Регулятором. Такий порядок має враховувати, що при визначенні розміру штрафу беруться до уваги характер, тривалість та серйозність порушення, розмір заподіяної шкоди та розмір потенційного доходу, який міг бути отриманий внаслідок порушення. Такий порядок затверджується Регулятором після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства.

Постановою від 29.09.2023 №1800 затверджено Порядок (методику) визначення розміру штрафів, які накладаються Регулятором (далі Порядок №1800).

Пунктом 1.6 Порядку №1800 визначено, що при визначенні розміру штрафів за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг та відповідних ліцензійних умов відповідно до розділу II цього Порядку та при визначенні розміру штрафів за зловживання на оптовому енергетичному ринку відповідно до розділу III цього Порядку НКРЕКП, зокрема, керується принципами пропорційності покарання та порушення, ефективності, розумності та недискримінаційності.

Відповідно до Постанови №1759 на ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ» накладено штраф у розмірі 81974,00грн за порушення підпункту 24 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов.

Тобто, НКРЕКП застосувала до Товариства санкції в межах наданих повноважень та дотрималась принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що Регулятором проведена перевірка ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ» відповідно до норм чинного законодавства України, а Постанова №1759 та Розпорядження №279-р прийняті НКРЕКП з дотриманням вимог законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про ринок природного газу», на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, пропорційно.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.

З урахуванням вимог ст. 139 КАС України сплачений при зверненні до суду судовий збір позивачу не присуджується.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз Збут" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови, розпорядження відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз Збут" (вул. Академіка Грушевського, буд. 24,м. Рівне,Рівненська обл.,33023, ЄДРПОУ/РНОКПП 39589441)

Відповідач - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Сім'ї Бродських, буд.19,м. Київ,03057, ЄДРПОУ/РНОКПП 39369133)

Повний текст рішення складений 16 жовтня 2025 року

Суддя У.М. Нор