Рішення від 15.10.2025 по справі 640/33030/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2025 року Справа№640/33030/21

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (письмове провадження) адміністративну справу за позовом

Державного підприємства “Адміністрація морських портів України в особі Миколаївської філії державного підприємства “Адміністрація морських портів України»

до Південного офісу Держаудитслужби в особі Управління Південного офісу Держаудистужби в Миколаївській області,

третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю “Південь Енерго Збут»,

про визнання протиправним та скасування висновку

УСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов Державного підприємства “Адміністрація морських портів України в особі Миколаївської філії державного підприємства “Адміністрація морських портів України» до Південного офісу Держаудитслужби в особі Управління Південного офісу Держаудистужби в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування висновку процедури закупівлі №UA-2021-01-20-001275-а від 28.10.2021 за результатами здійснення моніторингу закупівлі Електрична енергія (UA-2021-01-20-001275-а).

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив наступне.

Оскаржувана вимога та висновок є протиправними, оскільки позивачем не було допущено порушень, визначених в акті перевірки та у самій оскаржуваній вимозі. Також, вимоги відповідача щодо усунення порушень є неконкретизованими, прийнятим із формальним підходом під час здійснення моніторингу процедури закупівлі. Де в свою чергу Відповідачем не правильно застосовано норми Закону України «Про публічні закупівлі», Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», Закону України «Про електронні довірчі послуги», що також свідчить про протиправність оскаржуваною вимоги.

Всі документи учасників закупівлі на які посилається Офіс у своєму Висновку є сканованими копіями оригіналів документів. До таких документів відсутні, у тендерній документації Замовника та законодавстві України, вимоги для накладення КЕП/УЕП, як на скановані копії оригіналів документів.

Більш того, відповідно до частини 1 розділу III тендерної документації Замовника, встановлено визначення формальних (несуттєвих) помилок та їх перелік. Даний перелік було затверджено Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 15.04.2020 № 710 «Про затвердження Переліку формальних помилок» (далі - Наказ).

Відповідно до пункту 19 частини 2 статті 22 Закону у тендерній документації зазначається опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов'язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, а саме - технічні помилки та описки.

Відповідно пункту 8 Наказу, подання документа учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, що є сканованою копією оригіналу документа/електронного документа відноситься до формальної помилки та не може бути підставою для відхилення пропозиції учасника.

Вимоги частини 1 розділу III тендерної документації Замовника, на які зокрема посилається Офіс у своєму Висновку, в частині накладення електронного підпису на документи, подані учасниками у складі тендерної пропозиції, відносяться лише до електронних документів (у розумінні статті 5 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг») поданих учасниками.

Усунення виявлених (на думку Відповідача) під час проведення моніторингу закупівлі порушень у запропонований в оскаржуваному Висновку спосіб, а саме шляхом розірвання договору про постачання електричної енергії споживачу №76-В-МИФ-21 від 15.05.2021, призведе до порушення прав та інтересів третіх осіб, зокрема ТОВ «ПІВДЕНЬ ЕНЕРГО ЗБУТ», портових операторів морського порту Миколаїв та матиме негативні фінансові наслідки та негативні наслідки для репутації Позивача.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 листопада 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі № 640/33030/21, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

13 грудня 2021 року від відповідача до суду надійшло клопотання про залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, Товариства з обмеженою відповідальністю «Південь Енерго Збут», як переможця закупівлі, висновок за результатами моніторингу в якій оскаржується.

13 грудня 2021 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній просив відмовити у задоволенні позовних вимог Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі Миколаївської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрація Миколаївського морського порту) до Південного офісу Держаудитслужби в особі Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2021-01-20-001275-a гід 28.10.2021 у повному обсязі.

В обґрунтування своїх заперечень відповідач зазначив, що під час моніторингу процедури закупівлі UA-2021-01-20-001275-а встановлено, що Замовник в електронній системі закупівель оприлюднив оголошення про проведення процедури відкритих торгів за предметом «ДК 021:2015:09310000-5: Електрична енергія» у відповідності до частини третьої статті 10 Закону.

Тендерна документація затверджена рішенням тендерного комітету та оприлюднена в електронній системі закупівель 20.01.2021 року.

У тендерній документації позивачем встановлено вимогу, що на документи тендерної пропозиції, безпосередньо складені учасником або отримані від органів державної влади, підприємств, установ, організацій, накладається кваліфікований або удосконалений електронний підпис.

В ході проведення моніторингу на сайті центрального засвідчувального органу перевірено електронні документи, надані у складі тендерної пропозиції ТОВ «ПІВДЕНЬ ЕНЕРГО ЗБУТ», та встановлено, до документи, безпосередньо складені учасником, а також отримані від органів державної влади, підприємств, установ, організацій, та подані у складі тендерної пропозиції у форматі pdf, не містять накладений кваліфікований електронний підпис або удосконалений електронний підпис.

Замовник на порушення абзаців першого та третього пункту 1 частини першої статті 31 Закону не відхилив тендерну пропозицію ТОВ «ПІВДЕНЬ ЕНЕРГО ЗБУТ» як таку, що не відповідає встановленим Замовником відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону вимогам до учасників відповідно до законодавства.

У замовника були відсутні законні підстави для укладання договору про постачання електричної енергії споживачу з ТОВ «ПІВДЕНЬ ЕНЕРГО ЗБУТ».

З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель, позивача зобов'язано здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку, зокрема, шляхом розірвання договору про постачання електричної енергії споживачу від 15.05.2021 № 76-В-МИФ-21, укладеного з ТОВ «ПІВДЕНЬ ЕНЕРГО ЗБУТ», з дотриманням вимог Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України.

16 грудня 2022 року від позивача до суду надійшла відповідь на відзив.

Позивач зазначив, що відповідач невірно вважає, що тендерна документація Замовника містить вимогу накладення кваліфікованого або удосконаленого електронного підпису на всі документи, у зв'язку з чим прирівнює всі види документів до поняття «електронний документ», що не відповідає дійсності, тендерній документації Замовника та законодавству України, оскільки під час перевірки КЕП/УЕП відображаються прізвище та ініціали осіб, уповноважених на підписання тендерних пропозицій (власників ключів), відсутність накладених кваліфікованих або удосконалених електронних підписів на кожному документі пропозиції ТОВ «ПІВДЕНЬ ЕНЕРГО ЗБУТ» та ТОВ «НОВІТНІ ТЕХНОЛОГІЇ 3000» є формальною помилкою відповідно до Наказу, оскільки учасником подано у складі тендерної документації скановані копії оригіналів документів.

Враховуючи зазначене, замовник вважає, що відсутні правові підстави для відхилення пропозицій ТОВ «ПІВДЕНЬ ЕНЕРГО ЗБУТ» та ТОВ «НОВІТНІ ТЕХНОЛОГІЇ 3000». Натомість позиція Відповідача є помилковою та такою, що не відповідає чинному законодавству України.

Висновок Відповідача, як акт індивідуальної дії не відповідає критеріям обґрунтованості та вмотивованості, що є підставою для визнання його протиправним і скасування.

Спонукання Позивача самостійно визначити на підставі невизначених норм, які саме заходи необхідно вжити для усунення виявлених порушень, в свою чергу, може призвести до нового можливого порушення Позивачем чинного законодавства.

Зазначене є порушенням вимог Закону в частині змісту Висновку як акту індивідуальної дії (Постанова Верховного Суду по справі № 160/8403/19 від 30.11.2021 року).

29.12.2022 року до суду від відповідача надійшли Заперечення у яких зазначено, що в тендерній документації, затвердженій рішенням тендерного комітету 20.01.2021 (далі - тендерна документація), позивачем встановлено вимогу, визначену частиною першою розділу III «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації, а саме:

«Відповідно до частини третьої статті 12 Закону під час використання електронної системи закупівель з метою подання тендерних пропозицій та їх оцінки, документи, які вимагаються замовником, та дані створюються та подаються з урахуванням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

Для безпосередньо складених учасником документів: учасник створює та підписує електронний документ кваліфікованим електронним підписом або удосконаленим електронним підписом.

Управління під час проведення моніторингу процедури закупівлі UA-2021-01-20-001275-а жодним чином не тлумачило вказану вимогу тендерної документації, а застосовувало її в прямій відповідності до того, як вона викладена в тендерній документації.

Позивач допустив порушення законодавства у сфері публічних закупівель, висновок містить зобов'язання щодо їх усунення, але вибір варіантів реагування на висновок є правом замовника.

Також зазначив, що за результатами моніторингів, які проведено Управлінням Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області за 11 місяців 2021 року замовниками розірвано 37 договорів на суму 148 млн грн, що насамперед свідчить про вибір окремими замовникам шляху усунення порушень законодавства у сфері публічних закупівель в той спосіб, який визначався зобов'язаннями у висновках про результати моніторингу процедур закупівлі. І це не є спонуканням, що може призвести до порушення позивачем чинного законодавства, як помилково вважає позивач.

