Постанова від 15.10.2025 по справі 186/869/25

Справа № 186/869/25

Номер провадження № 2-а/0186/4/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2025 року м. Шахтарське

Суддя Шахтарського міського суду Дніпропетровської області Демиденко С.М. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про скасування постанови про адміністративне правопорушення,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Шахтарського міського суду Дніпропетровської області з адміністративною позовною заявою до Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про скасування постанови про адміністративне правопорушення.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що 04.04.2025 року інспектором патрульної поліції було винесено постанову серії ЄНА №4424230, якою його майстра дільниці по утриманню та ремонту доріг КП «ТЕРРА-НОВА», було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.140 КУпАП - за порушення правил, норм і стандартів щодо утримання автомобільних доріг.

Вважає, що дана постанова є безпідставною, незаконною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки вона винесена з грубим порушенням матеріального та процесуального законодавства, без належного з'ясування обставин справи, і в умовах відсутності у нього жодного обов'язку чи повноваження на утримання доріг міста.

Так, він дійсно є найманим працівником комунального підприємства "ТЕРРА-НОВА", яке з березня 2024 року створило в своїй структурі дільницю з утримання та ремонту доріг. Основною метою діяльності цієї дільниці є покращення благоустрою території міста шляхом проведення ремонтних та відновлювальних робіт, нанесення розмітки, встановлення елементів безпеки тощо.

Однак сам факт створення такої дільниці не надає підприємству повноважень на юридичне утримання вулично-дорожньої мережі, якщо об'єкти не передані на його баланс.

КП «ТЕРРА-НОВА» не є балансоутримувачем об'єктів вулично-дорожньої мережі. Згідно з договором від 30.06.2003 року, об'єкти благоустрою, включно з дорогами, були передані до комунальної власності Першотравенської громади та на баланс ПМЖКП (нині - Шахтарське МЖКП).

29.02.2024 року рішенням Першотравенської міської ради №49-2.7/VIII було надано дозвіл на передачу елементів благоустрою, в тому числі вулично-дорожньої мережі, з балансу Першотравенського міського житлово-комунального підприємства на баланс КП «ТЕРРА-НОВА».

У зв'язку з цим підприємство 19.03.2024 року направило офіційного листа до ПМЖКП щодо початку відповідної передачі. Однак у відповіді ПМЖКП було прямо зазначено, що об'єкти, які підлягають передачі, перебувають під арештом, накладеним постановою державного виконавця, що унеможливлює завершення процедури передачі.

Таким чином, станом на 04.04.2025 року, КП "ТЕРРА-НОВА" не є балансоутримувачем дорожнього покриття, яке стало предметом фіксації порушення.

Тож, він, як майстер дільниці, не має обов'язку утримувати об'єкти, які не передані на баланс КП «ТЕРРА-НОВА». Він не є керівником підприємства, не є особою, уповноваженою приймати управлінські рішення щодо об'єктів благоустрою, і жодних розпоряджень чи дій з його боку не було вчинено.

Таким чином, у його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.140 КУпАП, а притягнення його до відповідальності є безпідставним та суперечить принципу персональної відповідальності.

Просить суд визнати незаконною та скасувати постанову серії ЄНА №4424230 від 04.04.2025 року, винесену інспектором патрульної поліції, та закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Представник відповідача Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції Кучер Л.А. позовні вимоги не визнала та надала відзив на позовну заяв, в якому прохала суд у залишити постанову по справі про адміністративне правопорушення від 04.04.2025 року серії ЕНА № 4424230 без змін, а позовну заяву без задоволення. В обгартування відзиву представник відповідача зазначила, що під час чергування у складі наряду поліції 04.04.2025 о 12 годині у м. Шахтарське Дніпропетровської області поліцейський, реалізовуючи передбачені пунктом 3 частини 1 статті 23 Закону України «Про Національну поліцію» повноваження поліції з виявлення та припинення адміністративних правопорушень, виявив відсутність раніше наявних дорожньої розмітки 1.14.1 «зебра» на вул. Молодіжній, вул. Незалежності, вул. Шахтарської слави та дорожнього знаку 5.38.1 «Пішохідний перехід» на вул. Молодіжній.

