Ухвала від 10.10.2025 по справі 759/23929/25

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

пр. № 1-кс/759/6583/25

ун. № 759/23929/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2025 року м.Київ

Слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 (в режимі відеоконференції),

підозрюваного ОСОБА_4 (в режимі відеоконференції),

захисника ОСОБА_5 (в режимі відеоконференції),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні відомості про яке внесено до ЄРДР за № 42023110000000094 від 23 березня 2023 року про продовження запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Великі Озера, Дубровицького району, Рівненської області, громадянина України, який зареєстрований за адесою: АДРЕСА_1 та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимий, підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушеннь передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

10.10.2025 року до слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні відомості про яке внесено до ЄРДР за № 42023110000000094 від 23 березня 2023 року про продовження запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушеннь передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209 КК України.

Клопотання обґрунтоване тим, що Слідчими СУ ГУНП в Київській області за процесуального керівництва Київської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42023110000000094 від 23.03.2023 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, за підозрою ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209 КК України, за підозрою ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України та за підозрою ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209 КК України.

У ході досудового розслідування встановлено, що, ОСОБА_6 не пізніше 03.08.2022 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 та, ознайомившись з масштабами руйнувань об'єктів інфраструктури, усвідомлюючи потенційний обсяг фінансування потреб на її відновлення, прийшов до висновку щодо можливості заволодіння бюджетними коштами в особливо великих розмірах, шляхом укладення договорів підряду на виконання будівельних робіт з усунення руйнувань соціальної, житлової та критичної інфраструктури із уповноваженими службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 та її структурних підрозділів без застосування тендерних процедур (відкритих торгів).

Однак, ОСОБА_6 , який мав досвід участі у публічних закупівлях, у тому числі закупівлях, які проводяться через електронну систему публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_4 », достовірно знав типовий хід та вимоги до процедур закупівель, перелік необхідних для участі у ній документів, коло та повноваження осіб, уповноважених замовником на оголошення, проведення закупівель та визначення переможця, розумів, що одноособово реалізувати злочинний умисел, спрямований на заволодіння бюджетними коштами шляхом зловживання своїм службовим становищем, є неможливим.

Зокрема, ОСОБА_6 усвідомлював, що до складу злочинної організації першочергово мають входити службові особи розпорядників коштів місцевого бюджету ІНФОРМАЦІЯ_2 , які уповноважені визначати об'єкти, що підлягають відновленню, визначати черговість такого відновлення, ініціювати перед ІНФОРМАЦІЯ_5 питання внесення змін до бюджету громади щодо фінансування відновлювальних робіт, укладати відповідні договори підряду та приймати результати виконаних робіт.

Крім того, до складу злочинної організації мають входити фізичні особи - підприємці, які є постачальниками будівельних матеріалів та котрі погодяться надавати ФОП ОСОБА_6 первинні бухгалтерські документи із завищеними цінами на будівельні матеріали, таким чином сприяти легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом через виведення їх у готівку.

Для реалізації злочинного плану ОСОБА_6 мав підшукати осіб, які відповідатимуть вищезазначеним критеріям, погодяться на вчинення заволодіння бюджетними коштами в межах реалізації злочинного умислу у складі злочинної організації, а також за рівнем комунікабельності, освіти, особистими, діловими якостями будуть здатними виконувати функції визначені їм організатором групи, у необхідних випадках - пропонувати організатору корективи злочинного плану відповідно до свого функціоналу, погодяться залучати інших осіб для заняття протиправною діяльністю.

Після опрацювання ОСОБА_6 осіб - потенційних кандидатів та отримання від них згоди на участь у злочинній діяльності не пізніше вересня 2022 року до складу злочинної організації увійшли:

- начальник ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_10 , який наділений повноваженнями укладання договорів від імені ІНФОРМАЦІЯ_6 та прийняття результатів робіт за укладеними договорами та, ознайомившись із планом діяльності злочинної організації, надав свою добровільну згоду на участь у ній;

- син ОСОБА_6 - ОСОБА_8 , який мав практичний досвід виконання будівельних робіт, організації роботи на будівельному майданчику та, ознайомившись із планом діяльності злочинної організації, надав свою добровільну згоду на участь у ній;

- невістка ОСОБА_6 - ОСОБА_7 (дружина ОСОБА_8 ), яка мала практичний досвід підготовки документації з виконання будівельних робіт, та, ознайомившись із планом діяльності злочинної організації, надала свою добровільну згоду на участь у ній;

- фізична особа-підприємець ОСОБА_12 , який виконував функції посередника між ФОП ОСОБА_6 та безпосередніми виробниками і постачальниками будівельних матеріалів, та, ознайомившись із планом діяльності злочинної організації, надав свою добровільну згоду на участь у ній;

- фізична особа-підприємець ОСОБА_13 , який мав практичний досвід у заготівлі та поставці пиломатеріалів, що використовувалися у будівництві, та, ознайомившись із планом діяльності злочинної організації, надав свою добровільну згоду на участь у ній.

- фізична особа-підприємець ОСОБА_4 , який мав практичний досвід виконання будівельних робіт та підготовки документів для проведення будівельних робіт, та, ознайомившись із планом діяльності злочинної організації, надав свою добровільну згоду на участь у ній.

Після залучення до складу злочинної організації вищевказаних осіб, ОСОБА_6 визначив її організаційну структуру та розподілив ролі між собою та залученими учасниками наступним чином.

Будучи організатором та керівником злочинної організації, ОСОБА_6 поклав на себе виконання наступних обов'язків:

- загальне керівництво діяльністю злочинної організації і планування вчинення конкретних злочинів;

- розподіл обов'язків між керівником та іншими учасниками злочинної організації з чітким визначенням ролей при скоєнні злочинів;

- координація дій членів злочинної організації у процесі злочинної діяльності, встановлення необхідних зв'язків з іншими особами, яким не було відомо про злочинні наміри членів злочинної організації, проте, від вчинення чи невчинення такими особами певних дій залежала можливість реалізації розробленого ОСОБА_6 злочинного плану;

- залучення і погодження при залученні нових членів до складу злочинної організації;

- контроль за укладанням договорів з ІНФОРМАЦІЯ_5 та її структурними підрозділами з метою виконання будівельних робіт;

- організація виведення отриманих бюджетних коштів на рахунки підконтрольних юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що є членами злочинної організації, з їх подальшим переведенням у готівку;

- розподіл коштів, одержаних у результаті злочинної діяльності організації, між її членами;

- організація вжиття конспіративних заходів з метою уникнення можливої кримінальної відповідальності усіх учасників злочинної організації.