21 січня 2022 року ухвалою суду було залучено Товариство з обмеженою відповідальністю “Південь Енерго Збут» (вул. Велика Житомирська, 20, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ: 43257546) до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача.

13 грудня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2825-ІХ “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825), який набрав чинності 15 грудня 2022 року.

На підставі п. 2 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825 (в редакції Закону № 3863) проведений автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженому наказом Державної судової адміністрації України від 16 вересня 2024 року № 399.

За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, справа № 640/33030/21 передана на розгляд та вирішення Донецькому окружному адміністративному суду.

Згідно Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.04.2025 року, справу передано на розгляд судді Кониченку Олегу Миколайовичу.

21 квітня 2025 року ухвалою суду прийнято до провадження адміністративну справу № 640/33030/21, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Розгляд справи розпочато спочатку.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 6, 8 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України, у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система.

Позовні та інші заяви, скарги та інші визначені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, в порядку їх надходження підлягають обов'язковій реєстрації в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в день надходження документів.

Адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в добровільному порядку.

Особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, подають процесуальні та інші документи, письмові та електронні докази, вчиняють інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", якщо інше не визначено цим Кодексом.

Особливості використання електронного цифрового підпису в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі визначаються Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.

Абзацом другим підпункту 15.16 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацію України у газеті “Голос України» та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21 затверджено Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - Положення про ЄСІТС).

В газеті "Голос України" від 04.09.2021 № 168 (7668) Вищою радою правосуддя опубліковано оголошення про початок функціонування трьох таких підсистеми (модулів) ЄСІТС: "Електронний кабінет"; "Електронний суд"; підсистема відеоконференцзв'язку.

З урахуванням статті 253 Цивільного кодексу України підсистеми "Електронний кабінет", "Електронний суд" та підсистема відеоконференцзв'язку офіційно розпочали функціонування 5 жовтня 2021 року.

Відповідно до п. 10 Положення про ЄСІТС, адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють свої офіційні електронні адреси в ЄСІТС в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в ЄСІТС у добровільному порядку.

Пункт 17 Положення про ЄСІТС визначає, що особам, які зареєстрували Електронний кабінет, суд надсилає документи у справах, в яких такі особи беруть участь, в електронній формі шляхом їх надсилання до Електронного кабінету таких осіб або в інший спосіб, передбачений процесуальним законодавством, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Відповідно до пункта 25 Положення про ЄСІТС процесуальні та інші документи, пов'язані з розглядом справ у суді, можуть подаватися до суду виключно з використанням підсистеми "Електронний суд".

Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 251 КАС України, днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Ухвала про прийняття до провадження адміністративної справи № 640/33030/21 була доставлена до електронного кабінету позивача, відповідача 21.04.25 о 22:29, третьої особи 22.04.25 о 17:39 згідно Довідок про доставку електронного листа до електронного кабінету позивача, відповідача, третьої особи у підсистемі ЄСІТС “Електронний кабінет».

Ухвалою від 23.04.2025 року суд виправив описку в ухвалі Донецького окружного адміністративного суду від 21 квітня 2025 року у справі № 640/33030/21 шляхом зазначення правильного найменування третьої особи «Товариство з обмеженою відповідальністю "Південь Енерго Збут" за текстом судового рішення.

Ухвала про виправлення описки від 23.04.2025 року була доставлена до електронного кабінету позивача, відповідача, третьої особи 23.04.25 о 18:24 згідно Довідок про доставку електронного листа до електронного кабінету позивача, відповідача, третьої особи у підсистемі ЄСІТС “Електронний кабінет».

Третя особа будь-якої зацікавленості у розгляді справи не виявила.

19 вересня 2025 року від представника позивача надійшла заява про надання доступу до справі у підсистемі «Електронний суд» та письмові пояснення із клопотанням про долучення доказів.

У поясненнях представник позивача зазначив наступне.

За оскаржуваним висновком відповідача, позивач, був зобов'язаний вжити заходи для усунення виявлених порушень, зокрема шляхом розірвання договору № 76-В-МИФ-21 укладеного 15.05.2021 року з ТОВ «Південь Енерго Збут».

Позивач повідомив суду, що зазначений вище договір мав резервний характер, фактичного виконання по ньому не відбулось, оплата не здійснювалась, а 31.12.2021 року строк його дії сплинув, у зв'язку з чим відповідно до ст. 598 ЦКУ та ст. ст. 202, 203 ГКУ (в редакції 2021 року) зобов'язання за договором припинилися автоматично. Отже, до прийняття рішення по справі № 640/33030/21 строк дії договору сплинув.

Між датою оприлюднення висновку Офісом та строком, наданим для його виконання (5 робочих днів), тобто, залишався мінімальний проміжок часу до завершення дії договору. На цей момент договір фактично перебував на стадії припинення. Розірвання договору в таких умовах було юридично й фактично неможливим, а вимога контролюючого органу непридатною до реального виконання.

Нормативно-правовими актами безпосередньо не встановлено повноваження органів фінансового контролю зобов'язувати до розірвання господарського договору, посилався на ст. 651 ЦК України, ч. 1 ст. 188 ГК України (в редакції 2021 року).

Позивач зацікавлений у захисті своєї ділової репутації та недопущенні у майбутньому негативних висновків щодо нібито наявних порушень та невиконання приписів контролюючого органу. Просив суд врахувати, що у цій ситуації йдеться не про ігнорування висновку Відповідача, а про об'єктивну неможливість виконання його припису.

08 жовтня 2025 року від відповідача до суду надійшли Додаткові пояснення по справі.

Відповідач зазначив, відповідно до позиції позивача, Договір про постачання електричної енергії споживачу від 15.05.2021 № 76-В-МИФ-21, який укладено з ТОВ «ПІВДЕНЬ ЕНЕРГО ЗБУТ», мав резервний характер і зобов'язання за ним автоматично припинились 31.12.2021, проте слід зауважити, що на дату складання висновку (28.10.2021) вказаний договір діяв. У зв'язку з відсутністю законних підстав для укладання договору про закупівлю з ТОВ «ПІВДЕНЬ ЕНЕРГО ЗБУТ» висновок про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2021-01-20-001275-а містить зобов'язання щодо усунення порушень шляхом розірвання вказаного договору з дотриманням вимог Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України. Варіант усунення порушення шляхом розірвання договору направлений на приведення відносин між сторонами у первісний стан.

Учасником процедури закупівлі не було дотримано усіх вимог, зазначених у тендерній документації замовника, останній на вимогу Закону України «Про публічні закупівлі» повинен був відхилити тендерну пропозицію учасника. Отже, у разі дотримання вимог Закону України «Про публічні закупівлі» відносини між ТОВ «ПІВДЕНЬ ЕНЕРГО ЗБУТ» та позивачем взагалі б не виникли та договір не було б укладено, що відповідає правовій позиції Верховного Суду, яка викладена в постановах від 26 жовтня 2022 року у справі № 420/693/21, від 31січня 2023 року у справі № 260/2993/21.

Чинним законодавством встановлено дискрецію органу державного фінансового контролю щодо визначення форми усунення встановлених порушень в залежності від виду цих порушень. Враховуючи сталу практику Верховного Суду у цій категорії справ, Держаудитслужба має повноваження щодо визначення одного із варіантів усунення встановлених порушень як розірвання договору. Така правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 11 квітня 2024 року у справі № 440/17864/21, від 01 лютого 2024 року у справі № 260/3428/21.

Приписами частини восьмої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» диспозитивно визначено варіанти поведінки замовника, зокрема, шляхом оприлюднення через електронну систему закупівель інформації та/або документів, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументованих заперечень до висновку, або інформації про причини неможливості усунення виявлених порушень. При цьому, позивач через електронну систему закупівель оприлюднив заперечення до висновку.

У період з 12 травня 2025 року по 19 травня 2025 року, з 22 серпня 2025 року по 12 вересня 2025 року суддя знаходився у щорічній відпустці.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору суті, суд установив наступне.

Позивач, Державне підприємство “Адміністрація морських портів України» згідно до Виписки із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 01.07.2025 року включено до ЄДРПОУ за номером 38727770, місцезнаходження: Україна, 01135, місто Київ, пр. Берестейський, будинок 14.

Миколаївська філія державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрація Миколаївського морського порту) згідно до Виписки із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань включена до ЄДРПОУ за номером 38728444, місцезнаходження: Україна, 54020, Миколаївська обл., м. Миколаїв, вул. Заводська, 23.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26 січня 1993 року № 2939-XII, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 2939-XII), здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).

Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 2939-XII, головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю відповідно до Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2016 р. № 43 (далі - Положення № 43), є Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба).

Держаудитслужба, відповідно до пункту 7 Положення № 43, здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.