Такі обставини зафіксовані актами обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 04.04.2025 року, складених поліцейським відповідно до пункту 3 розділу ІІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 № 1395, за участі свідків: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

Згідно пункту 8.1 Правил дорожнього руху за допомогою дорожніх знаків та дорожньої розмітки здійснюється регулювання дорожнього руху.

Пунктом 1.10 Правил дорожнього руху встановлено, що наявність та стан дорожньої розмітки і дорожніх знаків свідчить про рівень організації дорожнього руху, який є складовою дорожньої обстановки та повинен враховуватися водіями під час вибору швидкості, смуги руху та прийомів керування транспортним засобом.

Отже наявність та стан дорожньої розмітки і дорожніх знаків безпосередньо впливає на безпеку дорожнього руху на відповідних ділянках дороги.

Частиною 1 статті 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, є адміністративним правопорушенням, яке тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб у розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У позовній заяві ОСОБА_1 , не оспорюючи обставин відсутності дорожнього знаку та дорожньої розмітки, заперечує свою належність до суб'єктів такого правопорушення.

В обґрунтування такої позиції ОСОБА_1 посилається на те, що хоча КП «ТЕРРА-НОВА» відповідає за належне утримання відповідної ділянки дороги, а сам ОСОБА_1 перебуває на такому підприємстві на посаді майстра дільниці з утримання та ремонту доріг, проте зазначена ділянка дороги не перебуває на балансі КП «ТЕРРА-НОВА».

Разом з тим згідно правової позиції, викладеної в пункті 7 роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 02.04.1994 року №02-5/225 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з судовим захистом права державної власності», підтвердженої наступною сталою судовою практикою, баланс підприємства (організації) є лише формою бухгалтерського обліку, визначення складу і вартості майна на конкретну дату.

Тому наявність чи відсутність відповідної ділянки дороги на балансі КП «ТЕРРА-НОВА» не впливає на обов'язок останнього щодо її належного утримання, який може виникати з інших підстав.

Зокрема, згідно пункту 2 розділу І Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 року №198, ремонт і утримання автомобільних доріг забезпечується підприємствами або балансоутримувачами, утвореними чи визначеними органами місцевого самоврядування відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про благоустрій населених пунктів».

Відповідно до частин 1-2 статті 15 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» органи місцевого самоврядування можуть утворювати підприємства для утримання об'єктів благоустрою комунальної власності. Належне утримання і своєчасний ремонт об'єкта благоустрою забезпечують підприємство та балансоутримувач власними силами або можуть на конкурсних засадах залучати для цього інші підприємства, установи та організації.

Згідно частини 2 статті 6 Закону України «Про автомобільні дороги» експлуатаційне утримання автомобільних доріг може здійснюватися на основі договорів за принципом забезпечення їх експлуатаційного стану відповідно до нормативно-правових актів, норм та стандартів.

Отже обов'язок підприємства з утримання автомобільних доріг може виникати на підставі відповідного рішення органу місцевого самоврядування чи договору.

Відповідно до листа виконавчого комітету Шахтарської міської ради від 31.03.2025 року № 1027/0/2-25 обов'язок належного утримання доріг у м.Шахтарське покладено на КП «ТЕРРА-НОВА», а майстром дільниці з утримання та ремонту доріг КП «ТЕРРА-НОВА» згідно наказу по підприємству від 08.04.2024 року № 174-К призначено ОСОБА_1 .

Пунктом 11 розділу ІІ Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони встановлено, що підприємства та організації, що забезпечують ремонт та утримання дорожніх об'єктів, зобов'язані своєчасно і якісно виконувати роботи з ремонту та утримання дорожніх об'єктів відповідно до Технічних правил ремонту і утримання вулиць та доріг населених пунктів, затверджених наказом Мінрегіону від 14.02.2012 року № 54, ДСТУ 3587:22 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги. Вимоги до експлуатаційного стану», ДСТУ 8749:2017 «Безпека дорожнього руху».

Огородження та організація дорожнього руху в місцях проведення дорожніх робіт», постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об'єктів та негайно усувати виявлені пошкодження.

Пунктом 1.1 посадової інструкції майстра дільниці з утримання та ремонту доріг КП «ТЕРРА-НОВА» передбачено, що така посада майстра дільниці належить до керівних.

Згідно пунктів 2.2, 2.3 такої посадової інструкції майстер дільниці з утримання та ремонту доріг КП «ТЕРРА-НОВА» відповідальний за монтаж і належний стан дорожніх знаків, нанесення дорожньої розмітки та її відповідність вимогам безпеки дорожнього руху у м. Шахтарське.