На ОСОБА_10 , як на виконавця, активного учасника організованої ОСОБА_6 злочинної організації та службову особу - начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 покладалося наступне:

- організація процесу подання на розгляд ІНФОРМАЦІЯ_3 та сприяння у затвердженні змін до бюджету ІНФОРМАЦІЯ_7 сесією ради із заздалегідь погодженими обсягами бюджетних асигнувань для фінансування (видатки бюджетних коштів) будівельних робіт по об'єктам будівництва, на яких будівельні роботи виконуватиме ФОП ОСОБА_6 ;

- укладання договорів підряду від імені ІНФОРМАЦІЯ_6 із ФОП ОСОБА_6 без застосування процедур закупівлі за кошторисними вартостями робіт (розмірами договірних цін), що попередньо визначені ОСОБА_6 , без проведення замовником попереднього аналізу цін на будівельні матеріали, що використовуватимуться;

- погодження кошторисної частини проектної документації без виконання передбаченого Настановою з визначення вартості будівництва, затвердженою наказом ІНФОРМАЦІЯ_8 від 01.11.2021 № 281 (зі змінами), обов'язку щодо проведення замовником аналізу цін на матеріальні ресурси за обґрунтованою ціною, яка склалася на момент розроблення проектної документації та має бути не вищою за середню ціну у регіоні;

- прийняття результатів виконаних будівельних робіт у ФОП ОСОБА_6 ;

- здійснення фінансування (видатки бюджетних коштів) прийнятих будівельних робіт в межах виділених бюджетних асигнувань;

- виконання інших вказівок організатора групи.

На ОСОБА_8 , як на виконавця та активного учасника організованої ОСОБА_6 злочинної організації, покладено функції:

- організації та контролю виконання будівельних робіт (виробничого процесу) на об'єктах будівництва, які ФОП ОСОБА_6 , виконував на підставі договорів підряду, укладених між ІНФОРМАЦІЯ_5 та її структурними підрозділами;

- пошук та залучення осіб, які мають навички виконання будівельних робіт та можливість постачання будівельних матеріалів;

- пошук осіб для залучення їх як пособників злочинів, вчинюваних злочинною організацією;

- виведення частини отриманих бюджетних коштів у готівку.

На ОСОБА_7 , як виконавця та активного учасника організованої ОСОБА_6 злочинної організації, покладено функції:

- виготовлення проектно-кошторисної та виконавчої документації щодо будівельних робіт, які за кошти місцевого бюджету ІНФОРМАЦІЯ_7 виконував ФОП ОСОБА_6 , комунікація із вказаних питань з співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_3 та її структурними підрозділами (виконавчими органами) з метою отримання можливості використання повної суми бюджетних асигнувань, виділених для фінансування окремих об'єктів відновлення;

- організація проведення експертизи кошторисної частини проектної документації на вказані об'єкти будівництва;

- внесення недостовірних відомостей до проектно-кошторисної та виконавчої документації по вказаним об'єктам будівництва шляхом збільшення поточних цін на будівельні матеріали, що використані в ході будівництва, для отримання можливості подальшого протиправного заволодіння бюджетними коштами;

- виведення частини отриманих бюджетних коштів у готівку.

На ОСОБА_12 , як на виконавця злочинів, пов'язаних з легалізацією коштів одержаних злочинним шляхом, та активного учасника організованої ОСОБА_6 злочинної організації покладено функції:

- сприяння в організації постачання окремих будівельних матеріалів по договорам підряду та підготовки фінансово-звітних документів по ним;

- сприяння у виведенні частини отриманих бюджетних коштів у готівку через проведення фіктивних (безтоварних) господарських операцій з ФОП ОСОБА_6 та безпосереднє виведення отриманих коштів для їх використання ОСОБА_6 у власних цілях.

На ОСОБА_13 , як на виконавця злочинів, пов'язаних з легалізацією коштів одержаних злочинним шляхом, та активного учасника організованої ОСОБА_6 злочинної організації, покладено функції:

- сприяння в організації постачання окремих будівельних матеріалів по договорам підряду та підготовки фінансово-звітних документів по ним;

- сприяння у виведенні частини отриманих бюджетних коштів у готівку через проведення фіктивних (безтоварних) господарських операцій з ФОП ОСОБА_6 та безпосереднє виведення отриманих коштів для їх використання ОСОБА_6 у власних корисних цілях.

На ОСОБА_4 , як на виконавця злочинів, пов'язаних з легалізацією коштів одержаних злочинним шляхом, та активного учасника організованої ОСОБА_6 злочинної організації, покладено функції:

- сприяння у виведенні частини отриманих бюджетних коштів у готівку через проведення фіктивних (безтоварних) господарських операцій з ФОП ОСОБА_6 та безпосереднє виведення отриманих коштів для їх використання ОСОБА_6 у власних корисних цілях.

Крім того, у ході досудового розслідування встановлено, що не пізніше 25.11.2022, ОСОБА_6 усвідомлюючи, що з метою заволодіння бюджетними коштами, розпорядником яких є ІНФОРМАЦІЯ_9 , до складу злочинної організації необхідно залучити заступника міського голови ІНФОРМАЦІЯ_10 ОСОБА_9 , який, відповідно рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 від 05.08.2022 № 3075-32-VII «Про надання повноваження посадовій особі ІНФОРМАЦІЯ_3 на самопредставництво інтересів ІНФОРМАЦІЯ_7 », уповноважений підписувати договори, акти виконаних робіт, фінансові документи від імені ІНФОРМАЦІЯ_3 , представляти інтереси ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) від імені ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Реалізуючи злочинний умисел, спрямований на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, діючи у складі злочинної організації, володіючи інформацією про обсяг повноважень ОСОБА_9 щодо укладання договорів підряду на відновлення зруйнованих у ході бойових дій на території Бучанської міської територіальної громади об'єктів інфраструктури, ОСОБА_6 ознайомив останнього із розробленим злочинним планом та запропонував увійти до складу злочинної організації у якості виконавця.

Не пізніше 25.11.2025, заступник міського голови ІНФОРМАЦІЯ_10 ОСОБА_9 , ознайомившись із планом злочинної діяльності злочинної організації, надав свою добровільну згоду на участь у ній.

Отримавши від ОСОБА_9 згоду на участь у діяльності злочинної організації, ОСОБА_6 , виконуючи роль організатора та керівника злочинної організації, відповідно до визначеної раніше організаційної структури групи, відвів ОСОБА_9 роль виконавця та активного учасника організованої ОСОБА_6 злочинної організації, тому визначив йому наступні функції:

- організація процесу подання на розгляд ІНФОРМАЦІЯ_3 та сприяння у затвердженні змін до бюджету ІНФОРМАЦІЯ_7 сесією ради із заздалегідь погодженими обсягами бюджетних асигнувань для фінансування (видатки бюджетних коштів) будівельних робіт по об'єктам будівництва, на яких будівельні роботи виконуватиме ФОП ОСОБА_6 ;

- укладання договорів підряду від імені ІНФОРМАЦІЯ_3 із ФОП ОСОБА_6 без застосування процедур закупівлі за кошторисними вартостями робіт (розмірами договірних цін), що попередньо визначені ОСОБА_6 , без проведення замовником попереднього аналізу цін на будівельні матеріали, що використовуватимуться;

- погодження кошторисної частини проектної документації без виконання передбаченого Настановою з визначення вартості будівництва, затвердженою наказом ІНФОРМАЦІЯ_8 від 01.11.2021 № 281 (зі змінами), обов'язку щодо проведення замовником аналізу цін на матеріальні ресурси за обґрунтованою ціною, яка склалася на момент розроблення проектної документації та має бути не вищою за середню ціну у регіоні;

- прийняття результатів виконаних будівельних робіт у ФОП ОСОБА_6 ;

- здійснення фінансування (видатки бюджетних коштів) прийнятих будівельних робіт в межах виділених бюджетних асигнувань;

- виконання інших вказівок організатора групи.