Відповідач, Південний офіс Держаудитслужби в особі Управління Південного офісу Держаудистужби в Миколаївській області, який включений до ЄДРПОУ за номером 40477150 є суб'єктом владних повноважень та здійснює свою діяльність у відповідності до Положення про Південний офіс Держаудитслужби, затверджений Наказом Держаудитслужби від 02.06.2016 № 23 (https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0023889-16#Text).

У відповідності до п.1 Положення Південний офіс Держаудитслужби (далі - Офіс) підпорядковується Держаудитслужбі та є її міжрегіональним територіальним органом.

У складі Офісу утворюються як структурні підрозділи управління в Миколаївській, Херсонській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі (далі - управління).

Управління здійснюють свої повноваження на території адміністративно-територіальної одиниці за їх місцезнаходженням відповідно.

На території Одеської області реалізацію державного фінансового контролю здійснює апарат Офісу.

На території інших адміністративно-територіальних одиниць Офіс та управління здійснюють реалізацію державного фінансового контролю за дорученням Голови Держаудитслужби та його заступників.

Пунктом 3 Положення передбачено, що основним завданням Офісу є реалізація повноважень Держаудитслужби на території Миколаївської, Одеської, Херсонської областей, Автономної Республіки Крим та в місті Севастополі.

Підпунктами 1, 2, 15-1 п.4 Положення визначено, що Офіс відповідно до покладених на нього завдань:

здійснює контроль у: територіальних органах міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи),

реалізує державний фінансовий контроль через здійснення: державного фінансового аудиту; перевірки закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель;

здійснює контроль за: [..] дотриманням законодавства про закупівлі […];

здійснює самопредставництво в судах України без окремого доручення через державних службовців юридичної служби та інших структурних підрозділів Офісу та його управлінь.

Підпунктом 14 пунктом 6 Положення передбачено, що Офіс має право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства.

Офіс здійснює свої повноваження як безпосередньо, так і через управління (п.7 Положення).

Управлінням Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області здійснено моніторинг процедури закупівлі ID: UA-2021-01-20-00127 5- а в частині дотримання позивачем законодавства у сфері публічних закупівель на підставі Наказу Південного офісу Держаудитслужби від 18.10.2021 № 644. Наявність означеного Наказу та його зміст визнається сторонами та не потребує доказуванню у цьому судовому процесі.

Відповідачем 28 жовтня 2021 року складено та затверджено Висновок про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2021-01- 20-001275-а від 28.10.2021.

У означеному Висновку встановлено, що позивач (Замовник) в електронній системі закупівель оприлюднив оголошення про проведення процедури відкритих торгів за предметом «ДК 021:2015:09310000-5: Електрична енергія» у відповідності до частини третьої статті 10 Закону.

Предметом предмет закупівлі є електрична енергія, 21875000 UAH, 09310000-5, ДК021, 12428977, кВт- год.

Підстава здійснення моніторингу відповідачем було визначено наступне: виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель.

Моніторинг був здійснений у період з 19 жовтня 2021 року по 28 жовтня 2021 року.

За результатами аналізу питання дотримання замовником законодавства в сфері публічних закупівель щодо визначення предмета закупівлі; відображення закупівлі у річному плані; оприлюднення інформації про закупівлю в електронній системі закупівель; відповідності умов тендерної документації вимогам Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон); розгляду тендерних пропозицій; виконання рішень Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі - колегія АМКУ); своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення; відповідності умов договору змісту тендерної пропозиції переможця було встановлено, що Замовник в тендерній документації визначив, що на документи тендерної пропозиції, безпосередньо складені учасником або отримані від органів державної влади, підприємств, установ, організацій, накладається кваліфікований або удосконалений електронний підпис.

Згідно з інформацією, оприлюдненою в електронній системі закупівель, для участі в процедурі закупівлі тендерні пропозиції подали учасники ТОВ «ПІВДЕНЬ ЕНЕРГО ЗБУТ», ТОВ «НОВІТНІ ТЕХНОЛОГІЇ 3000», ТОВ «ВЕРАКС ЕНЕРДЖИ» та ТОВ «ЮНАЙТЕД ЕНЕРДЖІ», які згідно з протоколом розгляду тендерних пропозицій допущені до аукціону.

Разом з тим, аналізом тендерних пропозицій ТОВ «ПІВДЕНЬ ЕНЕРГО ЗБУТ» та ТОВ «НОВІТНІ ТЕХНОЛОГІЇ 3000» встановлено, що тендерні пропозиції цих учасників підлягали відхиленню.

Так, згідно з умовами частини першої розділу III «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації Замовником встановлено наступну вимогу: «Відповідно до частини третьої статті 12 Закону під час використання електронної системи закупівель з метою подання тендерних пропозицій та їх оцінки, документи, які вимагаються замовником, та дані створюються та подаються з урахуванням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги». Для безпосередньо складених учасником документів: учасник створює та підписує електронний документ кваліфікованим електронним підписом (надалі - КЕП) або удосконаленим електронним підписом (надалі - УЕП) за допомогою загальнодоступних програмних комплексів, наприклад: https://acskidd.gov.ua/sign».

Крім того, Замовник в тендерній документації зазначив, що: «Документ, отриманий від органів державної влади, підприємств, установ, організацій, подається/ завантажуються учасником окремим файлом із накладанням КЕП/УЕП уповноваженої особи учасника на підписання тендерної пропозиції, якщо такий документ наданий не у формі електронного документу із накладанням КЕП/УЕП уповноваженої посадової особи органів державної влади, підприємств, установ, організацій, яка видала цей документ (якщо такий документ наданий у формі електронного документу із накладанням КЕП/УЕП уповноваженої посадової особи органів державної влади, підприємств, установ, організацій, яка видала цей документ, то накладення КЕП/ УЕП уповноваженої особи учасника не вимагається)». Учасник ТОВ «ПІВДЕНЬ ЕНЕРГО ЗБУТ» на порушення умов частини першої розділу III «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації в складі тендерної пропозиції надав документи, які не містять накладений кваліфікований електронний підпис або удосконалений електронний підпис, а саме:

Довідка про наявність в учасника документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів) від 16.02.2021 № 1602/1.4-1 (файл «1 Довідка про наявність в учасника документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного Дод 9.pdf»);

Інформація, що на учасника не розповсюджуються норми Закону України «Про санкції» (файл «26 Інформація що на учасника не розповсюджуються норми Закону України «Про санкції».pdf»);

Витяг з реєстру платників податку на додану вартість від 23.10.2019 № 1914034500550 (файл «10 Витяг з реєстру платників податку на додану вартість за фopмoю2-BP.pdf»);

Інформація про відсутність підстав для відмови в участі у процедурі закупівлі, передбачених статтею 17 Закону України «Про публічні закупівлі» від 16.02.2021 № 1602/1.4-2 (файл «13 Інформація про відсутність підстав для відмови в участі у проц. Ст. 17 ЗУДод8 .pdf»);

ОПИС ПРЕДМЕТА ЗАКУПІВЛІ - ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА від 16.02.2021 № 1602/1.4-2 (файл «16 ОПИС предмета закупівлі відповідно ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА до Додаток 4.pdf»);

Гарантійний лист щодо ціни (файл «19 Гарантійний лист щодо ціни .pdf»);

ГАРАНТІЙНИЙ ЛИСТ щодо гарантій застосування заходів із захисту довкілля (на виконання п. 3 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі») (файл «20 Гарантійний лист щодо застосування заходів із захисту довкілля. pdf»);

Гарантійний лист про згоду з умовами проекту договору про закупівлю від 16.02.2021 № 1602/1.4-5 (файл «28 Гарантійний лист про згоду з умовами проєкту договору про закупівлю Додаток 6.pdf»);

Наказ «По особовому складу» від 01.10.2019 № 1/к (файл «6 Наказ 1к від 01.10.19р. про призначення директора Потопа Ю.М-.pdf»);

СТАТУТ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ПІВДЕНЬ ЕНЕРГО ЗБУТ» (файл «12 CraTyT.pdf»);

АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНО О ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ПІВДЕНЬ ЕНЕРГО ЗБУТ» (файл «20. ТОВ НТ 3000 - антикорупційна nporpaMa.pdf»),

Наказ «Про затвердження антикорупційної програми та призначення уповноваженого відповідального за реалізацію антикорупційної програми» від 30.04.2020 (файл «5. Наказ п зо призначення уповноваженого з реалізації антикорупційної nporpaMH.pdf»);

Гарантійний лист про згоду з умовами тендерної документації від 16.02.2021 № 1602/1.4-4 (файл «29 Гарантійний лист про згоду з умовами тендерної документації Додаток 7.pdf») та інші.

Такі ж порушення були встановлені щодо учасника ТОВ «НОВІТНІ ТЕХНОЛОГІЇ 3000».

