Рішення від 15.10.2025 по справі 360/1040/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

15 жовтня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1040/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом Приватного підприємства «Гелиос-Транс» до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

15 травня 2025 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного підприємства «Гелиос-Транс» (далі позивач або ПП «Гелиос-Транс») до Головного управління ДПС у Луганській області (далі відповідач або ГУ ДПС у Луганській області), відповідно до якого позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення, винесене Головним управлінням Державної податкової служби у Луганській області від 12 лютого 2025 року за № 146/12-32-04-02-06.

В обґрунтування пред'явленого позову зазначено, що ПП «Гелиос-Транс» отримано податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС в Луганській області від 12 лютого 2025 року № 146/12-32-04-02-06, яким підприємству визначено штраф, передбачений п. 120-1.1 ст. 120-1 та п.90 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України у розмірі 792 144,11 грн за несвоєчасну реєстрацію податкових накладених в ЄРПН за лютий, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень 2022 року, січень 2023 року. Зазначене податкове повідомлення-рішення винесено ГУ ДПС в Луганській області на підставі акта про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних з податку на додану вартість в єдиному реєстрі податкових накладних від 15.01.2025 року за № 46/12-32-04-02-06/38269701.

Позивач не погоджується із прийнятим податковим повідомленням-рішенням, вважає його незаконним з огляду на наявність форс-мажору та відсутності вини ПП «Гелиос-Транс» у порушенні строків реєстрації податкових накладних.

Зокрема позивач зауважує, що для ПП «Гелиос-Транс» існували обставини непереборної сили, які вплинули на неможливість в повному обсязі виконати підприємством обов'язок щодо своєчасної реєстрації податкових накладних у ЄРПН, а саме виконати його своєчасно щодо усіх створених у визначений період податкових накладних з огляду на введення в Україні воєнного стану, що підтверджується листом Торгово-промислової палати України від 28.02.2022.

Крім того, податковою адресою ПП «Гелиос-Транс» є м. Сєвєродонецьк, Луганська область. Поряд з цим, підприємство здійснює свою діяльність, без прив'язки до місця реєстрації по усій підконтрольній території України, а зберігання пального - у м. Херсоні, на що має відповідну ліцензію на право його зберігання.

Підприємством для діяльності використовувалось також приміщення за адресою: Україна, м. Херсон, вул. Гірського, буд. 44, кв.5, де зберігались більшість бухгалтерських та фінансових документів підприємства. Керівник та засновник ПП «Гелиос-Транс» ОСОБА_1 був і є єдиною особою, що має доступ до ЕЦП, за допомогою якого здійснюється підписання податкових накладних перед реєстрацію, який проживав на території м. Херсона до кінця 2022 року.

У період з лютого по листопад 2022 року реєстрація частини податкових накладних ПП «Гелиос-Транс» відбувалась із порушенням строків, встановлених Податковим кодексом України, що зумовлено збройною агресією рф проти України та окупацією м. Херсона, де в той час перебував засновник та керівник підприємства Стріжов О.С. В умовах окупації була відсутня можливість користуватись українськими операторами мобільного зв'язку та провайдерами Інтернету. Обмежений доступ до Інтернету забезпечувався лише через провайдерів рф, які блокували доступ до електронних сервісів державних органів України, включаючи сайти ДПС та Електронний кабінет платника податків.

Нестабільність з'єднання, технічні збої, неможливість зчитування КЕП та загальний ризик безпеки не дозволяли забезпечити своєчасну реєстрацію податкових накладних у повному обсязі. Крім того, бухгалтерська та фінансова документація залишалася на окупованій території, що унеможливлювало її оперативне опрацювання. При цьому, підприємство не допустило заборгованості перед бюджетом, усі податкові зобов'язання були своєчасно сплачені.

Підприємство виконувало обов'язок із реєстрації податкових накладних, сформованих у червні, липні, серпні 2022 року в період вже дії п. 69.1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, в редакції Закону України від 12 травня 2022 року № 2260-IX, який почав діяти 27 травня 2022, але до моменту набрання чинності Порядком № 225. У розумінні абзацу першого п. 69.1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, позивач вважає, що ПП «Гелиос-Транс» виконало свій податковий обов'язок у строк, визначений законом, а тому підлягає звільненню від передбаченої відповідальності.

Щодо податкових накладних, які підприємство вважає зареєстрованими своєчасно в межах законодавчо граничних термінів та підтвердження цього даними з "M.E.DОС" (за позицією податкового органу: прострочка 1 день або 3 дні - у разі вихідних), зазначив, що частину податкових накладних, зазначених у додатку № 1 до акта перевірки, підприємство зареєструвало в останній день граничного строку, іншу ж частину - у граничній день строку реєстрації, що припадав на день перед вихідними днями. Відповідний обсяг податкових накладних був вчасно відправлений ПП «Гелиос-Транс» на реєстрацію в останній день такої реєстрації, проте впродовж операційного дня контролюючим органом не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації зазначених податкових накладних.

Отже, ПП «Гелиос-Транс» в межах операційного дня та граничних строків їх подання було направлено вищевказані податкові накладні для реєстрації, однак зареєстровані вони податковим органом наступним днем та деякі зі спливом двох або трьох днів, що виключає вину ПП «Гелиос-Транс» у їх несвоєчасній реєстрації.

ПП «Гелиос-Транс» не може нести відповідальність за надходження/опрацювання на технічному рівні податкових накладних до контролюючого органу, оскільки на нього покладений лише обов'язок щодо їх надіслання до ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем.

Представник ГУ ДПС у Луганській області позов ПП «Гелиос-Транс» не визнав, про що 24.03.2025 надав відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначив таке.

За наслідками камеральної перевірки ГУ ДПС у Луганській області було складено акт про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних від 15.01.2025 № 46/12-32-04-02-06/38269701, відповідно до якого встановлено порушення ПП «Гелиос-Транс» термінів реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування визначених відповідно до:

- пункту 201.10 статті 201, підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України за періоди лютий 2022 року, квітень 2022 року, травень 2022 року, червень 2022 року, липень 2022 року, серпень 2022 року, вересень 2022 року, жовтень 2022 року, січень 2023 року. Перелік податкових накладних, розрахунків коригування наведено у Додатку № 1 до акту камеральної перевірки;

- пункту 89 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України за періоди лютий 2023 року, квітень 2023 року, серпень 2023 року, березень 2024 року, квітень 2024 року. Перелік податкових накладних, розрахунків коригування наведено у Додатку № 2 до акту камеральної перевірки.

Платник податків, у якого відсутня можливість своєчасно виконати податковий обов'язок, в тому числі й щодо своєчасної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування до податкової накладної, з 27 травня 2022 року повинен довести обставини неможливості виконання податкового обов'язку шляхом подання відповідної заяви та документів до контролюючого органу відповідно до вимог Порядку № 225. За умови отримання відповідного рішення контролюючого органу щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку відповідальність, передбачена статтею 120-1 ПК України, до цього платника податків не застосовується.

На дату прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення ПП «Гелиос-Транс» не зверталося до податкового органу із заявою про неможливість виконання податкових обов'язків, відповідно, позивач вважається таким, що мав можливість своєчасно виконати податкові обов'язки у терміни, визначені ПК України, а підстави для звільнення позивача від відповідальності відсутні.

Також відповідач зауважує, що скріншоти з програмного забезпечення «M.E.DОС» не є належним доказом, що підтверджують своєчасність реєстрації податкових накладних, оскільки інформація щодо формування та підписання електронного звіту фіксується в протоколі подій відповідного документа програмного забезпечення «М.E.DOC». Дата та час відправлення, що фіксується програмним забезпеченням «М.E.DOC», залежить від системних налаштувань дати і часу на комп'ютері, з якого проводиться відправлення документу та зазначається у вкладці «Очікується доставка». Протокол від програмного забезпечення «M.E.DOC» не є достатнім доказом виконання позивачем обов'язку, оскільки, якщо за будь-якої причини на комп'ютері користувача налаштовано дату та час, які не відповідають реальному, то в протоколі за документом, який формується програмним забезпеченням «M.E.DOC», буде відображено таку нереальну дату та час. Робота програмного забезпечення, з використанням якого платники податків відправляють на реєстрацію податкові накладні/розрахунки коригування (електронні документи), не контролюється податковим органом.

Крім того, скріншоти з програмного забезпечення «M.E.DОС» містять суперечні дані. Зокрема, згідно з наданими скріншотами з програмного забезпечення «M.E.DОС» податкові накладні № 1537 від 27.06.2022, № 1542 від 27.06.2022, № 1539 від 29.06.2022 - створені 27.07.2022, проте за даними ЄРПН вони зареєстровані 26.07.2022, тобто дата створення цих податкових накладних переважає дату їх реєстрації в ЄРПН.

На підставі викладеного, відповідач вважає скріншоти з програмного забезпечення типу «M.E.DОС» не належними доказами своєчасності реєстрації податкових накладних.

За змістом абзацу 9 пункту 201.10 статті 201 ПК України датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Тому на думку податкового органу, єдиним належним та допустимим доказом своєчасності надання податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію є саме квитанція, в якій фіксується дата та час їх надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

З урахуванням наведеного, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог ПП «Гелиос-Транс» у повному обсязі.

В свою чергу позивачем 19.06.2025 надано суду відповідь на відзив відповідача, згідно якого ПП «Гелиос-Транс» вважає наведені доводи відзиву такими, що не заслуговують на увагу, оскільки є абсолютно відмінними від визначених підстав позову.

ПП «Гелиос-Транс», внаслідок існування для нього форс-мажорних обставин, що полягають в окупації міста Херсона, де перебував керівник підприємства, вважає себе таким, що не мало можливості виконувати податковий обов'язок з початку настання для нього таких наслідків - окупації, з 01 березня 2022 року.

Обставини невиконання ПП «Гелиос-Транс» податкового обов'язку, який полягає у своєчасній реєстрації податкових накладних, мають індивідуальний характер. Зокрема, вони характеризуються мінливістю своєї дії: підприємство то мало технічну можливість реєструвати податкові накладні, то втрачало таку можливість внаслідок нестабільності доступу до мережі Інтернет.

Таким чином, ПП «Гелиос-Транс» опинилося в нестандартній ситуації, за якої мало часткову можливість виконувати свої податкові зобов'язання, зокрема й з реєстрації накладних. За цієї ситуації можливість виконання була щодня мінливою, і ця мінливість характерна тим, що передбачити або спрогнозувати її тривалість чи окреслити її конкретним проміжком часу є неможливо.

Відповідно до змісту пунктів 3 та 4 Порядку № 255, він не надає можливості платнику податків подати заяву про неможливість виконання податкових обов'язків у будьякий час, а визначає певні строки та умови для її подачі. Строки подачі заяви пов'язуються зі статусом платників податків, які законодавцем розділені на дві категорії: ті, що мають можливість подати заяву у строк до 31.09.2022 року, і ті, у яких така можливість відсутня.

Для другої категорії законодавець пов'язав настання строку для подачі заяви з виконанням будь-якого податкового обов'язку (реєстрації податкової накладної, подання звітності, сплати невиконаного податкового зобов'язання тощо). Тобто, автоматично фактор виконання будь-якого податкового обов'язку відносить платника податків до категорії платників, які мають можливість виконання податкових обов'язків. Внаслідок вищевикладених обставин ПП «Гелиос-Транс» не може позиціонувати себе до жодної з цих категорій.

Підприємство частково виконувало свої податкові обов'язки вчасно, іншу частину - з порушенням строків, визначених ПК України, як до прийняття Порядку № 255, так і після його прийняття. Оскільки Порядок № 255 пов'язує строк подачі заяви для другої категорії платників з виконанням будь-якого податкового обов'язку, підприємство об'єктивно не могло скористатися правом на подачу заяви, оскільки вже перебувало в умовах, що не відповідали умовам, визначеним у пункті 4, внаслідок часткового виконання податкового обов'язку з реєстрації податкових накладних, а також інших податкових обов'язків, зокрема щодо сплати податків.

Твердження відповідача про неналежність скріншотів «M.E.DOC» вважає безпідставними, оскільки всі джерела інформації (і з боку платника, і з боку податкової) підтверджують одне й те саме.

Ухвалою суду від 20.05.2025 позовну заяву ПП «Гелиос-Транс» залишено без руху.

Ухвалою суду від 26.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи визначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 28.05.2025 відмовлено у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Луганській області про розгляд справи у порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 16.06.2025 відмовлено у задоволенні клопотання представника Головного управління Державної податкової служби у Луганській області про витребування додаткових доказів по справі.

Ухвалою суду від 20.06.2025 витребувано від ПП «Геліос-Транс» додаткові докази по справі. Зупинено провадження у справі до надходження витребуваних документів.

Ухвалою суду від 18.09.2025 поновлено провадження по справі.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-74 КАС України, суд прийшов до такого.

Приватне підприємство «Гелиос-Транс» в установленому порядку зареєстровано в якості юридичної особи, ідентифікаційний код юридичної особикод 38269701, місцезнаходження: 93402, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вул. Заводська, будинок 35, кабінет 16, основний вид економічної діяльності: 49.41 Вантажний автомобільний транспорт.

Головним управлінням ДПС у Луганській області на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України (далі - ПК України), у порядку визначеному пунктом 76.2 статті 76 ПК України проведено камеральну перевірку щодо дотримання ПП «Гелиос-Транс» порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість з період лютий 2022 року, квітень 2022 року, травень 2022 року, червень 2022 року, липень 2022 року, серпень 2022 року, вересень 2022 року, жовтень 2022 року, січень 2023 року, лютий 2023 року, квітень 2023 року, серпень 2023 року, березень 2024 року, квітень 2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами камеральної перевірки ГУ ДПС у Луганській області складено акт про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних від 15.01.2025 № 46/12-32-04-02-06/38269701.

Перевіркою встановлено, що ПП "ГЕЛИОС-ТРАНС" порушено:

1) Терміни реєстрації податкових накладних, розрахунків корегування що підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, розрахунків корегування встановлені пунктом 201.10 статті 201 розділу V, підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу за періоди лютий 2022 року, травень 2022 року, червень 2022 року, липень 2022 року, серпень 2022 року, вересень 2022 року, жовтень 2022 року, січень 2023 року в сумі для податкових накладних - 7385524,20 грн, для розрахунків корегувань 165748,51 грн.

Перелік податкових накладних, розрахунків корегування, термін реєстрації яких порушено, не зареєстровано наведено у додатку №1 до акта перевірки, а саме:

№ 1435 від 13.06.2022, № 1442 від 13.06.2022, № 1427 від 09.06.2022, № 1408 від 10.06.2022, № 1459 від 10.06.2022, № 1404 від 08.06.2022, № 1389 від 09.06.2022, № 1438 від 08.06.2022, № 1381 від 07.06.2022, № 1375 від 09.06.2022, строк подачі на реєстрацію - 30.06.2022, подано на реєстрацію - 01.07.2022, кількість днів затримки - 1;

№ 507 від 21.07.2022, № 2020 від 29.07.2022, № 2018 від 27.07.2022, № 1848 від 22.07.2022, № 2016 від 29.07.2022, № 1794 від 21.07.2022, № 1791 від 22.07.2022, № 1932 від 21.07.2022, № 1886 від 22.07.2022, № 1808 від 23.07.2022, № 1832 від 25.07.2022, № 1817 від 26.07.2022, № 1763 від 21.07.2022, № 1821 від 25.07.2022, № 1938 від 27.07.2022, № 1964 від 22.07.2024, № 1880 від 29.07.2022, № 1943 від 21.07.2022, № 1885 від 29.07.2022, № 1826 від 19.07.2022, № 1934 від 27.07.2022, № 1845 від 21.07.2022, № 1883 від 29.07.2022, № 1801 від 25.07.2022, № 1906 від 29.07.2022, № 1945 від 29.07.2022, №1777 від 22.07.2022, № 1865 від 29.07.2022, № 1926 від 25.07.2022, № 1790 від 23.07.2022, № 1805 від 20.07.2022, № 1849 від 27.07.2022, № 1879 від 30.07.2022, № 1887 від 25.07.2022, № 1878 від 30.07.2022, № 1846 від 28.07.2022, № 1807 від 20.07.2022, № 1870 від 25.07.2022, № 1793 від 22.07.2022, № 1866 від 22.07.2022, № 1830 від 27.07.2022, № 1789 від 23.07.2022, № 1872 від 29.07.2022, № 1858 від 22.07.2022, № 2019 від 28.07.2022, № 1909 від 30.07.2022, № 1877 від 30.07.2022, № 1841 від 25.07.2022, № 1873 від 28.07.2022, № 1800 від 23.07.2022, № 1903 від 30.07.2022, № 1819 від 26.07.2022, № 1908 від 28.07.2022, № 1799 від 22.07.2022, № 1750 від 19.07.2022, № 1814 від 26.07.2022, № 1786 від 22.07.2022, № 1788 від 21.07.2022, № 1888 від 29.07.2022, № 1759 від 20.07.2022, № 1902 від 30.07.2022, № 2017 від 20.07.2022, № 1901 від 29.07.2022, № 1911 від 28.07.2022, № 1776 від 21.07.2022, № 1853 від 18.07.2022, № 1804 від 23.07.2022, 3 1874 від 29.07.2022, № 1818 від 22.07.2022, № 1844 від 28.07.2022, № 1912 від 30.07.2022, № 1860 від 29.07.2022, № 1920 від 29.07.2022, № 1913 від 30.07.2022, № 1783 від 22.07.2022, № 1864 від 29.07.2022, № 1862 від 29.07.2022, № 1907 від 25.07.2022, № 1854 від 22.07.2022, № 1856 від 28.07.2022, № 1924 від 30.07.2022, № 1840 від 23.07.2022, № 1900 від 28.07.2022, № 1859 від 28.07.2022, № 1855 від 25.07.2022, № 1971 від 30.07.2022, № 1944 від 30.07.2022, № 1861 від 25.07.2022, № 1899 від 25.07.2022, стр

№ 2070 від 18.08.2022, № 2146 від 23.08.2022, № 2145 від 18.08.2022, № 2213 від 25.08.2022, № 2173 від 25.08.2022, № 2217 від 27.08.2022, № 1923 від 28.07.2022, № 2205 від 26.08.2022, № 2118 від 19.08.2022, № 2216 від 27.08.2022, № 2154 від 20.08.2022, № 2190 від 29.08.2022, № 2195 від 23.08.2022, № 2153 від 17.08.2022, № 2141 від 24.08.2022, № 2236 від 22.08.2022, № 2143 від 21.08.2022, № 2208 від 30.08.2022, строк подачі на реєстрацію - 15.09.2022, подано на реєстрацію - 16.09.2022, кількість днів затримки - 1; № 2714 від 31.10.2022, строк подачі на реєстрацію - 15.11.2022, подана на реєстрацію - 16.11.2022, кількість днів затримки - 1; № 12 від 01.01.2023 , строк подачі на реєстрацію - 31.01.2023, подано на реєстрацію - 01.02.2023, кількість днів затримки - 1;

№ 1568 від 25.06.2022, № 1540 від 27.06.2022, № 1568 від 25.06.2022, строк подачі на реєстрацію - 15.07.2022, подано на реєстрацію - 18.07.2022, кількість днів затримки - 3; № 1812 від 26.07.2022, № 1850 від 29.07.2022, строк подачі на реєстрацію - 15.08.2022, подано на реєстрацію - 18.08.2022, кількість днів затримки - 3; № 2283 від 05.09.2022, № 2291 від 05.09.2022, № 2294 від 05.09.2022, строк подачі на реєстрацію - 30.09.2022, подано на реєстрацію - 03.10.2022, кількість днів затримки - 3;

№ 1530 від 12.06.2022, № 1529 від 12.06.2022, строк подачі на реєстрацію - 30.06.2022, подано на реєстрацію - 04.07.2022, кількість днів затримки - 4; № 1815 від 25.07.2022, строк подачі на реєстрацію - 15.08.2022, подано на реєстрацію - 19.08.2022, кількість днів затримки - 4;

№ 1415 від 10.06.2022, № 1505 від 15.06.2022, № 1472 від 13.06.2022, № 1437 від 14.06.2022, № 1450 від 13.06.2022, № 1491 від 13.06.2022, № 1452 від 15.06.2022, № 1443 від 14.06.2022, № 1490 від 09.06.2022, № 1405 від 11.06.2022, № 1475 від 15.06.2022, № 1379 від 09.06.2022, № 1449 від 11.06.2022, № 1426 від 14.06.2022, № 1424 від 13.06.2022, № 1440 від 12.06.2022, № 1441 від 15.06.2022, № 1479 від 13.06.2022, № 1439 від 09.06.2022, № 1420 від 10.06.2022, № 1474 від 15.06.2022, № 1432 від 14.06.2022, № 1416 від 11.06.2022, № 1473 від 13.06.2022, № 1422 від 13.06.2022, строк подачі на реєстрацію - 30.06.2022, подано на реєстрацію - 05.07.2022, кількість днів затримки - 5; № 2140 від 22.08.2022, строк подачі на реєстрацію - 15.09.2022, подано на реєстрацію - 20.09.2022, кількість днів затримки - 5;

№ 2014 від 10.08.2022, № 2004 від 11.08.2022, № 1977 від 09.08.2022, № 2025 від 11.08.2022, № 2080 від 12.08.2022, № 1991 від 11.08.2022, № 2026 від 11.08.2022, № 2036 від 12.08.2022, № 2009 від 11.08.2022, № 2027 від 11.08.2022, № 2053 від 11.08.2022, № 2024 від 10.08.2022, № 1984 від 10.08.2022, № 2000 від 11.08.2022, № 2006 від 11.08.2022, №2013 від 11.08.2022, № 1967 від 09.08.2022, № 2034 від 11.08.2024, № 2093 від 11.08.2022, № 2035 від 11.08.2022, № 2077 від 10.08.2022, № 2112 від 12.08.2022, № 1985 від 11.08.2022, № 1993 від 11.08.2022, № 2111 від 11.08.2022, № 2125 від 11.08.2022, № 2088 від 12.08.2022, строк подачі на реєстрацію - 31.08.2022, подано на реєстрацію - 08.09.2022, кількість днів затримки - 8;

№ 1448 від 17.06.2022, № 1572 від 30.06.2022, № 1456 від 17.06.2022, № 1506 від 22.06.2022, № 1549 від 28.06.2022, № 1546 від 20.06.2022, № 1576 від 24.06.2022, № 1554 від 16.06.2022, № 1517 від 24.06.2022, № 1539 від 29.06.2022, № 1535 від 20.06.2022, № 1640 від 29.06.2022, № 1446 від 20.06.2022, № 1647 від 22.06.2022, № 1644 від 28.06.2022, № 1563 від 30.06.2022, № 1511 від 16.06.2022, № 1471 від 19.06.2022, № 1500 від 20.06.2022, № 1486 від 20.06.2022, № 1518 від 24.06.2022, № 1516 від 24.06.2022, № 1501 від 22.06.2022, № 1638 від 28.06.2022, № 1544 від 28.06.2022, № 1543 від 28.06.2022, № 1537 від 27.06.2022, № 1510 від 22.06.2022, № 1553 від 28.06.2022, № 1550 від 28.06.2022, № 1634 від 24.06.2022, № 1555 від 27.06.2022, № 1561 від 20.06.2022, № 1630 від 23.06.2022, № 1582 від 26.06.2022, № 1560 від 27.06.2022, № 1480 від 20.06.22, № 1542 від 27.06.2022, № 1496 від 16.06.2022, № 1577 від 25.06.2022, № 1528 від 25.06.2022, № 1512 від 22.06.2022, № 1564 від 27.06.2022, № 1583 від 16.06.2022, № 1570 від 27.06.2022, № 1562 від 27.06.2022, № 1587 від 16.06.2022, № 1497 від 20.06.2022, № 1605 від 28.06.2022, № 1460 від 18.06.2022, № 1523 від 17.06.2022, № 1586 від 20.06.2022, № 1590 від 30.06.2022, № 1599 від 27.06.2022, № 1522 від 20.06.2022, № 1548 від 27.06.2022, № 1672 від 17.06.2022, № 1504 від 20.06.2022, № 1524 від 17.06.2022, № 1579 від 29.06.2022, № 1571 від 28.06.2022, № 1552 від 27.06.2022, № 1461 від 18.06.2022, № 1569 від 29.06.2022, № 1626 від 30.06.2022, № 1558 від 27.06.2022, № 1565 від 30.06.2022, № 1464 від 19.06.2022, № 1488 від 20.06.2022, № 1704 від 12.07.2022, № 1631 від 24.06.2022, № 1578 від 27.06.2022, № 1551 від 27.06.2022, № 1557 від 25.06.2022, № 1559 від 27.06.2022, строк подачі на реєстрацію - 15.07.2022, подано на реєстрацію - 26.07.2022, кількість днів затримки - 11;

№ 1706 від 12.07.2022, № 1715 від 14.07.2022, № 1673 від 12.07.2022, № 1761 від 14.07.2022, № 1785 від 14.07.2022, № 1713 від 15.07.2022, № 1696 від 14.07.2022, № 1774 від 13.07.2022, № 1684 від 13.07.2022, № 1712 від 14.07.2022, № 1744 від 15.07.2022, № 1711 від 15.07.2022, № 1742 від 13.07.2022, № 1743 від 15.07.2022, № 1781 від 14.07.2022, № 1705 від 14.07.2022, № 1722 від 14.07.2022, № 1721 від 14.07.2022, № 1755 від 15.07.2022, № 1693 від 14.07.2022, № 1676 від 13.07.2022, № 1806 від 12.07.2022, № 1723 від 15.07.2022, № 1754 від 13.07.2022, № 1710 від 13.07.2022, строк подачі на реєстрацію - 31.07.2022, подано на реєстрацію - 11.08.2022, кількість днів затримки - 11;

№ 1538 від 28.06.2022, № 1532 від 24.06.2022, № 1429 від 16.06.2022, № 1445 від 17.06.2022, № 1444 від 16.06.2022, строк подачі на реєстрацію - 15.07.2022, подано на реєстрацію - 27.07.2022, кількість днів затримки - 12;

№ 2369 від 08.09.2022, № 2377 від 08.09.2022, № 2400 від 10.09.2022, № 2361 від 09.09.2022, № 2345 від 05.09.2022, № 2349 від 08.09.2022, № 2327 від 05.09.2022, № 2282 від 03.09.2022, № 2290 від 03.09.2022, № 2403 від 13.09.2022, № 2343 від 06.09.2022, № 2342 від 05.09.2022, № 2370 від 10.09.2022, № 2322 від 05.09.2022, № 2393 від 05.09.2022, № 2324 від 06.09.2022, № 2375 від 12.09.2022, № 2319 від 03.09.2022, № 2281 від 03.09.2022, № 2421 від 12.09.2022, № 2422 від 15.09.2022, № 2393 від 14.09.2022, № 2341 від 03.09.2022, № 2367 від 10.09.2022, № 2384 від 03.09.2022, № 2297 від 05.09.2022, № 2385 від 05.09.2022, № 2321 від 05.09.2022, № 2378 від 09.09.2022, № 2320 від 03.09.2022, № 2358 від 05.09.2022, № 2316 від 02.09.2022, № 2331 від 03.09.2022, № 2398 від 12.09.2022, № 2296 від 05.09.2022, № 2419 від 03.09.2022, № 2444 від 13.09.2022, № 2346 від 08.09.2022, № 2443 від 06.09.2022, № 2360 від 10.09.2022, № 2386 від 12.09.2022, № 2357 від 05.09.2022, № 2359 від 08.09.2022, № 2420 від 10.09.2022, № 2392 від 07.09.2022, строк подачі на реєстрацію - 30.09.2022, подано на реєстрацію - 12.10.2022, кількість днів затримки - 12;

№ 1965 від 05.08.2022, № 1892 від 02.08.2022, № 2030 від 13.08.2022, № 2032 від 15.08.2022, № 2039 від 13.08.2022, № 2038 від 15.08.2022, № 2001 від 12.08.2022, № 2011 від 13.08.2022, № 2037 від 13.08.2022, № 2029 від 13.08.2022, № 2031 від 13.08.2022, № 2028 від 12.08.2022, № 1994 від 12.08.2022, № 2137 від 15.08.20222, № 2010 від 12.08.2022, № 2007 від 13.08.2022, № 2054 від 15.08.2022, № 2113 від 15.08.2022, № 2055 від 15.08.2022, № 2090 від 15.08.2022, № 2115 від 15.08.2022, № 2126 від 13.08.2022, № 2089 від 13.08.2022, № 2114 від 15.08.2022, № 2041 від 15.08.2022, строк подачі на реєстрацію - 31.08.2022, подано на реєстрацію - 14.09.2022, кількість днів затримки - 14;

№ 1692 від 13.07.2022, № 1708 від 14.07.2022, № 1691 від 14.07.2022, № 1658 від 07.07.2022, № 1709 від 15.07.2022, № 1699 від 15.07.2022, № 1596 від 04.07.2022, № 1639 від 08.07.2022, № 1616 від 06.07.2022, № 1727 від 15.07.2022, № 1617 від 07.07.2022, № 1615 від 06.07.2022, № 1574 від 01.07.2022, № 1637 від 11.07.2022, № 1575 від 01.07.2022, № 1610 від 06.07.2022, № 1707 від 14.07.2022, № 1609 від 05.07.2022, № 1651 від 11.07.2022, № 1685 від 01.07.2022, № 1625 від 07.07.2022, № 1687 від 14.07.2022, № 1592 від 04.07.2022, № 1614 від 06.07.2022, № 1656 від 11.07.2022, № 1697 від 14.07.2022, № 1593 від 05.07.2022, № 1716 від 11.07.2022, № 1632 від 05.07.2022, № 1698 від 15.07.2022, № 1674 від 13.07.2022, № 1816 від 03.07.2022, № 1657 від 08.07.2022, № 1624 від 07.07.2022, № 1654 від 05.07.2022, № 1620 від 06.07.2022, № 1607 від 04.07.2022, № 1667 від 09.07.2022, № 1718 від 13.07.2022, №1690 від 12.07.2022, строк подачі на реєстрацію - 31.07.2022, подано на реєстрацію - 15.08.2022, кількість днів затримки - 15; № 2264 від 15.08.2022, строк подачі на реєстрацію - 31.08.2022, подано на реєстрацію - 15.09.2022, кількість днів затримки - 15;

№ 9175 від 04.02.2022, строк подачі на реєстрацію - 15.07.2022, подано на реєстрацію - 01.08.2022, кількість днів затримки - 17; №2664 від 26.09.2022, строк подачі на реєстрацію - 15.10.2022, подано на реєстрацію - 01.11.2022, кількість днів затримки - 17;

№ 2395 від 10.09.2022, строк подачі на реєстрацію - 30.09.2022, подано на реєстрацію - 18.10.2022, кількість днів затримки - 18;

№ 5633096 від 28.06.2022, строк подачі на реєстрацію - 15.07.2022, подано на реєстрацію - 22.08.2022, кількість днів затримки - 38;

№ 5602849 від 10.05.2022, строк подачі на реєстрацію - 15.07.2022, подано на реєстрацію - 25.08.2022, кількість днів затримки - 41;

№ 2850 від 09.10.2022, строк подачі на реєстрацію - 31.10.2022, подано на реєстрацію - 26.12.2022, кількість днів затримки - 56;

№ 2781 від 26.09.2022, строк подачі на реєстрацію - 15.10.2022, подано на реєстрацію - 26.12.2022, кількість днів затримки - 72;

№ 1717 від 28.06.2022, строк подачі на реєстрацію - 15.07.2022, подано на реєстрацію - 03.02.2022, кількість днів затримки - 203.

2) Терміни реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних на зменшення, що підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлені пунктом 89 підрозділ 2 розділ ХХ «Перехідні положення» Кодексу за періоди лютий 2023 року, квітень 2023 року, серпень 2023 року, квітень 2024 року в сумі 6749,99 грн та 4950,47 грн для розрахунків корегувань.

Перелік розрахунків коригування до податкових накладних на зменшення, термін реєстрації яких порушено/ не зареєстровано наведено у додатку №2 до акта перевірки, а саме:

№ 1162 від 18.04.2023, строк подачі на реєстрацію - 18.05.2023, подано на реєстрацію - 19.05.2023, кількість днів затримки - 1;

№ 269 від 17.04.2024, строк подачі на реєстрацію - 04.05.2024, подано на реєстрацію - 08.05.2024, кількість днів затримки - 4;

№ 172252 від 28.02.2023, строк подачі на реєстрацію - 18.03.2023, подано на реєстрацію - 30.03.2023, кількість днів затримки - 12; № 1 від 18.03.2024, строк подачі на реєстрацію - 04.04.2024, подано на реєстрацію - 16.04.2024, кількість днів затримки - 12;

№ 2763 від 15.08.2023, № 2762 від 14.08.2023, строк подачі на реєстрацію - 05.09.2023, подано на реєстрацію - 18.09.2023, кількість днів затримки - 13.

Відповідно до розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄДРПН, ПП «Гелиос-Транс», загальна сума штрафу становить 792 144,11 грн, у тому числі:

сума штрафу за ставкою 2% - 1254,02 грн;

сума штрафу за ставкою 10% - 737 300,04 грн;

сума штрафу за ставкою 20% - 1425,41 грн;

сума штрафу за ставкою 30% - 48 881,44 грн;

сума штрафу за ставкою 40% - 3283,20 грн.

Не погоджуючись із виявленими порушеннями, ПП «Гелиос-Транс» надано заперечення від 28.01.2025 до вищевказаного акта перевірки, за результатами опрацювання яких Головним управлінням ДПС у Луганській області листом від 11.02.2025 № 725/6/12-32-04-02-06 повідомлено про залишення висновків акта без змін.

Внаслідок виявлених порушень ГУ ДПС у Луганській області прийнято податкове- повідомлення рішення від 12.02.2025 року № 146/12-32-04-02-06 про застосування штрафу до ПП «Гелиос-Транс» у сумі 792 144,11 грн.

25.02.2025 ПП «Гелиос-Транс» подано до ДПС України скаргу на податкове повідомлення - рішення від 12.02.2025 року № 146/12-32-04-02-06, однак рішенням ДПС України від 24.04.2025 № 11622/6/99-00-06-03-01-06 податкове повідомлення - рішення від 12.02.2025 року № 146/12-32-04-02-06 залишено без змін, а скаргу позивача - без задоволення.

Вважаючи прийняте відповідачем податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, суд виходить з такого.

У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із вимогами частини першої статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі ПК України).

Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (абзац перший пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Пункт 201.10 статті 201 ПК України також установлює граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, серед іншого:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Указаним пунктом також визначено, що у разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Зважаючи на викладене, у період спірних правовідносин ПК України закріплював обов'язок платників податку на додану вартість забезпечувати своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пункт 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України установлює, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім окремо визначених видів податкових накладних) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

З аналізу вказаних правових норм слідує, що на платника податків покладено обов'язок щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН у строк встановлений податковим законодавством, а саме для податкових накладних складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені, а для податкових накладних складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Аналіз наведеної норми ПК України свідчить, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 ПК України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні був введений воєнний стан, який на підставі наступних указів Президента України продовжувався та триває досі.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада України прийняла Закон України від 03 березня 2022 року № 2118-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану», який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).

Цим Законом підрозділ 10 розділу XX ПК України був доповнений пунктом 69, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

На підставі підпунктів 69.1, 69.9 підрозділу 10 розділу XX ПК України в разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, встановленої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, - то в такому випадку платники податків звільняються від визначеної цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Для платників та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Законом від 24 березня 2022 року № 2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» було внесено зміни до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме: слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».

Отже, підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України на той час звільняв від відповідальності за недотримання фактично всіх передбачених податковим законодавством обов'язків тих платників податків, які не мають можливості виконувати свої обов'язки у сфері оподаткування, але виконали їх до спливу шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні. При цьому, звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних надається платникам лише за умови подальшої реєстрації таких накладних протягом шести місяців з дня завершення воєнного стану.

Проте, правове регулювання спірних правовідносин у зв'язку із продовженням воєнного стану змінилося з 27 травня 2022 року.

Так, 27 травня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12 травня 2022 року № 2260-IX (далі - Закон № 2260-IX).

У цьому Законі підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:

«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».

Таким чином, початково встановлені особливості справляння податків та зборів забезпечували звільнення від відповідальності всіх без винятку платників податків (за умови належного виконання обов'язків у подальшому). Проте, з набранням чинності Законом № 2260-IX, передбачене підпунктом 69.1 звільнення від відповідальності було поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків відповідного обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.

Суд зауважує, що той платник податків, у якого відсутня можливість своєчасно виконати податковий обов'язок, в тому числі й щодо своєчасної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування до податкової накладної, з 27 травня 2022 року повинен довести обставини неможливості виконання податкового обов'язку шляхом подання відповідної заяви та документів до контролюючого органу відповідно до вимог Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225. За умови отримання відповідного рішення контролюючого органу щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку відповідальність, передбачена статтею 120-1 ПК України, до цього платника податків не застосовується.

Верховний Суд у постановах від 02 квітня 2024 року у справі № 520/18349/23, від 16 липня 2024 року у справі № 440/2936/23 висловив правову позицію, за змістом якої та обставина, що Порядок № 225 набрав чинності лише 06 вересня 2022 року, у будь-якому випадку не позбавляє платників податків права довести у визначений спосіб факт неможливості своєчасно виконати свій обов'язок і після указаної дати, вказавши у заяві про відповідний період, що прямо передбачено указаним Порядком.

Як вбачається з матеріалів справи, контролюючим органом застосовано штрафні санкції до ПП «Гелиос-Транс», зокрема за порушення термінів реєстрації податкових накладних, розрахунків корегування, що підлягають реєстрації в ЄРПН, встановлених пунктом 201.10 статті 201 ПК України (Додаток 1 до акта перевірки), виписаних за період лютий 2022 року - лютий 2023 року, граничний термін реєстрації податкових накладних за спірний період настав після 27 травня 2022 року. З наведених вище підстав суд дійшов висновку, що у контролюючого органу були підстави для застосування до ПП «Гелиос-Транс» штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Позивачем не надано до матеріалів справи доказів звернення ПП «Гелиос-Транс» до податкового органу із заявою про неможливість виконання податкових обов'язків, відповідно, позивач вважається таким, що мав можливість своєчасно виконати податкові обов'язки у терміни, визначені ПК України, а підстави для звільнення позивача від відповідальності відсутні.

Обставини прийняття контролюючим органом рішення про неможливість виконання податкових обов'язків в частині своєчасної реєстрації спірних у цій справі податкових накладних відсутні, відповідно, позивач вважається таким, що мав можливість своєчасно виконувати свої податкові обов'язки, а підстави для повного звільнення позивача від відповідальності відсутні.

Посилання позивача на перебування директора підприємства на тимчасово окупованій території у м. Херсон в 2022 році як на обставину, що унеможливила своєчасне виконання податкових обов'язків, суд вважає незмістовними, оскільки саме податковий орган визначає можливість чи неможливість виконання платником податків своїх податкових обов'язків. Платник податків, зі свого боку, повинен вчиняти всі необхідні дії, спрямовані на виконання свого податкового обов'язку, або ж довести податковому органу неможливість його виконання.

Відповідно до положень пункту 112.2 статті 112 ПК України особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання.

Суд зауважує, що за змістом пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України платник податків звільняється від відповідальності за невиконання чи неналежне виконання податкового обов'язку у випадку неможливості його виконання. Тобто, ця норма передбачає конкретну підставу для невиконання податкових правил - об'єктивну нездатність їх дотримання.

Порушення, що є предметом розгляду у справі, мають тривалий та повторюваний характер, про що свідчать дати реєстрації податкових накладних та їх кількість. Отже, склалася ситуація, коли платник податків здійснював господарську діяльність, мав змогу укладати та виконувати договори, проте з певних суб'єктивних причин не виконав належним чином свій податковий обов'язок. Ці тези перебувають у логічному конфлікті між собою. З огляду на проміжок часу, протягом якого платником податків систематично допускалися зазначені правопорушення, можливість виконання податкових зобов'язань з його боку є очевидною.

Жодна правова норма не повинна тлумачитися як така, що дозволяє умисно вчиняти правопорушення, при цьому не ставлячи в залежність від наявності конкретних фактичних обставин, які б могли обґрунтувати неможливість дотримання правила поведінки. Інакше це створює системні ризики для підтримання правопорядку і може призводити до деструкції належного порядку розвитку суспільних відносин.

Подібні правовідносини були предметом розгляду Верховного Суду у постанові від 03.04.2025 по справі № 320/27109/23.

Таким чином, на момент вчинення діяння ПП «Гелиос-Транс» діяло свідомо та керувалось нормами права, чинними у відповідному темпоральному проміжку. Позивач зобов'язаний був здійснити реєстрацію податкових накладних у встановлені законодавством строки, усвідомлювати протиправний характер свого діяння та його наслідки, відповідно до змісту правових норм, що діяли на момент вчинення правопорушення.

Також, у матеріалах справи відсутні докази для застосування у цій справі підпункту 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 ПК України, який звільняє платників податків від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору), оскільки відсутні докази звернення позивача до Торгово-промислової палати України та/або уповноважених нею регіональних торгово-промислових палат для отримання сертифікату та самого сертифікату ТПП про підтвердження існування саме для ПП «Гелиос-Транс» форс-мажорних обставин, через які позивач не міг виконати свій обов'язок передбачений ПК України щодо своєчасної реєстрації спірних податкових накладних.

ТПП України листом від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1 засвідчила, що воєнний стан є форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили). Указаний лист адресований "Всім, кого це стосується", тобто необмеженому колу суб'єктів, його зміст носить загальний інформаційний характер та констатує абстрактний факт наявності форс-мажорних обставин без доведення причинно-наслідкового зв'язку у конкретному зобов'язанні.

Верховний Суд неодноразово зазначав, що має встановлюватися (доводитися) вплив обставин непереборної сили, засвідчених відповідними сертифікатами ТПП України, на неможливість платника податку належним чином виконувати свої зобов'язання і на зміну його економічного стану цими форс-мажорними обставинами (постанови від 19 серпня 2022 року у справі № 818/2429/18, від 17 червня 2020 року у справі №812/677/17, від 03 вересня 2019 року у справі №805/1087/16). Ці фактори мають перебувати у причинно-наслідковому зв'язку.

З огляду на викладене, зазначені ПП «Гелиос-Транс» доводи у цій частині є необґрунтованими та врахуванню не підлягають.

Щодо застосування відповідачем стосовно ПП «Гелиос-Транс» штрафних санкцій та розміру штрафних санкцій, передбачених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, суд зазначає наступне.

Законом № 2876-IX, який набрав чинності 08 лютого 2023 року, підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.

Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 1997 року № 1-зп/1997, стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

У рішенні від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб. Але це не означає, що цей конституційний принцип не може поширюватись на закони та інші нормативно-правові акти, які пом'якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб. Проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.

Верховний Суд у постановах від 30 січня 2024 року у справі № 280/4484/23 та від 06 лютого 2024 року у справі № 160/10740/23 висловив правову позицію про те, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 ПК України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації. Закон № 2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов'язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних.

Відповідно, розповсюджувати дію пунктів 89, 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.1 статті 201 ПК України, до внесення змін Законом № 2876-IX) є неможливим.

Отже зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом № 2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року).

У постанові від 18 лютого 2025 року у справі № 400/226/24 Верховний Суд також зазначав, що положення пункту 201.10 статті 201 ПК України та пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України перебувають у нерозривній єдності. Такого роду підхід обумовлюється формально-юридичною логікою: приписи пункту 201.10 статті 201 ПК України та пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України мають взаємно відсильні норми одна на одну. Положеннями Закону № 2876-ІX не було скасовано чи прямо призупинено дію приписів пункту 201.10 статті 201 ПК України та пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України. З формально-юридичної точки зору, вище зазначені приписи ПК України і надалі продовжують діяти. При цьому, колізія в аспекті одночасної дії різних правил регулювання відповідних відносин наразі долається колізійним принципом «Lex posterior derogat legi priori» (новий закон превалює над старим законом), що однак не означає зворотної дії в часі нового закону. Механіка правового регулювання, яка передбачена у пунктах 89 та 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України перебуває у нерозривній єдності. Зокрема, такий висновок підтверджується взаємними відсильними нормами. Більше того, пункт 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України передбачає окремий склад податкового правопорушення, так як фінансова відповідальність визначається за порушення процедурних правил сформованих у пункті 89, які не є тотожними за своїм темпоральним змістом приписам пункту 201.10. статті 201 ПК України. Положення пункту 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України та пункту 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України формують комплексний правовий механізм, який не поширює свою дію на відносини, що мали місце до набрання ними чинності. Зворотна дія у часі положень пункту 89 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України не є можливою.

Судова палата з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду у постанові від 26.02.2025 у справі № 200/4768/23 дійшла висновку, що пункт 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України визначає відповідальність за недотримання процедурних положень пункту 89 цього підрозділу, тоді як пункт 120-1.1 ст. 120-1 цього Кодексу визначає відповідальність за порушення процедурних вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України. Санкційні норми, що діяли "до" та "після" набрання чинності Законом № 2876-ІX передбачають відповідальність за нетотожні склади податкових правопорушень.

Таким чином, збільшений строк на реєстрацію податкових накладних та зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08.02.2023).

Як вбачається з акта перевірки, контролюючим органом встановлено, зокрема порушення ПП "Гелиос-Транс" термінів реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних на зменшення, що підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлені пунктом 89 підрозділ 2 розділ ХХ «Перехідні положення» Кодексу за періоди лютий 2023 року, квітень 2023 року, серпень 2023 року, квітень 2024 року в сумі 6749,99 грн та 4950,47грн для розрахунків корегувань.

Згідно розрахунку штрафу за порушення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄДРПН у відповідності до додатку №2 за періоди лютий 2023 року, квітень 2023 року, серпень 2023 року, квітень 2024 року відповідачем до зазначених податкових накладних застосовано зменшений розмір штрафних санкцій у розмірі, що відповідає наведеному вище нормативному врегулюванню, зокрема:

№ 1162 від 18.04.2023, кількість днів затримки - 1, розмір штрафу 2%;

№ 269 від 17.04.2024, кількість днів затримки - 4, розмір штрафу 2%;

№ 172252 від 28.02.2023, кількість днів затримки - 12, розмір штрафу 2%;

№ 1 від 18.03.2024, кількість днів затримки - 12, розмір штрафу 2%

№ 2763 від 15.08.2023, кількість днів затримки - 13, розмір штрафу 2%

№ 2762 від 14.08.2023, кількість днів затримки - 13, розмір штрафу 2%.

Правильність здійсненого розрахунку розміру штрафних санкцій входить до предмета доказування у цій справі, оскільки є наступним питанням після висновку про наявність з боку позивача податкового правопорушення, яке тягне за собою застосування штрафних санкцій.

Що ж стосується податкових накладних, які підприємство вважає зареєстрованими своєчасно в межах законодавчо граничних термінів відповідно до протоколів із системи «M.E.Doc», тоді як відповідачем застосовано штраф за порушення термінів їх реєстрації, що становить 1 день або 3 дні - у разі вихідних, суд зазначає наступне.

Відповідно до абзацу першого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня (абзац п'ятий цього пункту).

Згідно з абзацами чотирнадцятим-сімнадцятим пункту 201.10 статті 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України (абзац двадцять другий пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до ЄРПН визначено у Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок № 1246; в редакції, чинній на час спірних правовідносин).

За визначенням, наведеним у пункті 1 Порядку № 1246, операційним днем є частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.

Як встановлено у пункті 3 Порядку № 1246 операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Згідно з пунктом 8 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку.

Після накладення кваліфікованого електронного підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України “Про електронні довірчі послуги», “Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку (пункт 11 Порядку № 1246).

Відповідно до пункту 13 зазначеного Порядку за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС (пункт 14 Порядку №1246).

Згідно пункту 15 Порядку №1246 у квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Отже, прийняття чи неприйняття податкових накладних, надісланих засобами електронного зв'язку, відбувається в автоматичному режимі з урахуванням особливостей електронного документообігу у межах операційного дня, який відповідно до Порядку №1246 триває у робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин.

Разом з тим, Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», який набрав чинності 17 березня 2022 року, доповнено пункт 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, зокрема, підпунктом 69.18, відповідно до якого установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 18 години.

У постанові від 14 грудня 2023 року у справі № 260/5659/22 Верховний Суд виснував, що виходячи зі співвідношення предметів регулювання підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України на норм статті 201 ПК України та Порядку № 1246, вчиненню платником дій щодо надіслання на реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування у визначений у Порядку № 1246 строк кореспондують дії контролюючого органу щодо приймання та проведення реєстрації означених накладних відповідно до строків, установлених у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, що становить належний порядок вчинення платником дій з надсилання та прийняття контролюючим органом для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування під час воєнного стану.

При цьому, задля забезпечення належної реалізації процедури реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, контролюючий орган зобов'язаний прийняти податкові накладні/розрахунки коригування, надіслані у межах граничних строків та впродовж операційного дня, визначених для платника у Порядку № 1246, та на наступний робочий день до 18 години, якщо прийняття таких податкових накладних/розрахунків коригування є неможливим у межах попереднього дня з урахуванням строків у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, прийняти їх та зареєструвати. Іншими словами, у контролюючого органу зберігається обов'язок належного реагування на правомірні дії платника, але з урахуванням обмеженого робочого часу податкового органу згідно з підпунктом 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.

Також Верховний Суд неодноразово (зокрема, у постанові від 12 липня 2019 у справі № 0940/1600/18) вказував, що в процедурі внесення інформації (відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування) до ЄРПН є дві окремі стадії: 1) надання платником податку на додану вартість податкової накладної (розрахунку коригування); 2) прийняття/неприйняття податкової накладної (розрахунку коригування) та внесення відомостей щодо неї (нього) безпосередньо до ЄРПН. Перша із цих стадій залежить від платника податку на додану вартість і є результатом його дій, тоді як друга - це результат виконання роботи програмного забезпечення, що контролюється ДПС, та/або безпосередніх дій працівників ДПС, на яку (які) платник податку не має впливу.

Так, податковий орган має обов'язок протягом операційного дня надіслати платнику податку одну з квитанцій: або про прийняття податкової накладної, або про її неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації податкової накладної.

Водночас, законодавцем встановлено чіткі та обмежені строки для реєстрації податкових накладних, задля уникнення порушення платником податків граничних строків для реєстрації податкових накладних у випадку, коли гранична дата припадає на вихідний чи святковий день, положеннями Порядку №1246 та пункту 201.10 статті 201 ПК України встановлено, що якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вчинення платником податків всіх залежних від нього дій для своєчасної реєстрації податкової накладної, яка не відбулась внаслідок протиправної поведінки суб'єкта владних повноважень, від якого залежало забезпечення можливості належним чином виконати цей обов'язок, унеможливлює притягнення такого платника податків до відповідальності.

Аналогічна правова позиція відображена у постановах Верховного Суду від 26 листопада 2018 року у справі №826/19172/16, від 23 липня 2019 року у справі №620/3609/18, від 14 серпня 2018 року у справі №803/1583/17, від 30 січня 2018 року у справі №815/2745/17, №816/390/17 від 2 липня 2019 року у справі №2340/3802/18, від 20 серпня 2019 року у справі №1640/3125/18.

Як стверджує позивач, частину податкових накладних ПП «Гелиос-Транс» зареєструвало в останній день граничного строку, встановленого законодавством, а також у граничний день, що припадав на день перед вихідними днями, однак відповідачем у додатку № 1 до акта перевірки від 15.01.2025 № 46/12-32-04-02-06/38269701 вказано, що зазначені податкові накладні подані на реєстрацію з порушенням строку в один та три дні.

Так, матеріалами справи, зокрема наданими позивачем скріншотами з програмного забезпечення «M.E.Doc» та протоколами із системи «M.E.Doc» підтверджується, що ПП «Гелиос-Транс» подано на реєстрацію наступні податкові накладні:

№ 1848 від 22.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подана на реєстрацію 15.08.2022 о 18:07. Згідно розрахунку штрафу податковим органом визначено його у розмірі 10% в сумі 223,02 грн;

№ 2020 від 29.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:35. Розмір штрафу 10% в сумі 132,33 грн;

№ 2018 від 27.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:36. Розмір штрафу 10% в сумі 215,67 грн;

№ 1427 від 09.06.2022, строк подачі на реєстрацію 30.06.2022, подано на реєстрацію 30.06.2022 о 18:11. Розмір штрафу 10% в сумі 300,00 грн;

№ 2016 від 29.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:35. Розмір штрафу 10% в сумі 307,33 грн;

№ 1794 від 21.07.2022 строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:05. Розмір штрафу 10% в сумі 336,67 грн;

№ 1791 від 22.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:06. Розмір штрафу 10% в сумі 336,93 грн;

№ 1932 від 21.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:05. Розмір штрафу 10% в сумі 362,65 грн;

№ 1886 від 22.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:07. Розмір штрафу 10% в сумі 373,07 грн;

№ 1808 від 23.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:08. Розмір штрафу 10% в сумі 478,67 грн;

№ 1832 від 25.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подана на реєстрацію 15.08.2022р. о 18:09. Розмір штрафу 10% в сумі 552,68 грн;

№ 1817 від 26.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подана на реєстрацію 15.08.2022 о 18:29. Розмір штрафу 10% в сумі 557,33 грн;

№ 1763 від 21.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подана на реєстрацію 15.08.2022 о 18:04. Розмір штрафу 10% в сумі 572,33 грн;

№ 1821 від 25.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подана на реєстрацію 15.08.2022 о 18:09. Розмір штрафу 10% в сумі 585,97 грн;

№ 1938 від 27.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:35. Розмір штрафу 10% в сумі 587,77 грн;

№ 1964 від 27.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.202, подано на реєстрацію 15.08.2022р. о 18:07. Розмір штрафу 10% в сумі 599,00 грн;

№ 1880 від 29.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:32. Розмір штрафу 10% в сумі 704,40 грн;

№ 1943 від 21.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:05. Розмір штрафу 10% в сумі 725,30 грн;

№ 1885 від 29.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:32. Розмір штрафу 10% в сумі 747,00 грн;

№ 1826 від 19.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:03. Розмір штрафу 10% в сумі 803,32 грн;

№ 1934 від 27.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:35. Розмір штрафу 10% в сумі 864,67 грн;

№ 1845 від 21.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:05. Розмір штрафу 10% в сумі 879,55 грн;

№ 1459 від 10.06.2022, строк подачі на реєстрацію 30.06.2022, подано на реєстрацію 30.06.2022 о 18:11. Розмір штрафу 10% в сумі 931,23 грн;

№ 1883 від 29.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:32. Розмір штрафу 10% в сумі 1055,67 грн;

№ 1801 від 25.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:08. Розмір штрафу 10% в сумі 1056,78 грн;

№ 1906 від 29.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:33. Розмір штрафу 10% в сумі 1065,47 грн;

№ 2070 від 18.08.2022, строк подачі на реєстрацію 15.09.2022, подано на реєстрацію 15.09.2022 о 10:05. Розмір штрафу 10% в сумі 1071,00 грн;

№ 1945 від 29.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:35. Розмір штрафу 10% в сумі 1073,00 грн;

№ 1777 від 22.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:05. Розмір штрафу 10% в сумі 1074,72 грн;

№ 1865 від 29.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:31. Розмір штрафу 10% в сумі 1114,67 грн;

№ 1926 від 25.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:34. Розмір штрафу 10% в сумі 1139,05 грн;

№1790 від 23.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:08. Розмір штрафу 10% в сумі 1192,65 грн;

№ 1805 від 20.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:04. Розмір штрафу 10% в сумі 1211,68 грн;

№ 1849 від 27.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:30. Розмір штрафу 10% в сумі 1214,67 грн;

№ 1879 від 30.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:32. Розмір штрафу 10% в сумі 1245,00 грн;

№ 1404 від 08.06.2022, строк подачі на реєстрацію 30.06.2022, подано на реєстрацію 30.06.2022 о 18:11. Розмір штрафу 10% в сумі 1263,34 грн;

№ 1887 від 25.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:10. Розмір штрафу 10% в сумі 1309,55 грн;

№ 2146 від 23.08.2022, строк подачі на реєстрацію 15.09.2022, подано на реєстрацію 15.09.2022 о 14:21. Розмір штрафу 10% в сумі 1315,00 грн;

№ 2145 від 18.08.2022, строк подачі на реєстрацію 15.09.2022, подано на реєстрацію 15.09.2022 о 10:07. Розмір штрафу 10% в сумі 1379,67 грн;

№ 1878 від 30.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:32. Розмір штрафу 10% в сумі 1438,34 грн;

№ 1846 від 28.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:30. Розмір штрафу 10% в сумі 1467,67 грн;

№ 1807 від 20.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:04. Розмір штрафу 10% в сумі 1571,87 грн;

№ 1870 від 25.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:10. Розмір штрафу 10% в сумі 1574,58 грн;

№ 1793 від 22.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о18:06. Розмір штрафу 10% в сумі 1585,20 грн;

№ 1866 від 22.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:07. Розмір штрафу 10% в сумі 1657,38 грн;

№ 1830 від 27.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:29. Розмір штрафу 10% в сумі 1672,00 грн;

№ 1789 від 23.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:0. Розмір штрафу 10% в сумі 1693,44 грн;

№ 1872 від 29.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:31. Розмір штрафу 10% в сумі 1850,35 грн;

№ 1858 від 22.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:07. Розмір штрафу 10% в сумі 1863,63 грн;

№ 2019 від 28.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:36. Розмір штрафу 10% в сумі 1867,07 грн;

№ 1909 від 30.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:34. Розмір штрафу 10% в сумі 1896,34 грн;

№ 2213 від 25.08.2022, строк подачі на реєстрацію 15.09.2022, подано на реєстрацію 15.09.2022 о 14:21. Розмір штрафу 10% в сумі 1926,67 грн;

№ 1877 від 30.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:31. Розмір штрафу 10% в сумі 1951,67 грн;

№ 2173 від 25.08.2022, строк подачі на реєстрацію 15.09.2022, подано на реєстрацію 15.09.2022 о 10:16. Розмір штрафу 10% в сумі 1953,67 грн;

№ 2217 від 27.08.2022, строк подачі на реєстрацію 15.09.2022, подано на реєстрацію 15.09.2022 о 14:21. Розмір штрафу 10% в сумі 1966,67 грн;

№ 1923 від 28.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:36. Розмір штрафу 10% в сумі 1981,63 грн;

№ 1841 від 25.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:09. Розмір штрафу 10% в сумі 2021,20 грн;

№ 2205 від 26.08.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 10:10. Розмір штрафу 10% в сумі 2044,67 грн;

№ 1873 від 28.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:31. Розмір штрафу 10% в сумі 2067,34 грн;

№ 1800 від 23.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:08. Розмір штрафу 10% в сумі 2122,57 грн;

№ 1903 від 30.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:33. Розмір штрафу 10% в сумі 2173,34 грн;

№ 1819 від 26.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подана на реєстрацію 15.08.2022 о 18:29. Розмір штрафу 10% в сумі 2203,24 грн;

№ 1908 від 28.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:33. Розмір штрафу 10% в сумі 2203,33 грн;

№ 1799 від 22.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:06. Розмір штрафу 10% в сумі 2219,03 грн;

№ 1750 від 19.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:03. Розмір штрафу 10% в сумі 2253,72 грн;

№ 1814 від 26.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:29. Розмір штрафу 10% в сумі 2287,67 грн;

№ 1786 від 22.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:06. Розмір штрафу 10% в сумі 2317,87 грн;

№ 1788 від 21.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:05. Розмір штрафу 10% в сумі 2427,42 грн;

№ 1888 від 29.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:32. Розмір штрафу 10% в сумі 2463,77 грн;

№ 2118 від 19.08.2022, строк подачі на реєстрацію 15.09.2022, подано на реєстрацію 15.09.2022 о 10:05. Розмір штрафу 10% в сумі 2512,33 грн;

№ 1759 від 20.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.0.2022 о 18:03. Розмір штрафу 10% в сумі 2517,03 грн;

№ 2216 від 27.08.2022, строк подачі на реєстрацію 15.09.2022, подано на реєстрацію 15.09.2022 о 14:21. Розмір штрафу 10% в сумі 2646,67 грн;

№ 1902 від 30.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:33. Розмір штрафу 10% в сумі 2656,67 грн;

№ 2017 від 20.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:04. Розмір штрафу 10% в сумі 2760,67 грн;

№ 1901 від 29.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:33. Розмір штрафу 10% в сумі 2799,33 грн;

№ 1911 від 28.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:34. Розмір штрафу 10% в сумі 2872,68 грн;

№ 1776 від 21.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:04. Розмір штрафу 10% в сумі 3073,37 грн;

№ 2154 від 20.08.2022, строк подачі на реєстрацію 15.09.2022, подано на реєстрацію 15.09.2022 о 10:16. Розмір штрафу 10% в сумі 3085,00 грн;

№ 1853 від 18.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:03. Розмір штрафу 10% в сумі 3092,27 грн;

№ 1804 від 23.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:08. Розмір штрафу 10% в сумі 3122,10 грн;

№ 1874 від 29.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:31. Розмір штрафу 10% в сумі 3181,67 грн;

№ 1818 від 22.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:07. Розмір штрафу 10% в сумі 3252,50 грн;

№ 2190 від 29.08.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.09.2022 о 14:21. Розмір штрафу 10% в сумі 3260,33 грн;

№ 1844 від 28.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:29. Розмір штрафу 10% в сумі 3269,00 грн;

№ 1912 від 30.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:34. Розмір штрафу 10% в сумі 3275,00 грн;

№ 1860 від 29.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:30. Розмір штрафу 10% в сумі 3369,00 грн;

№ 1920 від 29.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.09.2022 о 18:34. Розмір штрафу 10% в сумі 3443,00 грн;

№ 1913 від 30.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:34. Розмір штрафу 10% в сумі 3490,00 грн;

№ 1783 від 22.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:05. Розмір штрафу 10% в сумі 3507,80 грн;

№ 1864 від 29.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:31. Розмір штрафу 10% в сумі 3507,95 грн;

№ 1862 від 29.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:31. Розмір штрафу 10% в сумі 3513,05 грн;

№ 1907 від 25.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:10. Розмір штрафу 10% в сумі 3567,92 грн;

№ 2195 від 23.08.2022, строк подачі на реєстрацію 15.09.2022, подано на реєстрацію 15.09.2022 о 10:10. Розмір штрафу 10% в сумі 3573,33 грн;

№ 1854 від 22.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:07. Розмір штрафу 10% в сумі 3635,25 грн;

№ 2714 від 31.10.2022, строк подачі на реєстрацію 15.11.2022, подано на реєстрацію 15.11.2022 о 17:43. Розмір штрафу 10% в сумі 3658,00 грн;

№ 1856 від 28.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:30. Розмір штрафу 10% в сумі 3693,30 грн;

№ 1924 від 30.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:34. Розмір штрафу 10% в сумі 3806,67 грн;

№ 1840 від 23.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:08. Розмір штрафу 10% в сумі 3874,42 грн;

№ 2153 від 17.08.2022, строк подачі на реєстрацію 15.09.2022, подано на реєстрацію 15.09.2022 о 10:16. Розмір штрафу 10% в сумі 3915,00 грн;

№ 1900 від 28.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:33. Розмір штрафу 10% в сумі 3970,73 грн;

№ 1859 від 28.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:30. Розмір штрафу 10% в сумі 3976,68 грн;

№ 1381 від 07.06.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 30.06.2022 о 18:10. Розмір штрафу 10% в сумі 4120,00 грн;

№ 1855 від 25.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:09. Розмір штрафу 10% в сумі 4232,99 грн;

№ 2141 від 24.08.2022, строк подачі на реєстрацію 15.09.2022, подано на реєстрацію 15.09.2022 о 10:07. Розмір штрафу 10% в сумі 4241,67 грн;

№ 1971 від 30.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:35. Розмір штрафу 10% в сумі 4403,43 грн;

№ 2236 від 22.08.2022, строк подачі на реєстрацію 15.09.2022, подано на реєстрацію 15.09.2022 о 10:14. Розмір штрафу 10% в сумі 4566,67 грн;

№ 1944 від 30.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:35. Розмір штрафу 10% в сумі 4775,10 грн;

№ 2143 від 21.08.2022, строк подачі на реєстрацію 15.09.2022, подано на реєстрацію 15.09.2022 о 10:07. Розмір штрафу 10% в сумі 5165,67 грн;

№ 1861 від 25.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:10. Розмір штрафу 10% в сумі 5481,03 грн;

№ 1899 від 25.07.2022, строк подачі на реєстрацію 15.08.2022, подано на реєстрацію 15.08.2022 о 18:10. Розмір штрафу 10% в сумі 5578,42 грн;

№ 2208 від 30.08.2022, строк подачі на реєстрацію 15.09.2022, подано на реєстрацію 15.09.2022 о 10:10. Розмір штрафу 10% в сумі 6809,33 грн.

Загальна сума штрафу, застосованого відповідачем до ПП «Гелиос-Транс» за порушення терміну реєстрації вищенаведених податкових накладних в ЄРПН з порушенням строку в один день становить 244 935,19 грн.

Крім того, ПП «Гелиос-Транс» подано на реєстрацію такі податкові накладні:

№ 2291 від 05.09.2022, строк подачі на реєстрацію 30.09.2022, подана на реєстрацію 30.09.2022 о 18:05. Згідно розрахунку штрафу податковим органом визначено його у розмірі 10% в сумі 1345,00 грн;

№ 1568 від 25.06.2022 строк подачі на реєстрацію 15.07.2022, подано на реєстрацію 15.07.2022 о 19:43. Згідно розрахунку штрафу податковим органом визначено його у розмірі 10% в сумі 1600,00 грн.

№ 1540 від 27.06.2022 строк подачі на реєстрацію 15.07.2022, подано на реєстрацію 15.07.2022 о 19:43. Згідно розрахунку штрафу податковим органом визначено його у розмірі 10% в сумі 2234,33 грн;

№ 2294 від 05.09.2022, строк подачі на реєстрацію 30.09.2022, подано на реєстрацію 30.09.2022 о 18:06. Згідно розрахунку штрафу податковим органом визначено його у розмірі 10% в сумі 4142,50 грн.

Загальна сума штрафу, застосованого відповідачем до ПП «Гелиос-Транс» за порушення терміну реєстрації вищенаведених податкових накладних в ЄРПН з порушенням строку в три дні становить 9321,83 грн.

Інформація щодо відправки ПП «Гелиос-Транс» вищенаведених податкових накладних на реєстрацію до контролюючого органу у відповідні дати та час (більшість відправлена після 18.00 години), які зазначені у скріншотах з програмного забезпечення «M.E.Doc» та протоколах із системи «M.E.Doc», знайшла своє підтвердження у Додатку 1 листа-відповіді ТОВ «M.E.Dос» вих. № 08/07-3003 від 08.07.2025 на запит позивача.

В той же час, в цьому Додатку 1 ТОВ «M.E.Dос» не міститься інформація щодо дати і часу відправки на реєстрацію податкових накладних: № 2070 від 18.08.2022, № 2146 від 23.08.2022, № 2145 від 18.08.2022, № 2213 від 25.08.2022, № 2173 від 25.08.2022, № 2217 від 27.08.2022, № 2205 від 26.08.2022, №2118 від 19.08.2022, № 2216 від 27.08.2022, №2154 від 20.08.2022, № 2190 від 29.08.2022, № 2195 від 23.08.2022, № 2153 від 17.08.2022, № 2141 від 24.08.2022, № 2236 від 22.08.2022, № 2143 від 21.08.2022, № 2208 від 30.08.2022, № 2291 від 05.09.2022, № 1568 від 25.06.2022, № 1540 від 27.06.2022, № 2294 від 05.09.2022.

Як зазначено позивачем у додаткових поясненнях, вказані податкові накладні були направленні на реєстрацію за допомогою кабінету платника податків, який не відображає дату і час відправки податкової накладної на реєстрацію, оскільки не передбачає таку фіксацію.

Водночас наданими ПП «Гелиос-Транс» до матеріалів справи скріншотами з програмного забезпечення «M.E.Doc» підтверджено факт своєчасності відправки зазначених податкових накладних до контролюючого органу на реєстрацію в граничній день строку реєстрації.

Суд зауважує, що відомості з програмного забезпечення для подання звітності до контролюючих органів та обміну юридично значущими первинними документами між контрагентами в електронному вигляді «M.E.Doc» є належними та допустимим доказами, з яких можливо ідентифікувати номер, зміст операцій, точну дату та час відправлення спірних податкових накладних.

Аналогічна правова позиція відображена Верховним Судом у постановах від 28.04.2020 у справі №810/198/16, від 20.10.2020 у справі №620/817/19, від 24.11.2021 у справі №200/12604/19-а.

За наведених обставин доводи відповідача про те, що протоколи від програмного забезпечення «M.E.Dос» не є достатнім доказом виконання позивачем обов'язку з підстав можливого налаштування на комп'ютері користувача дати і часу, що має наслідком формування документу у «M.E.Dос» із нереальними датою і часом, судом до уваги не приймаються, оскільки вони ґрунтуються виключно на припущеннях.

Таким чином, матеріалами справи встановлено, що перелічені спірні податкові накладні подані ПП «Гелиос-Транс» на реєстрацію в межах операційного дня, що підтверджується відомостями із програмного забезпечення «M.E.Doc» та інформацією, наданою ТОВ «M.E.Dос».

Тому суд дійшов висновку про відсутність підстав для застосування до ПП «Гелиос-Транс» штрафу за порушення термінів реєстрації вищенаведених податкових накладних в ЄРПН з порушенням строку в один та три дні, що в загальному розмірі становить 254 257,02 грн (244 935,19 грн+9321,83 грн).

Отже, податкове повідомлення-рішення від 12 лютого 2025 року за № 146/12-32-04-02-06 на суму штрафу у розмірі 254 257,02 грн є протиправним та підлягає скасуванню в цій частині.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову ПП «Гелиос-Транс».

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 11 882,16 грн згідно платіжної інструкції від 13.05.2025 № 862.

Спірне податкове-повідомлення рішення винесено відповідачем стосовно позивача на загальну суму 792 144,11 грн. Суд за наслідками розгляду справи дійшов висновку про задоволення позову в частині вимог на суму 254 257,02 грн, що становить 32,1% від первісно заявлених.

Відтак на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає судовий збір в сумі 3814,16 грн (32,1% від 11882,16 грн).

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 91, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов Приватного підприємства «Гелиос-Транс» (місцезнаходження: вул. Заводська, 35, каб.16, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93402, код ЄДРПОУ 38269701) Луганська область, 93402)до Головного управління ДПС у Луганській області (місцезнаходження: вул. Енергетиків, буд. 72, м. Cєвєродонецьк, Луганська область, 93401, код ЄДРПОУ 44082150) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішння, задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Луганській області від 12 лютого 2025 року за № 146/12-32-04-02-06 в частині застосування до Приватного підприємства «Гелиос-Транс» штрафу в сумі 254 257,02 (двісті п'ятдесят чотири тисячі двісті п'ятдесят сім гривень 02 коп.).

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Луганській області на користь Приватного підприємства «Гелиос-Транс» сплачений судовий збір у розмірі 3814,16 (три тисячі вісімсот чотирнадцять гривень 16 коп).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.Є. Петросян