Відповідно до пунктів 4.2, 4.5 даної посадової інструкції майстер дільниці з утримання та ремонту доріг КП «ТЕРРА-НОВА» несе відповідальність за додержання нормативно-правових вимог з питань утримання доріг та за своєчасне виконання робіт з утримання доріг.

Таким чином ОСОБА_1 належить до суб'єктів адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

За таких обставин поліцейський, вбачаючи у діях ОСОБА_1 ознаки зазначеного адміністративного правопорушення, керуючись правилами розділу IV Кодексу України про адміністративні правопорушення та Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, провів розгляд справи про адміністративне правопорушення, за результатами якого прийняв рішення про накладення на ОСОБА_1 штрафу в розмірі 1020 грн., тобто в межах санкції, встановленої частиною 1 статті 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Оспорювану постанову оголошено і вручено ОСОБА_1 на місці її винесення. Зазначене в цілому свідчить про законність та обґрунтованість оспорюваної постанови, яка у зв'язку з цим підлягає залишенню без змін.

Водночас наведені у позові пояснення щодо незаконності оспорюваної постанови є безпідставними, не спростовують правильності зазначених вище висновків та встановлених поліцейським обставин і у даному випадку їх слід розглядати лише як спробу уникнути встановленої законом відповідальності за вчинене правопорушення, що є неприпустимим.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, встановив такі фактичні обставини.

Як встановлено судом, 04.04.2025 року інспектором УПП роти УПП батальйону Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області капітаном поліції Іваником Валентином Олександровичем винесено постанову серії ЕНА №4424230 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.140 КУпАП, якою накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1020,00 грн.

З постанови вбачається, що 04.04.2025 о 13 год. 26 хв. в м.Шахтарське, вул. Захисників України, ОСОБА_1 майстер дільниці по утриманню та ремонту доріг міста Першотравенська, будучи посадовою особою відповідальною за належне утримання автомобільних доріг (вулиць) м. Першотравенська, не вжив своєчасних заходів усунення недоліків вул. Шахтарської Слави, а саме не відновив дорожню розмітку 1.14.1 «Пішохідний перехід», по вулиці Молодіжній, відсутній дорожній знак 5.38.1 на перехресті з вулицею Шахтарської Слави, та відсутня дорожня розмітка 1.14.1 «Пішохідний перехід», вул. Незалежності відсутня дорожня розмітка 1.14.1 «Пішохідний перехід», чим порушив вимоги ДСТУ 4100:2021 та ДСТУ 3587-2022, чим порушив п.1.5 ПДР - Порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.140 КУпАП.

Постанову було отримано позивачем, про що свідчить його власний підпис у оскаржуваній постанові.

У акті обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 04.04.2025 року по вул. Молодіжній в м. Шахтарське (Першотравенськ) Синельниківського району Дніпропетровської області, на перехресті вул. Молодіжна та вул. Шахтарської Слави, відсутній дорожній знак 5.38.1 «Пішохідний перехід», та відсутня дорожня розмітка 1.14.1 «Пішохідний перехід».

Згідно акту обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 04.04.2025 року по вул. Шахтарської Слави в м. Шахтарське (Першотравенськ) Синельниківського району Дніпропетровської області, відсутня дорожня розмітка 1.14.1 «Пішохідний перехід».

Відповідно до акту обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 04.04.2025 року по вул. Незалежності в м. Шахтарське (Першотравенськ) Синельниківського району Дніпропетровської області, відсутня дорожня розмітка 1.14.1 «Пішохідний перехід».

Відповідно до клопотання т.в.о. директора комунального підприємства «Терра-Нова» Роздобудько Н. №32 від 07.02.2024 року, КП «Терра-Нова» просить міського голову міста Першотравенська Вінницьку О. передати на баланс КП «Терра-Нова» дороги загального користування міста Першотравенська, тротуари та об'єкти благоустрою, що перебувають на балансі Першотравенського МЖКП. Також повідомляє, що КП «Терра-Нова» для здійснення ефективних та комплексних заходів з утримання території міста у належності стані, збереження об'єктів загального користування, підприємство створить у своїй структурі дорожню службу.