Учасник ТОВ «НОВІТНІ ТЕХНОЛОГІЇ 3000» на порушення умов частини першої розділу III «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації в складі тендерної пропозиції надав документи, які не містять накладений кваліфікований електронний підпис або удосконалений електронний підпис, а саме:

Довідка про наявність в учасника документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів) від 15.02.2021 № 02-1502/21 (файл 2. ТОВ НТ 3000 - Довідка про підтвердження досвіду.pdf»);

Інформація про відсутність підстав для відмови в участі у процедурі закупівлі, передбачених статтею 17 Закону України «Про публічні закупівлі» від 15.02.2021 № 03-1502/21 (файл «3. ТОВ НТ 3000 - Інформація про відсутність підстав для відмови в yчасті.pdf»);

Пояснювальна записка Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі Електрична енергія за кодом ДК 021:2015 09310000-5 електрична енергія від 15.02.2021 № 04-1502/21 (файл «4. ТОВ НТ 3000 - Пояснювальна записка TEX.pdf»);

Гарантійний лист від 15.02.2021 №06-1502/21 (файл «7. ТОВ НТ 3000 - Гарантійний лист ціна.pdf»);

СТАТУТ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «НОВІТНІ ТЕХНОЛОГІЇ 3000» (нова редакція) (файл «9. ТОВ НТ 3000 - Статут від 19-01-2021.pdf»);

Наказ з особового складу «Про вступ на посаду» від 22.12.2020 № 1-К (файл «12. ТОВ НТ3000 - НАКАЗ ДИPEKTOP.pdf»);

Витяг з реєстру платників податку на додану вартість від 15.01.2021 № 2126574500033 (файл «13. ТОВ НТ 3000 - Витяг ПДB.pdf»);

Довідка від 15.02.2021 № 07-1502/21 (файл «15. ТОВ НТ 3000 - Довідка про санкції-pdf»);

Довідка про дотримання норм чинного законодавства із захисту довкілля від 15.02.2021 № 08-1502/21 (файл «16. ТОВ НТ 3000 - Довідка про захист довкілля.pdf»);

Гарантійний лист про згоду з умовами проєкту договору про закупівлю від 15.02.2021 № 09-1502/21 (файл «17. ТОВ НТ 3000 - Гарантійний лист умови догoвоpy.pdf»);

Гарантійний лист про згоду з умовами тендерної документації від 15.02.2021 № 10-1502/21 (файл «18. ТОВ НТ 3000 - Гарантійний лист умови тендерної документації-pdf»);

Наказ від 28.12.2020 № АП-28/12/2020 «Про затвердження Антикорупційної програми та визначення Уповноваженого з питань запобігання та протидії корупції» (файл «19. ТОВ НТ 3000 - наказ антикор. nporpaMa.pdf»);

АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ (файл «4 Копія антикорупційної npoгpaми.pdf») та інші.

Зважаючи на вищенаведене, за позицією відповідача, замовник на порушення абзаців першого та третього пункту 1 частини першої статті 31 Закону не відхилив тендерні пропозиції ТОВ «ПІВДЕНЬ ЕНЕРГО ЗБУТ» та ТОВ «НОВІТНІ ТЕХНОЛОГІЇ 3000» як такі, що не відповідають встановленим Замовником відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону вимогам до учасників відповідно до законодавства, та, як наслідок, допустив цих учасників до аукціону, визнав переможцем торгів ТОВ «ПІВДЕНЬ ЕНЕРГО ЗБУТ» та уклав з ним договір про постачання електричної енергії споживачу від 15.05.2021 № 76-В- МИФ-21.

За результатами аналізу питання розгляду тендерних пропозицій ТОВ «ПІВДЕНЬ ЕНЕРГО ЗБУТ» та ТОВ «НОВІТНІ ТЕХНОЛОГІЇ 3000» встановлено порушення абзаців першого та третього пункту 1 частини першої статті 31 Закону.

У розділі «Зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель (у разі наявності таких порушень)» оскаржуваного Висновку визначено: "З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтями 2 та 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області зобов'язує здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку, зокрема, шляхом розірвання договору про постачання електричної енергії споживачу від 15.05.2021 № 76-В-МИФ-21, укладеного Замовником з ТОВ «ПІВДЕНЬ ЕНЕРГО ЗБУТ», з дотриманням вимог Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України, та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи щодо вжиття заходів, направлених на виконання зобов'язань".

Позивач не погодився із Висновком Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області (адреса: 54001, м. Миколаїв, вул. Спаська, 42 А, код ЄДРПОУ 41168670) про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2021-01-20-001275-а від 28.10.2021 за результатами здійснення моніторингу закупівлі Електрична енергія (UA-2021-01-20-001275-а) та звернувся до суду за захистом порушеного права.

Проблемним питанням цієї справи є відсутність на електронних документах, які були надані у складі тендерної пропозиції ТОВ «ПІВДЕНЬ ЕНЕРГО ЗБУТ», кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису за умови, що тендерною документацією було передбачено їх наявність при підписання документів.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Як встановлено судом позивачем у системі Прозорро було оприлюднено 20.01.2020 року оголошення про проведення відкритих торгів UA-2021-01-20-001275-a (https://prozorro.gov.ua/uk/pdf/announcement?dateModified=2021-01-20T14%253A46%253A33.346783%252B02%253A00&url=https%253A%252F%252Fpublic-api.prozorro.gov.ua%252Fapi%252F2.5%252Ftenders%252F22c7685336dc409c924f9a2bb9162125).

Назва номенклатурної позиції предмета закупівлі - електрична енергія; Код згідно з Єдиним закупівельним словником, що найбільше відповідає назві номенклатурної позиції предмета закупівлі -ДК 021:2015 09310000-5- Електрична енергія; Кількість товарів або обсяг виконання робіт чи надання послуг -12428977 кВт год; Місце поставки товарів або місце виконання робіт чи надання послуг- Україна, Відповідно до документації; Строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг - від 01 квітня 2021 до 31 грудня 2021року.

Також були визначені умови оплати; План, відповідно до якого проводиться закупівля (інформація про джерело фінансування) -6ae23041abe74fada3b325cf1684378d; Очікувана вартість предмета закупівлі: 21875 000,00 UAH; Розмір мінімального кроку пониження ціни: 109 375,00 UAH; Кінцевий строк подання тендерних пропозицій: 22 лютого 2021 12:00; Вид та умови надання забезпечення пропозицій учасників Електронна гарантія; Дата та час розкриття тендерних пропозицій: 22 лютого 2021 12:00; Розмір надання забезпечення пропозицій учасників: 656 250,00 UAH; Дата та час проведення електронного аукціону: відсутній.

На цьому ж сайті та нижче вказаною адресою була завантажена ТЕНДЕРНА ДОКУМЕНТАЦІЯ НА ЗАКУПІВЛЮ: Електрична енергія, за кодом ДК 021:2015 09310000-5 електрична енергія (https://public.docs.openprocurement.org/get/518d5fa1fb8340c89c57e66ac3f77715?KeyID=52462340&Signature=el9o9zYNJ485z0EWsg9u7mXLTfxb9bA6wkZWrHWaRisi%2F7cJFlIuWOPMFKofTrukfkJArO6OAiqj%2FnGSCM0wCw%253D%253D).

У розділі III. Інструкція з підготовки тендерної пропозиції було зазначено наступне.

Зміст і спосіб подання тендерної пропозиції: Тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформацію від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, наявність/відсутність підстав, установлених у статті 17 Закону і в цій тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у цій тендерній документації, а саме:

1) інформація та документи, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, згідно з умовами та вимогами Додатку 2 до тендерної документації;

2) інформація щодо відповідності учасника вимогам, визначеним у статті 17 Закону, згідно з умовами та вимогами Таблиці 1 Додатку 3 до тендерної документації;

3) інформація, що підтверджує необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у відповідності з Додатком 4 до тендерної документації - у вигляді підписаної з боку учасника пояснювальної записки;

4) документи, що підтверджують повноваження посадової особи або представника учасника процедури закупівлі щодо підпису документів тендерної пропозиції (повноваження щодо підпису документів тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі підтверджується одним з наступних документів: випискою з протоколу засновників, наказом про призначення, довіреністю, дорученням або іншим документом, що підтверджує повноваження посадової особи учасника на підписання документів);

5) інформація про субпідрядника (субпідрядників) у вигляді довідки, складеної в довільній формі, в якій учасник зазначає повне найменування та місцезнаходження кожного суб'єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт/надання послуг як субпідрядника в обсязі не менше ніж 20 відсотків від вартості договору про закупівлю (крім закупівлі товарів);

6) статут (у останній редакції) або інший установчий документ. У разі якщо учасник здійснює діяльність на підставі модельного статуту, необхідно надати копію рішення засновників про створення такої юридичної особи (для учасників - юридичних осіб);

У разі якщо тендерна пропозиція подається об'єднанням учасників, до неї обов'язково включається документ про створення такого об'єднання.

