Справа № 120/12375/25
Провадження № 2-а/144/17/25
"16" жовтня 2025 р. с-ще Теплик
Теплицький районний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Германа О.С.,
за участі секретаря Гончарук Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Теплик скаргу ОСОБА_1 до Гайсинського відділу державної виконавчої служби у Гайсинському районі Вінницької області про визнання незаконними та скасування постанов,-
ОСОБА_1 звернувся до суду із скаргою в якій зазначає, що 07.08.2025 державним виконавцем Гайсинського ВДВС Мариною Драчук були винесені постанови у виконавчих провадженнях на підставі рішення Теплицького районного суду Вінницької області від 08.04.2025 у справі №144/226/25, вказаними постановами передбачено стягнення штрафу в розмірі 34000 грн., стягнення судового збору в розмірі 605,60 грн., стягнення виконавчого збору та мінімальних витрат виконавчого провадження, проте скаржник вважає, що зазначені постанови є протиправними та підлягають скасуванню з підстав того, що постанова на підставі якої відкрито виконавче провадження, було ухвалено з грубим порушень прав скаржника, оскільки апеляційний розгляд відбувся без його повідомлення та участі, він не отримував копії рішення та не був проінформований про відкриття виконавчого провадження, тому просить визнати незаконними та скасувати постанови державного виконавця Гайсинського ВДВС від 07.08.2025 у виконавчих провадженнях №78782540.
В судове засідання скаржник ОСОБА_1 , не з'явився про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник Гайсинського відділу державної виконавчої служби у Гайсинському районі Вінницької області в судове засідання не з'явився, направи на адресу суду клопотання з проханням проводити розгляд справи за відсутності представника Гайсинського ВДВС, та проханням відмовити в задоволені скарги ОСОБА_1 .
Суд, перевіривши матеріали вказаного позову, приходить до наступного.
Частиною 1 ст. 287 КАС України - передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Також, відповідно до ч. 5 ст.287 КАС України адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень, ухвалених місцевим загальним судом як адміністративним судом, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів, спірні правовідносини пов'язані з діями державного виконавця Гайсинського відділу державної виконавчої служби у Гайсинському районі Вінницької області - Марини Драчук, в межах виконавчого провадження ВП № 787822540 та №78782756, щодо примусового стягнення з ОСОБА_1 , штрафу у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху у розмірі 34000,00 грн., судового збору у розмірі 605,60 грн., виконавчого збору та мінімальних витрат виконавчого провадження.
Так, відповідно до положень ст. 447 ЦПК України - сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.
Таким чином, на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби стороною виконавчого провадження може бути подана скарга, яка підлягає розгляду в порядку, передбаченому розділом VII ЦПК.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України, суддя закриває провадження в адміністративній справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у відкритті провадження у справі, оскільки дану справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, в свою чергу розгляд справи повинен відбуватися за правилами розділу VII ЦПК України.
На підставі вищенаведеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України, суд -
Закрити провадження у адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Гайсинського відділу державної виконавчої служби у Гайсинському районі Вінницької області про визнання незаконними та скасування постанов.
Роз'яснити позивачу право на звернення до суду зі скаргою на дії державного виконавця в порядку, передбаченому розділом VII ЦПК України.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається до Сьомого апеляційного адміністративного судупротягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
Ухвала набирає законної сили, після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційна скарга не була подана.
Суддя