Справа № 187/1703/25
3/0187/806/25
"16" жовтня 2025 р. смт Петриківка
Суддя Петриківського районного суду Дніпропетровської області
Іщенко І.М., за участі прокурора Усатого О.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, що надійшли з Дніпровського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцям. Дніпродзержинськ Дніпропетровської
області, пенсіонер, працював пожежним-рятувальником 52 державної пожежно-рятувальної частини 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області до 05.05.2025 року, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , прож.: АДРЕСА_2 ,
за скоєння адміністративного правопорушення,
передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування у зв'язку зі звільненням 05.05.2025 року з посади пожежного-рятувальника 52 державної пожежно-рятувальної частини 1 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону несвоєчасно 23.06.2025 року о 15 год. 14 хв. та без поважних причин подав декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «при звільненні» за період не охоплений раніше поданими деклараціями (з 01.01.2025 по 05.05.2025).
Таким чином ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
ОСОБА_1 в судовому засіданні факт правопорушення визнав, пояснивши оприлюднення декларації за період з 01.01.2025 по 05.05.2025з порушенням строку встановленого для подачі декларації при звільненні відбулося у зв'язку з тим, що був поламаний особистий ноутбук.
Прокурор Усатий О.П. в судовому засіданні вважає, що ОСОБА_1 має бути притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, просив призначити адміністративний штраф в межах законодавства.
Вислухавши ОСОБА_1 , думку прокурора, вивчивши матеріали справи, суд вважає доведеним, що ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Судом встановлено, що відповідно до Наказу ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області № 241 від 30.06.2021 «Про особовий склад» відповідно до пунктів 57, 60, 61, 62, 63 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу старшину служби цивільного захисту ОСОБА_1 призначено на посаду пожежного-рятувальника 52 державної пожежно-рятувальної частини 1 державного пожежно- рятувального загону ДСНС України у Дніпропетровській області, з 01 липня 2021 року (а.с. 35).
На час зайняття посади, ОСОБА_1 наділено владними повноваженнями.
Згідно Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою КМУ від 11.07.2013 № 593 - служба цивільного захисту є державною службою особливого характеру, яка забезпечує пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, вживає заходів до запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідації їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Отже, старшина служби цивільного захисту ОСОБА_1 , обіймаючи посаду пожежного-рятувальника 52 державного пожежно-рятувальної частини 1 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області, згідно п. п. «д» п. 1 ч. 1 ст. З Закону є суб'єктом на якого поширюється дія Закону та відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 1 Закону є суб'єктом декларування.
Наказом ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області № 222 від 05.05.2025 «Про особовий склад» згідно з Положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу за пунктом 176 підпунктом 3 (за станом здоров'я) майстра-сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 виключено з кадрів Державної служби України з надзвичайних ситуацій з 05.05.2025 року (а.с. 26)
Частиною 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом ЗО календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 , припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування у зв'язку зі звільненням 05.05.2025 з посади пожежного-рятувальника 52 державної пожежно-рятувальної частини 1 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області, будучи згідно з п.п. «д» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом вказаного закону та відповідно до абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону суб'єктом декларування, у порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «при звільненні» за період не охоплений раніше поданими деклараціями (з 01.01.2025 по 05.05.2025), а саме 23.06.2025 о 15 год. 14 хв., тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, чим
вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією відповідальність за яке передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Відповідно до декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції виявлено, що ОСОБА_1 подав при звільненні декларацію за період з 01.01.2025 року по 05.05.2025 року лише 23.06.2025 року, тобто поза межами строку встановленого для подачі декларації при звільненні, а саме не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності, що передбачено абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» (а.с. 49-55).
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколом № 149 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 29.09.2025 року (а.с. 1-13); поясненням правопорушника ОСОБА_1 про подання декларації при звільненні із запізнення через технічні проблеми (а.с. 17-20); повідомленням Національного агентства про факт несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 при звільненні за 2025 рік (01.01.2025 - 05.05.2025) (а.с. 25); витягом із наказу (по особовому складу) № 222 від 05.05.2025 року про звільнення ОСОБА_1 із служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій 05 травня 2025 року (а.с. 26); попередженнями від 27.04.2016 року, 14.05.2021 року, 21.03.2025 року, підписаних ОСОБА_1 про недопущення ним під час проходження служби цивільного захисту (роботи) в ДСНС України вчинення злочинів у сфері службової діяльності та адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією (а.с. 37-39); декларацією від 23.06.2025 року, поданою ОСОБА_1 при звільненні за період з 01.01.2025 року по 05.05.2025 року.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1, ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом ЗО календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Частиною першою статті 172-6 КУпАП, передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування
Відповідно до ст. 38 ч. 3 КУпАП, адміністративні стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Матеріали справи свідчать про те, що датою скоєння правопорушення є 23.06.2025 року. Днем його виявлення є день складення 29 вересня 2025 року протоколу про адміністративне правопорушення, після зібрання (отримання) оперуповноваженим відділу протидії корупції Дніпропетровського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, який складав протокол, всіх матеріалів, що вказували на вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП.
Сукупність вказаних даних приводить до висновку, що строки, передбачені ст. 38 КУпАП не сплили.
Аналізуючи, та оцінюючи всі зібрані у справі данні та докази, суд вважає доведеним, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Вирішуючи питання щодо накладення стягнення, відповідно до вимог ст.ст. 33-35 КУпАП, суд приймає до уваги характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступень його вини, майновий стан.
Суд вважає необхідним накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в мінімальному розмірі - п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн, .передбаченому ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Керуючись ч.1 ст. 172-6, ст. 283, 284, 287, 294 КУпАП, суддя,
ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень в доход держави.
Реквізити: отримувач: УДКСУ у Петриківському районі/ Петриківський район/ 21081100, р/р UA198999980313030106000004225, ОКПО 37320300, Банк отримувач: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 21081100.
У разі несплати правопорушником штрафу не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладання штрафу, постанова про накладання штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті КУпАП.
Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять грн 60 коп.) на користь Державної судової адміністрації України.
Реквізити: отримувач коштів - ГУК у м.Києві /м.Київ/ 22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), р/р UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106, призначення платежу - судовий збір по справі про адміністративне правопорушення.
Постанова про накладення адміністративного стягнення підлягає зверненню до виконання до 13.01.2026 року.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом 10-ти днів з дня її винесення.
Суддя: І. М. Іщенко