Єдиний унікальний номер: 378/1397/25
Провадження № 3/378/448/25
15.10.2025 року селище Ставище
Суддя Ставищенського районного суду Київської області Гуртовенко Р. В., розглянувши матеріали, які надійшли від батальйону №2 полку патрульної поліції в місті Біла Церква та Білоцерківському районі УПП у Київській області ДПП, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , не працюючого, за ст. 124 КУпАП, -
За протоколом про адміністративне правопорушення серія ЕПР 1 №456658 від 17.09.2025р., ОСОБА_1 28 липня 2025 року, близько 08 години 50 хвилин, керуючи автомобілем марки "KIA Cerato", державний номерний знак НОМЕР_1 , не був уважним, не стежив за дорожньою обстановкою та не реагував на її зміну, не вжив заходів для забезпечення безпеки дорожнього руху, не вибрав безпечну швидкість руху, не впорався з керуванням, здійснив з'їзд в кювет та наїзд на дерево, в результаті чого транспортний засіб отримав механічні пошкодження, чим порушила п.п. 1.5, 2.3.б, 12.1 Правил дорожнього руху України.
В судове засіданні ОСОБА_1 не прибув, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Проте, забезпечити його явку з урахуванням особливостей провадження по справі про адміністративне правопорушення іншим чином, ніж шляхом направлення судових повісток, суд був позбавлений можливості.
Розглянувши справу, дослідивши її матеріали, вважаю за наступне.
Згідно ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
За ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
За правилами ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно положень ст. 280 КУпАП суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, чи мало місце правопорушення, за яке особа притягається до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, чи є особа винною у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе за умови наявності в її діянні складу адміністративного правопорушення - передбаченої нормами права сукупності об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких те чи те діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Він включає в себе: об'єкт, об'єктивну сторону, суб'єкт, суб'єктивну сторону.
За протоколом про адміністративне правопорушення серія ЕПР 1 №456658 від 17.09.2025р. ОСОБА_1 28 липня 2025 року, близько 08 години 50 хвилин, керуючи автомобілем марки "KIA Cerato", державний номерний знак НОМЕР_1 , не був уважним, не стежив за дорожньою обстановкою та не реагував на її зміну, не вжив заходів для забезпечення безпеки дорожнього руху, не вибрав безпечну швидкість руху, не впорався з керуванням, здійснив з'їзд в кювет та наїзд на дерево, в результаті чого транспортний засіб отримав механічні пошкодження, чим порушила п.п. 1.5, 2.3.б, 12.1 Правил дорожнього руху України.
За приписами до ст. 9 КУпАП адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Статтею 124 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Таким чином, згідно диспозиції вказаної статті, відповідальність настає за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна. Наявність у потерпілого тілесних ушкоджень виключає відповідальність за ст. 124 КУпАП.
В матеріалах провадження наявні пояснення ОСОБА_2 від 29.07.2025 (а.с. 18), відповідно до яких внаслідок ДТП автомобіль отримав механічні пошкодження та пасажир отримав тілесні пошкодження.
Відповідно до копії консультативного висновку хірурга від 28.07.2025, ОСОБА_3 під час ДТП отримав забійно-рвані рани потиличної ділянки голови.
На момент розгляду справи, відомостей щодо внесення вказаного факту до Єдиного реєстру досудових розслідувань та початок досудового розслідування, до суду не надано.
Отже, рішення за фактом наявності чи відсутності в діях ОСОБА_2 складу кримінального правопорушення органом досудового розслідування в порядку Кримінального процесуального кодексу України не приймалося.
При цьому, матеріали справи не містять відомостей, які б підтверджували, чи спростовували наявність у ОСОБА_3 тілесних ушкоджень відповідного ступеня тяжкості.
Таким чином, нанесення тілесних ушкоджень, про які йдеться в матеріалах справи, може свідчити про ознаки складу кримінального правопорушення.
При цьому, суд позбавлений можливості відокремити та встановити дії, якими було спричинено тілесні ушкодження ОСОБА_3 від тих дій, які інкримінуються ОСОБА_2 за вищевказаним протоколом.
Оскільки, згідно встановлених у судовому засіданні обставин, та досліджених матеріалів, мав місце факт спричинення ОСОБА_3 внаслідок ДТП тілесних ушкоджень, ступінь тяжкості яких не встановлений та який, відповідно, вимагає проведення досудового розслідування, - вважаю, що в діях ОСОБА_2 можуть вбачатися ознаки кримінального правопорушення, в залежності від ступеня тяжкості спричинених тілесних ушкоджень та від доведеності вини останнього.
Звертаю увагу, що за заподіяння тілесних ушкоджень внаслідок ДТП, в залежності від ступеня їх тяжкості передбачено кримінальну відповідальність за ст. 286 КК України.
Частиною 1 статті 286 КК України передбачена кримінальна відповідальність за порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження.
Диспозиція ст. 124 КУпАП вказує на те, що адміністративна відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, настає лише у разі пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна. Однак, матеріали справи та обставини, які були встановлені в судовому засіданні, містять відомості про спричинення внаслідок ДТП потерпілому тілесних ушкоджень, тяжкість яких не встановлена.
Встановлені судом обставини, вказують на можливу наявність в діях ОСОБА_2 ознак кримінального правопорушення, що підлягає подальшій перевірці в ході досудового розслідування.
Питання щодо можливої кримінальної відповідальності вирішується відповідно до вимог ст. 214 КПК України, згідно якої дізнавач, слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язані внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.
Відповідно до ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Згідно ч. 1 ст. 284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: 1) про накладення адміністративного стягнення; 2) про застосування заходів впливу, передбачених статтею 24-1 цього Кодексу; 3) про закриття справи. За частиною 2 вказаної статті постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених ст. 247 цього Кодексу.
Враховуючи наведене, матеріали про притягнення ОСОБА_2 слід передати прокурору, як такі, що містять ознаки кримінального правопорушення, провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_2 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП за вищевказаним протоколом слід закрити на підставі ст. 284 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 253, 284 КУпАП, -
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП, передати до Ставищенського відділу Білоцерківської окружної прокуратури Київської області, як такі, що містять ознаки кримінального правопорушення.
Провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП, на підставі ст. 284 КУпАП, - закрити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного суду через Ставищенський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Р. В. Гуртовенко