Справа № 488/932/20
Номер провадження № 1-в/488/86/25
16.10.2025 року
Корабельний районний суд міста Миколаєва у складі: судді ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , представника відділення поліції №3 Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_3 , особи, відносно якої встановлюється адміністративний нагляд - ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Миколаєві подання начальника відділення поліції №3 Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області про продовження адміністративного нагляду відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Миколаєва, громадянина України, з середньою освітою, розлученого, не працюючого, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого 04.08.2025 року Корабельним районним судом міста Миколаєва за ч. 2 ст. 125 КК України до до 1 року обмеження волі, на підставі ст. 75, 76 КК України звільненого від відбування покарання з випробувальним терміном на 1 рік;-
Заступник начальника відділення поліції №3 МРУП ГУНП в Миколаївській області звернувся до суду із поданням, в якому просить встановити відносно засудженого ОСОБА_4 адміністративний нагляд, посилаючись на те, що ОСОБА_4 після звільнення з місць позбавлення волі 27.05.2022 року, неодноразово порушував громадський порядок і права інших громадян, притягувався до адміністративної відповідальності: 22.05.2025 року за ч.1 ст. 173-2 КУпАП, 17.09.2025 року за ст. 177 КУпАП; 18.09.2025 року за ч.2 ст. 178 та ч.1 ст. 175-1 КУпАП. Також, громадянину ОСОБА_4 неодноразово виносились попередження про припинення антигромадського способу життя - 22.07.2025 та 09.08.2025 року. За місцем проживання засуджений характеризується негативно, не працює, спроб до працевлаштування не робить.
ОСОБА_4 в судовому засіданні пояснив, що якщо орган поліції так вирішив, то він не заперечує проти задоволення подання.
Вислухавши представника ВП №3 МРУП ГУНП в Миколаївській області, дослідивши матеріали, надані разом із поданням, суд приходить до наступних висновків:
відповідно до ст.2, ст.3 п.»в» Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них. Адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб: засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Відповідно до ст.6 цього Закону, адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Так, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 був засуджений 16.06.2020 року Корабельним районним судом міста Миколаєва за ч. 2 ст. 185, 71 КК України до 2 років 1 місяця позбавлення волі, якого було звільнено з місць позбавлення волі 27.05.2022 року. Дана судимість є погашено. Судимість, яка є у ОСОБА_4 за вироком суду від 04.08.2025 року за ч.2 ст. 125 КК України не підпадає під ст.3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», відтак застосування адміністративного нагляду суперечить вимогам Закону.
Встановлено також, що ОСОБА_4 неодноразово притягувалася до адміністративної відповідальності, а саме - 22.05.2025 року за ст.173-2 ч.1 КУпАП - за фактом вчинення насильства в сім'ї під час сварки зі своєю колишньою дружиною гр-ю ОСОБА_5 , 17.09.2025 року за ст. 177 КУпАП - за фактом купівлі самогону у невідомої особи; 18.09.2025 року за ч.2 ст. ст.178 КУпАП за фактом розпиття пива в громадському місці, повторно протягом року; 18.09.2025 року за ч.1 ст. 175-1 КУпАП - за фактом куріння в громадському місці, за що був письмово попереджений про припинення антигромадського способу життя.
Вперше ОСОБА_4 органом поліції було письмово попереджено про припинення антигромадського способу життя 17.09.2025 року, після цього останнім було скоєно згідно подання два правопорушення в один день та в одному місці.
Систематичними в адміністративно-юрисдикційній сфері, слід визнавати правопорушення, у т. ч. різнорідні, вчинені три і більше разів, у зв'язку із чим враховуючи, що після притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 173-2 КУпАП пройшло більше 4 місяців, повторно за цією статтею він не притягувався, попередження винесенні 17.09.2025 та 18.09.2025 року також носять разовий характер, останні три скоєні в одному місці, а останні два - навіть в один день, і вісі вони є однорідними - що посягають на громадський порядок та безпеку, суд вважає, що в діях останнього така ознака, як систематичне порушення громадського порядку і прав інших громадян, відсутня.
Таким чином, матеріали подання подані задля встановлення адміністративного нагляду відповідно до особи, судимість якої є погашеною та вони не свідчать про те, що ОСОБА_4 не бажає ставати на шлях виправлення, є суспільно небезпечною особою та потребує постійного контролю з боку ОВС.
Подання заступника начальника Корабельного ВП №3 Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 4, 5, 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», -
У задоволенні подання заступника начальника ВП№3 МРУП ГУНП в Миколаївській області про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_4 - відмовити.
На ухвалу суду може бути подано апеляцію до Миколаївського апеляційного суду через Корабельний районний суд м. Миколаєва протягом 7 днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1