Рішення від 15.10.2025 по справі 640/1096/19

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2025 року м. Рівне №640/1096/19

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді С.М. Дуляницька, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1

доЦентрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ)

визнання протиправним та скасування Наказу №33/6 від 10.01.2019, -

ВСТАНОВИВ:

Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому просить суд визнати протиправним та скасувати наказ Головного територіального управління юстиції у місті Києві від 10.01.2019 № 33/6 "Про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1 "

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що 26.10.2018 згідно Наказу Головного територіального управління юстиції у місті Києві №1090/8 від 01.10.2018 було проведено планову комплексну перевірку організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1. За результатами перевірки 02.11.2018 складено Довідку, з якою позивач ознайомилася 28.11.2018. 30.11.2018 позивач надала заперечення щодо висновків комісії. 26.12.2018 позивач отримала наказ Головного територіального управління юстиції у місті Києві№1313/8 від 29.11.2018 «Про усунення приватним нотаріусом ОСОБА_1. порушень та помилок» з визначенням тритижневого строку з дня отримання наказу на усунення порушень і помилок, та тижневого строку після закінчення строку для усунення порушень та помилок на письмове повідомлення про заходи, які вжиті для усунення цих порушень. Однак, до закінчення наданого строку, 10.01.2019 Головне територіальне управління юстиції у місті Києві видало наказ № 33/6 «Про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1 », який був надісланий позивачу на електронну адресу 16.01.2019. Позивач не погоджується з виявленими в ході перевірки порушеннями, а також вказує на порушення процедури прийняття оскаржуваного наказу, оскільки оскаржуваний наказ був прийнятий до закінчення наданого позивачу тритижневого строку з дня отримання наказу на усунення порушень і помилок та тижневого строку на повідомлення про вжиті заходи. Просить позовні вимоги задовольнити.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позовних вимог заперечує та вказує, що 26 жовтня 2018 року на підставі наказу Головного територіального управління юстиції у місті Києві № 1090/8 від 01 жовтня 2018 року «Про проведення планової комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1 » проведено планову комплексну перевірку організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 , дотримання нею порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, за результатами якої встановлено, що дотримання нею порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства здійснювались «незадовільно».

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 29-1 Закону України «Про нотаріат», у зв'язку з неодноразовим порушенням при вчиненні нотаріальних дій правил нотаріального діловодства, виявлених під час планової комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 , дотримання нею порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил ведення нотаріального діловодства, яка проводилась на підставі наказу Головного територіального управління юстиції у місті Києві № 1090/8 від 01 жовтня 2018 року, наказом Головного територіального управління юстиції у місті Києві № 33/6 від 10 січня 2019 року «Про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1 » її нотаріальна діяльність була тимчасово зупинена з 05 лютого по 18 лютого 2019 року на час проходження підвищення кваліфікації (до закінчення строку проходження підвищення кваліфікації (не більше двох тижнів), як передбачено статтею 29-1 Закону України «Про нотаріат»). За результатами проходження підвищення кваліфікації приватним нотаріусом ОСОБА_1 надано копію свідоцтва про підвищення кваліфікації шляхом участі в семінарі з питань нотаріату та успішно склала залік в Інституті права та післядипломної освіти Міністерства юстиції України, виданого 15 лютого 2019 року. Враховуючи зазначене, приватним нотаріусом ОСОБА_1 виконано вищевказаний наказ № 33/6 від 10 січня 2019 року в повному обсязі.

