Ухвала від 15.10.2025 по справі 140/10963/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залучення відповідача в адміністративній справі

15 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/10963/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій щодо відмови у врахуванні при обчисленні розміру пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 14.06.2024 №42/02/2-24, що видана Департаментом соціальної та ветеранської політики Волинської обласної державної адміністрації, починаючи з 25.06.2024;

зобов'язання здійснити з 25.06.2024 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 14.06.2024 №42/02/2-24, що видана Департаментом соціальної та ветеранської політики Волинської обласної державної адміністрації (з урахуванням виплачених сум).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 26.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позов є безпідставним та необґрунтованим, а рішення про призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» виносилось Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - ГУ ПФУ в Житомирській області).

Аналізуючи матеріали справи, суд приходить до висновку про залучення до участі у справі другого відповідача з огляду на таке.

Відповідно до частини третьої статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Так, спірні правовідносини у даній справі виникли з приводу обчислення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» без урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 14.06.2024 №42/02/2-24, що видана Департаментом соціальної та ветеранської політики Волинської обласної державної адміністрації.

При цьому рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 18.03.2025 позов задоволено частково; визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Житомирській області від 02.07.2024 №907640178048 «Про відмову ОСОБА_1 у переході на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу»; зобов'язано ГУ ПФУ в Житомирській області перевести ОСОБА_1 з 25.06.2024 на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ та частини дев'ятої статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ з урахуванням довідки Департаменту соціальної та ветеранської політики Волинської обласної державної адміністрації від 14.06.2024 №42/02/2-24 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.05.2025 у справі 140/14968/24 рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18.03.2025 скасовано та прийнято нову постанову, якою адміністративний позов задоволено частково; визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Житомирській області від 02.07.2024 року №907640178048 про відмову у переведенні на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу»; зобов'язано ГУ ПФУ в Житомирській області перевести ОСОБА_1 з 25.06.2024 на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VІІІ та частини дев'ятої статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

З матеріалів справи слідує, що позивачці з 25.06.2024 на виконання рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.05.2025 у справі 140/14968/24 ГУ ПФУ в Житомирській області рішенням №907640178048 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», проте при призначення пенсії не враховано довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 14.06.2024 №42/02/2-24, що видана Департаментом соціальної та ветеранської політики Волинської обласної державної адміністрації.

Згідно з частиною першою статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1) (далі - Порядок №22-1).

При цьому, 30.03.2021 набрала чинності постанова Правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України» (далі - Постанова правління ПФУ №25-1).

Зміни, внесені до Порядку №22-1 на підставі Постанови правління ПФУ №25-1, передбачали застосування органами Пенсійного фонду України принципу екстериторіальному при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії з 01.04.2021.

Запроваджена у зв'язку із змінами, внесеними до Порядку №22-1, технологія передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсії бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяви та де проживає пенсіонер.

Запровадження принципу екстериторіальності мало на меті досягнення таких результатів: єдиний підхід до застосування пенсійного законодавства; централізована прозора система контролю за діями фахівців, процесів призначення та перерахунку пенсій; мінімізація особистих контактів з громадянами; відв'язка звернень та їх опрацювання від територіального принципу; попередження можливих випадків зволікань у прийнятті рішення, а також оптимізація навантаження на працівників.

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку №22-1 заява про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Згідно з пунктом 4.2 розділу IV Порядку №22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає (перераховує) пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Пунктом 4.3. розділу IV Порядку №22-1 визначено, що рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

За приписами пункту 4.10 розділу IV Порядку №22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Аналіз наведених вище положень Порядку №22-1 свідчить про наступне:

- сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив'язки до території;

- після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, (тобто територіального органу Пенсійного фонду України), визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, (тобто територіальному органу Пенсійного фонду України), за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії (п. 4.10);

- виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, (тобто територіальний орган Пенсійного фонду України) за місцем фактичного проживання/перебування особи.

Так, у межах спірних правовідносин заява позивача про призначення пенсії на підставі Закону України «Про державну службу» була подана до ГУ ПФУ у Волинській області та за принципом екстериторіальності розглянута ГУ ПФУ в Житомирській області. При цьому ГУ ПФУ в Житомирській області на виконання рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.05.2025 рішенням №907640178048 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Суд зауважує, що відповідачем у справах, в яких оспорюються, зокрема, рішення, ухвалені в результаті розгляду заяви про призначення пенсії, є саме орган державної влади - суб'єкт владних повноважень, який прийняв відповідне рішення.

Відтак, з огляду на приписи пунктів 4.2, 4.10 розділу IV Порядку №22-1 належним відповідачем щодо заявлених позовних вимог є саме ГУ ПФУ в Житомирській області, структурний підрозділ якого, визначений за принципом екстериторіальності, розглянув заяву ОСОБА_1 про перехід на інший вид пенсії, прийняв рішення про відмову у перерахунку пенсії та в подальшому виконував постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.05.2025 щодо призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу».

Відтак, оскільки з матеріалів справи слідує, що постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.05.2025 у справі 140/14968/24 щодо призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ та частини дев'ятої статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ виконувало ГУ ПФУ в Житомирській області, тому зазначене управління необхідно залучити до участі у справі як другого відповідача.

Керуючись статтями 238, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Залучити до участі у справі як співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, Житомирська, місто Житомир, вулиця О.Ольжича, 7, код ЄДРПОУ 13559341).

У зв'язку із залученням співвідповідача судовий розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії проводити спочатку та за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у межах строку розгляду справи, передбаченого частиною першою статті 258 КАС України.

Надати відповідачу - Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області строк для подання відзиву на позов - п'ятнадцять днів з дня вручення копії ухвали про залучення співвідповідача у справі, який повинен відповідати вимогам частини другої статті 162 КАС України.

Роз'яснити відповідачу - Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області, що відповідно до частини третьої статті 79 КАС України відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом із поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.

Роз'яснити відповідачу - Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області, що відповідно до вимог частини третьої статті 162 КАС України одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.6 ст.162 КАС України).

Витребувати у відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області документи на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.05.2025 у справі 140/14968/24, які слід надати суду у строк для подання відзиву.

Роз'яснити сторонам, що письмові докази подаються безпосередньо до суду в оригіналі або належним чином засвідченій копії з дотриманням вимог статей 79, 94 КАС України, а якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством, зокрема учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі, а відповідачу також копію позовної заяви з доданими до неї документами.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання і не може бути оскаржена.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій