14 жовтня 2025 р. № 400/8701/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брагар В. С., розглянувши звіт про виконання рішення суду в адміністративній справі
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаРегіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях, вул. Академіка Корольва, буд.5,м. Одеса,65114, пров. Транспортний, 1А/1,м. Миколаїв,54008 Міністерства внутрішніх справ України в особі Відділу кооридинації пенсійних питань, вул. Богомольця Академіка, 10,м. Київ,01024,
проСт. 382 судовий контроль,
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.12.2024 року у справі № 400/8701/24 зобов'язано Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях (вул. Академіка Корольова, 5, м. Одеса, 65114, ідентифікаційний код 45239068) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 01.01.2022, 01.01.2023 рр. відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України № 2011-XII від 20.12.1991 “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2022, 01.02.2023 рр.
Рішення суду набрало законної сили 31.01.2025 року.
19 серпня 2025 року від представника позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
В обґрунтування заяви представник позивача зазначає, що рішення Миколаївського окружного адміністративного суду у справі № 400/8701/24 виконано Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях неналежним чином, оскільки відповідачем в довідці виданої на виконання рішення суду від 17.02.2025 станом на 01.01.2023 року пораховані основні (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавки за вислугу років) та додаткові види грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби та премія) згідно прожиткового мінімуму станом на 2022 рік, замість зазначеного в рішенні розміру грошового забезпечення. Натомість, обидві довідки станом на 2022 та 2023 рік пораховані за прожитковим мінімумом 2022 року (2481 грн).
Ухвалою суду від 09.09.2025 року заяву про встановлення відповідачу строку подання звіту про виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду задоволено, зобов'язано Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях (філія ГСЦ МВС) (вул.Ак.Корольова,5, м.Одеса, 65114, код ЄДРПОУ 45239068) у двомісячний строк з дня отримання копії цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.12.2024 у справі № 400/8701/24.
09.10.2025 року на адресу суду надійшов звіт Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях (філія ГСЦ МВС) про виконання судового рішення у справі №400/8701/24, яким просить прийняти звіт про виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.12.2024 року. Зазначено, що складено виправлену довідку про розмір грошового забезпечення від 19.08.2025 року № 31/30/С-400/8701/24-1-2025-1 станом на 01.01.2023 року - з розміром грошового забезпечення 17 630,40 грн. Нову довідку про розмір грошового забезпечення від 19.08.2025 № 31/30/19-2839-2025 листом від 20.08.205 № 31/30/19-12246-2025 відповідач надіслав до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, а довідку про розмір грошового забезпечення від 17.02.2025 № 31/30/С-400/8701/24-1-2025 станом на 01.01.2023, яка була надіслана листом від 18.02.2025 року № 31/30/19-2839-2024 визнано недійсною.
Визначаючись щодо наявності підстав для прийняття звіту відповідача про виконання рішення у справі, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Згідно частин 2, 3 статті 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Порядок здійснення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах встановлено статтею 382 КАС України, частиною 1 якої передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно частин 2, 3, 4 статті 382 Кодексу за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З аналізу зазначених норм законодавства слідує, що судом можуть бути вжиті заходи реагування судового контролю за невиконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту та накладення штрафу на особу відповідальну за виконання рішення суду.
При цьому, під час розгляду звіту про виконання рішення суду, суд зобов'язаний надавати правову оцінку кожному доводу суб'єкта владних повноважень стосовно підстав невиконання судового рішення, та у разі відсутності доказів, які б підтверджували сукупність послідовних та регулярних дій суб'єкта владних повноважень, які б свідчили, що відповідач дійсно бажає реалізувати свій обов'язок стосовно виконання судового рішення в найкоротші строки, застосовувати відповідний штраф.
За висновками Верховного Суду, викладеними зокрема у постанові від 01.02.2022 року у справі №420/177/20, переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, зокрема, у публічно-правових спорах, адміністративні суди повинні зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, щоб це не призводило до порушення основоположних засад адміністративного судочинства та щоб такі засоби не були надмірними за визначених умов та не призводили до порушення прав, гарантованих Конституцією та законами України, а також Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод. Це означає, що негативні наслідки недобровільного виконання судового рішення мають бути пропорційними та збалансованими, а санкції, накладені судом у зв'язку з невиконанням судового рішення, не повинні бути надмірними; при цьому мають враховуватися усі обставини, які стали причиною невиконання судового рішення, надаватися оцінка діям боржника, спрямованих на таке виконання, міру його вини тощо.
Судом встановлено, що відповідач склав і надіслав органу Пенсійного фонду України довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року, в якій вказав дані про додаткові види грошового забезпечення.
Дослідивши поданий звіт суд вважає його таким, що підлягає затвердженню.
Керуючись статтями 205, 223, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Прийняти та затвердити звіт Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях (філія ГСЦ МВС) від 09.10.2025 року про виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.12.2024 року у справі № 400/8701/24 .
Копію ухвали надіслати (видати) сторонам у справі.
Відповідно до статті 256 КАС України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 294-297 КАС України.
Суддя В. С. Брагар