Постанова від 09.10.2025 по справі 308/9983/25

Справа № 308/9983/25

3/308/4981/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2025 року м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Іванов А.П., за участі представника Закарпатської митниці Зубенка І.І., розглянувши матеріали, що надійшли з Закарпатської митниці Державної митної служби України щодо громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання - АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_1 ), паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 від 14.03.2018, за ч. 6 ст. 481 МК України,

встановив:

З протоколу про порушення митних правил №0448/UA305000/2025 з'ясовано, що 22.06.2025 року о 13 год. 16 хв. в зону митного контролю ділянки «в'їзд в Україну» митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці, заїхав легковий автомобіль «Subaru Legacy» реєстраційний номерний знак Угорщини НОМЕР_2 під керуванням громадянина Угорщини ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ). В якості пасажира в зазначеному транспортному засобі слідував громадянин України - нерезидент ОСОБА_1 .

Формою проходження митного контролю громадянин України - нерезидент ОСОБА_1 обрав порядок проходження митного контролю по каналу «зелений коридор».

До митного контролю громадянином України - нерезидентом ОСОБА_1 було подано закордонний паспорт НОМЕР_1 від 14.03.2018 року з відміткою Посольства України в Угорщині про постійне місце проживання від 04.02.2016 року.

Під час здійснення митних формальностей було проведено аналітично-перевірочні заходи з використанням баз даних, а саме: ЄАІС «Центр» Держмитслужби України, внаслідок чого встановлено, що 21.12.2023 року через пункт пропуску «Тиса» Закарпатської митниці ДФС, громадянином України - нерезидентом ОСОБА_1 в режимі «тимчасове ввезення до 1 року» було ввезено легковий автомобіль марки «LAND ROVER», моделі «FREELANDER», номер кузова НОМЕР_3 , реєстраційний номерний знак Угорщини НОМЕР_4 .

Станом на 22.06.2025 року вказаний транспортний засіб за межі митної території України вивезеним не значився.

В своєму поясненні гр. України - нерезидент ОСОБА_1 підтвердив факт ввезення легкового автомобіля марки «LAND ROVER», моделі «FREELANDER», номер кузова НОМЕР_3 , реєстраційний номерний знак Угорщини НОМЕР_4 21.12.2023 року і зазначив що транспортний засіб на даний час знаходиться в м. Черкаси у його дружини в несправному стані. Також, пояснив, що не зміг вчасно вивезти цей автомобіль через те що захворів на COVID з важкими наслідками, підтверджуючих документів про хворобу не надав. До митниці із письмовою заявою про продовження терміну ввезення вказаного авто громадянин України - нерезидент ОСОБА_1 не звертався. Грошових коштів для забезпечення сплати штрафу на момент перетину кордону при собі не має.

Згідно з інформацією, отриманої з мережі Інтернет (сайт «mobile.de»), вартість аналогічного/подібного до вищезазначеного автомобіля становить 5990 євро, що згідно з курсом НБУ станом на 22.06.2025р. складає 286 675,41 грн. (двісті вісімдесят шість тис. шістсот сімдесят п'ять грн. 41 коп.).

Таким чином, гр. України - нерезидент ОСОБА_1 перевищив встановлений строк тимчасового ввезення на митну територію України автомобіля марки «LAND ROVER», моделі «FREELANDER», номер кузова НОМЕР_3 , реєстраційний номерний знак Угорщини НОМЕР_4 , більше ніж на тридцять діб.

Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) частиною 6 статті 481 Митного кодексу України.

Особа, яка притягається до відповідальності громадянин України ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, будучи повідомленим про час та місце слухання справи, зокрема шляхом розміщення повідомлення про виклик до суду на вебпорталі Судова влада України.

Відповідно до положень ст. 526 МК України суд вважає за можливе провести розгляд даної справи у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та не з'явилася в судове засідання.

Представник Закарпатської митниці в судовому засіданні обставини викладені в протоколі підтримав в повному обсязі. Просив притягнути громадянина ОСОБА_1 до відповідальності, передбаченої санкцією ч. 6 ст. 481 МК України.

Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

У відповідності до ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Відповідно до ч. 1 ст. 380 Закону України від 13.03.2012 №4495-VI: Тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено органами доходів і зборів з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.