Крім того, у відзиві, поданому 15.02.2019, відповідач вказував, що Наказ про усунення недоліків є наслідком Довідки, а Наказ про тимчасове зупинення діяльності - наслідок неодноразових порушень при вчиненні нотаріальних дій правил нотаріального діловодства, виявлених під час планової комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності ПН КМНЮ ОСОБА_1 . Зупинення нотаріальної діяльності відбувається у випадку неодноразового порушення приватним нотаріусом правил нотаріального діловодства, - до закінчення строку проходження підвищення кваліфікації (не більше двох тижнів) (п. 3 ч.1 ст. 29-1 Закону України «Про нотаріат»). Норма передбачає обов'язкове проходження нотаріусом підвищення кваліфікації (п.7 Порядку підвищення кваліфікації нотаріусів, консультантів державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, помічників приватних нотаріусів, затв. Наказом Міністерства юстиції України від 28.08.2014 № 1422/5). Підвищення професійного рівня є одним з обов'язків нотаріуса, який повинен виконуватися протягом усього періоду здійснення нотаріальної діяльності. У випадку ж виявлення неодноразових порушень правил ведення діловодства нотаріус зобов'язаний пройти підвищення кваліфікації.

Відповідач просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Позивач направила до суду відповідь на відзив, в якій наголошує на порушенні відповідачем п. 41 та 43 Порядку проведення перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, затв. Наказом Міністерства

юстиції України від 17.02.2014 № 357/5. Вказує також, що той факт, що Наказ № 33/6 від 10.01.2019 є актом індивідуальної дії та після його виконання є таким, що вичерпав свою дію, не надає йому правомірності та законності. Просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою судді Окружного адміністративного суду м.Києва Катющенко В.П. від 29.01.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №640/1096/19. Розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні) у строк, не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Ухвалою судді Окружного адміністративного суду м.Києва Катющенко В.П. від 20.02.2019 відмовлено в задоволенні клопотання про розгляд справи в спрощеному провадженні в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Законом України №2825-IX від 13.12.2022, що набрав чинності 15.12.2022, ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.

Згідно з розділом II "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону, адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.

На виконання вказаного положення Державна судова адміністрація України наказом №399 від 16.09.2024 затвердила Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва.

Відповідно до цього Порядку, 08.11.2024 здійснено пакетний автоматизований розподіл судових справ, за яким Рівненському окружному адміністративному суду, з урахуванням навантаження та за принципом випадковості, визначено до передачі 460 справ.

Наказом в.о.керівника апарату Київського окружного адміністративного суду №45-0д/ка від 31.12.2024, затверджено графік передачі справ, відповідно до якого справи передані Рівненському окружному адміністративному суду 14.02.2025.

На виконання рішення зборів суддів Рівненського окружного адміністративного суду (протокол №3 від 21.11.2024 та №4 від 13.12.2024), комісією прийнято справи, а Відділом документального забезпечення проведено їх реєстрацію та автоматизований розподіл.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04 березня 2025 року для розгляду справи №640/1096/19 визначено суддю С.М. Дуляницька.

Ухвалою від 07.03.2025 справу прийнято до провадження, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою від 08.04.2025 допущено процесуальне правонаступництво, здійснено заміну відповідача у справі №640/1096/19, а саме Головне територіальне управління юстиції у місті Києві на належного: Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Київ) (01001, м.Київ, провулок Музейний, 2-Д, код ЄДРПОУ 43315602).

Розглянувши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 є приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу.

01.10.2018 Головним територіальним управлінням юстиції у місті Києві прийнято наказ № 1090/8 «Про проведення планової комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1 », яким наказано провести 26.10.2018 планову комплексну перевірку організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1, дотримання нею порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил ведення нотаріального діловодства за період з 22 січня 2015 по день перевірки включно.

За результатами проведеної перевірки складно довідку, якою рекомендовано, зокрема, підвищити кваліфікацію за видом, передбаченим абзацом третім пункту 4 Порядку підвищення кваліфікації нотаріусів, консультантів державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, помічників приватних нотаріусів, затв. наказом Міністерства юстиції України від 28.08.2014 № 1422/5.

Позивач подавала заперечення на довідку.

