Постанова від 14.10.2025 по справі 156/891/25

Справа № 156/891/25

Провадження № 3/156/633/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2025 року Суддя Іваничівського районного суду Волинської області Бєлоусов А.Є., з секретарем судового засідання Степанець Т.В., за участі: особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , захисника - адвоката Бика О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 1 у сел. Іваничі Волинської області матеріали, які надійшли з Головного управління Державної податкової служби України у Волинській області, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП):

ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, здобув повну загальну середню освіту, є керівником Релігійної організації «Свято - Миколаївська релігійна громада Української православної церкви (Православної церкви України) села Мишів Іваничівського району Волинської області», є одруженим, на утриманні не має неповнолітніх дітей, зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , відомості про попередні притягнення до адміністративної відповідальності у справі відсутні, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ,

ВСТАНОВИВ:

1. Опис обставин, установлених під час розгляду справи, щодо суті адміністративного правопорушення, котре ставиться в вину особі

1.1. Згідно з матеріалами, які надійшли до суду з Головного управління Державної податкової служби України у Волинській області (ГУ ДПС у Волинській області), за результатами камеральної перевірки Релігійної організації «Свято - Миколаївська релігійна громада Української православної церкви (Православної церкви України) села Мишів Іваничівського району Волинської області» встановлено, що керівник цієї організації ОСОБА_1 вчинив правопорушення: несвоєчасно подав звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за 2024 рік (строк подання звіту - до 03.03.2025, звіт фактично подано - 12.06.2025), чим порушив п. 49.2 ст. 49 розд. ІІ Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (зі змінами).

1.2. Дата вчинення порушення - 12.06.2025; дата виявлення правопорушення посадовими особами ГУ ДПС у Волинській області - 26.06.2025, згідно з актом камеральної перевірки Релігійної організації «Свято - Миколаївська релігійна громада Української православної церкви (Православної церкви України) села Мишів Іваничівського району Волинської області» від 26.06.2025 № 18026/03-20-04-08/20144008.

1.3. У діянні ОСОБА_1 посадові особи ГУ ДПС у Волинській області вбачають ознаки складу правопорушення, кваліфікованого за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.

2. Позиція особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та захисника

2.1. ОСОБА_1 під час судового розгляду справи визнав свою винуватість у скоєнні адміністративного правопорушення, щиро розкаявся з приводу своєї недбалості, пояснив, що він є керівником релігійної організації, має обов'язок подавати щорічні звіти про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації. На початку березня 2025 року ОСОБА_1 перебував у Жовківському районі Львівської області, туди їздив відвідати родичів, під час роботи по господарству поклав у шафку носій з електронним ключем, за допомогою якого він підписував усі електронні документи як керівник організації, після від'їзду з села забув забрати з собою носій з електронним ключем (флешку). У червні 2025 року ОСОБА_1 без будь-яких додаткових нагадувань з боку співробітників Державної податкової служби згадав про невиконання ним обов'язку щодо подання звітності за 2024 рік, виправив цю помилку і подав звітність. До того ж, з власної ініціативи він сплатив на користь держави суму штрафу 170,00 грн., попередньо зателефонувавши до ГУ ДПС у Волинській області для з'ясування реквізитів такого платежу.

2.2. Захисник - адвокат Бик О.В. під час розгляду справи звернув увагу суду на той факт, що ОСОБА_1 визнав винуватість та щиро розкаявся у скоєнні протиправного діяння, але на теперішній час сплинув строк накладення на особу адміністративного стягнення за вчинення правопорушення. Адже граничним строком подання податкової звітності (звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за 2024 рік) закон визначає 03.03.2025, тому стягнення за неподання (або несвоєчасне подання) такої звітності може бути накладено на ОСОБА_1 тільки у період з 03.03.2025 по 03.06.2025, однак протокол у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 службові особи ДПС склали лише 18.07.2025. Адвокат просив закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП.