Крім того, у ході досудового розслідування встановлено, що не пізніше 20.12.2022, ОСОБА_6 , усвідомлюючи, що з метою заволодіння бюджетними коштами, розпорядником яких є ІНФОРМАЦІЯ_11 , до складу злочинної організації необхідно залучити виконувача обов'язків начальника цього відділу ОСОБА_11 , на яку, відповідно до розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_12 ОСОБА_14 від 24.06.2022 № 214/К/ТР, покладено виконання обов'язків начальника ІНФОРМАЦІЯ_11 з правом підпису фінансових, господарських та платіжних документів.

Реалізуючи злочинний умисел, спрямований на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, діючи у складі злочинної організації, володіючи інформацією про обсяг повноважень ОСОБА_11 щодо укладання договорів підряду на відновлення зруйнованих у ході бойових дій на території Бучанської міської територіальної громади об'єктів інфраструктури, які входять до сфери управління ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_6 ознайомив останню із розробленим злочинним планом та запропонував увійти до складу злочинної організації у якості виконавця.

Не пізніше 20.12.2022, виконувач обов'язків начальника ІНФОРМАЦІЯ_11 ОСОБА_11 , ознайомившись із планом злочинної діяльності злочинної організації, надала свою добровільну згоду на участь у ній.

Отримавши від ОСОБА_11 згоду на участь у діяльності злочинної організації, ОСОБА_6 , виконуючи роль організатора та керівника групи, відповідно до визначеної раніше організаційної структури групи, відвів їй роль виконавця та активного учасника організованої ОСОБА_6 злочинної організації, тому визначив їй наступні функції:

- організація процесу подання на розгляд ІНФОРМАЦІЯ_3 та сприяння у затвердженні змін до бюджету ІНФОРМАЦІЯ_7 сесією ради із заздалегідь погодженими обсягами бюджетних асигнувань для фінансування (видатки бюджетних коштів) будівельних робіт по об'єктам будівництва, на яких будівельні роботи виконуватиме ФОП ОСОБА_6 ;

- укладання договорів підряду від імені ІНФОРМАЦІЯ_11 із ФОП ОСОБА_6 без застосування процедур закупівлі за кошторисними вартостями робіт (розмірами договірних цін), що попередньо визначені ОСОБА_6 , без проведення замовником попереднього аналізу цін на будівельні матеріали, що використовуватимуться;

- погоджувати кошторисну частину проектної документації без виконання передбаченого Настановою з визначення вартості будівництва, затвердженою наказом ІНФОРМАЦІЯ_8 від 01.11.2021 № 281 (зі змінами), обов'язку щодо проведення замовником аналізу цін на матеріальні ресурси за обґрунтованою ціною, яка склалася на момент розроблення проектної документації та має бути не вищою за середню ціну у регіоні;

- прийняття результатів виконаних будівельних робіт у ФОП ОСОБА_6 ;

- здійснення фінансування (видатки бюджетних коштів) прийнятих будівельних робіт в межах виділених бюджетних асигнувань;

- виконання інших вказівок організатора групи.

Створена ОСОБА_6 злочинна організація характеризувалася наявністю таких ознак:

Стійкість, стабільність, згуртованість складу злочинної організації вчинення спільних злочинних дій упродовж тривалого часу, постійністю зв'язків між ланками злочинної організації з метою вчинення кримінальних правопорушень.

Системним плануванням протиправної діяльності злочинної організації, яка складалася з кількох етапів на кожному з яких організатором були задіяні учасники, які відповідали за виконання певної частини злочинного плану.

- наявністю загальновизначених правил поведінки, що проявлялось в організованості, тісному зв'язку всіх її членів у їх злочинній діяльності, як під час готування до вчинення кримінальних правопорушень, так і безпосередньо в момент їх вчинення, а також після вчинення;

- суворою підпорядкованістю рядових її членів керівнику злочинної організації;

- чіткою ієрархією;

- тривалістю існування.

Стійкість створеної ОСОБА_6 злочинної організації забезпечувалася постійним складом її учасників, стабільністю та безпекою її функціонування, міцними внутрішніми зв'язками між учасниками організації, тривалістю діяльності злочинної організації, чітким визначенням ролі кожного з учасників злочинної організації, високим рівнем узгодженості дій учасників, єдиним планом діяльності злочинної діяльності, конспірацією дій учасників.

Ієрархічність злочинної організації забезпечувалася наявністю відповідної системно-структурної побудови об'єднання, яка включає в себе наявність лідера - ОСОБА_6 , який забезпечує керівництво трьома ланками злочинної організації, кожна з яких виконує свою частину злочинного плану чітко визначену підпорядкованість інших членів об'єднання його керівнику, горизонтальними зв'язками між ланками злочинної організації, загальновизнаними правилами поведінки і забезпеченням дотримання їх учасниками злочинної організації.

Усередині злочинної організації існує сувора конспірація, яка виражається у вжитті заходів пов'язаних з наданням протиправній діяльності вигляду законної, спілкуванні в завуальованій формі та за допомогою месенджерів.

Створена ОСОБА_6 злочинна організація включала у себе кілька ланок з розподілом функцій між ними:

Першу (вищу) ланку у злочинній організації ОСОБА_6 відвів собі, згідно чого йому, як організатору злочинної організації та лідеру, повинні підпорядковуватися всі інші учасники злочинної організації, які безумовно, чітко і своєчасно повинні виконувати всі його вказівки, настанови та вимоги. При цьому, саме ОСОБА_6 визначив напрям злочинної діяльності, приймав рішення про включення до складу злочинної організації нових членів, особисто здійснював контроль за їх діяльністю, здійснював фінансування та отримував основний дохід (вигоду) від вчинення злочинної діяльності.

Таким чином, ОСОБА_6 , будучи керівником злочинної організації забезпечував:

- загальне керівництво злочинною організацією і планування вчинення конкретних злочинів;

- розподіл обов'язків між учасниками з чітким визначенням ролей при скоєнні злочинів;

- координація дій членів злочинної організації у процесі злочинної діяльності, встановлення необхідних зв'язків з іншими особами, яким не було відомо про злочинні наміри членів злочинної організації, проте, від вчинення чи невчинення такими особами певних дій залежала можливість реалізації розробленого ОСОБА_6 злочинного плану;

- виведення отриманих бюджетних коштів на рахунки підконтрольних юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що є членами злочинної організації, з їх подальшим переведенням у готівку;

- розподіл коштів, одержаних у результаті діяльності злочинної організації, між її учасниками;

Другу ланку злочинної організації складали її виконавці, яких ОСОБА_6 умовно розділив на три групи кожна з яких забезпечувала реалізацію певної частини загального плану злочинної діяльності

До першої групи ланки виконавців ОСОБА_6 віднесено ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , які, як виконавці та службові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 та її структурних підрозділів забезпечували:

- організацію процесу подання на розгляд ІНФОРМАЦІЯ_3 та сприяння у затвердженні змін до бюджету ІНФОРМАЦІЯ_7 сесією ради із заздалегідь погодженими обсягами бюджетних асигнувань для фінансування (видатки бюджетних коштів) будівельних робіт по об'єктам будівництва, на яких будівельні роботи виконуватиме ФОП ОСОБА_6 ;

- укладання договорів підряду від імені ІНФОРМАЦІЯ_3 та її структурних підрозділів із ФОП ОСОБА_6 без застосування процедур закупівлі за кошторисними вартостями робіт (розмірами договірних цін), що попередньо визначені ОСОБА_6 , без проведення замовником попереднього аналізу цін на будівельні матеріали, що використовуватимуться;

- погодження кошторисну частину проектної документації без виконання передбаченого Настановою з визначення вартості будівництва, затвердженою наказом ІНФОРМАЦІЯ_8 від 01.11.2021 № 281 (зі змінами), обов'язку щодо проведення замовником аналізу цін на матеріальні ресурси за обґрунтованою ціною, яка склалася на момент розроблення проектної документації та має бути не вищою за середню ціну у регіоні;

- прийняття результатів виконаних будівельних робіт у ФОП ОСОБА_6 ;

- здійснення фінансування (видатки бюджетних коштів) прийнятих будівельних робіт в межах виділених бюджетних асигнувань;

- виконання інших вказівок лідера.