29.11.2018 відповідачем прийнято наказ № 1313/8 «Про усунення приватним нотаріусом ОСОБА_1. порушень та помилок», яким наказано ОСОБА_1 усунути з урахуванням висновків та рекомендацій порушення та помилки, виявлені комісією під час перевірки у тритижневий строк з дня отримання цього наказу, письмово повідомити про вжиті заходи у тижневий строку після закінчення строку, встановленого для усунення порушень та помилок.

10.01.2019 за № 33/6 відповідачем видано наказ «Про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1 », яким відповідно до пункту 3 ч. 1 ст. 29-1 «Про нотаріат» у зв'язку з неодноразовим порушенням при вчиненні нотаріальних дій правил нотаріального діловодства, виявлених під час планової комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 , дотримання нею порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил ведення нотаріального діловодства, яка проводилась на підставі наказу Головного територіального управління юстиції у місті Києві від 01 жовтня 2018 року № 1090/8, наказано зупинити нотаріальну діяльність приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 тимчасово з 05 лютого по 18 лютого 2019 року на час проходження підвищення кваліфікації. Приватному нотаріусу ОСОБА_1 з 11 лютого по 15 лютого 2019 року пройти навчання в Інституті права та післядипломної освіти Міністерства юстиції України; до 19 лютого 2019 року надати до Управління з питань нотаріату Головного територіального управління юстиції у місті Києві відповідне свідоцтво про підвищення кваліфікації.

Відповідно до свідоцтва про підвищення кваліфікації, ОСОБА_1 підвищила кваліфікацію шляхом участі в семінарі з питань нотаріату та успішно склала залік в Інституті права та післядипломної освіти Міністерства юстиції України, тривалість навчання 45 навчальних годин.

Позивач не погоджується з наказом № 33/6, яким тимчасово зупинено нотаріальну діяльність з 05 лютого по 18 лютого 2019 року.

Надаючи правову оцінку позовним вимогам суд зазначає таке.

Згідно ст.22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом, який встановлює порядок правового регулювання діяльності нотаріату в Україні, є Закон України "Про нотаріат" від 2 вересня 1993 року № 3425-XII (далі - Закон № 3425).

Згідно ст.2-1 Закону №3425, державне регулювання нотаріальної діяльності полягає у встановленні умов допуску громадян до здійснення нотаріальної діяльності, порядку зупинення і припинення приватної нотаріальної діяльності, анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю; здійсненні контролю за організацією нотаріату, проведенням перевірок організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні органів та осіб, які вчиняють нотаріальні дії, здійснюють контроль за організацією нотаріату, проводять перевірки організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами; встановленні переліку додаткових послуг правового і технічного характеру, які не пов'язані із вчинюваними нотаріальними діями, та встановленні розмірів плати за їх надання державними нотаріусами; встановленні правил професійної етики нотаріусів.

Контроль за організацією нотаріату, перевірка організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства здійснюються Міністерством юстиції України та його територіальними органами.

Згідно ст.3 Закону №3425 нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.

Статтею 7 Закону №3425 визначено, що нотаріуси або посадові особи, які вчиняють нотаріальні дії, у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерства юстиції України та його територіальних органів, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

Згідно ст.29-1 Закону України "Про нотаріат", нотаріальна діяльність приватного нотаріуса тимчасово зупиняється на час дії таких обставин:

1) якщо приватний нотаріус не має приміщення для розміщення робочого місця (контори) або це приміщення не відповідає встановленим цим Законом умовам, - до усунення цих недоліків, але не більше 60 днів з дня виявлення цього порушення;

2) якщо приватний нотаріус не уклав договір про страхування відповідальності приватного нотаріуса або розмір страхової суми не відповідає вимогам цього Закону, - до усунення порушення, але не більше 30 днів з дня його виявлення;

3) якщо приватний нотаріус при вчиненні нотаріальних дій неодноразово порушував правила нотаріального діловодства, - до закінчення строку проходження підвищення кваліфікації (не більше двох тижнів);