3. Досліджені під час судового розгляду справи докази

3.1. На підтвердження факту скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, посадові особи ГУ ДПС у Волинській області додали до протоколу від 18.07.2025 № 1387/03-20-04-08 письмові докази, котрі були досліджені в судовому засіданні.

3.2. Зокрема, до протоколу доданий акт про результати камеральної перевірки Релігійної організації «Свято - Миколаївська релігійна громада Української православної церкви (Православної церкви України) села Мишів Іваничівського району Волинської області» щодо неподання/несвоєчасного подання податкової звітності від 26.06.2025 № 18026/03-20-04-08/20144008

(а. с. 4-5). Згідно з цим актом встановлено, що згадана релігійна організація несвоєчасно подала звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за 2021 рік , чим порушено вимоги п/п. 49.18.6 п. 49.18 ст. 49 розд. ІІ Податкового кодексу України з урахуванням п/п. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ Перехідних положень цього Кодексу. В акті зафіксовано, що податкова звітність «Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації», звітний (податковий) період - 2024 рік, з граничним терміном подання до 03.03.2025, релігійною організацією фактично подана 12.06.2025.

3.3. Посадові особи ГУ ДПС у Волинській області після складання акта камеральної перевірки від 26.06.2025 направили на адресу керівника вказаної релігійної організації ОСОБА_1 повідомлення про запрошення останнього до податкового органу на 11.07.2025 на 10 год 30 хв для складення протоколу про адміністративне правопорушення (вих. № 13340/6/03-20-04-08-06 від 26.06.2025) (а. с. 6). Зазначене запрошення фактично отримано адресатом 05.07.2025, що підтверджено повідомленням про вручення поштового відправлення відділення АТ «Укрпошта» (а. с. 6).

3.4. Посадовими особами ГУ ДПС у Волинській області 11.07.2025 складено акт щодо неявки керівника релігійної організації ОСОБА_1 для складення протоколу про адміністративне правопорушення (а. с. 7), а 18.07.2025 складено протокол у справі про адміністративне правопорушення (а. с. 3).

4. Оцінка судді

4.1. Суддя, оцінивши позицію особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та її захисника, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов таких висновків.

4.2. Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

4.3. За змістом ст. 9 КУпАП єдиною підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність у її діях (бездіяльності) складу адміністративного правопорушення, яким визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

4.4. Згідно з п. 109. 1 ст. 109 Податкового кодексу (ПК) України податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб'єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом. Порушення податкового законодавства та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України (п. 109.2 ст. 109 ПК України).

4.5. Згідно з п. 110.1 ст. 110 ПК України платники податків, податкові агенти, а також інші суб'єкти у випадках, прямо передбачених цим Кодексом, несуть фінансову відповідальність за вчинення податкових правопорушень.

4.6. Відповідно до п. 111.1 ст. 111 ПК України за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються такі види юридичної відповідальності: фінансова; адміністративна; кримінальна. Притягнення фізичної або юридичної особи до фінансової відповідальності за податкове правопорушення не звільняє фізичну особу чи посадових (службових) осіб юридичної особи у передбачених законом випадках від юридичної відповідальності інших видів (п. 111.3 ст. 111 ПК України).

4.7. Норми ч.1 ст. 163-1 КУпАП передбачають настання адміністративної відповідальності за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України. У разі визнання особи винуватою у вчиненні таких порушень до неї може бути застосоване адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Згідно з ч.1 ст. 221 КУпАП судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, кваліфіковані за ст. 163-1 КУпАП.

4.8. Об'єктом правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, є суспільні відносини у галузі фінансів та підприємницької діяльності. Об'єктивна сторона правопорушень полягає, зокрема, у таких діяннях особи: відсутність податкового обліку, порушення керівником установи, організації встановленого законом порядку ведення податкового обліку; неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України. Суб'єктивна сторона правопорушень визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини як у формі умислу (коли особа свідомо вчиняє порушення, передбачаючи або бажаючи настання негативних наслідків), так і у формі необережності (якщо особа не передбачала негативних наслідків своїх дій, хоча повинна була їх передбачати). Суб'єкт таких правопорушень спеціальний: керівники та інші посадові особи підприємств, установ, організацій, фізичні особи -підприємці.

