Справа № 569/18007/25
26 вересня 2025 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Даш'ян К. Е., розглянувши справу про притягнення до адміністративної ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП -
за ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №407755, 30.07.2025 року о 02 год. 51 хв. в м. Рівне. вул. Захисників Маріуполя, 25, водій ОСОБА_1 керував ТЗ Skoda Superb д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, виражене тремтіння пальців рук). Від проходження медичного огляду на визначення алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора Alkotest Drager №7510 (0452) та проходження такого огляду у медичному закладі відмовився, чим порушив п.2.5 ПДР.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст. 130 КУпАП.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 вказав, що вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, не визнає. Пояснив, що огляд на місці не проходив, просив зробити повноцінний огляд в медичному закладі. Працівники поліції доставили його в найближчий заклад охорони здоров'я, Приїхавши в ліканю йому запропонували продути прилад «Драгер», відмовився у зв'язку з недовірою таким приладам, запропонував здати сечу, на що отримав відмову. Просив, щоб працівники мед закладу відібрали кров, але отримав теж відмову. Працівники поліції розцінили це як відмову від проходження медичного огляду, у зв'язку із чим склали матеріали про адміністративне правопорушення відносно мене за ст. 130 КУпАП.
Дослідивши докази, які містяться в матеріалах справи, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, пояснення, суд дійшов до таких висновків.
Відповідно до вимог ч. 2, 3 ст. 266 КУпАП та положень Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103, даний огляд проводиться з використанням спеціальних технічних засобів працівником поліції, а у разі незгоди водія на проведення такого огляду працівником поліції або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а вразі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. Згідно ч. 5 та 6 ст. 266 КУпАП огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
З викладеного слідує, що поліцейський спочатку повинен запропонувати водієві пройти огляд на стан сп'яніння із застосуванням спеціального технічного засобу за місцем зупинки транспортного засобу в разі наявності у нього ознак такого сп'яніння, і лише в разі відмови від такого огляду або незгоди з його результатами, поліцейський повинен запропонувати пройти такий огляд в медичній установі та відсторонити від керування цим транспортним засобом.
Як вбачається з матеріалів справи, спочатку поліцейські запропонували пройти огляд на місці зупинки транспортного засобу за допомогою приладу драгер, після того, як водій не погодився проходити даний огляд і висловив бажання пройти огляд на стан сп'яніння у лікарні, працівники поліції доставили його в найближчий заклад охорони здоров'я, однак жоден лікар огляд не провів. ОСОБА_2 відмовили здати біологічні зразки (сечу), склали відносно нього адміністративний матеріал. Суд вважає, що працівники поліції порушили порядок, визначений ст. 266 КУпАП оскільки ОСОБА_2 не висловлював незгоду на проведення огляду в закладі охорони здоров'я, навпаки, він хотів пройти лабораторне дослідження здати кров.
Крім того, суд наголошує, що процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан сп'яніння та оформлення результатів такого огляду встановлена Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка затв. Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735 (надалі - Інструкція).
За змістом ст. 266 КУпАП та вимог вищевказаної Інструкції, проведення огляду на стан сп'яніння в закладі охорони здоров'я здійснюється не поліцейським, а відповідним лікарем. На поліцейського у цьому випадку покладені лише обов'язок забезпечення доставки осіб до лікаря найближчого закладу охорони здоров'я, а також обов'язок бути присутнім під час медичного огляду. З метою встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння в особи саме лікар повинен встановити обстежувану особу, ознайомитися з її документами, потім оглянути особу, оцінити зовнішній вигляд, її поведінку, перевірити стан свідомості та мовну здатність, встановити вегетативно-судинні реакції, дихання, визначити пульс, виміряти артеріальний тиск, перевірити зіниці та рухову сферу, міміку, ходу, а також провести необхідні лабораторні дослідження. При цьому, саме на лікаря покладений обов'язок визначити, що у конкретній ситуації буде предметом дослідження біологічного середовища (слина, сеча, змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук). Для дослідження біологічного середовища лікарем може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти інші зразки біологічних середовищ. За результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями лікар встановлює діагноз, який вноситься до акта медичного огляду. На підставі цього акта медичного огляду лікар видає висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння. Суд наголошує, що вчинення поліцейським дій, які входять до виключних повноважень лікаря, вважається істотним порушенням встановленої законом процедури виявлення у водіїв транспортних засобів ознак сп'яніння та тягне за собою недопустимість зібраних у справі доказів.
З пояснень водія та досліджених матеріалів, пояснень, вбачається, що ОСОБА_2 погодився пройти відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння. Однак, не дивлячись на те, що поліцейські доставили його до приміщення закладу охорони здоров'я, жоден лікар за встановленою процедурою в лікарні так його і не оглянув, медичне обстеження не провів, діагноз не встановив. Допущені порушення є безперечною підставою для поставлення під сумнів законності протоколу про адміністративне правопорушення та зібраних по справі доказів.
Суд звертає увагу, що при неспроможність здати біологічне середовище (сечу), а на томість взяти аналіз крові, суд не вважає відмовою особи від проходження медичного огляду на стан сп'яніння.
Також матеріали адміністративного провадження не містять доказів відсторонення ОСОБА_2 від керування транспортним засобом та передачі керування іншій уповноваженій особі, що викликають сумнів у законності дій поліцейського при оформленні матеріалів адміністративного провадження.
Враховуючи, що достатніх доказів вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, визначеного ч. 1 ст. 130 КУпАП під час розгляду адміністративного матеріалу в суді не встановлено, суд дійшов до висновку, що провадження у справі слід закрити на підставі п.1ч.1ст.247КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п. 3 ч. 1 ст. 284, п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, суддя
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити у зв'язку із відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд
Суддя Рівненського міського суду К.Е. Даш'ян