До другої групи ланки виконавців ОСОБА_6 віднесено близьких осіб - ОСОБА_8 та ОСОБА_7 які, як виконавці, мали відповідати за документальне забезпечення протиправної діяльності та фактичне виконання робіт на будівельних майданчиках, зокрема ОСОБА_8 забезпечував:

- організацію та контроль виконання будівельних робіт (виробничого процесу) на об'єктах будівництва, які ФОП ОСОБА_6 , виконував на підставі договорів підряду, укладених між ІНФОРМАЦІЯ_5 та її структурними підрозділами;

- пошук та залучення осіб, які мають навички виконання будівельних робіт та можливість постачання будівельних матеріалів;

- пошук осіб для залучення їх як пособників злочинів, вчинюваних злочинною організацією;

- виведення частини отриманих бюджетних коштів у готівку.

ОСОБА_7 , як виконавець, забезпечувала:

- виготовлення проектно-кошторисної та виконавчої документації щодо будівельних робіт, які за кошти місцевого бюджету ІНФОРМАЦІЯ_7 виконував ФОП ОСОБА_6 , комунікація із вказаних питань з співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_3 та її структурними підрозділами (виконавчими органами) з метою отримання можливості використання повної суми бюджетних асигнувань, виділених для фінансування окремих об'єктів відновлення;

- організацію проведення експертизи кошторисної частини проектної документації на вказані об'єкти будівництва;

- внесення недостовірних відомостей до проектно-кошторисної та виконавчої документації по вказаним об'єктам будівництва шляхом збільшення поточних цін на будівельні матеріали, що використані в ході будівництва, для отримання можливості подальшого протиправного заволодіння бюджетними коштами.

До третьої групи ланки виконавців ОСОБА_6 залучено в якості виконавців злочинів пов'язаних з легалізацією коштів отриманих злочинним шляхом ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та ОСОБА_4 , які були обізнані про заволодіння бюджетними коштами шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем іншими учасниками злочинної організації, тобто обізнаними про те, що грошові кошти, які перераховувались ОСОБА_6 на їх банківські рахунки повністю чи частково одержані злочинним шляхом.

Так, ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , як виконаці та учасники злочинної організації, будучи фізичними особами-підприємцями, сприяли в організації постачання окремих будівельних матеріалів за договорами підряду та підготовки фінансово-звітних документів по ним, сприяли у виведенні частини отриманих бюджетних коштів у готівку через проведення фіктивних (безтоварних) господарських операцій з ФОП ОСОБА_6 та безпосереднє виведення отриманих коштів для їх використання ОСОБА_6 у власних цілях.

Також, організатором ОСОБА_6 в якості виконавця залучено ОСОБА_4 , роль якого полягала у безпосередньому виконанні будівельних робіт на окремих об'єктах будівництва за укладеними договорами підряду ФОП ОСОБА_6 , залучення осіб, які мають навики виконання будівельних робіт, у виведенні частини отриманих бюджетних коштів у готівку через проведення фіктивних (безтоварних) господарських операцій з ФОП ОСОБА_6 та безпосереднє виведення отриманих коштів для їх використання ОСОБА_6 у власних корисних цілях.

Таким чином, зорганізувавшись в стійке, ієрархічне об'єднання - злочинну організацію, вказані особи приступили до реалізації спільного злочинного плану, спрямованого на заволодіння коштами місцевого бюджету ІНФОРМАЦІЯ_7 та подальшу їх легалізацію (відмивання), кожен у межах відведеної їм злочинним планом ролі.

Схема протиправної діяльності злочинної організації полягала у заволодінні коштами місцевого бюджету ІНФОРМАЦІЯ_7 шляхом укладання прямих договорів на виконання робіт з поточного та капітального ремонтів пошкоджених у ході бойових дій на території громади об'єктів житлового фонду та соціальної інфраструктури між ФОП ОСОБА_6 та ІНФОРМАЦІЯ_5 , також її структурними підрозділами та покладення в основу проектно-кошторисної, виконавчої документації на відновлення таких об'єктів, документів про постачання контрагентами ФОП ОСОБА_6 будівельних матеріалів, які використовувалися у процесі відновлення, за суттєво завищеними цінами.

Надалі частина отриманих бюджетних коштів легалізовувалась шляхом проведення фіктивних фінансово-господарських операцій з подальшим їх виведенням у готівку та розподілом між учасниками групи.

У ході досудового розслідування встановлено, що на виконання відведеної організатором ролі у складі злочинної організації, у різний період її діяльності, починаючи з вересня 2022 року, ОСОБА_10 , ОСОБА_9 та ОСОБА_11 , будучи членами злочинної організації, діючи умисно, з корисливих мотивів, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, надавали ОСОБА_6 перелік об'єктів на території громади, які підлягають відновленню та відносяться до сфери їх відання.

Після чого, ОСОБА_6 , діючи згідно заздалегідь розробленого злочинного плану, спрямованого на заволодіння коштами місцевого бюджету ІНФОРМАЦІЯ_13 шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем та відомого всім учасникам групи, до офіційного укладання договорів підряду та затвердження проектно-кошторисної документації з відома ОСОБА_10 , ОСОБА_9 та ОСОБА_11 розпочинав виконання будівельних робіт із залученням власних сил та засобів, попередньо отримавши від вищевказаних осіб інформацію щодо обсягу та видів робіт, які будуть профінансовані коштами місцевого бюджету ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Отримавши від ОСОБА_10 , ОСОБА_9 та ОСОБА_11 інформацію щодо обсягу та видів робіт, які будуть профінансовані коштами місцевого бюджету ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_6 , як організатор злочинної групи, з метою реалізації спільного умислу, спрямованого на заволодіння коштами місцевого бюджету ІНФОРМАЦІЯ_7 , шляхом вчинення протиправних дій, об'єднаних єдиним планом, надавав вказану інформацію ОСОБА_8 , який, відповідно до визначеної йому у складі злочинної організації ролі, мав забезпечити виробничий процес на будівельних майданчиках.

Після фактичного виконання робіт на об'єктах будівництва, ОСОБА_8 , діючи відповідно до розробленого ОСОБА_6 злочинного плану, виконуючи відведену йому роль, надавав інформацію про обсяги та вид фактично виконаних на об'єктах робіт безпосередньо ОСОБА_7 .