4) у разі необґрунтованої відмови приватного нотаріуса від надання Міністерству юстиції України, його територіальному органу в порядку, передбаченому цим Законом, документів для перевірки організації нотаріальної діяльності та виконання правил нотаріального діловодства - до усунення цієї обставини;

5) у разі заміщення приватного нотаріуса в порядку, передбаченому цим Законом, - на строк такого заміщення;

6) у разі ненадання інформації приватним нотаріусом органам та особам, зазначеним у частинах п'ятій - восьмій, десятій статті 8 цього Закону, - до усунення цієї обставини;

7) у разі обрання нотаріуса на посаду, зайняття якої несумісне зі здійсненням нотаріальної діяльності;

8) у разі направлення територіальним органом до Міністерства юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю - до вирішення питання по суті, але не більш як на шість місяців.

У відповідності до ст.29-2 Закону №3425, Рішення про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса у випадках, передбачених частиною першою статті 29-1 цього Закону, приймає керівник Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.

Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі зобов'язані протягом трьох робочих днів з дня видання наказу про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса письмово повідомити приватного нотаріуса про зупинення його нотаріальної діяльності.

Наказ про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса може бути оскаржений ним до Міністерства юстиції України або до суду.

Приватний нотаріус зобов'язаний зупинити нотаріальну діяльність з моменту отримання копії наказу про тимчасове зупинення його нотаріальної діяльності.

Механізм здійснення Міністерством юстиції України (далі - Міністерство юстиції), територіальним органом Міністерства юстиції перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства врегульовано Порядком проведення перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, затверджений Наказом Міністерства юстиції №357/5 від 17.02.2014 року (далі - Порядок №357/5).

Пунктами 2 Порядку №357/5 визначено, що перевірка - планова або позапланова перевірка, під час якої перевіряється робота державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, нотаріальна діяльність приватного нотаріуса за відповідний період;

планова перевірка - комплексна перевірка організації роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій і виконання правил нотаріального діловодства.

Згідно п.3 Порядку №357/5, основними завданнями перевірки є:

1) перевірка організації роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, у тому числі дотримання вимог до робочого місця приватного нотаріуса (далі - робоче місце), страхування цивільно-правової відповідальності, наявності осіб, що працюють на умовах цивільно-правових чи трудових договорів, умов зберігання архіву, печаток, штампів, спеціальних бланків нотаріальних документів тощо;

2) перевірка дотримання державними і приватними нотаріусами правил ведення нотаріального діловодства, правильності формування документів у справи, наявність та відповідність вимогам законодавства документів (у випадках, передбачених законодавством, - копій документів), які необхідні для вчинення нотаріальних дій та долучені до примірника нотаріально оформленого документа, документів, необхідних для проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявність на документах необхідних реквізитів (печаток, підписів, реєстрових номерів, дати тощо);

3) перевірка дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій, у тому числі під час проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень;

4) виявлення порушень законодавства, яке регулює організацію роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, організацію нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, порядок вчинення нотаріальних дій та ведення нотаріального діловодства;

5) виконання державними і приватними нотаріусами обов'язку щодо підвищення професійного рівня (проходження підвищення кваліфікації, участь у конференціях і семінарах з питань права, дотримання правил професійної етики, затверджених Міністерством юстиції);

6) визначення якості нотаріального обслуговування фізичних та юридичних осіб;

7) надання рекомендацій з усунення причин, унаслідок яких допущено порушення;

8) застосування до державних і приватних нотаріусів заходів реагування, передбачених законодавством, у разі виявлення під час перевірки допущених ними порушень;

9) узагальнення результатів перевірок з метою визначення типових порушень, недоліків та помилок, що допускаються державними і приватними нотаріусами;

10) розповсюдження позитивного досвіду роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса.