4.9. Зі змісту акта про результати камеральної перевірки Релігійної організації «Свято - Миколаївська релігійна громада Української православної церкви (Православної церкви України) села Мишів Іваничівського району Волинської області» щодо неподання/несвоєчасного подання податкової звітності від 26.06.2025 № 18026/03-20-04-08/20144008 з'ясовано, що згадана організація несвоєчасно подала звітність «Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації», звітний (податковий) період - 2024 рік, з граничним терміном подання до 03.03.2025, релігійною організацією звітність фактично подана 12.06.2025.

4.10. Отже, для констатації порушення встановленого законом порядку ведення податкового обліку важливим є встановлення факту неподання або несвоєчасного подання до контролюючого органу податкової звітності, до якої належить і «Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації». Такий факт було встановлено під час камеральної перевірки Релігійної організації «Свято - Миколаївська релігійна громада Української православної церкви (Православної церкви України) села Мишів Іваничівського району Волинської області» посадовими особами податкового органу. ОСОБА_1 як керівник вказаної релігійної організації не оскаржував результати згаданої камеральної перевірки ні в судовому, ні в адміністративному порядку.

4.11. Отже, ст. 163-1 КУпАП визнає певні дії або бездіяльність як порушення порядку ведення податкового обліку, відповідальність за такі порушення несуть керівники та інші посадові особи підприємств, установ, організацій.

4.12. За таких обставин встановлено склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 163-1 КУпАП, в діянні керівника Релігійної організації «Свято - Миколаївська релігійна громада Української православної церкви (Православної церкви України) села Мишів Іваничівського району Волинської області» ОСОБА_1 ..

4.13. Варто зауважити, що згідно з ч.2 ст.38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), за загальним правилом, адміністративне стягнення на винну особу може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.

4.14. Отже, положеннями ст.38 КУпАП встановлено строки, після спливу яких виключається накладення адміністративних стягнень.

4.15. Згідно з п.7 ч.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 КУпАП. Зі змісту ст.38 КУпАП вбачається, що початком відліку строку для накладення адміністративного стягнення є день вчинення адміністративного правопорушення. Вказана стаття не передбачає інших умов відліку цього строку, окрім як для триваючих правопорушень.

4.16. Проаналізувавши обставини справи та юридичний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КУпАП, вчиненого ОСОБА_1 , суддя дійшов висновку, що порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, є разовим правопорушенням, оскільки таке правопорушення немає триваючого характеру й завершується у момент вчинення (невчинення) конкретної дії, внаслідок чого порушено порядок ведення податкового обліку. У даному випадку такі дії полягали у невиконанні ОСОБА_1 (як керівником релігійної організації) обов'язку зі своєчасного подання до контролюючого органу звітності - «Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації», звітний (податковий) період - 2024 рік, з граничним терміном подання до 03.03.2025. Таким чином, з урахуванням положень ч. 2 ст. 38 КУпАП, строк притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 сплинув через три місяці після останнього дня строку для подання до контролюючого органу звітності за 2024 рік (03.03.2025), тобто 03.06.2025.

4.17. У зв'язку зі спливом строку накладення адміністративного стягнення, встановленого законом, ОСОБА_1 слід звільнити від адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, провадження у справі закрити.

Керуючись 2,9,38, ч.1 ст. 163-1, ст. 247,280,283,284 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити від адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, провадження у справі закрити у зв'язку зі спливом строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого ч.2 ст. 38 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її ухвалення шляхом подання апеляційної скарги до Волинського апеляційного суду через Іваничівський районний суд Волинської області.

Постанова набирає законної сили після спливу встановленого строку на її апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після перегляду справи апеляційним судом.

Суддя А.Є. Бєлоусов