У подальшому, ОСОБА_7 , діючи умисно, у межах розробленого ОСОБА_6 злочинного плану, виконуючи відведену їй роль, особисто виготовляла проектно-кошторисну та виконавчу документацію на вже завершені будівельні роботи, кошторисна вартість яких повинна була відповідати попередньо визначеній ціні договору, яка, у свою чергу, визначалася у розмірі затверджених бюджетних асигнувань на кожен об'єкт.

Таким чином, згідно розробленого ОСОБА_6 злочинного плану, завданням ОСОБА_7 при виготовленні проектно-кошторисної документації на об'єкти, відновлення яких фактично завершено до укладення відповідного договору, було забезпечення можливості використання у повному обсязі бюджетних коштів, виділених на відновлення конкретного об'єкту чи об'єктів, з метою заволодіння у подальшому, якомога більшою їх частиною.

Для надання такій діяльності формально законного характеру та імітації неухильного дотримання чинних кошторисних норм у будівництві, ОСОБА_6 , як організатор та керівник злочинної організації, з метою реалізації спільного злочинного умислу, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, надав вказівку ОСОБА_7 , яка діяла в межах відведеної їй злочинним планом ролі, організовувати проведення у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » експертизи кошторисної частини проектної документації на об'єкти будівництва, роботи по яким були попередньо виконані без укладання договорів підряду.

В свою чергу, ОСОБА_6 як і інші члени злочинної організації, усвідомлюючи, що експертом будівельним з експертизи кошторисної частини проектної документації, при проведенні такої експертизи, згідно положень ДСТУ 8907:2019 Настанови щодо організації проведення експертизи проектної документації на будівництво та Настанови з визначення вартості будівництва, затвердженої наказом ІНФОРМАЦІЯ_8 від 01.11.2021 №281 (зі змінами), поточні ціни на матеріальні ресурси (будівельні матеріали) не досліджуються, а враховуються такими, що попередньо погоджені замовником на підставі проведеного аналізу таких цін по регіону. В подальшому, ОСОБА_6 надавав позитивні висновки за результатами експертизи кошторисної частини проектної документації підписантам договорів підряду, а саме ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , з метою надання вигляду законності протиправним діям учасників злочинної організації та убезпечення її від викриття.

Надалі, на підставі наданих ОСОБА_6 висновків експертизи кошторисної частини проектної документації, ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , діючи умисно, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, за вказівкою організатора злочинної групи ОСОБА_6 , укладали договори підряду та узгоджували проектно-кошторисну документацію, розроблену за вказівкою ОСОБА_6 , із завищеною вартістю (поточними цінами) використаних будівельних матеріалів, та за формально прийнятими роботами здійснювали їх оплату за рахунок коштів місцевого бюджету ІНФОРМАЦІЯ_13 , виходячи з обсягу попередньо затверджених сесією ІНФОРМАЦІЯ_3 обсягів бюджетних асигнувань.

Крім того, встановлено, що, починаючи з вересня 2022 року, ОСОБА_6 , як організатор та керівник злочинної організації, з метою реалізації спільного умислу, спрямованого на заволодіння коштами місцевого бюджету ІНФОРМАЦІЯ_13 шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, в процесі виконання будівельних робіт здійснював закупівлю будівельних матеріалів, необхідних для виконання відновлювальних робіт, через залучених посередників ФОП ОСОБА_12 та ФОП ОСОБА_13 , які діяли в межах відведеної їм злочинним планом ролі, яка полягала у наданні ОСОБА_6 фінансових документів на будівельні матеріали з поточними цінами, що не відповідали ринковим (поточним) цінам та справжній вартості їх придбання ФОП ОСОБА_6 у суб'єктів господарювання.

Надалі, після отримання бюджетних коштів як оплату за виконані ФОП ОСОБА_6 будівельні роботи, останній частину отриманих коштів переводив довіреним особам - залученим членам злочинної організації ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та ОСОБА_4 , які їх виводили у готівку.

Таким чином, створена ОСОБА_6 злочинна організація, до якої увійшли ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та ОСОБА_4 , завдяки розробленим її учасниками заходам, забезпечувала себе від викриття правоохоронними органами на території Бучанської міської територіальної громади Київської області та припинила своє функціонування 11.06.2025, у зв'язку із її знешкодженням правоохоронними органами.

У ході досудового розслідування встановлено, що з метою спрощення та пришвидшення процедури відновлення зруйнованих у ході бойових дій об'єктів житлової, соціальної інфраструктури прийнято ряд змін до нормативно-правових актів, якими мають керуватися замовники будівельних робіт та підрядники у ході замовлення, виконання та оплати підрядних робіт за кошти державного та місцевого бюджетів.

Положення нормативних актів, які покликані пришвидшити та спростити для замовників та підрядників процес замовлення та виконання робіт і надання послуг за кошти державного та місцевого бюджетів були використані учасниками злочинної організації в процесі реалізації злочинного умислу спрямованого на заволодіння бюджетними коштами.

У межах досудового розслідування кримінального провадження № 42023110000000094 від 23.03.2023, задокументовано заволодіння шляхом зловживання службовими особами своїм службовим становищем, учасниками злочинної організації під керівництвом ОСОБА_6 грошовими коштами ІНФОРМАЦІЯ_7 у ході виконання договорів на відновлення наступних об'єктів житлової та соціальної інфраструктури:

-ДОГОВІР № 449 від 17.11.2022 ( КЗ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (дошкільне відділення) ІНФОРМАЦІЯ_3 );

-ДОГОВІР № 377 від 01.11.2022 ( КЗ « ІНФОРМАЦІЯ_16 );

-ДОГОВІР № 513 від 22.12.2022 ( виконання відновлювальних робіт покрівлі житлового будинку по АДРЕСА_3 );

-ДОГОВІР № 518 від 20.12.2022 (фактичне виконання відновлювальних робіт в житловому будинку по АДРЕСА_4 );

-ДОГОВІР № 552 від 26.12.2022 (відновлення покрівлі житлових будинків по АДРЕСА_5 та АДРЕСА_3 );

-ДОГОВІР № 17 від 01.02.2023 (відновлювальні роботи покрівлі сільського клубу, розташованого по АДРЕСА_4 );

-ДОГОВІР № 122 (відновлювальні роботи у житлових будинках по АДРЕСА_6 , АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 , АДРЕСА_9 , АДРЕСА_10 , АДРЕСА_11 , АДРЕСА_12 , АДРЕСА_13 , АДРЕСА_14 , АДРЕСА_15 , АДРЕСА_16 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_16 ).

Проведеними у ході досудового розслідування судовими експертизами, (товарознавчими, будівельно-технічними та економічними) підтверджено суму спричинених учасниками злочинної організації під керівництвом ОСОБА_6 , збитків ІНФОРМАЦІЯ_17 на загальну суму 4,6 млн грн.

Крім того, органами досудового розслідування встановлено, та задокументовано протиправні дії злочинної організації щодо подальшої легалізації (відмивання) одержаних злочинним шляхом коштів через проведення фіктивних (безтоварних) фінансово-господарських операцій, проведення фінансових операцій з коштами шляхом перекидання їх між власними рахунками з подальшим обготівковуванням.