7) документ, що підтверджує статус платника податку учасника (Свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість або витяг з Реєстру платників податку на додану вартість - для учасників - платників ПДВ; Свідоцтво платника єдиного податку або витяг з Реєстру платників єдиного податку - для учасників - платників єдиного податку; довідка, складену у довільній формі, щодо податкового статусу учасника - для учасників, що не є платниками податку на додану вартість та єдиного податку);

8) витяг/ виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, які містять актуальну достовірну інформацію про учасника станом на час подання документів для участі у закупівлі (для учасників - фізичних осіб-підприємців);

9) довідка, складена в довільній формі з інформацією про те, що на учасника не розповсюджуються норми Закону України «Про санкції» від 14.08.2014 №1644-VII та інших нормативно-правових актів щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), відповідно до яких заборонено здійснення закупівель товарів, робіт і послуг у юридичних осіб - резидентів іноземної держави державної форми власності та юридичних осіб, частка статутного капіталу яких перебуває у власності іноземної держави, а також інших суб'єктів господарювання, що здійснюють продаж товарів, робіт і послуг походженням з іноземної держави, до яких застосовано персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції).

Замовник не несе відповідальність у разі зазначення учасником недостовірних даних, наданих на підтвердження вищезазначеної інформації;

10) довідка, складена в довільній формі, що під час поставки товарів, що є предметом закупівлі, учасник зобов'язується дотримуватися вимог чинного законодавства України із захисту довкілля, вживати заходів для захисту довкілля від забруднення;

11) гарантійний лист про згоду з умовами «Проєкту договору про закупівлю», викладеному у Додатку 5 до тендерної документації, підписаний з боку учасника, складений за формою згідно з Додатком 6 до тендерної документації;

12) гарантійний лист про згоду з умовами тендерної документації, підписаний з боку учасника, складений за формою згідно з Додатком 7 до Тендерної документації;

13) антикорупційна програма учасника, наказ на затвердження антикорупційної програми та наказ про призначення уповноваженого з антикорупційної програми учасника (надається учасником у разі, якщо вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) або робіт дорівнює чи перевищує 20 мільйонів гривень);

14) ліцензія на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії або постанова НКРЕКП про видачу ліцензії з постачання електричної енергії споживачу згідно Закону України «Про ринок електричної енергії» № 2019-VIII від 13.04.2017;

15) документ, що підтверджує надання учасником забезпечення тендерної пропозиції - згідно вимог п. 2 розділу ІІІ тендерної документації;

16) інші документи, передбачені цією тендерною документацією.

[…]

Відповідно до частини третьої статті 12 Закону під час використання електронної системи закупівель з метою подання тендерних пропозицій та їх оцінки, документи, які вимагаються замовником, та дані створюються та подаються з урахуванням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

Для безпосередньо складених учасником документів: учасник створює та підписує електронний документ кваліфікованим електронним підписом (надалі - КЕП) або удосконаленим електронним підписом (надалі - УЕП) за допомогою загальнодоступних програмних комплексів, наприклад: https://acskidd.gov.ua/sign.

Всі електронні документи, які учасник подає у довільній формі у складі тендерної пропозиції, повинні відображати наступні дані: фірмововий бланк - у разі наявності таких бланків (для юридичних осіб), підпис керівника або уповноваженої особи учасника та відтиск печатки (у разі її наявності).

Документ, отриманий від органів державної влади, підприємств, установ, організацій, подається/завантажуються учасником окремим файлом із накладанням КЕП/УЕП уповноваженої особи учасника на підписання тендерної пропозиції, якщо такий документ наданий не у формі електронного документу із накладанням КЕП/УЕП уповноваженої посадової особи органів державної влади, підприємств, установ, організацій, яка видала цей документ (якщо такий документ наданий у формі електронного документу із накладанням КЕП/УЕП уповноваженої посадової особи органів державної влади, підприємств, установ, організацій, яка видала цей документ, то накладення КЕП/УЕП уповноваженої особи учасника не вимагається).

На виконання частини 5 статті 22 Закону замовником не вимагається від учасників засвідчувати документи (матеріали та інформацію), що подаються у складі тендерної пропозиції, печаткою та підписом уповноваженої особи, якщо такі документи (матеріали та інформація) надані у формі електронного документа через електронну систему закупівель із накладанням КЕП/УЕП.

Замовник перевіряє КЕП/УЕП учасника на сайті центрального засвідчувального органу за посиланням https://czo.gov.ua/verify.

Під час перевірки КЕП/УЕП повинні відображатися прізвище та ініціали особи, уповноваженої на підписання тендерної пропозиції (власника ключа).

У випадку відсутності даної інформації, учасник вважається таким, що не відповідає встановленим абзацом першим частини третьої статті 22 Закону вимогам до учасника відповідно до законодавства та його пропозицію буде відхилено на підставі підпункту 2 пункту 1 частини1 статті 31 Закону.

[…]

Кожен учасник має право подати тільки одну тендерну пропозицію (у тому числі до визначеної в тендерній документації частини предмета закупівлі (лота)).

Тендерні пропозиції після закінчення кінцевого строку їх подання або ціна яких перевищує очікувану вартість предмета закупівлі не приймаються електронною системою закупівель.

Учасник процедури закупівлі має право внести зміни до своєї тендерної пропозиції або відкликати її до закінчення кінцевого строку її подання без втрати свого забезпечення тендерної пропозиції. Такі зміни або заява про відкликання тендерної пропозиції враховуються, якщо вони отримані електронною системою закупівель до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій.

У разі якщо тендерна пропозиція подається об'єднанням учасників, до неї обов'язково включається документ про створення такого об'єднання.

Примітки:

Документи, що не передбачені законодавством для учасників - юридичних, фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб-підприємців, не подаються ними у складі тендерної пропозиції.

В разі, якщо учасник відповідно до норм чинного законодавства не зобов'язаний складати будь-який із документів зазначених в цій документації, такий учасник надає лист-роз'яснення в довільній формі, в якому зазначає законодавчі підстави ненадання вищезазначених документів.

Всі документи мають бути належного рівня зображення (чіткими і розбірливими для читання) та доступні для перегляду.

Якщо завантажені в електронну систему закупівель документи, які містяться в тендерній пропозиції, мають неякісне, неповне, нечітке зображення (що не забезпечує можливості коректно прочитати документ), мають частково сканований документ та тому подібне, такий документ вважається неподаним.

Відсутність документів, що не передбачені законодавством для учасників - юридичних, фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб - підприємців, у складі тендерної пропозиції не може бути підставою для її відхилення замовником.

Відповідальність за достовірність та зміст інформації, викладеної в документах, які подані у складі тендерної пропозиції, несе учасник.

У разі, якщо в тендерній документації встановлена вимога щодо надання документа (копії документа), який є багатосторінковим, учасник подає у складі тендерної пропозиції такий документ (копію документа) у повному обсязі, за виключенням випадків, коли в тендерній документації передбачено подання конкретних сторінок такого документа.

Переможець протягом 5 (п'яти) днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір повинен завантажити в електронну систему закупівель скановану копію заповненої та підписаної тендерної форми «Пропозиція» з відповідним додатком згідно Додатку 1 до тендерної документації з остаточною пропозицією, що склалася за результатами аукціону. До «Пропозиції» має бути надана Специфікація.

У разі відсутності технічної можливості завантаження вказаних документів в електронну систему закупівель, Переможець в той же строк надає на електронну пошту замовника auction@nik.uspa.gov.ua скановану копію заповненої та підписаної тендерної форми «Пропозиція» з відповідним додатком згідно Додатку 1 до тендерної документації. До «Пропозиції» має бути надана Специфікація.

Відсутність технічної можливості завантаження в електронну систему закупівель необхідно підтвердити листом з авторизованого електронного майданчика, послугами якого користується учасник процедури закупівлі.

Формальні (несуттєві) помилки, що пов'язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, не є підставою для відхилення тендерної пропозиції учасника.

Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов'язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, а саме:

1. Інформація/документ, подана учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, містить помилку (помилки) у частині:

- уживання великої літери;

- уживання розділових знаків та відмінювання слів у реченні;

- використання слова або мовного звороту, запозичених з іншої мови;

- зазначення унікального номера оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір про закупівлю помилка в цифрах;

- застосування правил переносу частини слова з рядка в рядок;

- написання слів разом та/або окремо, та/або через дефіс;

- нумерації сторінок/аркушів (у тому числі кілька сторінок/аркушів мають однаковий номер, пропущені номери окремих сторінок/аркушів, немає нумерації сторінок/аркушів, нумерація сторінок/аркушів не відповідає переліку, зазначеному в документі).