Переліком об'єктів міста Першотравенська, які передаються з балансу Першотравенського МЖКП на баланс КП «Терра-Нова», який є додатком до рішення Першотравенської міської ради Синельниківського району Дніпропетровської області від 29.02.2024 року №49-27/VIII підтверджується, що на баланс КП «Терра-Нова» Першотравенським МЖКП було передано дороги на вулиці Молодіжній, Незалежності та Шахтарської Слави, міста Шахтарська (колишній Першотравенськ) Синельниківського району Дніпропетровської області.

Згідно наказу директора КП «Терра-Нова» Роздобудько Н. від 08.04.2024 року №174-К, ОСОБА_1 був прийнятий на роботу майстром дільниці по утриманню та ремонту доріг комунального підприємства «Терра-Нова» з 08.04.2024 року.

Пунктом 2 «Завдання та обов'язки» посадової інструкції майстра дільниці по утриманню та ремонту доріг передбачено:

-організація та контроль виконання робіт з ямкового ремонту внутрішньоквартальних проїздів, згідно з встановленими стандартами та нормами;

-керівництво та контроль робіт з монтажу та ремонту дорожніх знаків по місту, забезпечення їх належного стану та функціональності;

-координація виконання робіт з нанесення дорожньої розмітки, забезпечення її відповідності вимога безпеки дорожнього руху;

-організація заходів з посипання та прибирання снігу у зимовий період, забезпечення своєчасного очищення проїжджої частини та тротуарів від снігу та льоду;

-розробка планів проведення робіт на дільниці, складання графіків роботи та контроль їх виконання;

-забезпечення раціонального використання матеріалів, інструментів та обладнання, необхідних для виконання ремонтних робіт;

-контроль дотримання працівниками вимог техніки безпеки, охорони праці та пожежної безпеки під час виконання робіт;

-забезпечення обліку та звітності щодо виконання робіт, використання матеріалів та ресурсів, підготовка відповідних документів;

-підбір та навчання працівників дільниці, забезпечення високого рівня їх професійної підготовки;

-проведення інструктажів з техніки безпеки та контроль за їх дотриманням;

-взаємодія з іншими структурними підрозділами підприємства а також із зовнішніми організаціями з питань утримання та ремонту доріг.

Листом виконавчого комітету Шахтарської міської ради Синельниківського району Дніпропетровської області №1027/2/2-25 від 31.03.2025 року підтверджується, що послуги з благоустрою, зокрема належне утримання доріг, надає комунальне підприємство «Терра-Нова». Майстром дільниці з утримання та ремонту доріг комунальної власності відповідно до наказу від 08.04.2024 року №174-К призначено Ткаченка Павла.

Згідно листа Шахтарського міського житлово-комунального підприємства №2582 від 09.09.2025 року, станом на 05.09.2025 року Шахтарське МЖКП у своєму штаті не має робітників, які займаються утриманням вулично-дорожньої мережі Першотравенської міської територіальної громади відповідно, на підприємстві відсутні посадові інструкції на таких робітників та накази про їх призначення.

Відповідно до листа т.в.о. директора КП «Терра-Нова» ОСОБА_4 , КП «Терра-Нова» не є балансоутримувачем вулично-дорожньої мережі Шахтарської міської територіальної громади, оскільки дороги перебувають на балансі Шахтарського міського житлово-комунального підприємства та є арештованими в рамках виконавчих проваджень відносно цього підприємства.

Частина 1 ст.140 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, або неприйняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху.

Суб'єктом даного правопорушення можуть бути лише посадові особи, до компетенції яких належить додержання правил, норм і стандартів при утриманні шляхів, вжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху чи позначення на дорогах місць провадження робіт.

Кодекс України про адміністративні правопорушення не містить визначення терміну посадова особа. Тому для визначення цього терміну слід керуватись положеннями інших нормативно-правових актів.

Так, юридичне визначення посадової особи, як суб'єкта адміністративного права це службовець, наділений владними повноваженнями з метою здійснення організаційно-розпорядчих функцій і забезпечення узгодженості в діяльності інших учасників службових відносин.

Відповідно до ч.2 ст. 2 Закону України «Про державну службу», посадовими особами вважаються керівники та заступники керівників державних органів та їх апарату, інші державні службовці, на яких законами або іншими нормативними актами покладено здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій.