Також встановлено та задокументовано відповідними засобами доказування протиправні дії окремих учасників злочинної організації пов'язані з підробкою офіційних документів, які стали підставою для перерахування на рахунки ФОП ОСОБА_6 грошових коштів місцевого бюджету.

11.06.2025 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 209 КК України.

15.07.2025 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та нову підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209 КК України.

Обґрунтованість повідомлення про підозру ОСОБА_4 повністю підтверджується зібраними в ході досудового розслідування доказами, а саме:

Документами вилученими у ході обшуків від 11.08.2023 в офісному приміщенні та за місцем проживання ОСОБА_6 , ОСОБА_8 та ОСОБА_7 , а саме, оригіналами проектно-кошторисної та виконавчої документації до договорів підряду, накладними на будівельні матеріали, чорновими записами з відомостями про ціни на матеріали.

Інформацією отриманою у ході огляду від 20.08.2024-12.09.2024 робочого ноутбуку Acer ОСОБА_7 , вилученого під час обшуку офісного приміщення, яким зафіксовано виготовлення ОСОБА_7 кошторисної та виконавчої документації з завищеними цінами на покрівельні та пиломатеріали, видаткові накладні на матеріали від імені постачальників, таблиці з відомостями про обсяги та ціни на матеріали, а також чатів користувача у декількох месенджерах, які містять інформацію щодо причетності ОСОБА_7 до вчинених організованою групою злочинів, її ролі як виконавця, а також ролі інших учасників організованої групи, зокрема:

- у ході огляду чатів месенджеру Viber з абонентом ОСОБА_6 виявлено інформацію, що підтверджує керівну роль останнього як організатора, від якого ОСОБА_7 отримує вказівку під час виготовлення кошторисної документації вносити завищені ціни на матеріали;

Протоколом огляду документів від 24.03.2025, вилучених під час обшуку офісного приміщення у якому ФОП ОСОБА_6 здійснює господарську діяльність. У ході обшуку вилучені видаткові накладні від постачальників з ринковими цінами на покрівельні та пиломатеріали та від постачальників із завищеними цінами на вказані матеріали; чорнові записи, які свідчать про придбання покрівельного матеріалу ОСОБА_6 по ринковим цінам.

Протоколом огляду інформації з мобільного телефону ОСОБА_6 , вилученого у ході обшуку, яким зафіксовано інформацію щодо причетності ОСОБА_6 та інших учасників до вчинених організованою групою злочинів та його ролі як організатора, зокрема:

- у ході огляду чату у месенджері «WhatsApp» у групах під назвами « ІНФОРМАЦІЯ_19 » та « ІНФОРМАЦІЯ_20 », учасниками якої є ОСОБА_6 , « ОСОБА_15 мер ОСОБА_16 », « ОСОБА_17 », « ОСОБА_18 » виявлено інформацію, яка свідчить про протиправні домовленості із замовниками на виконання відновлювальних робіт, які відбуваються до моменту виділення сесією бюджетних коштів та укладання договорів підряду;

- у ході огляду чату у месенджерах Viber та WhatsApp з ОСОБА_9 виявлено інформацію, яка свідчить про намір забезпечити ОСОБА_6 перемогу у закупівлях ІНФОРМАЦІЯ_3 , безпосереднє спілкування між організатором та виконавцем з приводу об'єктів, які відновлюються ОСОБА_6 ;

- у ході огляду чату у месенджері Viber з ОСОБА_12 виявлено інформацію, яка підтверджує, що ОСОБА_12 здійснював посередництво між ОСОБА_6 та виробниками покрівельних матеріалів і металопластикових конструкцій з метою збільшення їх кошторисної вартості та подальшої легалізації незаконно отриманих коштів шляхом зняття готівки;

- у ході огляду чату у месенджері Viber з ОСОБА_13 виявлено інформацію, яка підтверджує роль ОСОБА_13 як виконавця злочинів пов'язаних із легалізацією коштів отриманих злочинним який здійснював постачання пиломатеріалів, надання бухгалтерських документів із кратно завищеною вартістю матеріалу та зняття готівки;

- у ході огляду чату у месенджері Viber з ОСОБА_19 виявлено інформацію про організацію ОСОБА_6 виконання відновлювальних робіт на об'єктах (які досліджувалися у кримінальному провадженні) до укладання договорів підряду із замовниками робіт та виділення бюджетних коштів на вказані цілі;

- у ході огляду чату у месенджері WhatsApp з ОСОБА_7 виявлено інформацію, яка свідчить про виготовлення ОСОБА_7 за вказівкою організатора видаткових накладних на матеріали за завищеними цінами від імені ФОП ОСОБА_12 , ФОП ОСОБА_13 , ФОП ОСОБА_4 ;

- у ході огляду чату у месенджері Viber з виконробом ОСОБА_20 виявлено інформацію, яка свідчить про те, що ОСОБА_6 організував виконання та закінчення робіт у ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » у с. Луб'янка до укладання договору підряду із замовником та виділення бюджетних коштів на вказані цілі;

- у ході огляду чатів у месенджері Viber з постачальниками покрівельного матеріалу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_21 » (м. Дніпро) та компанії « ІНФОРМАЦІЯ_22 » виявлено інформацію, яка свідчить про умисну відмову організатора ОСОБА_6 від пропозиції придбання покрівельного матеріалу за ринковими цінами.

Протоколами допиту у якості свідків державного експерта будівельника ОСОБА_21 та директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » ОСОБА_22 , які засвідчили, що під час проведення на замовлення ФОП ОСОБА_6 експертизи кошторисної частини проектної документації ціни на матеріальні ресурси експертом не досліджувалися, а були прийняті ті, які включені в кошториси та повинні бути погоджені замовником будівництва.

Протоколом тимчасового доступу до документів у ІНФОРМАЦІЯ_6 , у ході якого вилучено акти обстеження пошкоджень ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » у с. Луб'янка та ІНФОРМАЦІЯ_23 за 2022 рік, в яких зафіксовано висновки експертів-будівельників про необхідність відновлення покрівлі шляхом проведення капітального ремонту будівлі.

Протоколом тимчасового доступу до документів у ІНФОРМАЦІЯ_11 , у ході якого вилучено акт обстеження пошкоджень сільського клубу по АДРЕСА_17 за 2022 рік, відповідно якого усунення пошкоджень та відновлення будівлі шляхом поточного ремонту неможливе.

Протоколами тимчасового доступу до документів, які перебували у розпорядженні ФОП ОСОБА_12 , ФОП ОСОБА_23 , ФОП ОСОБА_13 , ФОП ОСОБА_4 , ФОП ОСОБА_7 , ФОП ОСОБА_24 та ФОП ОСОБА_25 , у ході яких вказаними СГД не надано документи на придбання матеріалів, що підтверджує надання ОСОБА_6 послуг з фіктивних господарських операцій з подальшим виведенням коштів у готівку.

Висновками судових товарознавчих експертиз (8 експертиз по 7 об'єктах), відповідно яких визначено середні поточні (відпускні) ціни на покрівельні та пиломатеріали на момент укладання договорів підряду та прийняття їх результатів, що виконані ФОП ОСОБА_6 , відповідно до яких вартість матеріалів визначена підрядником у проектно-кошторисній та виконавчій документації завищена у 2-3 рази від середньоринкових цін.