2. Помилка, зроблена учасником процедури закупівлі під час оформлення тексту документа/унесення інформації в окремі поля електронної форми тендерної пропозиції (у тому числі комп'ютерна коректура, заміна літери (літер) та/або цифри (цифр), переставлення літер (цифр) місцями, пропуск літер (цифр), повторення слів, немає пропуску між словами, заокруглення числа), що не впливає на ціну тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі та не призводить до її спотворення та/або не стосується характеристики предмета закупівлі, кваліфікаційних критеріїв до учасника процедури закупівлі.

3. Невірна назва документа (документів), що подається учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, зміст якого відповідає вимогам, визначеним замовником у тендерній документації.

4. Окрема сторінка (сторінки) копії документа (документів) не завірена підписом та/або печаткою учасника процедури закупівлі (у разі її використання).

5. У складі тендерної пропозиції немає документа (документів), на який посилається учасник процедури закупівлі у своїй тендерній пропозиції, при цьому замовником не вимагається подання такого документа в тендерній документації.

6. Подання документа (документів) учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, що не містить власноручного підпису уповноваженої особи учасника процедури закупівлі, якщо на цей документ (документи) накладено її кваліфікований електронний підпис.

7. Подання документа (документів) учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, що складений у довільній формі та не містить вихідного номера.

8. Подання документа учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, що є сканованою копією оригіналу документа/електронного документа.

9. Подання документа учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, який засвідчений підписом уповноваженої особи учасника процедури закупівлі та додатково містить підпис (візу) особи, повноваження якої учасником процедури закупівлі не підтверджені (наприклад, переклад документа завізований перекладачем тощо).

10. Подання документа (документів) учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, що містить (містять) застарілу інформацію про назву вулиці, міста, найменування юридичної особи тощо, у зв'язку з тим, що такі назва, найменування були змінені відповідно до законодавства після того, як відповідний документ (документи) був (були) поданий (подані).

11. Подання документа (документів) учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, в якому позиція цифри (цифр) у сумі є некоректною, при цьому сума, що зазначена прописом, є правильною.

12. Подання документа (документів) учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції в форматі, що відрізняється від формату, який вимагається замовником у тендерній документації, при цьому такий формат документа забезпечує можливість його перегляду.

[…]

Переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує десяти днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику документи, шляхом оприлюднення їх в електронній системі закупівель, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6, 8, 12 і 13 частини першої та частиною другою статті 17 Закону, що зазначені у Таблиці 2 Додатку 3 до тендерної документації.

У разі подання тендерної пропозиції об'єднанням учасників підтвердження відсутності підстав для відмови в участі у процедурі закупівлі встановленими статтею 17 Закону подається по кожному з учасників, які входять у складі об'єднання окремо.

[…]

V. Оцінка тендерної пропозиції:

3.Відхилення тендерних пропозицій:

Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо:

1) учасник процедури закупівлі:

не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 Закону та/або наявні підстави, встановлені частиною першою статті 17 Закону;

не відповідає встановленим абзацом першим частини третьої статті 22 Закону вимогам до учасника відповідно до законодавства;

зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, яку замовником виявлено згідно з частиною п'ятнадцятою статті 29 Закону;

не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або забезпечення тендерної пропозиції не відповідає умовам, що визначені замовником у тендерній документації до такого забезпечення тендерної пропозиції;

не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей;

не надав обґрунтування аномально низької ціни тендерної пропозиції протягом строку, визначеного в частині чотирнадцятій статті 29 Закону;

визначив конфіденційною інформацію, що не може бути визначена як конфіденційна відповідно до вимог частини другої статті 28 Закону;

2) тендерна пропозиція учасника:

не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації;

викладена іншою мовою (мовами), аніж мова (мови), що вимагається тендерною документацією;

є такою, строк дії якої закінчився;

3) переможець процедури закупівлі:

відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю;

не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 Закону;

не надав копію ліцензії або документа дозвільного характеру (у разі їх наявності) відповідно до частини другої статті 41 Закону;

не надав забезпечення виконання договору про закупівлю, якщо таке забезпечення вимагалося замовником.

Інформація про відхилення тендерної пропозиції, у тому числі підстави такого відхилення (з посиланням на відповідні норми Закону та умови тендерної документації, яким така тендерна пропозиція та/або учасник не відповідають, із зазначенням, у чому саме полягає така невідповідність), протягом одного дня з дня ухвалення рішення оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику/переможцю процедури закупівлі, тендерна пропозиція якого відхилена, через електронну систему закупівель.

У разі якщо учасник, тендерна пропозиція якого відхилена, вважає недостатньою аргументацію, зазначену в повідомленні та протоколі розгляду тендерних пропозицій, такий учасник може звернутися до замовника з вимогою надати додаткову інформацію про причини невідповідності його пропозиції умовам тендерної документації, зокрема технічній специфікації, та/або його невідповідності кваліфікаційним критеріям, а замовник зобов'язаний надати йому відповідь з такою інформацією не пізніш як через п'ять днів з дня надходження такого звернення через електронну систему закупівель.

Між позивачем та Товариство з обмеженою відповідальністю “Південь Енерго Збут» 18 травня 2021 року був укладений Договір про постачання електричної енергії споживачу (розміщений на сайті Прозоро (https://docs.google.com/viewer?url=https%3A%2F%2Fpublic.docs.openprocurement.org%2Fget%2F925c6cb68fd0446f8ceb373ef190888b%3FSignature%3Dj0kFD1pvaOLZrS9o5V9xB5d1Z0%252BUmAGyuuzIm9TjYVaZCngOtrxVAhwDB4Of5owj%252Byi%252BsqEnHOnrRqoXL4HiCw%253D%253D%26KeyID%3D52462340 ).

За цим Договором Постачальник поставляє електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість поставленої (спожитої) електричної енергії в порядку та умовах, визначених цим Договором.

Найменування предмету закупівлі: Електрична енергія за кодом ДК 021:2015 09310000- 5 електрична енергія (п. 2.1 Договору).

У відповідності до п.2.3 Договору очікуваний загальний обсяг споживання електричної енергії за цим Договором складає 12 428 977 кВт*год згідно Додатків № 2, № 3, які є невід'ємною частиною цього Договору.

Згідно до п. 5.2 Договору ціна цього Договору складає 20 432 368,00 (двадцять мільйонів чотириста тридцять дві тисячі триста шістдесят вісім гривень 00 коп.) грн. без ПДВ, крім того ПДВ 4 086 473,60 (чотири мільйони вісімдесят шість тисяч чотириста сімдесят три гривні 60 коп.) грн, разом ціна цього Договору становить 24 518 841,60 (двадцять чотири мільйони п'ятсот вісімнадцять тисяч вісімсот сорок одна гривня 60 копійок) грн з ПДВ.

Ціна за одиницю електричної енергії зазначена у Специфікації.

Цей Договір набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін і діє до 31.12.2021 року, а в частині здійснення розрахунків Споживачем за фактично спожиту електричну енергію - до повного виконання зобов'язань (п.13.1 Договору).

Пунктом 13.5 Договору були визначені підстави припинення Договору у наступних випадках: анулювання Постачальнику ліцензії на постачання; банкрутства або припинення господарської діяльності Постачальником; у разі зміни власника об'єкта Споживача; у разі зміни електропостачальника згідно з Правилами ПРРЕЕ; у разі, коли вартість фактично спожитої електричної енергії дорівнює ціні Договору, визначеної пунктом 5.2. Договору.

Надаючі правову оцінку спірних правовідносин суд зазначає наступне.

У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади здійснення фінансового контролю в Україні визначено Законом України від 26.01.1993 № 2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон № 2939-ХІІ).

Відповідно до статті 5 Закону № 2939-ХІІ, контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі», проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.

Перевірка закупівель у замовників проводиться за місцезнаходженням юридичної особи, що перевіряється, чи за місцем розташування об'єкта права власності, щодо якого проводиться перевірка, і полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання замовником законодавства про закупівлі. Результати перевірки закупівель викладаються в акті перевірки закупівель.

Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю.

Статтею 8 Закону України від 25.12.2015 № 922-VIII «Про публічні закупівлі» (далі - Закон № 922-VIII) визначено, що моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи.

Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.

Моніторинг закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 цього Закону.

Рішення про початок моніторингу закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник за наявності однієї або декількох із таких підстав: 1) дані автоматичних індикаторів ризиків; 2) інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель; 5) інформація, отримана від громадських об'єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 7 цього Закону.

Згідно з частиною 3 статті 8 Закону № 922-VIII рішення про початок моніторингу закупівлі оприлюднюється протягом двох робочих днів з дня його прийняття в електронній системі закупівель органом державного фінансового контролю із зазначенням унікального номера оголошення про проведення процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та дати його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір та дати його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу, а також опису підстав для здійснення моніторингу закупівлі. Рішення про початок моніторингу закупівлі не зупиняє проведення процедур закупівель, визначених цим Законом.

Відповідно до частини 4 статті 8 Закону № 922-VIII строк здійснення моніторингу закупівлі не може перевищувати 15 робочих днів з дати оприлюднення рішення про початок моніторингу закупівлі в електронній системі закупівель.

За результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.

У разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду. Замовник зазначає в електронній системі закупівель про відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження та номер такого провадження.

Форма висновку та порядок його заповнення визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Методика визначення автоматичних індикаторів ризиків, їх перелік та порядок застосування затверджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, за погодженням з Уповноваженим органом.

Відповідно до частини 7 статті 8 Закону № 922-VIII у висновку обов'язково зазначаються: 1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі; 2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість; 3) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі; 4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі; 5) зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю.

Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі не виявлено порушень законодавства у сфері публічних закупівель, у висновку зазначається інформація про відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

Якщо під час моніторингу, за результатами якого виявлено ознаки порушення законодавства у сфері публічних закупівель, було відмінено тендер чи визнано його таким, що не відбувся, орган державного фінансового контролю зазначає опис порушення без зобов'язання щодо усунення такого порушення.

Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі виявлено ознаки порушення законодавства, вжиття заходів щодо яких не належить до компетенції органу державного фінансового контролю, про це письмово повідомляються відповідні державні органи.

Згідно з частиною 1 статті 16 Закону № 922-VIII, замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям.

Тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель. (пункт 31 частини 1 статті 1 Закону № 922)

Вимоги до тендерної документації визначені статтею 22 Закону України «Про публічні закупівлі».

Так, відповідно до частини другої статті 22 Закону у тендерній документації зазначаються такі відомості:

1) інструкція з підготовки тендерних пропозицій;

2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації", та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.

Для об'єднання учасників замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, встановленим статтею 17 цього Закону;

3) інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону;

4) інформація про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам (у разі потреби);

5) кількість товару та місце його поставки;

6) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги;

7) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;

8) проект договору про закупівлю з обов'язковим зазначенням порядку змін його умов;

9) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота). Замовник може передбачити можливість укладення одного договору про закупівлю з одним і тим самим учасником у разі визначення його переможцем за кількома лотами;

10) перелік критеріїв оцінки та методика оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги кожного критерію.

У разі застосування критерію оцінки вартість життєвого циклу, методика оцінки тендерних пропозицій повинна містити опис усіх складових вартісних елементів та перелік документів і інформації, які повинні надати учасники для підтвердження вартості складових елементів життєвого циклу. Замовник у разі необхідності дисконтування витрат життєвого циклу майбутніх періодів може використовувати поточну облікову ставку Національного банку України. Вартість життєвого циклу може рахуватися як сума всіх витрат життєвого циклу або сума всіх витрат життєвого циклу, поділена на розрахункову одиницю експлуатації предмета закупівлі;

11) строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій;

12) валюта, у якій повинна бути зазначена ціна тендерної пропозиції;

13) мова (мови), якою (якими) повинні бути складені тендерні пропозиції;

14) кінцевий строк подання тендерних пропозицій;

15) розмір та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати);

16) розмір, вид, строк та умови надання, повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає таке забезпечення надати);

17) прізвище, ім'я та по батькові, посада та електронна адреса однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв'язок з учасниками;

18) вимога про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб'єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт чи послуг як субпідрядника/співвиконавця в обсязі не менше 20 відсотків від вартості договору про закупівлю - у разі закупівлі робіт або послуг;

19) опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов'язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, а саме - технічні помилки та описки.

Крім того, відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.

Як визначено частиною 12 статті 29 Закону № 922-VIII, за результатами розгляду замовником в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 цього Закону складається та оприлюднюється протокол розгляду всіх тендерних пропозицій, в якому повинна міститися інформація про результат розгляду кожної тендерної пропозиції (відхилення тендерної пропозиції/допущення до аукціону).

Відповідно до частини 16 статті 29 Закону № 922, якщо оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до частини третьої статті 10 цього Закону, замовник розглядає тендерні пропозиції на відповідність вимогам тендерної документації до проведення оцінки тендерних пропозицій у строк, що не перевищує 20 робочих днів. За результатами розгляду замовником в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 цього Закону складається та оприлюднюється протокол розгляду всіх тендерних пропозицій. Після оприлюднення замовником протоколу розгляду тендерних пропозицій електронною системою закупівель автоматично розсилаються повідомлення всім учасникам тендеру та оприлюднюється перелік учасників, тендерні пропозиції яких не відхилені згідно з цим Законом. Дата і час проведення електронного аукціону визначаються електронною системою автоматично, але не раніше ніж через п'ять днів після оприлюднення протоколу розгляду тендерних пропозицій.

Відповідно до статті 31 Закону № 922, визначений виключний перелік випадків за наявності яких замовник відхиляє тендерну пропозицію.

Згідно з підпунктом 1 частини 1 статті 31 Закону № 922, замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо учасник процедури закупівлі:

не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону та/або наявні підстави, встановлені частиною першою статті 17 цього Закону;

не відповідає встановленим абзацом першим частини третьої статті 22 цього Закону вимогам до учасника відповідно до законодавства;

зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, яку замовником виявлено згідно з частиною п'ятнадцятою статті 29 цього Закону;

не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або забезпечення тендерної пропозиції не відповідає умовам, що визначені замовником у тендерній документації до такого забезпечення тендерної пропозиції;

не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей;

не надав обґрунтування аномально низької ціни тендерної пропозиції протягом строку, визначеного в частині чотирнадцятій статті 29 цього Закону;

визначив конфіденційною інформацію, що не може бути визначена як конфіденційна відповідно до вимог частини другої статті 28 цього Закону;

Згідно з умовами частини першої розділу III «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації позивачем встановлено наступну вимогу: «Відповідно до частини третьої статті 12 Закону під час використання електронної системи закупівель з метою подання тендерних пропозицій та їх оцінки, документи, які вимагаються замовником, та дані створюються та подаються з урахуванням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

Для безпосередньо складених учасником документів: учасник створює та підписує електронний документ кваліфікованим електронним підписом (надалі - КЕП) або удосконаленим електронним підписом (надалі - УЕП) за допомогою загальнодоступних програмних комплексів, наприклад: https://acskidd.gov.ua/sign».

Крім того, позивач в тендерній документації зазначив, що «документ, отриманий від органів державної влади, підприємств, установ, організацій, подається/завантажуються учасником окремим файлом із накладанням КЕП/УЕП уповноваженої особи учасника на підписання тендерної пропозиції, якщо такт документ наданий не у формі електронного документу із накладанням КЕП/УЕП уповноваженої посадової особи органів державної влади, підприємств, установ, організацій, яка видала цей документ (якщо такий документ наданий у формі електронного документу із накладанням КЕП/УЕП уповноваженої посадової особи органів державної влади, підприємств, установ, організацій, яка видала цей документ, то накладення КЕП/УЕП уповноваженої особи учасника не вимагається)».

Таким чином, Замовник в тендерній документації чітко визначив, що на документи тендерної пропозиції, безпосередньо складені учасником або отримані від органів державної влади, підприємств, установ, організацій, накладається кваліфікований або удосконалений електронний підпис.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, наявність/відсутність підстав, установлених у статті 17 цього Закону і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.

Відповідно до статей 5 та 6 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», електронний документ - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов'язкові реквізити документа, створення якого завершується накладанням електронного підпису.

Учасники ТОВ «ПІВДЕНЬ ЕНЕРГО ЗБУТ» та ТОВ «НОВІТНІ ТЕХНОЛОГІЇ 3000» надали свої тендерні пропозиції шляхом завантаження в електронну систему закупівель (досліджена на сайті Прозоро судом) документів (безпосередньо складених учасником, а також отриманих від органів державної влади, підприємств, установ, організацій), які відповідно до статей 5 та 6 Закону України «Про електроні документи та електронний документообіг» є електронними документами.

Відповідно до абзаців першого та третього пункту 1 частини першої статті 31 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо учасник процедури закупівлі не відповідає встановленим абзацом першим частини третьої статті 22 цього Закону вимогам до учасника відповідно до законодавства.

Слід наголосити, що вищезазначена стаття встановлює обов'язок для замовника, а не право щодо відхилення тендерної пропозиції.

Відповідно до пункту 18 частини 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» переможець процедури закупівлі має відповідати насамперед такій ознаці, як відповідність його тендерної пропозиції всім критеріям та умовам, що визначені в тендерній документації. Учасник, чия пропозиція була акцептована попри невідповідність вимогам тендерної документації, не є переможцем у розумінні Закону України «Про публічні закупівлі».