У пункті 1 та 2 Примітки до статті 364 Кримінального кодексу України міститься поняття службової особи. Так, службовими особами є особи, які постійно чи тимчасово здійснюють функції представників влади, а також обіймають постійно чи тимчасово на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним повноваженням. Службовими особами також визнаються іноземці або особи без громадянства, які виконують обов'язки, зазначені в пункті 1 цієї Примітки.

Частинами третьою, четвертою та п'ятою пункту 1 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про хабарництво» передбачено, що організаційно-розпорядчі обов'язки - це обов'язки по здійсненню керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, колективних чи приватних підприємств, установ і організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів, їх заступники, особи, які керують ділянками робіт.

Адміністративно-господарські обов'язки - це обов'язки по управлінню або розпорядженню державним, колективним чи приватним майном. Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальних, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо.

Особа є службовою не тільки тоді, коли вона здійснює відповідні функції чи виконує обов'язки постійно, тимчасово або за спеціальним повноваженням, за умови, що зазначені функції чи обов'язки покладені на неї правомочним органом або правомочною службовою особою.

Суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, права, обов'язки і відповідальність суб'єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об'єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання регулюються Законом України «Про дорожній рух».

У частині 3 ст.12 цього Закону зазначено, що посадові особи, які відповідають за будівництво, реконструкцію, ремонт, експлуатацію та облаштування автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, мостів, шляхопроводів, інших споруд, зобов'язані: забезпечувати утримання їх у стані, що відповідає встановленим вимогам щодо забезпечення безпеки дорожнього руху; при виникненні умов, що створюють загрозу безпеці дорожнього руху, здійснювати заходи для своєчасної заборони або обмеження руху, а також відновлення безпечних умов для руху; впроваджувати у повному обсязі заходи щодо безпеки дорожнього руху при здійсненні будівництва, реконструкції та ремонту доріг, вулиць та залізничних переїздів; позначати місця виконання робіт, місця, де залишено на дорозі, вулиці, залізничному переїзді машини і механізми, будівельні матеріали тощо, відповідними дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами, а в темний час доби і при тумані-сигнальними вогнями, передбаченими діючими нормами; по закінченні робітна дорозі, вулиці, залізничному переїзді негайно привести їх у стан, що забезпечує безперешкодний і безпечний рух транспортних засобів і пішоходів, та впорядкувати зони відчуження; у разі забруднення проїзної частини доріг, вулиць, залізничних переїздів невідкладно здійснювати заходи для їх очищення і своєчасного попередження учасників дорожнього руху про загрозу безпеці руху, що виникла; обладнувати їх технічними засобами регулювання дорожнього руху; виявляти аварійно-небезпечні ділянки та місця концентрації дорожньо-транспортних пригод та забезпечувати здійснення у таких місцях відповідних заходів щодо удосконалення умов та організації дорожнього руху для забезпечення його безпеки; своєчасно виявляти перешкоди дорожньому руху та забезпечувати їх усунення, а уразі неможливості-невідкладно позначати дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами; щомісяця проводити лінійний аналіз аварійності.

Згідно з п.1.5 ПДР України дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків.

Особа, яка створила такі умови, зобов'язана негайно вжити заходів до забезпечення безпеки дорожнього руху на цій ділянці дороги та вжити всіх можливих заходів до усунення перешкод, а якщо це неможливо, попередити про них інших учасників дорожнього руху, повідомити уповноважений підрозділ Національної поліції, власника дороги або уповноважений ним орган.

Вимоги до експлуатаційного стану технічних засобів організації дорожнього руху, обладнання автомобільних доріг, вулиць і доріг населених пунктів та залізничних переїздів встановлені ДСТУ 3587-2022.