Висновками судових будівельно-технічних експертиз (7 експертиз), відповідно яких з урахуванням висновків судових товарознавчих експертиз встановлена вартість фактично виконаних будівельних робіт по 7 досліджуваних об'єктах будівництва.

Висновками судових економічних експертиз (7 експертиз), відповідно до яких визначені розміри завданої місцевому бюджету ІНФОРМАЦІЯ_7 матеріальної шкоди (збитки) загалом складають понад 4,5 млн грн.

Висновком судової почеркознавчої експертизи від 27.02.2025, відповідно до якого підписи на проектно-кошторисній та виконавчій документації виконані організатором та замовниками будівництва.

Протоколом огляду документів від 11.03.2025-17.03.2025, відповідно до якого аналізом бухгалтерських документів отриманих від ФОП ОСОБА_26 , ФОП ОСОБА_27 , ФОП ОСОБА_28 , ФОП ОСОБА_29 , ФОП ОСОБА_30 , ФОП ОСОБА_27 та ФОП ОСОБА_31 зафіксовано придбання ОСОБА_6 покрівельних матеріалів по середньоринковій ціні (вартість підтверджується висновками судових товарознавчих експертиз).

Протоколом за результатами проведення НСРД зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_6 від 15.08.2023, яким зафіксовано підтвердження ролі ОСОБА_6 як організатора, погодження ним у ІНФОРМАЦІЯ_24 кошторисної вартості об'єктів будівництва на суму, яка не перевищує 1,5 млн грн з метою укладання прямих договорів, виготовлення ОСОБА_7 у листопаді 2022 року за вказівкою організатора кошторисної документації із завищеною вартістю матеріалів, забезпечення ОСОБА_6 отримання від постачальників матеріалів видаткових накладних із цінами на матеріали, які повинні відповідати кошторисним документам.

Протоколом за результатами проведення НСРД, а саме зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_7 від 15.08.2023, яким зафіксовано схему виведення коштів у готівку через перерахунок бюджетних коштів на банківські рахунки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_25 », директором та бенефіціарним власником якого є ОСОБА_6 .

Протоколом за результатами проведення НСРД зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_6 від 08.04.2024, яким зафіксовано розмови про протиправну домовленість з ОСОБА_9 щодо відновлення об'єктів у Бучанській громаді за бюджетні кошти; сприяння ОСОБА_6 у вирішенні скарг мешканців громади щодо неякісного виконання ремонтних робіт; злочинну змову ОСОБА_6 з замовником робіт про відновлення об'єктів громади до виділення на сесії ІНФОРМАЦІЯ_3 бюджетних коштів та укладання договорів підряду; організацію виготовлення проектно-кошторисної документації після завершення будівельних робіт на об'єктах; організацію ОСОБА_6 отримання видаткових накладних від постачальників із завищеними цінами на матеріали, відповідно до яких ОСОБА_7 формує кошторисні документи; розмови про повернення ОСОБА_6 постачальниками різниці між фактичною та завищеною ціною на матеріали шляхом перерахунку коштів на рахунок ОСОБА_6 ; покладення на ОСОБА_8 функції розрахунку з будівельниками.

Протоколом за результатами проведення НСРД, а саме зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_8 від 08.04.2024, яким зафіксовано розмови між ОСОБА_6 та ОСОБА_8 про отримання підписантом ОСОБА_11 неправомірної вигоди у вигляді безоплатного постачання матеріалів (підлогова дошка) та виконання будівельних робіт з відновлення приватного будинку, покладення на ОСОБА_8 ролі співвиконавця у організації та функціонуванні схеми з легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом, через проведення фіктивних фінансово-господарських операцій з постачальниками будівельних матеріалів по завищеним ринковим цінам, виведення коштів у готівку через постачальників матеріалів шляхом повернення різниці між фактичною та завищеною ринковою ціною (+30% до фактичної ціни) на матеріали (метал та лісоматеріал); роль ФОП ОСОБА_4 (будівельник) у легалізації коштів, здобутих злочинним шляхом, якому перераховувалися бюджетні кошти на банківський рахунок за фіктивні фінансово-господарські операції.

Протоколом за результатами проведення НСРД зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_7 від 14.10.2024, яким зафіксовано роль ОСОБА_7 як виконавця, яка здійснює комунікацію із співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_3 та її структурними підрозділами під час виготовлення проектно-кошторисної та виконавчої документації з метою отримання можливості використання повної суми бюджетних асигнувань, виділених для фінансування окремих об'єктів відновлення; за вказівкою організатора ОСОБА_6 вирішує питання зміни дати видачі експертних звітів, які фактично складаються після завершення робіт на об'єкті.

Протоколом за результатами проведення НСРД, а саме зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_12 від 23.01.2025, яким зафіксовано злочинну змову між організатором ОСОБА_6 та замовником під час відновлення вул. Вокзальної м. Буча у 2023 році, в результаті чого були отримані надприбутки; змову між організатором ОСОБА_6 та виконавцем ОСОБА_12 у приховуванні злочину щодо легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом, а саме надання органу досудового розслідування виготовлених за вказівкою ОСОБА_6 від імені ОСОБА_12 бухгалтерських документів на будівельні матеріали по фіктивних (безтоварних) фінансово-господарських операціях.

Протоколом за результатами проведення НСРД зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_32 (бухгалтер ОСОБА_6 ) від 23.01.2025, яким зафіксовано виготовлення ОСОБА_33 за вказівкою ОСОБА_6 від імені підконтрольних йому ФОП ОСОБА_12 , ФОП ОСОБА_4 та ФОП ОСОБА_13 (пособники) накладних на матеріали по фіктивних (безтоварних) фінансово-господарських операціях на виконання ухвали суду про тимчасовий доступ до документів.

Протоколом за результатами проведення НСРД, а саме зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_6 23.01.2025, яким зафіксовано схему вчинення злочинів організованою групою, яка полягає у виконанні будівельних робіт ФОП ОСОБА_6 , по завершенню яких ОСОБА_7 складає проектно-кошторисну та виконавчу документацію; за вказівкою організатора ОСОБА_6 готує тендерні пропозиції по закупівлях замовника будівництва на проведення робіт, які виконані ФОП ОСОБА_6 ; також, зафіксовано злочинну змову між організатором ОСОБА_6 та виконавцями ФОП ОСОБА_12 , ФОП ОСОБА_4 та ФОП ОСОБА_13 у приховуванні від органу досудового розслідування злочину з виведення коштів у готівку, забезпечення організатором ОСОБА_6 надання їм послуг адвоката за його кошт, консультування організатором ОСОБА_6 вказаних осіб щодо способів укриття злочинів та фальсифікації доказів, зафіксовано отримання ОСОБА_6 від постачальників будівельних матеріалів неправомірної вигоди в якості «відкатів» у заздалегідь узгоджених частках за проведення фіктивних фінансово-господарських операцій.

Іншими матеріалами досудового розслідування.

16.06.2025 року ухвалою слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_18 застосовано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту до 11.08.2025 включно.

08.08.2025 року ухвалою слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_18 застосовано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту до 11.09.2025 включно.