В довідці, складеній за результатами перевірки позивача, вказано, що нотаріусом не дотримано вимоги підпункту 3.3 пункту 3 глави 2 розділу ІІ Порядку №296/2 від 22.02.2012, підпункту 4.6 пункту 4 глави 1 розділу ІІ Порядку №296/2 від 22.02.2012, не дотримується вимога пункту в) частини другої статті 132 Земельного кодексу України. За результатами проведення комплексної перевірки роботи приватного нотаріуса ОСОБА_1 встановлено, що організація нотаріальної діяльності, дотримання нею порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства здійснюються нотаріусом «незадовільно». Комісія вважає за необхідне на підставі пункту 3 частини першої статті 29-1 Закону України «Про нотаріат» тимчасово зупинити нотаріальну діяльність приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 для підвищення кваліфікації за видом, передбаченим абзацом третім пункту 4 Порядку підвищення кваліфікації нотаріусів, консультантів державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, помічників приватних нотаріусів, затв. Наказом Міністерства юстиції України від 28.08.2014 № 1422/5, а саме, пройти навчання в Інституті права та післядипломної освіти Міністерства юстиції України, про що надати до Управління з питань нотаріату Головного територіального управління юстиції у місті Києві копію відповідного документу.

В свою чергу, відповідно до пункту 3 частини першої статті 29-1 Закону України «Про нотаріат», нотаріальна діяльність приватного нотаріуса тимчасово зупиняється на час дії таких обставин: якщо приватний нотаріус при вчиненні нотаріальних дій неодноразово порушував правила нотаріального діловодства, - до закінчення строку проходження підвищення кваліфікації (не більше двох тижнів).

Враховуючи, що довідкою перевірки зафіксовано, що нотаріус при вчиненні нотаріальних дій неодноразово порушував правила нотаріального діловодства, у суду відсутні підстави вважати, що оскаржуваним наказом неправомірно було зупинено нотаріальну діяльність приватного нотаріуса на термін з 05.02.2019 по 18.02.2019.

Механізм організації підвищення кваліфікації державних та приватних нотаріусів, консультантів державних нотаріальних контор і державних нотаріальних архівів, помічників приватних нотаріусів визначає Порядок підвищення кваліфікації нотаріусів, консультантів державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, помічників приватних нотаріусів, затверджений Наказом Міністерства юстиції України 28.08.2014 року № 1422/5 (далі - Порядок №1422/5).

Пунктом 5 Порядку №1422/5 передбачено, що нотаріус зобов'язаний постійно підвищувати свій професійний рівень за одним із видів, передбачених пунктом 4 цього Порядку, а у випадках, передбачених пунктом 3 частини першої статті 29-1 Закону України "Про нотаріат", проходити підвищення кваліфікації за видом, передбаченим абзацом третім пункту 4 цього Порядку.

У відповідності до п.11 Порядку №1422/5 за результатами проходження навчання за програмами тематичних короткострокових семінарів, які організовуються Нотаріальною палатою України, видається відповідний документ.

Отже, з аналізу норм Положення №1422/5 вбачається, що приватні нотаріуси повинні вдосконалювати свої професійні знання, уміння та навички при здійсненні ними нотаріальної діяльності шляхом оновлення, поглиблення і розширення таких професійних знань, умінь і навичок.

Таким чином, суд вважає, що проходження позивачкою підвищення кваліфікації, перш за все, має позитивні наслідки для самої позивачки, оскільки зумовлене вдосконаленням її професійної підготовки шляхом оновлення, поглиблення і розширення професійних знань, умінь і навичок, забезпеченням інформацією про зміни у чинному законодавстві та практикою їх застосування при здійсненні нотаріальної діяльності.

Оскаржуваний наказ за своєю правовою природою є індивідуальним актом застосування норм права, який після виконання є таким, що вичерпав свою дію. В ході розгляду справи встановлено, що позивач пройшла підвищення кваліфікації, нотаріальну діяльність поновлено.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати не стягуються.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 15 жовтня 2025 року

Учасники справи:

Позивач - Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ) (пров. Музейний, 2Д,м. Київ,01601, ЄДРПОУ/РНОКПП 43315602)

Суддя С.М. Дуляницька