Так у розділі 5 ДСТУ (Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану) вказано, що автомобільні дороги, вулиці і дороги населених пунктів та залізничні переїзди повинні на період їх експлуатації підтримуватися у справному стані і забезпечувати безпеку руху транспортних засобів та пішоходів. На автомобільних дорогах повинні бути встановлені дорожні знаки згідно з ДСТУ 4100, дорожні знаки та інформаційні табло зі змінною інформацією згідно з ДСТУ 4241 та маршрутні знаки для міського електротранспорту згідно з ДСТУ 3308 та проекту (схеми) ОДР. Розташування дорожніх знаків та інших ТЗОДР повинно забезпечувати своєчасне інформування учасників дорожнього руху про зміни дорожньої обстановки та режими руху. Фотометричні та колориметричні характеристики дорожніх знаків повинні відповідати вимогам ДСТУ 4100. Під час експлуатування дозволено зниженняфотометричних та колориметричних характеристик дорожніх знаків, але питомий коефіцієнт сили світла повинен бути не менше ніж 80 % значень, наведених у ДСТУ 4100. Поверхня дорожніх знаків повинна бути чистою, без пошкоджень, що можуть утруднювати сприйняття інформації учасниками дорожнього руху. Роботи зочищення поверхні дорожніх знаків від бруду, налипання снігу тощо потрібно виконувати негайно після їх виявлення. Пошкоджені дорожні знаки, а також такі, що не відповідають вимогам 5.12.1.2 та/або 5.12.1.3, попереджувальні знаки, знаки пріоритету та знаки 5.7.1,5.7.2,5.35.1,5.35.2 згідно з ДСТУ 4100 повинні бути замінені протягом доби, решта знаків - протягом трьох діб, а тимчасові - відразу з моменту виявлення їхпошкоджень. Відсутні попереджувальні знаки, знаки пріоритету, знаки 5.7.1, 5.7.2, 5.35.1, 5.35.2 та тимчасові дорожні знаки згідно з ДСТУ 4100 повинні бути відновлені відразу з моменту виявлення, решта знаків - протягом однієї доби. Пошкоджені або відсутні знаки індивідуального проектування потрібно відновити або замінити протягом одного місяця з моменту виявлення невідповідності. Інші пошкоджені або відсутні дорожні знаки потрібно відновити (замінити) протягом трьох діб з моменту виявлення невідповідності. Дорожня розмітка (розташування дорожньої розмітки, коефіцієнти яскравості та яскравості за розсіяного денного і штучного освітлення, світлоповертання засухого, зволоженого покриву та під час дощу, зчеплення колеса автомобіля з поверхнею горизонтальної розмітки) повинна відповідати вимогам ДСТУ 2587. У разі незабезпечення мінімальних значень коефіцієнтів світлоповертання та яскравості згідно з ДСТУ 2587 з урахуванням кліматичних умов визначених 4.8ДСТУ-Н Б В.2.3-37 дорожня розмітка 1.12-1.15 повинна бути відновлена протягом чотирнадцяти діб, інша дорожня розмітка - протягом тридцяти діб. Застосування, розміщення та експлуатаційний стан вставок розмічальних дорожніх повинно відповідати вимогам ДСТУ 4036. Вставки розмічальні дорожні у разі їх пошкодження або відсутності повинні бути відновлені або замінені, з урахуванням кліматичних умов, протягом чотирнадцяти діб. Застосування, розміщення та експлуатаційний стан шумових смуг повинно відповідати вимогам ДСТУ 8732. Шумові смуги повинні бути відновлені, якщо їх знос або руйнування становить більше ніж 30% від їхньої площі. У разі виявлення пошкоджень шумових смуг їх відновлення виконують, з урахуванням кліматичних умов, протягом чотирнадцяти діб.

Відповідност.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Виходячи із норм, викладених в ст. 77 КАС України, встановлено, що за загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона. При розгляді справи щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод та інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Позивачем не надано суду належних та допустимих доказів накладення арешту державним виконавцем на майно Шахтарського міського житлово-комунального підприємства, та факту того, що Шахтарським МЖКП не було передано об'єкти благоустрою на баланс КП «Терра-Нова».

Таким чином доводи позивача, викладені в позовній заяві, не спростовують факту вчинення ним правопорушення. Рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності є правомірним, підстави для його скасування відсутні.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов обґрунтованого висновку про відмову в задоволені позову, оскільки відповідач навів достатньо доказів правомірності притягнення позивача ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.140 КУпАП.

На підставі викладеного та керуючись статтями 210-1 КУпАП, 73-77, 90, 205, 241-246, 251, 255, 268, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, - суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про скасування постанови про адміністративне правопорушення, відмовити.

Витрати по сплаті судового збору залишити за позивачем - ОСОБА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення.

Сторони у справі:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець міста Артемівськ, Перевальського району, Луганської області, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції, місце знаходження: 49000, місто Дніпро, площа Троїцька, будинок №2-А, ЄДРПОУ 4010864612.

Суддя: С.М. Демиденко