11.09.2025 року ухвалою слідчого судді ІНФОРМАЦІЯ_26 до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_18 застосовано запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту до 11.09.2025 включно, заборонивши ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_18 залишати місце свого проживання за адреою: АДРЕСА_2 , в період часу з 23:00 години до 06:00 години наступної доби, без дозволу слідчого, прокурора, суду та покласти підозрюваного ОСОБА_4 наступні обов'язки: прибувати до слідчого, прокурора, суду по вказаному кримінальному провадженні за першою вимогою; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; не відлучатися за межі Рівненської області, без дозволу слідчого, прокурора або суду; уникати спілкування із іншими підозрюваними у даному кримінальному провадженні; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну; носити електронний засіб контролю.

Відповідно з цього часу до підозрюваного застосовуються вищевказані обов'язки покладені слідчим суддею ІНФОРМАЦІЯ_26 .

Постановою заступника керівника Київської обласної прокуратури строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023110000000094 від 23.03.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених, ч. 1, 2, 3 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, за підозрою ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209 КК України, за підозрою ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України та за підозрою ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209 КК України продовжено до трьох місяців, тобто до 11.09.2025 року.

11 жовтня 2025 року звершується чотирьохмісячний строк досудового розслідування, однак, завершити досудове розслідування у вказаний строк неможливо внаслідок особливої складності кримінального провадження.

09.10.2025 ухвалою слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023110000000094 від 23.03.2023 до шести місяців, тобто до 11.12.2025 року.

Метою продовження, покладених ухвалою слідчого судді ІНФОРМАЦІЯ_26 від 11.09.2025 року, обов'язків на підозрюваного ОСОБА_4 є забезпечення виконання останнім процесуальних обов'язків та наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України.

У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав в повному обсязі та просив продовжити строк застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту підозрюваному ОСОБА_4 , вказуючи, що передбачені ст.177 КПК України ризики на даний час не зникли та продовжують існувати.

В судовому засіданні захисник ОСОБА_5 , думку якого підтримав підозрюваний ОСОБА_4 , не заперечував щодо задоволення клопотання.

Слідчий суддя, вислухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали клопотання про продовження строку запобіжного заходу вважає, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що Слідчими СУ ГУНП в Київській області за процесуального керівництва Київської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42023110000000094 від 23.03.2023 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, за підозрою ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209 КК України, за підозрою ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України та за підозрою ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209 КК України.

11.06.2025 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 209 КК України.

15.07.2025 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та нову підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209 КК України.

16.06.2025 року ухвалою слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_18 застосовано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту до 11.08.2025 включно.

08.08.2025 року ухвалою слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_18 застосовано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту до 11.09.2025 включно.

11.09.2025 року ухвалою слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_18 застосовано запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту до 11.09.2025 включно, заборонивши ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_18 залишати місце свого проживання за адреою: АДРЕСА_2 , в період часу з 23:00 години до 06:00 години наступної доби, без дозволу слідчого, прокурора, суду та покласти підозрюваного ОСОБА_4 наступні обов'язки: прибувати до слідчого, прокурора, суду по вказаному кримінальному провадженні за першою вимогою; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; не відлучатися за межі Рівненської області, без дозволу слідчого, прокурора або суду; уникати спілкування із іншими підозрюваними у даному кримінальному провадженні; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну; носити електронний засіб контролю.

Відповідно з цього часу до підозрюваного застосовуються вищевказані обов'язки покладені слідчим суддею ІНФОРМАЦІЯ_26 .

Постановою заступника керівника Київської обласної прокуратури строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023110000000094 від 23.03.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених, ч. 1, 2, 3 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, за підозрою ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209 КК України, за підозрою ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України та за підозрою ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209 КК України продовжено до трьох місяців, тобто до 11.09.2025 року.

11 жовтня 2025 року звершується чотирьохмісячний строк досудового розслідування, однак, завершити досудове розслідування у вказаний строк неможливо внаслідок особливої складності кримінального провадження.

09.10.2025 ухвалою слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023110000000094 від 23.03.2023 до шести місяців, тобто до 11.12.2025 року.

Відповідно до ст. 181 КПК України домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або у певний період доби. Домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі.

Відповідно до ч. 6 ст. 181 КПК України строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців. У разі необхідності строк тримання особи під домашнім арештом може бути продовжений за клопотанням прокурора в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.

Згідно вимог ст. 177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини вагомою підставою для вирішення питання про необхідність попереднього ув'язнення особи є ризик перешкоджання встановленню істини у справі та переховування цієї особи від правосуддя. При цьому зазначено, що небезпека перешкоджання встановленню істини у справі та переховування особи від правосуддя може вимірюватися суворістю можливого покарання в сукупності з наявністю даних про матеріальний, соціальний стан особи, її зв'язками з державою, у якій його переслідують та міжнародними контактами.

Згідно зі ст. 181 КПК України домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або у певний період доби.

Не вирішуючи питання про доведеність вини та правильність кваліфікації дій ОСОБА_4 за ч. 2 ст. 255 ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209 КК України, а виходячи лише з фактичних даних, що містяться в долучених до клопотання матеріалах кримінального провадження та підтверджується вагомими доказами, достатніми на даній стадії досудового розслідування для продовження застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту.

Слідчий суддя на даному етапі провадження не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності та допустимості для визнання особи винною чи не винною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних зазначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу.

Слідчий суддя не вбачає доказів необхідності застосування іншого запобіжного заходу ніж домашній арешт, оскільки підозра та ризики зазначені в клопотанні прокурором на даний час не зміншились та продовжують існувати. Крім цього, наявність та обґрунтованість підозри та доведеність і обгрунтованість ризиків були встановлені та перевірені під час застосування, продовження, в подальшому зміни підозрюваному запобіжного заходу.

Слідчий суддя враховує дані про особу підозрюваного, його вік, сталість його соціальних зв'язків, наявність місця проживання, які з урахуванням фактичних обставин справи, не переважають існуючих ризиків.

З огляду на викладене, враховуючи, що прокурором доведено, що ризики, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України продовжують існувати, вони не зменшились, застосування більш м'яких запобіжних заходів буде недостатнім для запобігання вказаним ризикам, а також, що існують обставини, які перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії ухвали, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання слідчого про продовження строку запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 176-178, 181, 184, 194, 309, 369-372, 376, 395 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора задовольнити.

Продовжити підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, із забороною залишати місце свого проживання за адресою: АДРЕСА_2 , з 23 год. до 06 год. наступного дня, за виключенням необхідності отримання медичної допомоги та необхідності прямувати до зони укриття від надзвичайних ситуацій воєнного, техногенного чи природного характеру, строком на 2 місяці тобто до 10 грудня 2025 року включно.

Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України:

- прибувати до слідчого, прокурора, суду по вказаному кримінальному провадженні за першою вимогою;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

- не відлучатися за межі Рівненської області, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- уникати спілкування із іншими підозрюваними у даному кримінальному провадженні;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну;

- носити електронний засіб контролю.

У разі невиконання обов'язків, а також, якщо підозрюваний ОСОБА_4 , будучи належним чином повідомленою, не з'явиться за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомить про причини своєї неявки, або якщо порушить інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов'язки, до нього може бути застосований більш тяжкий запобіжний захід.

Виконання ухвали доручити органу національної поліції за місцем проживання підозрюваної.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з часу проголошення, а підозрюваному з часу отримання її копії.

Слідчий суддя ОСОБА_1