Тому позивач повинен був відхилити тендерну пропозицію як Товариства з обмеженою відповідальністю “Південь Енерго Збут» так і Товариства з обмеженою відповідальністю “НОВІТНІ ТЕХНОЛОГІЇ 3000», оскільки документи, які були долучені означеними суб'єктами у межах проведення тендерних були електронними і повинні були підписані кваліфікованим електронним підписом або удосконаленим електронним підписом.

Натомість документи, перелік яких зазначений у цьому рішенні не містять накладеного кваліфікованого електронного або удосконаленого цифрового підпису, що свідчить про недотримання вимог викладених у тендерної документації.

Суд не погоджується із позицією позивача що були долучені копії документів, які не підлягали підписанню кваліфікованим електронним або удосконаленим цифровим підписом, оскільки копії документів не є оригіналами документів, у відповідності до яких відбуваються публічні процедури у сфері закупівель, у тому числі це застереження діє і щодо електронних документів та обо'язковість такого підписання була визначена тендерною документацією замовника.

Крім того, означене не можна віднести до незначних помилками, оскільки вони не є такими.

Відповідно до частини 1 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України (в редакції яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Отже, у замовника були відсутні законні підстави для укладання договору про постачання електричної енергії споживачу з ТОВ «ПІВДЕНЬ ЕНЕРГО ЗБУТ».

Щодо вимог відповідача про усунення порушень законодавства у сфері публічних закупівель шляхом розірвання договору про постачання електричної енергії споживачу від 15.05.2021 року № 76-В-МИФ-21, укладеного Замовником з ТОВ “Південь Енерго Збут» з дотриманням положень Господарського кодексу та Цивільного кодексу України та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументувати заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень, суд зазначає наступне.

Форма висновку про результати моніторингу закупівлі та порядок його заповнення затверджена наказом Міністерства фінансів України від 08.09.2020 № 552 (далі - Порядок № 552).

Відповідно до п. 3-5 Порядку № 552, висновок складається у формі електронного документа і заповнюється відповідно до затвердженої Мінфіном форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - форма висновку) в електронній системі закупівель.

Підпис та затвердження висновку здійснюється шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису з дотриманням вимог законодавства в сфері електронного документообігу та електронних довірчих послуг.

Для оприлюднення підписаний та затверджений висновок завантажується в електронну систему закупівель, на форму висновку накладається кваліфікований електронний підпис посадової особи органу державного фінансового контролю, яка здійснила моніторинг процедури закупівлі.

Так, оскаржуваний висновок містить посилання на структурну одиницю компетенційного нормативно-правового акта на підставі якої орган державного фінансового контролю зобов'язує замовника усунути у встановленому законодавством порядку порушення законодавства у сфері публічних закупівель та запропоновано можливий шлях усунення порушень, а саме дії, які повинен вчинити замовник. Висновок відповідача конкретизований, у пункті 3 оскаржуваного висновку передбачено три самостійні варіанти дій на вибір позивача.

Так, відповідно до пункту 3 розділу ІІІ Порядку 552, у разі виявлення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель пункт 3 має містити посилання на структурну одиницю компетенційного нормативно-правового акта, на підставі якого орган державного фінансового контролю зобов'язує замовника усунути у встановленому законодавством порядку такі порушення, а також зобов'язання щодо їх усунення.

Відповідно до частини 8 статті 8 Закону № 922, протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення органом державного фінансового контролю висновку замовник оприлюднює через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.

При цьому, частиною 8 статті 8 Закону № 922 визначено порядок дій замовника державної закупівлі, в разі виявлення за наслідками проведення моніторингу порушень чинного законодавства при здійсненні державної закупівлі. Законодавцем диспозитивно визначено варіанти правомірної поведінки замовника при усунені порушень, зазначених у висновку, зокрема, шляхом оприлюднення через електронну систему закупівель інформації та/або документів, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументованих заперечень до висновку, або інформації про причини неможливості усунення виявлених порушень.

Тобто, виходячи із структури та змісту частини 8 статті 8 Закону № 922, саме замовник публічної закупівлі вправі визначати, яким чином він має намір усунути виявлені правопорушення, обираючи один із визначених законом правомірних варіантів поведінки.

Враховуючи викладене, Законом № 922 на відповідача покладений обов'язок зазначити варіанти правомірної поведінки, тобто замовнику дається право вибору: вжити заходів щодо розірвання договору, та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення законодавства у сфері публічних закупівель, викладеного у висновку, надати аргументовані заперечення, інформацію про причини неможливості усунення виявленого порушення.

Варіант усунення порушення шляхом розірвання договору направлений на приведення відносин між сторонами у первісний стан. У разі недотримання учасником процедури закупівлі усіх кваліфікаційних вимог, зазначених у тендерній документації замовника, останній на вимогу Закону № 922 повинен відхилити тендерну пропозицію учасника та відмінити закупівлю, що робить укладання договору взагалі неможливим.

Отже, у разі дотримання вимог Закону України «Про публічні закупівлі» відносини між переможцем закупівлі та замовником взагалі б не виникли та договір не було б укладено.

Відповідно до частини першої статті 41 Закону № 922, договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України (який діяв на час спірних правовідносин) з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Статтею 203 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Відповідно до частини 2 статті 16 Цивільного кодексу України, одним із способів захисту цивільного права може бути, зокрема, визнання правочину недійсним.

Згідно до частини першої статті 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою статті 203 цього Кодексу.

Таким чином, укладення договорів є завершальною стадією проведення процедури закупівлі, тому не відхилення пропозиції учасника та, як наслідок, укладення договору, є підставою для розірвання такого договору.

Як вбачається зі змісту висновку, відповідач конкретизував, яких саме заходів має вжити позивач, визначив спосіб усунення виявлених під час моніторингу порушень, що свідчить про його чіткість та визначеність.

Позивач розмістив у системі публічних закупівель скаргу від 09.03.2021 року (https://zakupivli.pro/gov/tenders/ua-2021-01-20-001275-a/complaints/715ac9b725ea40e9a58efad8c7d38656) та звернувся до суду із позовом про визнання протиправним та скасування спірного висновку, тобто реалізував заходи запропоновані відповідачем.

Однак, у суду відсутні підстави для визнання протиправним та скасування висновку Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області (адреса: 54001, м. Миколаїв, вул. Спаська, 42 А, код ЄДРПОУ 41168670) про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2021-01-20-001275-а від 28.10.2021 за результатами здійснення моніторингу закупівлі Електрична енергія (UA-2021-01-20-001275-а), оскільки позивачем не були дотримані приписи законодавства у сфері публічних закупівель.

Чинним законодавством встановлено дискрецію органу державного фінансового контролю щодо визначення форми усунення встановлених порушень в залежності від виду цих порушень. Враховуючи сталу практику Верховного Суду у цій категорії справ, Держаудитслужба має повноваження щодо визначення одного із варіантів усунення встановлених порушень як розірвання договору. Така правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 11 квітня 2024 року у справі № 440/17864/21, від 01 лютого 2024 року у справі № 260/3428/21.

Тобто вимоги, зазначені у спірному Висновку про результати моніторингу процедури закупівлі шляхом розірвання договору, підлягали виконанню.

Аналогічні висновки були також висловлені Верховним Судом у справах № 420/693/21, № 200/100092/20, № 280/8475/20, № 260/2993/21.

Однак, дослідивши ЗВІТ про виконання договору про закупівлю UA-2021-01-20-001275-a (https://prozorro.gov.ua/uk/contract/UA-2021-01-20-001275-a-c1) від 26 січня 2022 року, суд встановив, що у ньому зазначена наступна інформація: Номер договору: 76-В-МИФ-21; Дата підписання: 18 травня 2021; Період дії договору: з18 травня 2021 до 31 грудня 2021; Сума оплати за договором: 0,00 UAH з ПДВ; Причини розірвання договору: Поставка електричної енергії не відбувалась.

Тобто наявна інформація про розірвання зазначеного договору, що свідчить про виконання вимог відповідача, викладених у Висновку Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2021-01-20-001275-а від 28.10.2021 за результатами здійснення моніторингу закупівлі Електрична енергія (UA-2021-01-20-001275-а), не зважаючи на наявність спору у суді.

Інших доказів вищевказаного сторонами суду не надано.

З огляду на викладене у задоволенні позову повинно бути відмовлено.

Підстави для розподілі судових витрат у відповідності до ст. 139 КАС України у суду відсутні.

Керуючись Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні позовної заяви Державного підприємства “Адміністрація морських портів України в особі Миколаївської філії державного підприємства “Адміністрація морських портів України», за участю третьої сторони, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору Товариства з обмеженою відповідальністю “Південь Енерго Збут», до Південного офісу Держаудитслужби в особі Управління Південного офісу Держаудистужби в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування висновку процедури закупівлі №UA-2021-01-20-001275-а від 28.10.2021 за результатами здійснення моніторингу закупівлі Електрична енергія (UA-2021-01-20-001275-а).

Рішення складено та підписано 15 жовтня 2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.М. Кониченко