Відповідно до ч. 2 ст. 380 Закону України від 13.03.2012 № 4495-VI: Транспортні засоби особистого користування, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від подання документів, що видаються державними органами, уповноваженими здійснювати види контролю, зазначені у статті 319 цього Кодексу. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без застосування до них заходів гарантування, передбачених розділом X цього Кодексу.

Тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб. Транспортні засоби особистого користування, що класифікуються за товарною позицією 8903 згідно з УКТ ЗЕД, можуть використовуватися громадянами, які ввезли їх в Україну, а також громадянами-резидентами та громадянами-нерезидентами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення, за умови використання транспортного засобу від імені і згідно з інструкціями користувача права на тимчасове ввезення (ч. 5 ст. 380 МК України).

Частиною 3 статті 380 МК України зазначено, що тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами транспортних засобів особистого користування, що класифікуються за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД, та причепів до них, що класифікуються за товарною позицією 8716 згідно з УКТ ЗЕД, у кількості більше однієї одиниці на кожну товарну позицію дозволяється за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, та із застосуванням до них заходів гарантування, передбачених розділом X цього Кодексу.

Згідно з ч. 5 ст. 380 МК України тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб. Транспортні засоби особистого користування, що класифікуються за товарною позицією 8903 згідно з УКТ ЗЕД, можуть використовуватися громадянами, які ввезли їх в Україну, а також громадянами-резидентами та громадянами-нерезидентами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення, за умови використання транспортного засобу від імені і згідно з інструкціями користувача права на тимчасове ввезення. Такі транспортні засоби не можуть використовуватися для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні, бути розкомплектовані чи передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам.

Відповідно до ч. 6 ст. 380 МК України тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

Вина громадянина України ОСОБА_1 підтверджується даними протоколу про порушення митних правил №0448/UA305000/2025 ,витягом з баз даних ЄАІС Держмитслужби України, , письмовими поясненнями особи, яка притягається до відповідальності, доповідною запискою інспектора митниці, тощо.

Так, за інформацією з баз даних ЄАІС Держмитслужби України, 21.12.2023 року через пункт пропуску «Тиса» Закарпатської митниці ДФС, громадянином України - нерезидентом ОСОБА_1 в режимі «тимчасове ввезення до 1 року» було ввезено легковий автомобіль марки «LAND ROVER», моделі «FREELANDER», номер кузова НОМЕР_3 , реєстраційний номерний знак Угорщини НОМЕР_4 , , однак станом на 22.06.2025 вказаний транспортний засіб за межі митної території України вивезеним не значиться.

За ч. 4 ст. 380 МК України строки, передбачені абзацами першим, другим, третім та п'ятим цієї частини, можуть бути продовжені митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів (абзац 4).

В своїх поясненнях від 22.06.2025 громадянин ОСОБА_1 підтвердив факт ввезення легкового автомобіля марки «LAND ROVER», моделі «FREELANDER», номер кузова НОМЕР_3 , реєстраційний номерний знак Угорщини НОМЕР_4 21.12.2023 року і зазначив що транспортний засіб на даний час знаходиться в м. Черкаси у його дружини в несправному стані. Також, пояснив, що не зміг вчасно вивезти цей автомобіль через те що захворів на COVID з важкими наслідками, підтверджуючих документів про хворобу не надав. До митниці із письмовою заявою про продовження терміну ввезення вказаного авто громадянин України - нерезидент ОСОБА_1 не звертався. Грошових коштів для забезпечення сплати штрафу на момент перетину кордону при собі не має.

Документального підтвердження того, що громадянин України ОСОБА_1 зверталався в митні органи для продовження терміну тимчасового ввезення автомобіля матеріали розглядуваного протоколу не місять.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до переконання, що громадянина України ОСОБА_1 вчинив порушення митних правил, передбачене ч. 6 ст. 481 МК України, а саме перевищив строк тимчасового ввезення транспортного засобу на митну територію України більше ніж на тридцять діб.

Санкцією ч. 6 ст. 481 МК України передбачено накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі від восьми до дванадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів.

Враховуючи вищевикладене, характер вчиненого порушення, приймаючи до уваги особу правопорушника, суд вважає за необхідне застосувати до громадянина України ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 136000 грн.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Керуючись ст.ст. 481 ч.6, 527 ч.2, 519, 520 МК України, суд

постановив:

громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винним в порушенні митних правил, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 136000 (сто тридцять шість тисяч) грн.

Стягнути з громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Закарпатського апеляційного суду. Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Строк звернення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду А.П. Іванов